Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana

13 Kwi 2017 20:50 831 11
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam pewien powtarzający się problem od dłuższego czasu. Komputer zawiesza się i można to nazwać jako freezing - komputer stoi, myszka stoi, klawiatura nie odpowiada. Towarzyszy temu zacięty dźwięk, który po pewnym czasie znika, a po dłuższym czasie komputer sam się wyłącza. Wydaje mi się, że w cieplejsze dni komputer częściej się wyłączał - pierwszy raz poszedł do serwisu, został zamontowany dodatkowy wentylator i problem nie zniknął ALE zdarzał się rzadziej. Ale zaczęło się to nasilać do tego stopnia, że obecnie nawet podczas otworzonego tylko chrome/firefoxa potrafi się zawiesić i nie dawać znaku życia. Komputer był już kilka razy w serwisie - efekt: zamontowanie dodatkowego wiatraczka w obudowie, wymiana płyty głównej, zmiana przeglądarki (to mnie akurat rozbawiło :v), wymiana taśmy przy procesorze (kabel do chłodzenia), stawianie systemu od nowa (X razy), nowy dysk twardy.

Zmieniłem kabel zasilający, bo leżał luźno w zasilaczu, w międzyczasie został dopięty dodatkowy RAM (G. Skill), komp nawet został podpięty do innego gniazdka. Zmieniłem też zasilacz na Corsaira, ale problem się powtarza. Uruchamiałem zarówno na RAMach, przy których początkowo zaistniał błąd, jak i przy nowej, jednej kostce.
    Obecnie z nową płytą główną, zasilaczem, dyskiem twardym, kablami wewnątrz komputera problem dalej się powtarza. W sumie nie wiem jak temu zaradzić, a dzieje się to już na tyle długo, że ręce opadają, a serwis też nie wie co z tym zrobić. Komputer nie jest w żaden sposób podkręcany.
    PS - spojrzałem na pozostałe tematy z podobną nazwą i przeglądałem też resztę, ale nic nie pomogło. :(

01 - ASRock 970 Extreme3 (bios P1.80)
    02 - AMD FX 6100, 3,3GHz
    03 - 2x Hyundai 4GB 666MHz, 1x G. Skill 8GB 666MHz
    04 - Nvidia GTX 650
    05 - wcześniej Fujutsu NPS-400AB B, teraz Corsair CX650M
    06 - nie mam i nie wiem jak zmierzyć
    09 - Windows 10 64bit
    10 - poprzednio AVG, teraz czysty bez antywira
    11 - brak, po prostu się zawiesza
    12 - zacięcie się dźwięku, przeciągnięty sygnał, brak dźwięków beep code

Zamieszczam wszystkie screeny z wymogów plus jeszcze GPU-Z i CPU-Z tak na wszelki wypadek co by nikt nie miał uwag co do opisu sprzętu :)

- Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana - Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana
    - Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana - Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana
  • Poziom 6  
    Wklejam po 5 minutach ciągłego testu, komputera nie ruszałem. Wartości wszystkie jakie były :)
  • Poziom 43  
    Screen powiedziałbym wzorcowy. Nic choćby niepokojącego nie widać może poza tym że wentylator procesora ma wysokie obroty zawsze no ale to nie problem.
    Dwie płyty główne, dwa zestawy RAM, dwa zasilacze były osobno sprawdzane tak? Czy ten problem ujawnia się w serwisie? To ważne bo czegoś trzeba się złapać.
    Pokaż SMART dysku z cristaldiskinfo jeszcze dla pewności.

Temp. masz dobre - puść z 15 minut testu CPU w OCCT - chce tylko wiedzieć czy się wykona czy zawiesi PC lub wywali błąd.
  • Poziom 6  
    Puściłem na 16 minut, pierwsza minuta w spoczynku.
    Błąd też kilka razy pojawił się w serwisie - początkowo mimo że puszczali jakieś testy, to sądzili że błędu nie ma i nie występuje, po czym pierwszego dnia jak komputer wrócił nie trzeba było nawet za długo przy nim posiedzieć, żeby błąd się pojawił :D Błąd potem pojawił się w serwisie, dlatego zmienili płytę główną i dodali ten wentylator.
    Zasilacz nowy podpiąłem wczoraj (z nową płytą główną, 3 kostki ram - 2 stare i 1 nowa) - to samo, zawieszka. Spróbuje jeszcze odpalić go na tym 1 ramie i zobaczę jak będzie działał, ale uprzednio na starych podzespołach nie robiło to różnicy. Sprawdzałem ze starą płytą główną i zasilaczem - zmieniony ram; stary ram i zasilacz - nowa płyta główna; nowy zasilacz, nowa płyta główna, stare ramy. Starej płyty głównej nie mam na stanie, wymienili w serwisie.
    Zamieszczam screeny i dodam jeszcze wykresy wszystkie tak na wszelki
    Piszę tylko o tym co sprawdzałem na własną rękę - nie wiem co sprawdzali w serwisie. Mówili tylko że no faktycznie jest błąd, zrobili coś, stwierdzili że błędu nie ma, a ten znowu się pojawiał. Jest to na tyle irytujące, że teoretycznie komputer działa, ale zwykle w najgorszych momentach potrafi się zawiesić. Z pół roku temu chodził jeszcze całkiem długo, obecnie przy zwykłej instalacji programu umie się zaciąć.
  • Poziom 43  
    Będzie to jakiś trop - daj log z HWiNFO albo sam obserwój czy jak puścisz test CPU w OCCT to wszystkie rdzenie pracują na 3,9GHz - nie powinny.
    Procesor owszem ma turbo na 3,9GHz ale jednocześnie maks 3 rdzenie mogą domyślnie pracować tak wysoko. Wszystkie razem mogą pracować na maks 3,6GHz. Oczywiście moa o pracy bez OC. Taki sporadyczny błąd mógłby pasować do niestabilnego OC. Delikatne OC ale źle zrobione potrafi dać dziwne objawy nie koniecznie przy najwyższym obciążeniu CPU ale ze względu na aktywne opcje oszczędzania energii także w stanach pośrednich.

Takim pośrednim testem czy to dobry trop byłoby wyłączenie turbo albo ustawienie go tak żeby maksymalny mnożnik był 18 i testować czy błąd wróci czy nie.
  • Poziom 6  
    Chodzi o AMD Turbo Core Technology? Szczerze nigdy nie bawiłem się w biosie, z OC też nie jestem za bardzo obeznany. Zobaczyłem to, że jest ustawione na auto. Nie kombinuje tam za bardzo.
    Ciekawostka: zanim jeszcze włączyłem test zobaczyłem (szybkie screen), że wszystkie rdzenie chodzą na 3,9GHz, a tak raczej nie powinno być, z tego co rozumiem co pisałeś. Aaa no i nie zdążyłem jeszcze włączyć testu, komputer ledwo co się uruchomił, minęła chwila, włączyłem programy i zobaczyłem, że wszystkie mają 3,9.
    Dodaje jeszcze logi - znowu 15 minut, te same parametry co poprzednio. - Zawieszanie się komputera - przyczyna nieznana
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Żeby nie komplikować
    AMD Turbo Core Technology - disable
    I testuj ale już nie programami bo po co skoro na nich PC działa dobrze tylko czekaj - zawiesi się albo nie
    Jakby to nie pomogło dodatkowo
    Cool ‘n’ Quiet - disable
    I znów test czy się uspokoi.
    Tu sobie poczytaj co która opcja robi i gdzie jest.
    http://asrock.nl/downloadsite/Manual/970%20Extreme3.pdf
    Zobaczymy czy to pomoże. Pierwsza opcja sprawi że CPU będzie maks na 3,3GHz pracował. To tak dla testu można to inaczej ustawiać ale tak po prostu łatwo.
    Ta druga opcja natomiast sprawi że nie będzie pracował już wolniej niż na 3,3GHz czyli stale równo.
    Po co to? Sprawdziłeś już chyba wszystko poza samym CPU i to w nim upatruje problemu. Być może jest lekko uszkodzony, zdegradowany albo płyta automatycznie wymaga od niego za dużo. Jeśli to w nim problem to trzeba będzie go po prostu ręcznie skonfigurować. W tym ci nie pomogę już bo nie znam się za dobrze na AMD a to wtedy trzeba już wiedzieć co się robi. No chyba że masz gwarancje na CPU to jak się okaże że w nim problem to oddasz PC jeszcze raz do serwisu - powiesz że znalazłeś przyczynę i niech wymienią na nowy w ramach gwarancji. Bo kupować nowego nie trzeba prawie na pewno będzie stabilny przy odpowiednich ustawieniach.
  • Poziom 6  
    Turbo core - disable
    Cool 'n' Quiet - disable
    Ustawiłem też stałe taktowanie na 200MHz, nie na auto.
    Wyłączyłem opcje oszczędzania energii (C1E - disable, Core C6 Mode - disabled), zostawiłem CPU thermal na Auto.

Po każdej zmianie nadal występuje ten sam błąd. Nie robię testu, bo w sumie nic on nie pokazuje innego niż dotychczas, ale sprawdzam na prostej gierce RimWorld (małe wymagania, bo na moim lekko leciwym laptopie chodzi bez problemu). Po kilku chwilach potrafi się zawiesić - czasem w niewymagających momentach, ale prawie zawsze, gdy następuje zapis - obstawiam że wtedy potrzebuje więcej mocy.
    Spróbowałem też ustawić LLC na włączone - ponoć niweluje spadki napięcia - ale ciągle to samo.
    Czy tak jest, ciężko mi powiedzieć, ale mimo zmiany ustawień nadal się zawiesza :/ W sumie to już nie wiem w czym jest problem - pojawiła się teoria, że to może złe duchy krążą nad tym kompem.

Zauważyłem, że po zapisaniu zmian komp normalnie się restartuje, ale po włączeniu zawiesza się Windows. Piszę wszystko co dziwnego mogę zaobserwować, bo wiem że na odległość to ciężko cokolwiek pomóc ;)
    No i wesołych świąt :)

EDIT: Pomyłka, chociaż pewnie mało wnosi - stary RAM to G-Skill, nowsze hyundai. Sprawdziłem kompa na jednych i drugim, ale to samo. Wymieniłem też kable S-ATA do dysku i napędu optycznego. W sumie jedyne co nie zostało wymienione to kable od płyty głównej do obudowy, chłodzenie procka no i sam procek.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No to odepnij kable od obudowy i włącz PC zwierając piny PWR śrubokrętem. Może ci przyciski zwierają. Bo faktycznie mało do sprawdzenia zostaje.
    Dziennik systemowy po takim zawieszeniu coś zapisuje? Powinny być jakieś zdarzenia. Może one dadzą trop. Podgląd zdarzeń, dzienniki systemu windows, system. Tam szukasz zdażeń które czasowo pokrywają się z wystąpieniem problemu.

PS test na jednej starej grze może być niewiarygodny. Może ta gra po prostu nie działa na twoim systemie. Tak też bywa ;)
  • Poziom 6  
    Wszystkie kable od obudowy odpięte, komp się uruchomił, zrobiłem test OCCT - nic nowego, Oczywiście żeby nie było za pięknie, to ciągle pojawia się błąd :)
    W sumie jeżeli chodzi o części, to dowiedziałem się że procesor ponoć był zmieniony na inny i błąd też się pojawił. Praktycznie rzecz biorąc to została tylko grafika do wymiany, bo wszystko inne już zostało sprawdzone. W dziennikach systemowych nie widziałem nic dziwnego - jedynie informacja o tym, że komp się nieprawidłowo wyłączył.
    Co do gry - nie jest za stara - chyba że 2 lata to obecnie dużo ;) W każdym razie powinna działać, bo na podobnej konfiguracji śmiga bezproblemowo.

Problem (chyba) rozwiązany.
    Wypiąłem jeszcze kartę sieciową (bardziej z desperacji), żeby zobaczyć czy to ona może coś powodować. Na obecną chwilę kompa jeszcze nie wywala. Nie wiem czy to cokolwiek pomogło, ale po wyjęciu - gierka pochodziła dosyć długo, po ponownym włożeniu padła chwili. Obecnie znowu ją wypiąłem, patrzę czy kompa wywali, ale nic na to nie wskazuje.
    Czy to w ogóle ma sens, że zwykła karta sieciowa może powodować takie błędy? Jest to TP-LINK TL-WN75IN. Jeżeli komp się nie zatnie to pewnie pojadę po sieciówkę do USB.
    W każdym razie dzięki wielkie za pomoc :D