Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica dc/dc 10-15vdc / 1,5-2,5vdc

Daret1 13 Kwi 2017 22:28 291 7
  • #1 13 Kwi 2017 22:28
    Daret1
    Poziom 3  

Cześć, robię przetwornicę dc/dc do auta i nie wiem czy projekt który zrobiłem w programie online jest dobrze zrobiony.
    Nie wiem jakie elementy dobrać dla napięcia i natężenia z akumulatora dla mocy od 600W(12V50A) do 1000W(12V84A).

Czy można dobrać elementy dla częstotliwości 13.56Mhz ?
    Jaka jest największa częstotliwość jaką można wytworzyć w multiwibratorze astabilnym ?

Pozdrawiam.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Kwi 2017 22:45
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Jeśli dobrze zrozumiałem kolega potrzebuje przetwornicę 1,5 do 2.5V o mocy do 1kW ? Do czego to ? Generator to jedno a rdzeń i indukcyjność uzwojeń to drugie. Niełatwo będzie.

0
  • #3 13 Kwi 2017 23:10
    Daret1
    Poziom 3  

zasilacz, prostownik i zgrzewarka w jednym. Potrzebuję dużego natężenia prądu z małym napięciem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 13 Kwi 2017 23:29
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

A po co zgrzewarka zasilana z akumulatora ? Nie prościej z sieci ?

0
  • #5 13 Kwi 2017 23:31
    Daret1
    Poziom 3  

nie z akumulatora, a z instalacji elektrycznej auta.

0
  • Pomocny post
    #6 14 Kwi 2017 07:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy można dobrać elementy dla częstotliwości 13.56Mhz ?
    Za wysoko jak na taką zasadę działania i brak doświadczenia. Przy tak wysokiej częstotliwości miał byś mnóstwo problemów: z naskórkowością prądów, ze stratami w rdzeniu, z reaktancjami pasożytniczymi w układzie, z szybkością prostownika itp.
    Poza tym nadmierne zwiększanie częstotliwości nie da ci większej mocy, dlatego że nie możesz zmniejszyć liczby zwojów na wtórnym poniżej 1, a a rdzeń musi pomieścić przewody (lub lepiej blachy) o przekroju wynikającym z prądu.

Cytat:
    Jaka jest największa częstotliwość jaką można wytworzyć w multiwibratorze astabilnym ?
    Ze względu na nasycające się tranzystory osiągnięcie 1Mhz będzie bardzo trudne. 100kHz powinno się dać i właśnie kilkadziesiąt-stokilkadziesiąt kHz jest o wiele rozsądniejszym wyborem.

Cytat:
    Nie wiem jakie elementy dobrać dla napięcia i natężenia z akumulatora dla mocy od 600W(12V50A) do 1000W(12V84A).
    Na elektrodzie (i gdzie indziej w internecie) były projekty przetwornic samochodowych, do wzmacniaczy audio, dobry wzór do naśladowania, mozna też poczytać na jakie problemy nadziali sie początkujący konstruktorzy żeby nie powielać ich błędów.
    Kilka wskazówek na początek:
    Po stronie pierwotnej będzie potrzeba kilka MOSFETów równolegle, po dwa zestawy żeby zrobić push-pull, do tego podwójne uzwojenie pierwotne, można policzyć Rds(on) tak żeby moc strat nie przekroczyła założonej wartości np 20W - 3mΩ.
    Układ sterujący tymi MOSFET-ami powinien mieć małą rezystancję wyjściową przyda sie wtórnik komplementarny. Dobrze było by żeby układ sterujący miał dead-time.
    Przy przetwornicy obniżającej mostek na wyjściu to zły pomysł - większe straty mocy i więcej kosztownych wysokoprądowych diod. Lepszy prostownik na dwóch diodach, albo podwajacz prądu, ale ten wymaga dwóch dławików. Można też rozważyć prostownik synchroniczny na MOSFET-ach. Jeśli przetwornica ma być regulowana potrzebny jest co najmniej jeden dławik na wyjściu, jeśli nie i tętnienia nie są ważne można sie obyć bez dławika.

0
  • #7 14 Kwi 2017 11:32
    Daret1
    Poziom 3  

poprawiłem schemat, czy jeśli zrobię urządzenie tak jak jest to na schemacie, tylko z dobraniem odpowiednich elementów, to nic się nie zepsuje po podłączeniu do prądu ?

@edit

Przetwornica nie będzie regulowana, chyba, że prądem na wejściu ( dodanie dławika ), tętnienia - jeśli będzie ich dużo, to bardzo dobrze.

0
  • #8 14 Kwi 2017 13:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    poprawiłem schemat, czy jeśli zrobię urządzenie tak jak jest to na schemacie, tylko z dobraniem odpowiednich elementów, to nic się nie zepsuje po podłączeniu do prądu ?
    Generator nie wystartuje z takimi elementami, sposób podłączenia tranzystorów jako wtórnik - do kitu, spalą sie marnując połowę doprowadzonej mocy (nawet gdybyś podłączył działający generator).

Układ z jednym kluczem to pozorna oszczędność, bo nie wykorzysta w pełni transformatora więc będziesz musiał dać większy transformator, więcej zapłacisz za miedź i ferryt, a to wychodzi drożej niż tranzystory. Poza tym musiał byś to dziwactwo upodobnić do jakiejś znanej topologii inaczej nie będzie działać, nie flyback, więc forward, a tu wymaganie jest dodatkowe uzwojenie do rozmagnesowywania i przez połowę czasu transformator "nic" nie robi - nie przekazuje energii na wyjście.

Przetwornicę o mocy ułamka wata można zrobić metodą prób i błędów, przetwornicy mocy kilkuset watów tą metodą nie zrobisz, chyba że masz wiadro tranzystorów, drugie tyle drutu do zmarnowania na nieudane próby i kilka lat na na eksperymenty.

Jeśli chcesz mieć niezerowe szanse na udaną konstrukcje, oprzyj sie na czyimś projekcie, bo jak na razie nie umiesz zaprojektować nawet generatora na dwóch tranzystorach.

Przykład:
    Link
    A bez zabezpieczeń
    Link

0