Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Coraz większe zużycie wody

Katarzyna1509 24 Apr 2017 10:23 9453 105
 • #61
  E8600
  Level 40  
  Taka uwaga dla Pani Kasi rozbieżności w opłatach wraz ze zmianą pór roku to normalna sprawa przykład. Latem mamy mniej zużytej energii elektrycznej oraz mniej ciepłej wody (zimnej wody zużywa się znacznie więcej niż zimą pranie, prysznic itd.) Rozbieżności w poszczególnych miesiącach zależą od tego czy mieliśmy np. gości, różne święta oraz pogoda sprzyjająca większemu praniu.
 • #62
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Nie możliwe...6m3 wody więcej w porównaniu z lutym na porządki?Zreszta ja tam szczególnych porządkó z okazji świąt nie robiłam.Zwłaszcza, że w marcu był problem z wodą- najpierw brązowa a później chlorowana wiec sie mniej używało.Do gotowania i picia kupywaliśmy.Poczekam jakie wyjdzie mi zużycie za kwiecień i jak nadal bedzie tak dużo to zastanowię sie nad wymianą liczników.Bo w tym co było pisane w poprzednich postach może byc sens-liczniki mogą byc zanieczyszczone bo ciągle jest awaria.Latem 2016 co chwile jeździł beczkowóz z woda pitna bo w tej były bakterie więc jej nie używaliśmy.Później zimą znów problem bo często były braki energii elektrycznej a przy tym spadek ciśnienia.A jak wróciła energia i ciśnienie wzrosło to znów przez chwilę brązowa woda leciała...
 • #63
  E8600
  Level 40  
  Warto zweryfikować to zanieczyszczenie. Należy pamiętać, że święta to okres większego gotowania a tym samym zmywania naczyń i tu właśnie też dużo wody ucieka (prosty eksperyment zatkać korek i zobaczyć jak szybko się zlew napełni i ile takich zlewów przez dzień pójdzie) ja to kiedyś sprawdziłem u siebie i za głowę się złapałem (czasem lepiej nie wiedzieć).
 • #64
  gimak
  Level 40  
  Katarzyna1509 wrote:
  może byc sens-liczniki mogą byc zanieczyszczone bo ciągle jest awaria.

  Moim skromnym zdaniem, przy licznikach mechanicznych zanieczyszczona woda nie może powodować zwiększonego zliczania, może je tylko spowolnić lub całkowicie zatrzymać.
 • #65
  Katarzyna1509
  Level 6  
  17m3 to było zużycie za marzec- więc o świętach jeszcze wtedy nie myślałam.Za kwiecień (czyli łącznie z większym zużyciem przy gotowniu i myciu naczyń) jakie jest dowiem sie za kilka dni...Ale gimak teraz faktycznie dałeś mi do myślenia...Przypomniałam sobie, że kilka lat temu zepsuła mi sie pralka.Przyszedł mój kuzyn ,posprawdzał i okazało się, że to -ja nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa-ale to sitko co jest w wężu do poboru wody do pralki było tak zapchane rdzą, że nie mogła pobrać wody.Woda więc u nas nie ciekawa...W ubiegłym roku pękła też u mnie w ogródku rura doprowadzająca wodę z sieci do domu.Przyjechali , naprawili ale ile w tych starych rurach jest "syfu" to nikt nie wie.Mój ojciec mieszka tu od lat 60-tych i nigdy nie było nic wymieniane (to znaczy w domu tak ale to co należy do wodociągów to nie).No ale może faktycznie to powinno zaniżać pobór wody a nie zawyżać..Sama już nie wiem...A jak mam sprawdzić jaki mam licznik?Jak na złość nie mogę znaleźć protokołu z wymiany.Na liczniku są różne lczby a na dole naklejka" Nie zbliżać pola magnetycznego o indukcji >100kA/m.Spowoduje to zadzaiałanie wskaźnika ingerencji polem magnetycznym"
 • #67
  gimak
  Level 40  
  Katarzyna1509 wrote:
  No ale może faktycznie to powinno zaniżać pobór wody a nie zawyżać..

  Licznik napędza przepływająca przez niego woda, więc jeżeli byłby zanieczyszczony, więc stwarzałby większe opory i automatycznie będzie się wolniej kręcił i mniej przez to zliczał.
  Więc zwieszone zliczanie fizycznie jest niemożliwe, bo wirnik licznika musiałby się szybciej kręcić od przepływająca przez niego wody.
  Katarzyna1509 wrote:
  a na dole naklejka" Nie zbliżać pola magnetycznego o indukcji >100kA/m.Spowoduje to zadzaiałanie wskaźnika ingerencji polem magnetycznym"

  To jest uwaga istotna przy licznikach suchobieżnych, gdzie miedzy wirnikiem, a mechanizmem zliczającym jest sprzęgiełko magnetyczne. Liczniki mokrobieżne takiego sprzęgiełka nie mają, więc są niewrażliwe na pole magnetyczne. W bloku gdzie mieszkam tylko takie liczniki mogą być montowane.
  Katarzyna1509 wrote:
  A jak mam sprawdzić jaki mam licznik?

  Nie wiem co masz na myśli.
 • #68
  rafbid
  Level 33  
  Może być tak ze 11m3 wynik może być zaniżony przez brudny licznik od brązowej wody. A 17m3 to wynik bliżej faktycznego zużycia wody. Chlor to podstawowy składnik wybielaczy i płynów do czyszczenia toalet wraz z przepływającą wodą może wypłukiwać zanieczyszczenia z licznika.
 • #69
  Katarzyna1509
  Level 6  
  rafbid-ale ja do połowy 2016 miałam zużycie 7-8m3.Od tamtej pory nic się nie zmieniło a zużycie ciągle wzrasta zarówno u mnie jak i u siosty, która ma podlicznik...W 2015 jak urodziłam syna oprócz prania dla pozostałych domowników kilka razy w tygodniu to robiłam dzień w dzień jedno pranie ubranek syna plus podwójne płukanie przez kilka miesięcy a i tak miałam połowe niższe zużycie niż teraz
  Dodano po 13 [minuty]:
  gimak-ja sie nie znam-napisałeś licznik "mechaniczny" więc automatycznie pomyślałam , że może ja mam jakis inny i trzeba by było to sprawdzić...sory...
  Wieczorem podeślę zdjęcie licznika i postaram się znaleźć protokół montażu.

  Dodano po 8 [godziny] 13 [minuty]:

  Nie wiem czy ktoś, coś na tym zdjęciu zobaczy....Mój "smartfon" odmówił pracy w ciemnej piwnicy a ja wogóle nie wiem jak wstawić ten obraz-ale próbuje...
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #70
  gimak
  Level 40  
  Na zdjęciu jest to licznik mechaniczny, wygląda na suchobieżny.
 • #71
  Sławek 61
  Level 19  
  Witam jeszcze raz. Od założenia postu minęły niemalże dwa tygodnie wiele osób stara się pomóc ale czy sprawdzała Pani tak jak wcześniej pisałem stany licznika gdy nie używamy wody np. w nocy zapis licznika wieczorem i odczyt rano ? Jeżeli są różnice to jest ewidentny przeciek za licznikiem. Ktoś wcześniej podał ciekawy link gdzie ktoś miał przypadek gdy zanieczyszczenia wody spowodowały przeskok licznika o 1000 m3 to jest akurat skrajny przypadek ale nigdy nic nie wiadomo czy przypadkiem tutaj akurat nie ma podobieństwa aczkolwiek na dwóch licznikach jest to wysoce mało prawdopodobne. Ja osobiście z całą stanowczością sprawdzałbym jeden i drugi licznik codziennie np. przez okres jednego miesiąca. Co do nieszczelności a może jest poprowadzona jakaś rura na zewnątrz gdzie jest kran do podlewania ogródka i podczas mrozów pękła czasami może być to w ścianie i jest to trudne do zauważenia. Kiedyś naprawiałem bojler elektryczny który niemalże cały czas pracował, klient zorientował się po znacznie większych rachunkach za prąd, przyczyną jak się okazało była minimalna szczelina w rurce i wyciek ciepłej wody co skutkowało niemalże ciągłą pracą bojlera. Jeszcze jedna rada mi przychodzi do głowy mechanicy samochodowi niekiedy sprawdzają czy dane łożysko jest dobre na słuch tzn. biorą duży wkrętak dotykają blisko łożyska a do rękojeści przystawiają ucho można by zastosować tą metodę u Pani przystawiając ucho bezpośrednio do rury oczywiście przy założeniu, że wszędzie krany są zakręcone i gdyby była nieszczelność myślę, że byłoby słychać delikatny szum w rurach. Gdy wszystko zawiedzie wymieniłbym wodomierze. Pozdrawiam Sławek.
 • #72
  E8600
  Level 40  
  Sławek 61 wrote:
  Co do nieszczelności a może jest poprowadzona jakaś rura na zewnątrz gdzie jest kran do podlewania ogródka i podczas mrozów pękła czasami może być to w ścianie i jest to trudne do zauważenia

  Też bym to własnie sugerował zważywszy na tegoroczne mrozy mam do wymiany rurę i kilka zaworów w domku letniskowym (na razie zakręciłem na amen i nie cieknie a gdyby nawet ciekło to nie ma licznika wiec rachunków mi nie zwiększy). Jeśli to licznik ze sprzęgiełkiem to kolega dobrze radzi.
 • #73
  gimak
  Level 40  
  Sławek 61 wrote:
  Ktoś wcześniej podał ciekawy link gdzie ktoś miał przypadek gdy zanieczyszczenia wody spowodowały przeskok licznika o 1000 m3 to jest akurat skrajny przypadek

  A ja uważam, że ten przypadek należy między bajki włożyć i naiwny jest ten kto to weźmie na poważnie. Bez ingerencji w mechanizm zliczający niemożliwy do zaistnienia, a to ma się nijak do zanieczyszczonej wody.
 • #74
  Sławek 61
  Level 19  
  Bajki bajkami a życie toczy się po innym torze to był przykład, że kogoś coś takiego spotkało i miał z tym duży problem jak udowodnić, że nie jest się wielbłądem. Ja osobiście też do tej pory nie wierzę, że podczas obecności w domu trzech osób może ktoś wejść do mieszkania i ukraść z przedpokoju wszystkie dokumenty i pieniądze dwóm domownikom. Oczywiście oglądałem wcześniej programy o tzw. klamkarzach i nigdy bym nie przypuszczał, że to mnie spotka. W tej chwili jest to już nie możliwe po poczynionych moich staraniach. Co do ewentualnej wymiany wodomierzy zwróciłbym uwagę na zamontowanie filtru zanieczyszczeń przed wodomierzem. Temat jest bardzo ciekawy i chciałbym aby pozytywnie się zakończył.
 • #75
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Kilkakrotnie sprawdzałam licznik w nocy-nic sie nie działo...Od głównego licznika (w mojej piwnicy) "biegnie" około 1,5 m rura i "wychodzi" u siostry w kuchni do jej podlicznika.Gdyby był przeciek to bym raczej widziała wodę na posadzce w piwnicy.Żadnego doprowadzenia wody na zewnątrz nie ma...Czarna magia poprostu...Napewno w przeciągu kilku miesięcy nie podwoiłam zużycia wody.Poczekam na odczyt za kwiecień i albo wymienię liczniki albo kupię hydrofor i znów zacznę korzystać z przydomowej studni tak jak kiedyś :)A powiedzcie czy zmienne ciśnienie w sieci może mieć wpływ na licznik?Bo faktycznie nie zawsze ale często i to zwłaszcza wieczorem jak puszczam wodę do zlewu czy wanny i nagle zamykam kran to słychać w całym domu w rurze takie "tąpnięcie".Sąsiad mówi, że to zwiększone zużycie może być właśnie związane ze zmiennym ciśnieniem.Ale ja się nie znam...
 • #76
  idepopizze
  Level 33  
  Czy masz w instalacji zawór antyskażeniowy i jakieś naczynie przeponowe ?
 • #77
  Katarzyna1509
  Level 6  
  idepopizze-No chyba nie mam nic takiego...Powiem tak-ze ściany "wychodzi" rura z wodą z sieci, nastepnie jest zawór,licznik i dalej rura "wchodząca" w ścianę do siostry kuchnia a od niej jeszcze rura doprowadzająca wodę do mojej kuchni- do kranów i do pieca (nad piecem jest baniak na ciepłą wodę do kranów i na grzejniki).Na strychu jest cos co mój ojciec nazywa "naczyniem wyrównawczym"...
 • #78
  idepopizze
  Level 33  
  Może być tak że woda "chodzi w dwie strony"
  Jak grzejesz wodę w tym baniaku nad piecem a w instalacji nie masz tego naczynia przeponowego ani ww zaworu to jak nagrzewasz baniak to rośnie w nim ciśnienie. Ponieważ nie masz tych rzeczy w instalacji może być tak że woda będzie wpychana z powrotem do sieci więc wodomierz w takiej sytuacji kręciłby się "do tyłu". Trudno zgadnąć jaki by to miało wpływ na wodomierz.

  Sprawdzałaś czy wodomierz pokazuje dobre zużycie ? Zalałaś jakieś 20 litrowe wiaderko i sprawdziłaś ile razy obróciły się wskazówki ?
 • #79
  gimak
  Level 40  
  Katarzyna1509 wrote:
  A powiedzcie czy zmienne ciśnienie w sieci może mieć wpływ na licznik?

  Wg mnie nie, licznik napędza przepływająca przez niego woda. Wiec licznik, jeżeli zwiększą się mu się opory kręcenia mechanizmu zliczającego, to może tylko wolniej się kręcić i przez to mniej zliczać (wykazywać) pobranej wody, ale nigdy więcej i taka sytuacja prowadzi do tzw. ubytków wody przy rozliczeniach w spółdzielniach lub wspólnotach. Licznik mógłby zliczać więcej tylko wtedy gdyby zostało zmienione przełożenie mechanizmu zliczającego licznika (podmiana kółek zębatych), a to już jest ingerencja w licznik, połączona z uszkodzeniem plomb.
  Zanieczyszczenia w wodzie. U mnie na działkach, po zimie puścili wodę i po odkręceniu kurka poleciała woda z rdzą, wirnik licznika zdążył zrobić parę obrotów i stanął zablokowany kawałkiem rdzy, który przeszedł przez sitko.
 • #80
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Kilkakrotnie sprawdzałam lejąc wodę do 10l wiadra.Było ok.A czy możliwe jest zapowietrzenie licznika?Sory ale spać po nocach nie mogę i wczoraj właśnie trafiłam na taki temat.Co wy o tym myślicie?Może jak w ubiegłym roku pękła ta rura w ogródku doprowadzająca wodę do domu i ją wymieniali to coś sie stało?...
 • #81
  idepopizze
  Level 33  
  Raczej mało prawdopodobne, poza tym to by się z czasem samo odpowietrzyło.

  Najrozsądniej było by założyć swój licznik za tym z fotki. Tyle że nie wiem czy możesz to zrobić bo tam dalej masz kolejny licznik więc nie orientuje się jakby to z formalnego punktu wyglądało.
 • #82
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Właśnie..U nas sytuacja skomplikowana...Teoretycznie to co znajduje się za moim licznikiem należy do mnie (tak mi kiedyś powiedzaiał pan z wodociągów) ale dalej jest przecież podlicznik należący do wodociągów...Później podjadę do wodociągów i zobaczę co oni mi powiedzą w tym temacie...
 • #83
  idepopizze
  Level 33  
  Bez własnego licznika z homologacją (czy jak się tam jego ważność nazywa) tego problemu nie ogarniesz i najlepiej byłoby gdyby on był za głównym licznikiem.

  Reszta zależy już tylko od tego co on będzie pokazywał.
 • #84
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Zaraz jadę do wodociagów. Dowiem się co do kogo należy, co mogę zrobić i dam znać...

  Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

  No i sie dowiedziałam....Pani stwierdziła, że statystycznie 1 osoba zużywa 3m3 wody miesięcznie- i ją nie interesuje , że w domu są dwie schorowane starsze osoby plus dwulatek bo statystyki mówią swoje- więc moje zużycie nie jest niczym niezwykłym.A to dlaczego w ubiegłych latach miałam zużycie o połowę mniejsze to też ją nie interesuje.Ale-skoro" mam z tym problem "to jutro wymienią mi licznik główny a siostra ma sobie wymienić na własny koszt podlicznik albo założyc osobno licznik główny do swojego mieszkania.A na resztę moich pytań odpowie jutro pan, który przyjedzie wymienić licznik bo ona nie zna sytuacji...
 • #85
  gimak
  Level 40  
  Katarzyna1509 wrote:
  No i sie dowiedziałam....

  I takiej odpowiedzi, niestety, można się było spodziewać.
 • #86
  abart64
  Level 32  
  Wymienią i pewnie problem znikinie.
  Ale z ciekawości można by przed wymianą zrobić taki test że spisać dokładnie oba liczniki i przepuścić u siostry killkadziesiąt litrów wody i porównać wskazania obydwu wodomierzy. Można zrobić to ponownie po wymianie głównego a przed wymianą podlicznika u siostry. Ciekawe czy będą identyczne wskazania.
 • #87
  Katarzyna1509
  Level 6  
  Ja też niczego wielkiego się nie spodziewałam ale byłam płacić za wodę to postanowiłam odrazu poruszyć ten problem....Ale jutro jak przyjedzie pan od wymiany poproszę o poddania tego starego licznika ekspertyzie nawet jeśli ma to być na mój koszt
 • #88
  Sławek 61
  Level 19  
  Po wymianie tych wodomierzy proszę też być czujną i spisywać liczniki chociaż jeden raz w tygodniu. A szczególną uwagę bym zwrócił gdy z kranu znów poleci brudna woda. Myślę,że nie tylko ja chciałbym wiedzieć co będzie dalej za jakiś czas proszę o kilka słów w maju i czerwcu. Życzę wszystkiego dobrego.
 • #89
  Katarzyna1509
  Level 6  
  abart64-Tak zrobię.
  Ale problem dla mnie zniknie dopiero jak mi pokażą na papierku, że stary licznik był ok.
 • #90
  idepopizze
  Level 33  
  Osobiście to dołożyłbym i dodał ten kawałek rurki do drugiego licznika żeby oba były osobno.
  Będziesz mieć święty spokój o on nie ma ceny.