Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firefox - Pożera straszne ilości pamięci (ponad 3GB) i zamula system

viper111 14 Kwi 2017 19:57 9309 24
  • #1 14 Kwi 2017 19:57
    viper111
    Poziom 13  

Mam problem od niedawna (zapewne od którejś aktualizacji) firefox strasznie zwolnił i zaczął zajmować straszne ilości pamięci (nawet ponad 3GB!!!). Co ciekawe w ustawieniach mam wskazane, że pamięć podręczna z limitem do 500 MB. Jak wyłączę firefoxa i go włączę to po 5 minutach znowu 3GB pamięci zajęte. Mam regularnie otwartych około 40 kart jednak wcześniej nawet przy 130 kartach nie miałem takiego problemu.

Dodam, że niestety odbija się to na znacznie wolniejszym działaniu (wczytywaniu się) stron, wręcz mega powolne wczytywanie stron.

Dzisiaj już nawet testowałem Operę, Vivaldi, Chrome, Edge ... niestety funkcjonalnością i opcjami dostosowania w stosunku do firefoxa nadal daleko odbiegają. Chętnie bym zmienił ale niestety nie ma na co :(

0 24
  • #4 15 Kwi 2017 02:20
    rosak
    Poziom 24  

Apetyt na RAM kiedyś zmusił mnie do zmiany przeglądarki, temat od lat jest bardzo popularny.

enhanced napisał:
    no bo raczej stać cię na taką ilość ramu jak musisz tyle stron mieć otwartych

Co ma jedno z drugim wspólnego?? Możesz jakoś rozwinąć tą myśl?

0
  • #5 15 Kwi 2017 05:56
    Matheu
    Poziom 19  

viper111 napisał:
    Chętnie bym zmienił ale niestety nie ma na co :(
    "niestety, nie ma na co" - Oj! nieprawda, Kolego, nieprawda ;) . :!:

Od dwóch-trzech lat używam przeglądarki PaleMoon
    PaleMoon

Firefox - Pożera straszne ilości pamięci (ponad 3GB) i zamula system
    - filozofia, wygoda pracy oparta na Firefoksie
    - ale: bez bajerów i wodotrysków!
    - prosta obsługa
    - b.wysoka zgodność z FireFox, ogromna większość dodatków z FF działa też na PaleMoon; np Adblock, uBlock, ..., ...
    - spora szybkość pracy i małe zapotrzebowanie na pamięć
    - strona/ wersje PaleMoona są stale rozwijane, aktualizowane, można też pobrać (dobrej jakości) spolszczenie
    - ogólnie: PaleMoon - bardzo fajny program ;)

pozdrawiam
    - Maciek

2
  • #6 15 Kwi 2017 08:21
    enhanced
    Poziom 39  

rosak napisał:

enhanced napisał:
    no bo raczej stać cię na taką ilość ramu jak musisz tyle stron mieć otwartych

Co ma jedno z drugim wspólnego?? Możesz jakoś rozwinąć tą myśl?

No chyba nie jest to normalna ilość stron dla zwykłego usera że az 40 stron trzeba mieć otwartych dzień w dzień lub 24/7 bo przecież tak też może być. Więc chyba stać na poprawe płynności poprzez zakup RAMu?

Jasne można zmieniać przeglądarke tylko czasami lepiej wydać trochę i zostać przy obecnej.

0
  • #7 15 Kwi 2017 10:39
    rosak
    Poziom 24  

Może nie jest to normalne ale nadal nie rozumiem związku z zasobnością portfela. Moja żona ma zazwyczaj otwarte grubo ponad 100 a ja nie zarabiam przez to więcej. Tłumaczenia, że to właśnie przez to laptop ledwo zipie bo non stop zapisuje do swapa nie docierają za ch...

1
  • #8 15 Kwi 2017 11:57
    oshii
    Poziom 19  

@rosak, mamy końcówkę drugiej dekady XXI w., więc wypadałoby mieć w komputerze chociaż te 8 GB. Jeśli nie stosujesz NoScriptów, uBlocków, przeglądarka z otwartymi 100 aktywnymi kartami nie ma prawa NIE zjadać RAMu, no bo jak?

@viper111, wszystkie 40 kart masz faktycznie załadowne? U mnie po otwarciu przeglądarki pojawiają się wszystkie karty z poprzedniej sesji, ale dopóki ich nie kliknę to się nie załadują (jest na to odpowiednia opcja), może aktualizacja coś pomieszała w tym ustawieniu.
    No i najważniejsze pytanie - zamknąłeś wszystkie karty i zacząłeś świeżą sesję, żeby upewnić sie czy to przypadkiem nie jest wina jakiejś jednej, pojedynczej strony z jakimś dziwnym kodem?

viper111 napisał:
    Co ciekawe w ustawieniach mam wskazane, że pamięć podręczna z limitem do 500 MB

To nie tyczy się RAMu tylko ilości miejsca na obrazki, dzwięki i filmiki zapisywane na dysku w formie cache, tak, żebyś nie musiał za każdym razem ściągać całej strony odwiedzając ją po kilku godzinach/dniach/tygodniach itd.

0
  • #9 15 Kwi 2017 12:02
    enhanced
    Poziom 39  

Tak z ciekawości zainstalowałem tego Pale Moon
    40 stron z allegro - w obu przeglądarkach te same zbookmarkowane strony (otwarte, wczytane, przejrzane co by sie załadowało)

firefox 52,0,2 64bit 1560 MB
    pale moon 27,2,1 64bit 1300 MB

oczywiście było więcej nawet do 1800 MB około w firefoxie podczas wczytywania stron, powyższe wyniki po wczytaniu kompletnym i uspokojeniu się.

@rosak
    Chodzi mnie o to że trzeba zainwestować w RAM chcąc w sensowny płynny sposób używać w neta w ten sposób - na jakieś cudne optymalizacje zmniejszające użycie RAM nie bardzo wierze (zawsze jest coś za coś).

1
  • #10 15 Kwi 2017 13:23
    g107r
    Poziom 34  

enhanced napisał:
    No chyba nie jest to normalna ilość stron dla zwykłego usera że az 40 stron trzeba mieć otwartych dzień w dzień lub 24/7
    Są i niezwykli :)
    viper111, zainstaluj sobie dodatkowe rozszerzenie do FF "Tab Memory Usage" które pokazuje użycie pamięci przez kartę przeglądarki, są strony używające 11MB, jak ta na której teraz piszemy, i są takie gdzie po otwarciu strona/karta pożera 100MB pamięci RAM, jak u mnie do niedawna Facebook, gdzie jedna strona potrafiła wciągnąć do 500MB, przy 300 zaczynała się już dłużej ładować i zwalniać.
    Jedna strona Facebooka miał takie użycie pamięci, jak prawie 10 otwartych stron elektrody.pl , 40 stron nie przeraża, raczej kilka takich zasobożernych jak FB...
    Może popatrz w ten sposób, namierz takie karty, i ... co dalej to nie wiem.
    Masz fizycznie 3GB RAM, czy więcej ? 4GB to już jakby mało na dzisiejsze wymagania przeglądarek.

0
  • #13 16 Kwi 2017 19:05
    oskar777

Poziom 25  

Polecam spróbować firefox nightly ładnie pracuje może będzie Ci lepiej działać

enhanced 40 kart to jest nic, ja mam średnio otwartych kart w FF koło 400-470, i dodatkowo w chrome jeszcze koło 90.
    Zajmuje się programowaniem w PHP to kilka kart, robienie www kilkanaście, arduino kolejne kilkanaście, grafika, elektronika itd. jeszcze nigdy nie miałem mniej niż 200 kart. I od razu Ci mówię, że z 1/3 korzystam na bieżąco, mam do tego wtyczkę do wyszukiwania kart odpowiednich w zależności nad czym pracuję.

2
  • #14 17 Kwi 2017 13:02
    viper111
    Poziom 13  

Koledzy, mam 8GB RAM oraz CPU Intel Core i7 3770.
    I nie kwestia w pieniądzach tylko w fakcie, że Firefox pożera pamięć co skutkuje ewidentnie wolniejszym działaniem firefoxa, znacznie wolniej wczytują i otwierają się nowe strony jak również nawiguje po dotychczasowych stronach.

Wcześniej (pół roku temu) regularnie używałem około 100 kart w firefox i wszystko śmigało bardzo szybko.

Zainstalowałem Pale Moon i od razu pierwszy problem z dodatkiem RoboForm a dokładniej z paskiem narzędzi czyli jego brakiem :(

1
  • #16 17 Kwi 2017 13:36
    viper111
    Poziom 13  

Nie do końca bo im mniej kart zostawiam w firefoxie tym czas reakcji i płynność działania jest lepsza.

1
  • #18 18 Kwi 2017 09:14
    viper111
    Poziom 13  

Tak wszystkie karty lądują się od razu. Gdzieś to się zmieniało ale nie widzę gdzie. Mam Tab Mix Plusa i Menedżera Sesji i własnie pozmieniałem ustawienia w Menedżerze sesji aby przechowywał znacznie mniej zapamiętanych kart.

0
  • #19 18 Kwi 2017 09:23
    Kolobos
    Spec od komputerów

Domyslnie ta opcja jest wylaczona i karty powinny sie ladowac dopiero po kliknieciu na dana karte.

W about:config zmien browser.sessionstore.restore_on_demand na true.

Ps. Zamiesc logi z FRST, jak nie chcesz na forum to mozesz mi wyslac na PW.

0
  • #20 18 Kwi 2017 10:54
    viper111
    Poziom 13  

Wysłałem na PW. Dodam, że regularnie mam około 50-60 kart w użytku, zmieniłam aby nie ładowały się od razu wszystkie ale w zasadzie i tak zaraz każdą kartę odwiedzałem więc przesłane pliki są wg staniu kiedy 60 kart zostało załadowanych.

Natomiast zmniejszyłem w Menadżerze Sesji ilość przechowywanych kart w pamięci i płynność firefoxa poprawiła się, ale pamięci nadal dużo zżera :(

0
  • #21 22 Kwi 2017 18:48
    szymon1051
    Poziom 13  

oskar777 napisał:
    Polecam spróbować firefox nightly ładnie pracuje może będzie Ci lepiej działać

enhanced 40 kart to jest nic, ja mam średnio otwartych kart w FF koło 400-470, i dodatkowo w chrome jeszcze koło 90.
    Zajmuje się programowaniem w PHP to kilka kart, robienie www kilkanaście, arduino kolejne kilkanaście, grafika, elektronika itd. jeszcze nigdy nie miałem mniej niż 200 kart. I od razu Ci mówię, że z 1/3 korzystam na bieżąco, mam do tego wtyczkę do wyszukiwania kart odpowiednich w zależności nad czym pracuję.

Nie lepiej firefox Beta lub firefox Developer Edition?

Firefox Night to taka alfa, Developer Edition to chyba taka pre-beta z dodatkami, a Beta to beta :). Kiedyś było jeszcze Aurora ale się jej pozbyli jak dobrze zrozumiałem https://wiki.mozilla.org/Nightly#What_is_Firefox_Nightly.3F .

Próbowałeś wersje 64 bit?

0
  • #22 24 Kwi 2017 22:10
    viper111
    Poziom 13  

Obecnie używam właśnie wersji 64 bitowej.

0
  • #24 10 Maj 2017 14:19
    viper111
    Poziom 13  

Generalnie wyłączyłem funkcje ładowania kart podczas uruchamiania. Czyli karta ładuje się jak pierwszy raz na nią wejdę :(
    Nie jest to to czego szukałem ale rozwiązało problem wolnego działania firefoxa.
    Wczoraj dodałem jeszcze 8GB RAMu więc może dzisiaj po testuję z powrotem i zobaczymy :)

0
  • #25 28 Maj 2017 23:52
    2834736
    Użytkownik usunął konto