Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka LG GS5163PVMV - zamrażarka nie mrozi

Wilk_pl 15 Apr 2017 13:55 6819 8
    Wilk_pl
    Level 11  
    Witam i wszystkim życzę wesołych Świąt Wielkiej Nocy.
    Mam jednak problem z lodówką, zamrażarka przestała mrozić. W chłodziarce temperatura jest prawidłowa, a w zamrażarce tylko -3,5 zamiast -18.
    Czy ktoś już spotkał się z takim problemem? Gdzie może leżeć przyczyna? Serwis mogę wezwać dopiero po Świętach, a mrożonki zaczynają się rozmrażać.
    Proszę o pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    wojtek1234321
    Level 35  
    Takie jedno pytanie, to jest chłodziarko - zamrażarka z jednym agregatem czy z dwoma,osobno chłodziarka i osobny agregat zamrażarka?
    I drugie: jaka jest temperatura w pomieszczeniu gdzie stoi urządzenie?
    Wilk_pl
    Level 11  
    Jeden agregat.
    Lodówka stoi w kuchni, ale to nie ma znaczenia, stoi tak 5 lat, jeszcze wczoraj rano mroziła jak należy, a wieczorem żona zwróciła uwagę, że nie wyłącza się i cały czas pracuje. Jak sprawdziłem, to okazało się, że mrożonki zmiękły. Włożyłem termometr na całą noc, rano było zaledwie -3,5.
    wojtek1234321
    Level 35  
    Wilk_pl wrote:
    ale to nie ma znaczenia, stoi tak 5 lat,

Poniekąd ma znaczenie, ale skoro stoi u Ciebie w kuchni to nie ma znaczenia. Bo nieraz spotkałem że lodówka stała na korytarzu lub w garażu i tam temperatura w pomieszczeniu taka sama lub niższa jak ustawiona w komorze chłodziarki, no i w tym wypadku agregat się nie załączał bo termostat mu na to nie pozwalał a w zamrażalniku temperatura rosła skoro agregat nie pracował, no bo nie miał po co pracować bo nie trzeba było "schładzać" komory chłodziarki.
    Wilk_pl
    Level 11  
    Częściowo problem się rozwiązał, z tyłu na samym dole obok agregatu jest chłodnica z wentylatorem, a pod nim zbiornik na wodę z rozmrażania. Wilgoć, kurz i wszędobylska psia sierść utworzyły izolację termiczną na chłodnicy. Porządne czyszczenie pomogło, ale nie do końca. Zaczęło mrozić, ale tylko do -10°C przy ustawieniu na -18°C. Poza tym zanieczyszczenia nie spowodowałyby takiej usterki w jeden dzień. Coś jeszcze musi być nie tak. No i stał się cud wielkanocny :)
    W niedzielę rano sprawdziłem temperaturę w zamrażarce i było -18°C tak jak ustawione na panelu sterowniczym :) Nadal kontroluję temperaturę i wygląda na to, że wszystko jest ok.
    Wilk_pl
    Level 11  
    Witam.
    Powracam do tematu, bo porządne czyszczenie pomogło tylko na 3 miesiące. Znowu mam problem z zamrażarką. Oczywiście zacząłem od czyszczenia chłodnicy, ale nie była aż tak zabrudzona jak poprzednio. Coś mi się wydaje, że to może być jakiś inny problem.
    Czy ma ktoś jakiś pomysł? Dodam, że nie widać żadnych uszkodzeń.
    Wilk_pl
    Level 11  
    Wezwałem autoryzowany serwis. Po rozkręceniu tylnej ścianki zarówno z tyłu lodówki, jak i wewnątrz zamrażalnika, serwisant stwierdził, że najprawdopodobniej wyciekł gaz. Do wymiany cały "kaloryfer" wewnątrz zamrażalnika.
    Podczas szukania przecieku uruchomił się agregat, bo strona chłodziarki nadal pracowała, i wtedy zwrócił uwagę na nieco zmieniony odgłos pracy silnika. To dało do myślenia. Coś tam zmierzył multimetrem przy agregacie, oczywiście tak żebym nic nie widział, a następnie otworzył pokrywę na "dachu" lodówki, gdzie znajduje się cała elektronika sterująca (foto 1), niczym komputer pokładowy. Tu wykonał jeszcze parę pomiarów, no i okazało się, że trzeba wymienić kondensator (foto 2).
    Po tym zabiegu lodówka śmiga jak nowa. :-)

Pozdrawiam
    ----------
    foto 1. foto 2.
    Lodówka LG GS5163PVMV - zamrażarka nie mrozi Lodówka LG GS5163PVMV - zamrażarka nie mrozi
    unknown2
    Level 9  
    Mam podobny problem i identyczny kondensator. Czy fachowiec założył identyczny, czy jakiś zamiennik? Szukałem takiego w internecie i nie znalazłem. A może ktoś może podpowiedzieć, czym to zastąpić...?

Już nie czekając na odpowiedź zakupiłem kondensator. Mogę z dumą używać znów swojej lodówki. Faktycznie kondensator był walnięty. Fachman w sklepie dobrał mi podobny. Zamontowałem, wyczyściłem z kurzu wszystko z tyłu i nóweczka :)
    Fachman, który był u mnie diagnozować stwierdził, że płyta główna i pytał, czy zamawiać. Taka płyta ładnych parę stów kosztuje. Jakoś mu nie wierzyłem, bo przyszedł z kombinerkami, śrubokrętem i młotkiem. Firmę znalazłem na necie i mają ocenę maksymalną od klientów - jak to się idzie nadziać. Może ten koleś był wyjątkowy ;) W każdym razie dobrze, że trafiłem na ten post, bo szacowałem, że to może być wina tego kondensatora, ale ten post mnie bardziej zmotywował, żeby spróbować i...Bingo.
    Wilk_pl
    Level 11  
    unknown2 wrote:
    Czy fachowiec założył identyczny, czy jakiś zamiennik?

Monter miał przy sobie o podobnych parametrach i takich samych gabarytach, ale pojechał do serwisu po taki jak na zdjęciu.