Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows XP nie widzi dysku zewnętrznego

dawid_0990 15 Apr 2017 14:08 14334 11
 • #1
  dawid_0990
  Level 8  
  Witam. Ponad rok temu kupiłem zewnętrzny dysk 2.5" WD Elements 1TB (WD BUZG0010BBK-EESN) z przeznaczeniem do nagrywania programów z TV i jako dodatkowy dysk do komputera (na zdjęcia, filmy, niektóre programy, etc). Dysk sformatowany jest w NTFS i komputer z Windows 7, do którego jest zazwyczaj podpięty bez problemu go obsługuje (sprawdzałem na innych komputerach u znajomych i tam gdzie jest 7 nie ma problemu). Problem pojawił się, gdy chciałem zgrać dane z netbooka (MSI U135DX z Windows XP Home SP3). Dysk się uruchamia i cały czas pracuje, ale w Mój Komputer ani w Zarządzaniu dyskami go nie widać. Podłączałem też pożyczony dysk Verbatim 1TB, ale sformatowany w FAT32 i XP sobie z nim radził.
  Co jest tego przyczyną? Jakiś program czy ustawienie rozwiąże problem? Dodam, że format nie wchodzi w grę, bo mam za dużo danych na netbooku i dysku zewnętrznym, żeby je gdzieś bezpiecznie upchnąć.
  Z góry dzięki za pomoc! :)
 • #2
  romano83
  Level 11  
  Witam
  A w menedżer urządzeń i stacje dysków jest widoczny?

  Może jest problem z zasilaniem, czasami są dyski wymagające więcej jak 500mA, które daje USB 2.0 i mają wtedy dwie wtyczki USB dla większego zasilania.
 • #3
  dawid_0990
  Level 8  
  Nigdzie nie widać, w Menedżerze Urządzeń też. Dysk jest zasilany tylko przez pojedynczy kabel USB, inne sprzęty sobie z nim radziły.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Podlaczylem jeszcze raz o tym razem widać w stacje dysków. Przeszedłem rozwiązywanie problemów, ale nadal nie widać dysku w Mój Komputer
 • Helpful post
  #4
  romano83
  Level 11  
  Ja bym sprawdził czy w biosie jest widoczny przy wyborze urządzenia z którego by można uruchomić komputer. Jeśli tam nie widać to moim zdaniem problemy są z zasilaniem lub jakiś brak kompatybilności w związku z tym, że jest to dysk z USB 3.0 i kompatybilny z USB 2.0 a netbook ma tylko USB 2.0

  Dodano po 6 [minuty]:

  To jeśli teraz widać w menedżer urządzeń -> stacje dysków to powinno go być widać w zarządzaniu dyskami. Jeśli masz rodzaj tablicy partycji GPT a nie MBR to nie będzie widać partycji poza jedną nieznaną (właściwości dysku i woluminy). GPT obsługuje tylko XP 64-bit
 • #5
  dawid_0990
  Level 8  
  @romano83 W BIOSie sprawdzałem, jest widoczny. Windows widzi go dokładnie tak, jak piszesz- partycja chroniona GPT. Da się do w jakiś sposób wyleczyć żeby działało na 32bit? 32 bitowa 7 normalnie widzi dysk i nie ma problemu, dlaczego więc 32 bitowe XP ma problem? Kolejność dysków w BIOSie ma jakieś znaczenie w tym przypadku?
 • #6
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Jak zmienisz styl partycji to będzie działało i w XP Musisz jednak wykonać to odpowiednio, by nie stracić danych na nim zawartych.
 • #7
  dawid_0990
  Level 8  
  Właśnie wyczytałem o czymś takim jak GPT loader, tylko to cholerstwo płatne... jest może jakaś alternatywa? Da się bezstrarnie zmienić styl partycji?
 • #8
  romano83
  Level 11  
  Nie wiem jak pod Windows 7, ale pod 10 w Zarządzeniu dyskami można dać prawym przyciskiem myszki na dysk i wybrać "konwertuj na dysk MBR". Dysk nie może być aktualnie używany.
  Ale nigdy tego nie używałem, więc doczytaj czy stracisz dane.
 • #9
  użytkownik9
  Level 12  
  Tez niedawno miałem ten problem.
  Chronioną partycje GPT można odczytać pod systemami 64bit i dlatego nie widać jej pod Win XP 32 bit.
  W mim przypadku (nowego dysku) trzeba po prostu wyzerować partycje MBR co robimy programem DiskPart wbudowanym w windows:
  Start > Uruchom > cmd > DiskPart > list disk (sprawdzamy jakie komp widzi dyski) > select disk 1 (1-numer wybranego dysku - Systemowy zwykle ma numer 0) > clean
  Potem w eksploratorze i ustawiamy partycje czyli w Start > Uruchom > diskmgmt.msc

  Ale to tyczy się pustych dysków a twój taki nie jest. Tu masz listę komend:

  Windows XP nie widzi dysku zewnętrznego

  (to tak dla potomności)
 • #10
  linuks
  IT specialist
  użytkownik9 wrote:
  Tez niedawno miałem ten problem.
  Chronioną partycje GPT można odczytać pod systemami 64bit i dlatego nie widać jej pod Win XP 32 bit.

  A gdzie taką głupotę wyczytałeś że GPT to tylko na 64 bit ?
  Pytam bo może się da ustalić kto taki idiotyzm pierwszy napisał
  GPT można oczywiście na systemach 32 bit i 64 bit stosować.
  Nie masz pojęcia o temacie to się nie wypowiadaj bo ludzie to czytają i ktoś mniej zorientowany może pomyśleć że to prawda.
  Można bez utraty danych zmienić GPT na MBR
  Pozdrawiam.
 • #12
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Przy użyciu komendy clean autor utraci dane a przynajmniej tymczasowo. Będzie wtedy mały problem z odzyskiem danych. Autor chce zachować dane, porada szkodliwa. Można zmienić styl partycji bez utraty danych, np przy użyciu dmde bądź GParted.