Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy panel fotowoltaiczny 100W lub 150W może być podłączony do aku 7ah ?

15 Kwi 2017 17:38 1137 5
  • Poziom 9  
    Obecnie mam panel 20W, aku 7Ah, regulator 10A.
    Chcę kupić panel fotowoltaiczny 100W lub 150W i tymczasowo podłączyć do regulatora 10A i aku 7Ah. Czy nic sie nie stanie dla aku?
    Potem planuje kupić aku 55Ah (coś koło tego).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    Regulator zabezpieczy akumulator przed przeładowaniem więc z tej strony nic akumulatorowi nie grozi. Problem może być natomiast ze zbyt wysokim prądem ładowania - akumulator 7 Ah powinien być ładowany prądem nie większym niż 1-2 A. Większe prądy ładowania mogą znacznie skrócić żywotność akumulatora.
  • Poziom 43  
    Dawidoxxxxv napisał:
    Obecnie mam panel 20W, aku 7Ah, regulator 10A.
    Panel 20W i regulator 10A? Czy czegoś nie pomyliłeś? Z 20W więcej jak 1,5 A nie wyciągasz więc akumulator dobrałeś prawidłowo.
    Przy 150W możesz dojść do 10A w pełnym słońcu, nie ryzykowałbym ładowania głęboko rozładowanego 7Ah akumulatora, panelem 150W chyba, że masz ogranicznik prądu ładowania.
    O doborze paneli, akumulatora i regulatora poczytaj tu: https://suntrack.pl/content/10-pytania-fotowoltaika
  • Poziom 2  
    Witam. Ja mam panel 30 W. Regulator zrobiłem sam i ładuję akumulator 12V/12Ah. Z tego akumulatora zasilam oświetlenie przydomowe przystosowane na napięcie 12V. To jest pięć żarówek LED o mocy każda 2.2W. Aby akumulator nie padł, lampami steruje wyłącznik zmierzchowy w połączeniu z czasowym. Dodatkowo używam prostego sterownika, pozwalającego mi na dodatkowe zmniejszenie poboru prądu (mocy) przez lampki. Docelowo ma ich być dziewięć. Wszystko chodzi prawie trzy lata.