Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GoldStar VCP-R1010W - Rozregulowana głowica audio

ArturJK 15 Apr 2017 17:39 2304 3
    ArturJK
    Level 9  
    Witam.
    Odtwarzacz z możliwością nagrywania jak w temacie GoldStar VCP-R1010W. Problemy z przewijaniem, przy odtwarzaniu kasety bardzo zniekształcony dźwięk, dodatkowo mechanizm nie ściągający do końca taśmy z bębna przy funkcji STOP.
    Wymieniony został pasek napędowy - problem z przewijaniem ustąpił, przeczyściłem przełącznik funkcji - ustąpił również problem z pracą mechanizmu. Niestety ale po obejrzeniu głowicy audio okazało się że ktoś kręcił wszystkim 3 śrubkami (wykręcone prawie wszystkie do góry i zdarty marker) dlatego ten zniekształcony dźwięk.
    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie (serwisuję sprzęt komputerowy) i nie posiadam żadnego sprzętu pomiarowego prócz miernika.
    Pytanie do specjalistów - czy można jakoś wyregulować głowicę audio/ctl bez oscyloskopu?
    Próba regulacji poprawia oczywiście jakość dźwięku, ale zmienia również tor przesuwu taśmy przez co jest ona lekko zaginana na dole około 1mm.
    Wykręcenie śrub powoduje powrót do fatalnego dźwięku bez zagnieceń na taśmie.
    Bardzo dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
    Gaguspan
    Level 24  
    Odpowiadając na pytanie kolegi czy można wyregulować głowicę audio/synchro bez użycia oscyloskopu , powiem na chłopski rozum, że można. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy czoła głowic ( dolny i szczególnie górny pasek ) nie są tak jak podobnie głowice magnetofonowe wytarte i muszą być czyste. Jeśli tak to próba regulacji nie ma sensu bo jak uzyskamy poprawę dźwięku ( wysokie tony ) , to impulsy synchro będą niewłaściwe.
    Regulując, śrubki przednia jak i tylna powinny ustawić głowicę prostopadle w pionie,tak aby taśma równomiernie przylegała do głowicy, natomiast:
    a) śrubkę ze sprężynką wkręcamy ( maksymalnie ale z wyczuciem ) w gwint,
    b) śrubką z lewej strony regulujemy skos, dzięki czemu możemy uzyskać wysokie tony.
    ArturJK
    Level 9  
    Dziękuję za zainteresowanie.

Czyściłem również tor przesuwu taśmy łącznie z głowicami, więc brudne nie są.

Gaguspan wrote:
    Jeśli tak to próba regulacji nie ma sensu bo jak uzyskamy poprawę dźwięku ( wysokie tony ) , to impulsy synchro będą niewłaściwe.

Tutaj kolega chyba trafił :|
    Wykręciłem ją całą i obejrzałem - jest czysta, troszkę wyślizgana ( odtwarzacz ma prawie 30 lat ) Niestety zachowuje się jakby była już zużyta. Regulacja aby uzyskać tony wysoki powoduje zakłócenia synchro i jak pisałem w pierwszym poście zaginanie taśmy.
    Nie znam przeszłości tego sprzętu i nie wiem dlaczego śruby były wykręcone, ale mogę się teraz domyślać że pogorszył się dźwięk i ktoś próbował regulować w celu poprawy ...
    Udało mi się ustawić ją w takiej pozycji, że nie ma zakłóceń synchro i taśma nie jest zaginana na prowadnicy koło rolki dociskowej (bo tam właśnie była zaginana przez niewłaściwy skos głowicy). Dźwięk natomiast nie jest zniekształcony tylko przytłumiony - brak mu wysokich tonów.
    Czy uważa kolega że w tym wypadku pozostaje tylko wymiana tej głowicy?
    Pozdrawiam.
    Gaguspan
    Level 24  
    Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tylko wymiana głowicy pomoże.