Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Eolo Star - palnik nie dogrzewa wody

16 Kwi 2017 00:45 1725 7
 • Poziom 10  
  Witam,

  posiadam kocioł od dwóch lat, niestety teraz są święta, a kocioł złapał usterkę. Problem polega na niedogrzewaniu wody C.W.U oraz C.O. Nastawa 50 stopni, temperatura przy odkręconym kranie 25-30 stopni. Na wyświetlaczu pieca nie pojawia się żaden komunikat błędu. Palnik rozpala się za każdym razem, lecz na wyświetlaczu pojawia się tylko ikona płomienia. Zawsze obok ikony pojawiały się również paski sygnalizujące moc grzania. Obecnie żaden dodatkowy pasek się nie pojawia. Wygląda to tak jakby kocioł pracował na minimum, bez zwiększania dawki gazu. Kocioł został wyczyszczony, palenisko oraz dmuchawa. Wtyczki przewodów zostały rozłączone i podłączone w celu przeczyszczenia styków. Dmuchawa działa płynnie, bez zacięć. Pompka C.O załącza się w przypadku grzania wody na grzejniki, ale jest ten sam efekt, że nie dogrzewa wody. Ciśnienie na zegarze 1.5 bar. Zwiększanie parametrów grzewczych na sterowniku temperatur nie powoduje zmian w działaniu kotła. Resetowanie przyciskiem, zasilanie nic nie przynosi.

  W czym może leżeć przyczyna? Noce są chłodne, a brak ciepłej użytkowej wody jest uciążliwe. Proszę o pomoc w diagnozie.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Takie objawy, to brak połączenia elektrycznego po między płytą kotła i cewką modulacyjną na zaworze gazowym, usterka cewki modulacyjnej zaworu gazowego, lub usterka płyty głównej kotła.
  Sprawdzić dokładnie to połączenie, i złącza czy nie są zaśniedziałe.

  Objaw, że usterka się pojawia i zanika, może pasować do pojawiania się czasowej przerwy w obwodzie cewki modulacyjnej zaworu gazowego.

  Zmierzyć napięcie na cewce modulacyjnej w czasie puszczania CWU na maksimum, przy nastawionej na kotle temperaturze wody CWU też ma maksimum, i w czasie gdy usterka występuje.

  Podać zmierzoną wartość tego napięcia. Może występować tam napięcie stałe do około 26V (typowo 24V).
  Jeśli będzie napięcie około 24V, a płomień na palniku będzie mały, to będzie świadczyło prawdopodobnie o przerwie w cewce modulacyjnej.
  W takiej sytuacji zdjąć nasuwki przewodów z cewki modulacyjnej, i zmierzyć rezystancję samej cewki.
  Jeśli przerwa, to wiadomo - uszkodzona cewka, jeśli będzie jakaś rezystancja, to podać wartość.


  P.S. Skoro kocioł ma dwa lata, to jest jeszcze na gwarancji, więc zgłosić usterkę na gwarancję, i samemu nie kombinować (chyba że gwarancja została utracona z powodu braku pierwszego uruchomienia przez serwis, albo braku przeglądów, i.t.p.).
  Pozdrawiam.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Witam,

  dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Wczoraj jeszcze sprawdziłem rezystancję cewki = 22.3 Ohm. Napięcie wynosiło około 20 VAC. Przy zaworze akurat wcześniej odpinałem tylko jeden skrajny przewód i w pracy kotła nic się nie zmieniło. Dopiero jak Pan napisał, żeby zmierzyć cewkę odłączyłem oba przewody i po ponownym podłączeniu piec rozpoczął normalną pracę. Więc przyczyną mógł być brak przewodzenia przewodu na złączu od cewki zaworu. Jest to naprawdę bardzo dziwne, że po tak krótkim czasie użytkowania coś takiego wystąpiło. Mam nadzieję, że to była przyczyna i nic więcej podobnego się nie wydarzy.

  Przegląd dopiero w tym roku będzie drugi raz wykonywany, a serwis uruchamiał piec pierwszy raz. Co do gwarancji to chciałem poznać przyczynę, ponieważ występowało u nas zalanie kotła przez przewód kominowy. Niewłaściwy daszek umieszczony bardzo wysoko nad kominem. Podczas ulew woda przedostawała się i zalewała coś w środku przez co piec nie mógł wystartować. A ostatnio dość często padało, ale usterka tym razem była inna. Druga sprawa to lubię majsterkować, a kocioł powinien pracować przez kilkanaście lat więc pewnie będzie więcej takich przypadku, a dobrze jest znać zasadę działania urządzenia z którego się korzysta, aby szybko dokonać diagnozy. Znajomy miał przypadek, że siadła mu płyta główna, a serwis był tak obciążony w czasie zimy, że sprzedali mu ją i sam sobie montował:)

  Dziękuję bardzo za pomoc!!!
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.

  piotr_first napisał:
  Napięcie wynosiło około 20 VAC
  AC czy DC. Powinno być DC (AC nie może występować, bo zasilanie tego obwodu idzie z zasilacza płyty z za mostkiem prostowniczym).
  Podejżewam pomyłkę.

  Jeśli napięcie było około 20VDC, a wyświetlacz nie wyświetlał słupków na wyświetlaczu, i płomień na palniku był mały, to płyta kotła sprawna, i napewno przerwa w obwodzie cewki modulacyjnej.
  Skoro pomogło zdjęcie nasuwki na cewce modulacyjnej, to prawdopodobnie połączenie to zaśniedziało, i nie łączyło.
  Taka usterka po tak krótkim czasie, to rzeczywiście raczej niespotykane w tych kotłach, ale skoro kocioł był zalany z komina, to istnieje możliwość że woda wyciekała z komory kotła, i zalała również te złącza, co mogło doprowadzić do tej usterki.

  Rezystancja cewki modulacyjnej w normie.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Witam,

  Pomiar wykonany był zwykłym miernikiem bez true RMS więc może dlatego na DC praktycznie nic nie można było odczytać ze względu na wysoką częstotliwość sygnału sterującego, pewnie oscyloskop byłby najlepszy ale posiadam taki klasyczny analogowy 2 kanały dość dużych gabarytów:). Rezystancja cewki się nie zmieniła, a usterka w piecu zaczęła się pojawiać znów od około dwóch, trzech dni. Bardzo dziwne, raz działa raz nie. Załączenie pieca to loteria. Jutro zgłoszę na gwarancję i przy okazji rocznego przeglądu. A czy może blokować się zawór regulacji gazu? Czy to raczej problem z płytą główną? Styki na cewce zaworu właśnie były bardzo czyste i poprawianie połączeń obecnie nic nie daje. Kocioł podczas grzania wody potrafi się załączyć, ale czasem przestaje grzać wodę i zostaje na minimum.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  To dziwne, że nie dało się nic odczytać na woltomierzu ustawionym na DC.
  Zdażało mi się to mierzyć różnymi miernikami (również takimi bardzo prymitywnymi i tanimi), i nigdy nie było z tym problemu.
  Nie dało się odczytać, to znaczy wskazywał zero, czy wskazania skakały?
  Niestety te objawy mogą jednak świadczyć o usterce płyty.

  piotr_first napisał:
  A czy może blokować się zawór regulacji gazu?
  Raczej usterkę mechaniczną zaworu gazowego można wykluczyć, ponieważ w takiej sytuacji powinne pokazywać się słupki na wyświetlaczu, których nie ma w sytuacji awaryjnej. Słupki te są wyświetlane w zależności od płynącego prądu przez cewkę modulacyjną nie zależnie od tego, czy zawór modulacyjny jest zablokowany, czy nie. Skoro nie wyświetlają się słupki, to znaczy że nie płynie prąd przez obwód cewki modulacyjnej, a więc przerwa w tym obwodzie, lub usterka płyty.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Witam, od dłuższego czasu zmagam się z podobnym problemem. Piec potrafi działać nawet przez pół roku normalnie po czym nagle niedogrzewa wody, zarówno CO i CW. Efekt taki jakby było zbyt niskie ciśnienie gazu, palnik pracuje na minimum. Taka praca potrafi się utrzymywać od kilku godz do kilku dni, po czym wszystko wraca do normy. Niestety dziś (w święta Wielkanocne) coś mu "odbiło" i pracuje odwrotnie niż przy usterce - grzeje na max, wyraźnie słychać zapłon gazu, temp CO podchodzi do 60 st przy czym zadana 42 st. Z racji świąt nic jeszcze przy nim nie było robione, poza konserwacjami. Obawiam się tylko efektu że za kilka dni wszystko wróci do normy, a zawołany technik będzie wymieniał po kolei co przyjdzie mu na myśl, aż trafi. Niestety nie mam zaufania do takich napraw. Wg mnie technik powinien przede wszystkim postawić właściwą diagnozę i wycenić naprawę a nie wymieniać na przysłowiową "pałę" elementy pieca. Czy ktoś miał podobny problem i poradził z nim sobie ?

  EDIT:

  Dziś piec kompletnie nie odpala, woda przepływa jak przez sito, brak płomienia, brak wskaźnika na wyświetlaczu odkręcenia wody i płomienia, brak błędów.

  EDIT 2:

  Piec udało się naprawić - problem elektroniki - koszt części 2 zł. Myślę, że problem może występować bardzo często i będzie powiązany z brakiem czy złą modulacją płomienia.
  BTW.
  Podziękowania dla Rysio4001, który w poście #2 pomógł w diagnozie.

  Zdaje się, że zaoszczędziłem na wymianie płyty.
 • Poziom 13  
  Wertując elektrodę natknąłem się na temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16195155#16195155, wydzielony z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2434900.html.
  Intrygująca wydała mi się wypowiedź kolegi Rysio4001 który przyczynił się do diagnozy mojego przypadku i który to kategorycznie mówi o zakazie napraw płyt do pieców. A dlaczego ? Czy kolega uważa że to co stało się w moim przypadku było bezpieczne ? - podawanie przez cały czas zasilania na cewkę modulacji płomienia ? A wyobraźmy sobie sytuację analogiczną przy elektrozaworze gazu. Niech każdy sam sobie odpowie na pytanie. Elektronika w moim przypadku nigdy nie była wcześniej naprawiana, wszystko fabryka.

  Uważam, że zakaz podyktowany jest silnym lobby serisantów, którzy pod pretekstem bezpieczeństwa, wywołując psychozę, trzepią kasę. Oczywiście mówię tutaj o profesjonalnym podejściu do napraw a nie amatorskim. Przecież ta dziedzina jest jak każda inna i partyzantki nie zawsze dobrze kończą się. Nie wymagam od serwisantów kotłów wiedzy elektronicznej i napraw płyt, ale czemu nie współpracują oni z elektronikami ? Bo łatwiej wymienić płytę i zarobić ? To raz a dwa - jak mogą się wypowiadać na temat uszkodzeń elektroniki skoro nie są elektronikami ? Swoją płytę jak wspomniałem naprawiłem kosztem 2 zł, a przede wszystkim wiedzą, wstawiając jakościowo lepsze elementy niż fabryka i wiem, jako elektronik, że w obowodzie w którym była usterka nie powtórzy się ona.

  Na potwierdzenie moich słów - aukcja z uszkodzoną płytą: https://archiwum.allegro.pl/oferta/uszkodzona...na-piec-immergas-dims09-im03-i7254520743.html

  Jak twierdzi sprzedający pisząc drukowanymi literami płyta musiała zostać wymieniona. Proszę zwrócić uwagę na kondensator przy transformatorze - 1000uF/35V spuchnięty - koszt części do naprawy w granicach 80 gr. Koszt wymiany płyty ok 700zł

  Pozostawiam bez komentarza....