Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dipol półfalowy 27 MHz - właściwe długości ramion dipola

rapper3d 17 Kwi 2017 05:46 4764 47
 • #31 17 Kwi 2017 05:46
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  @HD-VIDEO Ta z pdf.u tak, oczywiście. Znam tą antenę, natomiast wolę jednak 5/8 λ ze względu na charakterystykę promieniowania i metalowy izolator.

 • #32 17 Kwi 2017 09:57
  rapper3d
  Poziom 16  

  Panowie powstrzymajmy emocje. Temat jest szeroki jak carskie tory i długo można nad nim dywagować. Jestem tylko skromnym kierowcą zawodowym, fakt, że swojego czasu uczęszczałem do technicznych szkół i znam sie na komputerach i sieciach bezprzewodowych ale zawsze były to rozwiązania gotowe. Stwierdziłem jednak, że nie zaszkodzi mi samodoskonalenie i nauczenie się nowych rzeczy bo mogą się kiedys przydać. Przyszłość jest niepewna. Sprobuje wykonać takiego dipola jako pierwsza antene w ramach ćwiczeń. najbardziej obawialem sie ze róznica impedancji uszkodzi mi radio ale skoro koledzy piszecie, że przy 75 Ω wzrośnie tylko SWR anteny to sprobuje podłączyć bez dławika, potem wykonam dławik albo zostawie antene z taka impedancja bo m mam dekoder dvb-t którego chip pozwala na łapanie tego co lata w eterze nie tylko tv i radiofonii, wystarczy odpowiednie oprogramowanie. Potem może popróbuje nawinąć cewkę dla półfalowej GP, zobaczyć jak to działa. Dla wielu to może oczywiste i łatwe ale ja się muszę tego nauczyć, dziwne rzeczy się dzieją na świecie teraz więc nie zaszkodzi mieć alternatywne sposoby nawiązania kontaktu ze światem jeśli wszystko inne zawiedzie. W pierwszej kolejności kupię reflektometr, jaki możecie polecić by był na dłużej? Mam na to około 200 zł.

  Dziękuję za wszystkie rady i burzliwą dyskusję. Oczywiście zapoznam się dokładnie z podanymi przez Kolegów materiałami a jak coś będzie niejasne to oczywiście będę Was męczył tu na forum.
  Pozdrawiam.

 • #33 17 Kwi 2017 11:33
  SITO79
  Poziom 27  

  Ostatnio na wielu forach pojawiają się identyczne schematy, przykładowo ktoś pyta o naprawę silnika od popularnego i chyba wszystkim dobrze znanego "malucha" (pf126pP), a w trzecim poście już mu każą porzucić to gó..o i przesiąść się do Mercedesa.
  Dobrze, że trzymasz się założenia zbudowania dipola, tym bardziej, że do każdej następnej konstrukcji będziesz miał antenę porównawczą.
  Miernik jeśli chcesz tylko do CB, to kup taki z pomiarem mocy(koszt około 70zł), chyba, że pisząc "na dłużej" masz na myśli rozwojowy czyli do pomiaru większej ilości pasm, to wtedy 200zł trochę za mało.
  Nie bądź zdziwiony jak wykonasz dipola i zestroisz go na 1.0, antena to nie opornik o sztywnej rezystancji.

 • #34 17 Kwi 2017 21:48
  artbi
  Poziom 19  

  :D -Krzysztof Kamienski podziwiam Twoja wyrozumiałość , mogłeś poruszyć fale stojącą , rezonans i zależność dipol-przeciwwaga na R anteny , nie wspominając o smukłości :) itd. itp. ale co zrobić takie czasy ..wiedza z tube itd. itp. po co hardware skoro jest seting firmware hahaha

 • #35 17 Kwi 2017 22:17
  gumisie
  Poziom 38  

  Przepraszam wszystkich lecz może ktoś mi wyjaśni określenie:

  Krzysztof Kamienski napisał:
  metalowy izolator.
  Zaczynam wątpić w to czego mnie uczono.

 • #36 17 Kwi 2017 22:27
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  @gumisie A widzisz ? Specjalnie to napisałem :D Teraz poczekam, jak Ci ktoś wyjaśni. :D Widocznie niedouczono, Panie Gumiś :cry:

 • #37 17 Kwi 2017 22:41
  gumisie
  Poziom 38  

  Krzysztof Kamienski napisał:
  @gumisie A widzisz ? Specjalnie to napisałem :D
  @Krzysztof Kamienski szanuje twoje poczucie humoru (również wiedzę?). Nie wiem jak ty, lecz ja emeryt i każdy animek :D mnie cieszy. "Śmiech to zdrowie".
  Pozdrawiam.

 • #38 17 Kwi 2017 22:53
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  @artbi Dziękuję. A Gumisiowi proponuje zapoznać się jeszcze co to jest strzałka i węzeł fali stojącej i jak pręt (metalowy) stanowiący element o długości 1/4 λ zachowuje się (np. w antenie jako izolator falowy (On, tzn. Gumiś'e miał na myśli tylko prąd stały, biedaczek :D ), ale nie zawsze tak jest.

 • #39 18 Kwi 2017 02:17
  gumisie
  Poziom 38  

  Krzysztof Kamienski napisał:
  pręt (metalowy) stanowiący element o długości 1/4 λ zachowuje się (np. w antenie jako izolator falowy
  Potwierdzam, poniewarz skuteczność(dobroć) anten np. na pasmo 2m (144-145Mhz) powinna izolować zbędne "fale".

 • #40 18 Kwi 2017 09:25
  rapper3d
  Poziom 16  

  Kolega artbi wspomniał o smukłości oraz o zależności impedancji od długości przeciwwagi. O ile wiem że do dokładnych obliczeń długości ramion należy uwzględnić średnicę rurek, z których wykonamy antenę (wykresy dostępne w sieci) i jest to właśnie ta smukłość to czy można jakoś obliczyć długość przeciwwagi dipola tak by możliwie najbardziej zbliżyć się do tych 50 Ohm?

  Jaką wartość smukłości przyjąć jeśli antena jest wykonana "teleskopowo" i rurki mają różną średnicę, jakąś średnią liczyć? Smukłość ma też wpływ na szerokość pasma odbieranego przez antenę (również szumu niestety), w takim razie czy lepiej wykonać ramię dipola lub promiennik GP z wielu segmentów tak by ich średnica zmniejszała się stopniowo? Ile elementów byłoby optymalnie i jaka powinna być średnica najniższego elementu (pierwszego patrząc od strony zasilania) by uzyskać najlepszy stosunek ciężar/smukłość, materiał to aluminium.

 • Pomocny post
  #41 18 Kwi 2017 09:57
  jkk
  Poziom 19  

  rapper3d napisał:
  jkk napisał:
  Jeśli zastosujesz do tego jeszcze symetryzator - to przy długościach, jakie podałeś wyjdzie Koledze niezła antenka. Lata temu zrobiłem taką z linek, rozwiesiłem lekkim skosem między krawędzią dachu a płotem. koniec dolnego ramienia dipola ok. 4 m mad gruntem. Z radiem Uniden 510 xl bodajże - taki zestaw po zestrojeniu anteny na 1:1,1 (dobór kąta i wysokości zawieszenia z długościami ramion nie kombinowałem) dawał łączności z niezłymi raportami na dystansie powyżej 20 km. Ponieważ była wtedy niezła propagacja (początek lat 90. XX w) gadać można było z tego o wiele dalej - np. stacja "Heniek Południowa Francja" itp.

  A mógłbyś podrzucić czy lepiej będzie dać pręty 8mm czy 6mm? (smukłość anteny też ma znaczenie, powinna przyzwoicie zbierać podstawową 40stke). Na który kanał zestroić? Na środek zakresu czyli kanał 20 - 27,200MHz czy może jakiś inny? Będę miał możliwość stroić tylko długością i tylko na tzw czuja bo nie mam miernika póki co. Dlatego właśnie ciekawi mnie czy długość ramion liczy się od tej części wystającej z puszki na powietrze czy całość razem z tym co w puszce?

  Z moich doświadczeń wynika, że im większa średnica promiennika - tym bardziej szerokopasmowa robi się antena (i szerzej się stroi)> Nie pamiętam już, jaki to był symetryzator, najprawdopodobniej 10 zwojów dwużyłowej linki w igielicie nawiniętej na pręcie ferrytowym o średnicy 10 mm (antenie od odbiornika radiowego LV/) - bo taki akurat plątał mi się własnie ostatnio w starych częściach, więc pewnie to był on. Może być też taki nawinięty "w powietrzu" z kabla koncentrycznego ok. 10 zw na średnicy 100 mmm i spięty trytytkami, jednak jest dużo cięższy. Symetryzator - najprościej pisząc - powinien eliminować straty wynikające z promieniowania przez kabel (czyli promieniują tylko robocze elementy anteny, w dodatku z grubsza rzecz biorąc - w taki sposób jaki planował jej konstruktor). Każdą antenę, równie CB stroisz na środek eksploatowanego pasma czy zakresu. Jest taka bardzo "techniczna" metoda strojenia - bez użycia reflektometru - stroisz na max wskazań e-metra radia i jednoczesne minimum prądu jego zasilania (amperomierz łączysz w szereg z zasilaniem urządzenia). Ten sposób może i nie spodoba się "antenowym purystom" i posiadaczom wypasionych reflektometrów - ale jak nie ma nic takiego pod ręką - to działa... Wszelkie wymiary w antenach liczysz od punktu zasilania - chyba że puszka jest metalowa i podłączona do masy lub oplotu kabla - wtedy długość elementu promieniującego liczysz od przepustu izolującego do końca elementu.

 • #43 18 Kwi 2017 13:46
  JacekCz
  Poziom 36  

  Zgubiłem się o czym rozmawiacie? Czy to kilka niezależnych monologów?
  Ma być szerokopasmowo? To po co wąski symetryzator (zbędny dla dipola otwartego symetrycznego - na pewno gorszy niż 4% strat)

 • #44 18 Kwi 2017 15:36
  rapper3d
  Poziom 16  

  no tak rozwiązanie dobre przy zmianie impedancji z 300Ω na 75Ω, czy wzor na taką pętlę jest ten sam przy impedancji przewodu pętli 50Ω?

 • #45 18 Kwi 2017 22:53
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  rapper3d napisał:
  czy wzor na taką pętlę jest ten sam przy impedancji przewodu pętli 50Ω?
  Nie. Działa to identycznie, tylko długość pętli jest trochę mniejsza. O ile, trzeba poszukać wzoru. Tyle tylko że 300 Ω ma dipol pętlowy a nie prosty

 • #46 19 Kwi 2017 14:17
  belzebub24
  Poziom 14  

  Powiem tak... jestem raczej praktykiem i bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły, wyliczenia i teorie. Miałem na strychu (dachówka) dipol którego ramiona miały 2 x 2,70 a antena zrobiona z rozplecionej linki energetycznej podłączona bez żadnych symetryzatorów, balunów itp. zwykłym kablem tv 75 ohm. Odległość od anteny do radia ok. 17 metrów . SWR wyniósł 1,3 a moc nadawania wynosiła 3,7 W. Słychać mnie było na około 30 km bez zakłóceń, jednak raczej kierunkowo. Po jakimś czasie w ramach eksperymentu z tej samej linki wykonałem rozwieszaną anteną GP 1/4 ramiona przeciwwag nie miały zachowanego kąta 135 st. (ze względów konstrukcji strychu) tym razem zastosowałem właściwy kabel h155 i SWR 1,1 a moc nadawania to równe 4 W (tyle ile fabryka dała) słychać mnie na podobne odległości ok 25-30 km jednak już bardziej dookólnie. Radio to zwykłe TTI 880 więc w zestawieniu z samoróbką anteną GP "na papierze" szału nie ma ale jednak ten zestaw robi swoją robotę wyśmienicie i nie sądzę że stosowanie innych "wypasionych" firmowych anten czy super Unidenów dało by lepsze rezultaty. Na koniec dodam że w ramach zabawy ze zmianą modulacji i skanowaniem multichannel (+ propagacja) słuchanie kolegów z Hiszpanii, Włoch, Rosji jest prawie na porządku dziennym. Pozdrawiam

 • #47 22 Kwi 2017 21:35
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  To może i ja coś od siebie dodam.
  (z pkt. widzenia konstrukcji urządzeń, bo na antenach nie znam się aż tak dobrze)

  Pierwsze, co widzę, to rozbijacie się o jakieś niezbyt spójne zamiary.

  Ja zacznę od najtrudniejszego, czyli że tak powiem od d...y strony - od linku, jaki zapodał Krzysiek z tą hamerykańską wypasioną w swej szerokopasmowości anteną wojskową Lossy Matched. Wiecie zwyczajne nie obeznanie się z tematem w.cz. skutkuje, że tego typu rzeczy dla kogoś takiego wyglądają strasznie. Jest opisana jej zasada działania strzeżona patentem (haha) jako kompensacja malejącej reaktancji i takie tam filozoficzne (za przeproszeniem) pierdzielenie.

  W imię czego się pytam ?

  Ktoś z Was czepia się, że nie zostało to objaśnione, tj. na czym polegają relacje RLC w obwodach w.cz. OK ja przyznam, że to dobrze. Trzeba pytać, bo na tym to polega żeby czerpać z tego przyjemność samodoskonaląc się po troszku. A ja się pytam po kiego wgłębiać się w jakieś trudne pojęcia, skoro na temat danej anteny można mówić na różny sposób - z powodzeniem zrozumiale. Dajcie spokój z tym, bo zasada działania tej anteny wojskowej jest prosta jak kontrukcja cepa i młota, tylko sęk w tym, że w radiotechnice istnieją rozwiązania rzadko spotykane. Albo też równoznacznym będzie jak powiem, że są one przez nas radioamatorów niezauważane, czy też niedoceniane. Oto R włączony w obwód LC osłabia dobroć Q i automatycznie rośnie szerokość pasma w rezonansie, ot co.

  "Lossy Matched" to nic jak dopasowanie stratne.
  Pojąć to tak trudno, że naprawdę trzeba się szarpać między sobą jak panienki na dyskotece.
  Stara jak świat zasada, o której mało kto teraz wie, bo wiele podobnych rozwiązań zostało "wyrzucone do śmieci" - czytaj: zapomniane.

  Wystarczy sobie to zapamiętać, a kwestię wgłębiania się w szczegóły pierdzieleń o duperszmitach pozostawiam dla tych co dysponują, bądź mają zamiar nabycia analizatora antenowego na użytek pytań o RLC, którego cel zastosowania i tak sprowadza się do punktu wyjścia - uzyskania optymalnego SWR.

  I od razu objaśnię powód możliwości pójścia na kompromis, który pociąga za sobą utratę zysku w tej antenie.
  Wojskowe urządzenia są czułe niczym laboratoryjne.

  Śmiech na sali co za komplikacje.

  Kolejne, co warto wiedzieć. Pamiętajmy, że CB to urządzenie nadawczo-odbiorcze, które nigdy nie będzie miało w stu procentach identycznie dopasowanych obwodów wejściowych (tj. odbiorczych) względem wyjściowych (tj. nadawczych), bo coś takiego jest niewykonalne. No chyba, że ja jestem do tyłu z nowoczesnością, to może o czymś nie wiem i chętnie posłucham, lecz generalnie tak właśnie jest. Wobec tego nigdy nie będzie dopasowania dokładnie identyko jak 1:1, toteż wielkim błędem jest założenie, że SWR zmierzony i relatywny zasięg nadawania to adekwatna zależność w odbiorze. Otóż nie ! Brzmi to niewiarygodnie, ale wystarczy chwila zastanowienia, aby uświadomić sobie, że tak właśnie jest. Mało tego, bo tolerancje odbiorników poszczególnych radii na SWR zmierzony będą różnić się między sobą. Mało tego, bo będą różnić się między sobą poszczególne egzemplarze tego samego modelu - zależnie od dostrojenia czy jakości wykonania - czego to z uwagi na oszczędność w produkcji masowej jest coraz więcej i więcej. Nieraz trzydziestoletnie trzyma parametry lepiej, niż jakiś pierwszy z brzegu szrot w wykonaniu SMD przez okres nie doczekawszy zejścia z półki sklepowej w stanie możliwym spełnić deklarację zgodności. Czasem UKE zrobi cofkę, ale tylko wierzchołek góry lodowej.

  UKE nie wie wszystkiego, nie zrobi wszystkiego, nie mają tak rozległych możliwości, aby kontrolować wszystko jednocześnie.
  Radia CB są porozstrajane "na starcie", a ogrom tego jest przerażający.

  Po co mój przedmówca stosował H155 dedykowany na VHF i UHF, skoro kable TV robi się teraz na sztukę, na wyliczony czas samorozkładu żeby zakłady recyklingowe miały z czego odzyskiwać miedź. Wina zakłóceń to prawdopodobnie jakość wykonania tego badziewia. Po co słuchać jakiś nawiedzonych pajaców a potem przepłacać za nadmiar miedzi w nim. Z powodzeniem na CB wystarczy RG-58 z normalnego sklepu jak ZURT, który wie o chodzi z tą chińszczyzną.

  Koniec końców w dobie impulsowego chaosu w eterze dochodzi konieczność eliminacji ew. zakłóceń.

  Dobry przykład radia rozstrojonego pod linkiem.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15414355

  A tutaj, jeżeli już mowa o dopasowaniu stratnym, to takim sposobem można też (bardzo fajny sposób) określić VSWR.
  Mostek pomiarowy oporowy za pomocą parametru stratności, tzw. "Return Loss".

  dipol półfalowy 27 MHz - właściwe długości ramion dipola

  Jak ktoś ma małe doświadczenie, to jest właśnie coś dla niego.
  Prościutka miarka do zrobienia z "niczego".

 • #48 24 Kwi 2017 00:57
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Dość tego Panowie.
  Czytać nie potraficie? Autor tematu wyraźnie zapytał o długość "ramion" dipola 1/2 λ. Zapewne chodziło o obliczenia. Jaja sobie robicie? Trzeba było nadać tylko odpowiedni kierunek w postaci linku.
  Zrobił się straszny śmietnik, więc zamykam ten cyrk. Sądzę że wszystko już z nadwyżką zostało wyjaśnione w temacie.

  Autor tematu powinien zaznajomić się z regulaminem, a w szczególności z tym pkt:

  3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.