Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel stereo+dc9V jednym przewodem. Pedalboard->wzmacniacz. Jaki przewód?

16 Apr 2017 14:36 945 7
 • Level 8  
  Witam. Wymyśliłem sobie jak najbardziej kompaktowe jednokablowe połączenie pedalboarda gitararowego z piecem.
  Piec 2×in jack mono,
  Pedalboard 2×out jack mono + dc in 9V.
  Teraz osobne trzy kable. Czy dobrym pomysłem jest puszczenie wszystkiego czterożyłowym przewodem ekranowanym takim jak np Canare Starquad
  L-4e6c, czy to dobry pomysł żeby dc w tym samym ekranie puszczać?
 • Moderator of Acoustics
  Generalnie słabym pomysłem jest puszczać tak niskie napięcie (9V) i to jeszcze stabilizowane na dłuższą odległość. To proszenie się o przydźwięki i inne śmieci. Dodatkowo przy tak niskim napięciu i większych prądach powstaną straty w napięciu. Kable DC powinny być jak najkrótsze.
 • Level 29  
  DC w tym samym ekranie nie szkodzi, bo to prąd stały - teoretycznie ;) Oczywiście masy by trzeba rozdzielić, to znaczy masa zasilania nie może iść ekranem, tylko do zasilania należy wykorzystać jedną parę. Straty napięcia jakieś będą, ale w sumie bez przesady - oporność kabla 0,22 to jakieś 70 omów na kilometr, czyli przy 10m razy dwa mamy jakieś półtora oma, zależnie od poboru prądu przez pedalboard będzie to miało znaczenia albo nie. Większy problem widzę w jednym zasilaniu dla wszystkich efektów, jeżeli w pedalboardzie są jakieś cyfrowe efekty albo choćby chorus, to mogą być kłopoty i zakłócenia po zasilaniu. Generalnie zasilanie efektów gitarowych wspólnym zasilaniem to słaby pomysł jest, nawet, jeżeli wszystkie są w jednej gałęzi a nie w pętli, i raczej tu upatrywałbym źródła potencjalnych problemów.
 • Level 8  
  Strat żadnych istotnych nie ma przy aplikacji przedłużacza DC 5m, nie pamiętam teraz mierzyłem to i wychodzą jakieś tam grosze, tym bardziej, że bez przedłużki zasilacz daje jakieś 9,5V. Stabilizowany nie jest , to najtańszy zasilacz 2A z hurtowni (tylko bieguny przelutowałem na minus w środku). Żadnych zakłóceń nie mam a mam jedną cyfrową kostkę - line6 g50 (bezprzewodówka, opisana jako wymagająca zasilacza 300mA). Reszta analogi: boss rc-1, mxr-6b eq, exar eq(!hehe, mam ja ze 20 lat), AB switch. Może w przypadku tego Exar eq bym się martwił ale sprawdzałem z nim i bez niego i nie ma różnicy. To chyba jedyna kostka exar, która ujdzie.

  Ale właśnie ten zasilacz niestabilizowany mnie tu trochę martwi, czy pewnego dnia nie obudzę się z jakimś scalakiem czy innym kondensatorem zjaranym. Kupiłem z pół roku temu i działa więc nie zawracałem sobie tym głowy, a poprzedni stabilizowany miał 250mA więc nie wyrabiał przy wymogu 300mA od samego line6 g50.

  Więc chodziło mi tylko o kwestię że zasilanie w środku tego samego ekranu co sygnały.
  Ten przewód Canare Starquad ma ekran + 4 żyły. Czyli wtedy sygnał stereo normalnie jak zawsze dwa sygnały oddzielnymi żyłami ale wspólna masa ekranem i pozostałe dwie żyły na DC.
  A może w ogóle najlepiej oddzielić masy od ekranu? Gdzie trafiłem na necie na takie info, chyba na jakimś zboczonym audiofilskim portalu że dobrze jak masa nie idzie po ekranie. Tylko po co jak nie słychać różnicy? To juz wtedy koszta, bo lepsze przewody z conajmniej pięcioma żyłami to już nieopłacalne. Bo liczyłem że taki Canare 4-żyłowy za metr wychodzi mniej więcej tak samo jak oddzielne dwa metry zwykłego gitarowego przewodu (np Sommer Spirit) a przewód DC to nie wliczam bo to mikrogrosze.
 • Level 29  
  Ta, RC 1 jest analogowy? ;) Ale jeżeli nie ma zakłóceń, to OK. Masz bezprzewód, więc największy problem, czyli pojemność kabla istotna przy wyłączonych efektach, odpada. W związku z tym sygnał wyjściowy spokojnie może iść mikrofonowym kablem jako sygnał stereo, impedancja wyjściowa będzie niewielka raczej (chyba, że jakiś dziwny efekt na końcu będzie), więc ani góra nie spadnie ani przesłuchy międzykanałowe nie wzrosną bardzo. Kabel dwuparowy będzie OK, są też kable typu multicore dwuparowe tylko - dwa oddzielne kable symetryczne w oddzielnych ekranach - takie coś też mogłoby się nadać, ale zwykle one są sztywniejsze od zwykłych kabli mikrofonowych ze względu na ekran z folii.
 • Level 8  
  No logiczne, że Rc-1 jest cyfrowy ;) nie wiem o czym ja myślałem jak o tym pisałem. Nie znalazłem nigdzie info jaki ma pobór prądu. Przy gnieździe DC jest tylko info że 9V.

  Jeżeli chodzi o przewody dwuekranowe to myślę, że to już przesada.
  Dzięki za odpowiedzi.

  A miał ktoś do czynienia z tym przewodem Canare Starquad?
 • Level 8  
  O nie znałem tego producenta i w dodatku polski i tani. Dzięki.