Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak domowym sposobem ustalić typ sieci? To nie jest żart...

16 Kwi 2017 21:23 3561 58
  • Poziom 42  
    Witam szanowne grono.
    Pokrótce opiszę sytuację.
    Czeka mnie rozbudowa, co za tym idzie modernizacja instalacji elektrycznej. Dom z lat 50, na chwilę obecną przyłącze napowietrzne warkoczem 2x10 alu. W domu domorosły elektryk wykonał zerowanie w gniazdach. Inne cuda też.
    Zacząłem prawidłowo , w energetyce zapytałem o typ sieci. Powiedziano TT. Skoro u kilku sąsiadów w domach lokalni elektrycy potrafili zrobić TNC-S to zacząłem myśleć i sprawdzać. I teraz :
    Przelazłem się z lornetką od słupa trafo do słupa końcowego mojej nitki.
    1) Na żadnym słupie nie dopatrzyłem się odgromników
    2)Ja jestem na dziesiątym słupie od trafo a trzecim od końca.
    3) Niby TT bo bednarka na żadnym słupie nie łączy się z tym naszym niby zerem.

I tu jest kłopot.
    Na słupie końcowym mojej nitki prawa dolna linka (zero? PEN?) jest dołączone linką do konstrukcji słupa, co za tym idzie do bednarki pomiędzy słupami a więc do uziemienia.

Jak to rozumieć?

Dodatkowe informacje... Nie da się w jednym poście. proszę pytać, dostarczę . na razie oczekuję pomocy
  • Poziom 38  
    kortyleski napisał:
    Jak to rozumieć?
    Dom z lat 50, na chwilę obecną przyłącze napowietrzne warkoczem
    ]w energetyce zapytałem o typ sieci. Powiedziano TT.
    Tak należy rozumieć. Zrobić TT.
    kortyleski napisał:
    Niby TT bo bednarka na żadnym słupie nie łączy się z tym naszym niby zerem.
    Tym bardzjej rozumieć, źe instalacja powinna mieć układ TT.

Jeżeli kolega wymieni instalacje to TT prawie nic nie zmienia.
    Poza niewielkim dostosowaniem rozdzielnicy pod TT, co problemem dla fachowca nie jest.
    Instalacja w pomieszczeniach taka sama jak w TN-S.

Moja prywatna rada- zarezerwować 25cm wolnego miejsca w rozdzielnicy na zabezpieczenia przed przerwą w "tzw. zerze".
  • Poziom 23  
    Typ sieci określa ZE. I na tym można chyba wątek zakończyć.
    Aby żyła mogła być uznawana za PEN, musi spełniać pewne warunki, nie tylko po stronie odbiorcy, ale także po stronie dostawcy. Skoro dostawca decyduje, że nie jest w stanie tych warunków spełnić, to odbiorca jest skazany na TT.

Ku przestrodze dodam, że znam jeden przypadek, kiedy przewód N w linii napowietrznej TT uległ zerwaniu, a jeden z odbiorców miał tak dobrze uziemiony odbiornik podłączony do instalacji z zerowaniem, że doprowadziło to do pożaru i całkiem sporych strat.
  • Admin Elektroenergetyka
    mar_uda napisał:
    Typ sieci określa ZE. I na tym można chyba wątek zakończyć.
    Aby żyła mogła być uznawana za PEN, musi spełniać pewne warunki, nie tylko po stronie odbiorcy, ale także po stronie dostawcy. Skoro dostawca decyduje, że nie jest w stanie tych warunków spełnić, to odbiorca jest skazany na TT.

Ku przestrodze dodam, że znam jeden przypadek, kiedy przewód N w linii napowietrznej TT uległ zerwaniu, a jeden z odbiorców miał tak dobrze uziemiony odbiornik podłączony do instalacji z zerowaniem, że doprowadziło to do pożaru.

I na tym proponuję zakończyć dyskusje.
  • Poziom 38  
    Wystarczy że drogi komp.TV się uszkodzi.
  • Poziom 35  
    kortyleski napisał:
    Dom z lat 50, na chwilę obecną przyłącze napowietrzne warkoczem 2x10 alu.

Już tu widzimy że nie ma mowy o przewodzie PEN, przyłącze nie spełnia dzisiejszych warunków, zatem należy zastosować układ TT.
    Przed czym miałoby zabezpieczać "zabezpieczenie przed przerwą w zerze" przy zasilaniu jednofazowym?
  • Poziom 12  
    stomat napisał:
    kortyleski napisał:
    Dom z lat 50, na chwilę obecną przyłącze napowietrzne warkoczem 2x10 alu.

Już tu widzimy że nie ma mowy o przewodzie PEN, przyłącze nie spełnia dzisiejszych warunków, zatem należy zastosować układ TT.
    Przed czym miałoby zabezpieczać "zabezpieczenie przed przerwą w zerze" przy zasilaniu jednofazowym?

Witam.
    Obserwowanie słupów nie jest jednoznaczym wyznacznikiem i najlepiej zapytać w Rejonie Energetycznym czy punkt zerowy transformatora jest uziemiony i jaki jest typ sieci.
    Zabezpieczenie "w zerze" chroni przed pojawieniem się na nim napięcia w przypadku zwarcia z nim przewodu fazowego w linii napowietrznej na skutek zerwania linii, wiatru , wrastających gałęzi drzew, błędu montera po stronie dostawcy a także w przypadku wyładowania atmosferycznego.
    Proponuję także zastosować własne odgromniki gdyż dostawcy często oszczędzając koszty nie montują ich u siebie tam gdzie powinni.
    Przewód ochronny w nowej instalacji nie powinien być połączony do bednarki instalacji odgromowej jak czynią to niektórzy.
  • Poziom 42  
    Ja jednak jestem dociekliwy. O ile dobrze pamiętam układ TT uziemiony jest tylko początek linii. Czyli środek gwiazdy transformatora. U mnie uziemiony jest też koniec linii co rozwala ideę TT. Czy są jakieś wytyczne jak często ma być uziemiana sieć napowietrzna w TN?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Może i 2x16, z dołu nie widać 😁 dyskutujemy o TT tam nie ma PEN. Jest to zresztą nieistotne na dniach będzie budowane nowe przyłącze, trzy fazy i większy przydział mocy. Na chwilę obecną próbuję ustalić co mam na słupie, od tego zależą parametry uziemienia a to muszę dopiero wykonać. No i mam problem z ochroną przeciwprzepięciową, odgromników na linii brak.
  • Poziom 42  
    Ano dla SWZ.
  • Poziom 26  
    Ja po doświadczeniach w Szkocji krytycznie spoglądam na ocenianie sieci po przekroju przewodu niby "PEN". W WB zasilanie odbiorców jest wykonywane przewodami o przekrojach
    większych od 16^2Cu. Dopiero pomiar napięcia pomiędzy N i PE uświadomił mnie o powszechnym stosowaniu TT. W Polsce, mam problem w jednoznacznym określeniu sieci mimo warunków stawianych przez CETA i PN - że systemem obowiązującym jest TNC. TT i TNC ma jednak wspólną cechę - "uziemienie dla budynku" - w slangu angielskim jest to baza (miejsce bezpieczne, wspólne, komunalne). Instalacje odbiorcze powinno wykonywać się na bazie uziemienia budynku/obiektu zasilanego.
  • Poziom 35  
    kortyleski napisał:
    Jest to zresztą nieistotne na dniach będzie budowane nowe przyłącze, trzy fazy i większy przydział mocy. Na chwilę obecną próbuję ustalić co mam na słupie, od tego zależą parametry uziemienia a to muszę dopiero wykonać. No i mam problem z ochroną przeciwprzepięciową, odgromników na linii brak.

No to zapewne masz Warunki Techniczne, tam przeczytaj jaki masz zastosować system ochrony od porażeń, po co ta dyskusja?
    "Odgromniki" na linii mają chronić linię i nic nie powinny ciebie obchodzić, ty masz zastosować ochronę od przepięć w swojej instalacji. Dlaczego niektórzy zamiast myśleć o swoich instalacjach i ich zabezpieczeniach chodzą z lornetkami pod liniami?
  • Specjalista elektryk
    Wirnick napisał:
    Ja po doświadczeniach w Szkocji krytycznie spoglądam na ocenianie sieci po przekroju przewodu niby "PEN". W WB zasilanie odbiorców jest wykonywane przewodami o przekrojach
    większych od 16^2Cu. Dopiero pomiar napięcia pomiędzy N i PE uświadomił mnie o powszechnym stosowaniu TT.
    Miałem okazję kontrolować instalacje w prawie całej Szkocji (bez Borders i Dumfries) i jak kraj długi i szeroki nie spotkałem instalacji (a właściwie sieci zasilającej) TT. Zawsze na złączu był opis "PME".
    Przewody od złącza do tablicy mieszkaniowej zwykle miały rozmiar zbliżony do 16mm², za to izolację podwójną lub wzmocnioną, co powoduje wrażenie większego przekroju. Inna sprawa z instalacjami przemysłowymi - tutaj przekroje zawsze są większe, niż u nas.
  • Poziom 28  
    e_konkret napisał:

Przewód ochronny w nowej instalacji nie powinien być połączony do bednarki instalacji odgromowej jak czynią to niektórzy.

A gdzie go podłączyć ?
  • Poziom 28  
    WojcikW napisał:
    Jeżeli u Ciebie jest to 2×10mm² Al to nie może być PEN tylko jest to N. Do czasu jak ZE nie zmodernizuje sieci to jest TT i tego nie przeskoczysz.

Jak nie PEN to ma być N - na pewno ? - nie za szybko? Przecież to budynek z lat 50 i wtedy ani TN ani TT nie było.
  • Moderator
    kortyleski napisał:
    U mnie uziemiony jest też koniec linii co rozwala ideę tt.

Jak jest uziemiony? Ziemia jest zasilana?

Dodano po 3 [minuty]:

kortyleski napisał:
    No i mam problem z ochroną przeciwprzepięciową, odgromników na linii brak.

A wiesz przynajmniej jak wyglądają?
  • Poziom 31  
    kortyleski napisał:
    Jak domowym sposobem ustalić typ sieci?

Zadzwonić z domowego (stacjonarnego) do ZE. :wink:
    kortyleski napisał:
    To nie jest żart...
  • Poziom 12  
    slawekx napisał:
    e_konkret napisał:

A gdzie go podłączyć ?

Odpowiadam:
    Uziom wykonuje się wraz z linią zasilającą w wykopie. Jeśli warunki nie pozwolą spełnić wymagań to można wewnętrzną linię wyrównawczą połączyć z uziomem odgromówki ale TYLKO w tym punkcie a nie na przewodzie odprowadzeniowym do niej. W przeciwnym razie na części wspólnej przewodu odprowadzającego pojawi się prąd pioruna, a za tym na rezystancji części wspólnej przewodu odprowadzającego (czyli też na GSW) pojawi się napięcie.
  • Moderator - Elektryka
    kortyleski napisał:
    Specjalistów proszę o przeczytanie całości i ustosunkowanie się do mojego postu nr 21. Bo mimo dokumentów ja tu TT nie widzę.

Sorry za przeoczenie - byłeś w ZE i masz informację o TT.

Ale - uważasz, że ZE jest w błędzie, bo widziałeś dwa uziomy na początku i końcu linii 14-to przęsłowej.
    Trochę mało.
    Znasz normę N-SEP-001 ?
    Stawia ona układowi TN wyższe wymagania. Jeśli nie są one spełnione, ZE nie zakwalifikuje danego odcinka sieci do TN. Dotyczy to między innymi ilości uziomów i ich rezystancji (indywidualnych i wypadkowych).
    To że widziałeś na obwodzie dwie bednarki o niczym nie świadczy.

Natomiast wykonując/modernizując swoją instalację odbiorczą bazujesz na papierze z ZE. I ten papier jest "święty", nawet jeśli w twojej opinii jest błędny. W razie "W", prokuratora nie będzie interesowało to, że przeszedłeś się wzdłuż linii, widziałeś dwa uziomy i na tej podstawie ustaliłeś układ sieciowy - inny niż podaje dostawca. Dostawca oświadczył że jest TT, to jest TT, kropka - obojętnie ile uziomów wypatrzysz.
  • Moderator Energetycy
    Z tą świętością to ja byłbym ostrożny.
    Klient dostał WTP na układ TT, ale podwykonawca ZE zrealizował zasilanie do zespołu domków jednorodzinnych w układzie TN.
    Oczywiście deweloper ani myślał o jakimkolwiek uziemieniu domków, bo po co ?

Byłem w Rejonie ZE w tej sprawie - przedstawiciel rozłożył ręce. Świętość poszła się ...
  • Moderator - Elektryka
    elpapiotr napisał:
    Z tą świętością to ja byłbym ostrożny.
    Zgadza się, dlatego napisałem w cudzysłowie.
    W zalinkowanym wątku z Sochaczewa też okazało się że jednak jest TN. Po jakimś czasie.
    Ale zaryzykujesz zrobić instalację pod TN, gdy dostawca twierdzi że sieć jest w TT ?
    Na podstawie li tyko oględzin słupów ?
  • Poziom 23  
    Widzę, że dyskusja trwa w najlepsze, chociaż od pierwszego postu wiadomo jaki jest typ sieci. :D

Czy uziemienie przewodu N w sieci TT po stronie dostawcy w czymkolwiek przeszkadza? Czy uziemienie pierwszego i ostatniego słupa z automatu powoduje, że to już nie jest TT?
    Przypominam, że sieć TT to nic innego jak dawny system uziemiania (tak jak TN-C to dawne zerowanie). Wciąż istnieje w kraju wiele starych linii, które są sukcesywnie modernizowane, ale to nie nastąpi z dnia na dzień. Często bywa tak, że wymieniana jest tylko części linii albo pojedyncze słupy. Gdyby ZE część linii traktowały jako TN-C, a część jako TT, to miałyby jeszcze większy bałagan w papierach, niż ma to miejsce obecnie. Sugerowanie się uziemieniem pojedynczych słupów lub grubością warkocza nie ma żadnego sensu. Nie wiem czy obecnie buduje się jeszcze nowe linie w TT. Nie sądzę. Pewnie z czasem wszystkie będą w TN, ale to potrwa.
    Swoją drogą... część starszych stażem kolegów może jeszcze pamiętać WT z systemem określonym jako "uziemienie z przystosowaniem do zerowania".

Nie bardzo rozumiem z czego wynikają rozterki autora dotyczące uziomu. Trzeba go wykonać zarówno dla TT, jak i TN. Jego wartość z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej i tak nie większego znaczenia, bo zapewnienie SWZ przy pomocy popularnej S-ki w TT dla uziomu sztucznego graniczy z cudem. To raczej na rozdzielnicy i ilości RCD należałoby się skupić.
  • Poziom 26  
    mar_uda napisał:

Nie bardzo rozumiem z czego wynikają rozterki autora dotyczące uziomu. Trzeba go wykonać zarówno dla TT, jak i TN.

I trzeba uziom wykonać dla IT - właściwie nie ma wątpliwości. Jednak pytanie poprzedza CZYN - Czy założyć w rozdzielnicy łącznik(mostek) pomiędzy szyną N i PE, or not. To tak jak z tym "Być, albo nie być".
  • Poziom 42  
    Akurat koszty stawiam na ostatnim miejscu. Jednak bezpieczniej byłoby potraktować sieć jako TN, tym bardziej że trzy słupy ode mnie N jest uziemiony.
  • Moderator
    kortyleski napisał:
    Akurat koszty stawiam na ostatnim miejscu. Jednak bezpieczniej byłoby potraktować sieć jako TN, tym bardziej że trzy słupy ode mnie N jest uziemiony.

N nie może być uziemiony, bo go tam nie ma. A jeśli jest, to nie może być uziemiony.
    Zacznij stosować właściwą nomenklaturę, bo z tego całego wątku wychodzi miszmasz znajdujący się coraz bliżej kosza.