Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire V5 573g - Podłączony, nie ładuje

Aniakwiat 17 Kwi 2017 08:50 3006 8
  • #1 17 Kwi 2017 08:50
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Witam,

Laptop ma około 2-3 lat. Do tej pory działał bez zarzutu, ale wczoraj wyłączył się / został uśpiony pracując na baterii, przy około 15% naładowania.
    Nie chciał się ponownie włączyć bez zasilania, na zasilaniu włącza się, ale bateria nie jest ładowana.
    Wypięcie zasilania powoduje natychmiastowe wyłączenie się laptopa. Bez zasilania nie uruchamia się.
    Zasilacz jest sprawny.

Próbowałam różnych rzeczy, które pomagały ludziom w podobnym przypadku, nic nie pomogło :(
    Odinstalowanie kontrolerów baterii, wyjęcie baterii i pełnego restartu, reset biosu, pozostawienie laptopa bez żadnego źródła zasilania na całą noc.

Jakieś sugestie co mogłabym zrobić jeszcze w domu, poza wymianą baterii?

Acer Aspire V5 573g - Podłączony, nie ładuje

0 8
  • #2 17 Kwi 2017 09:44
    madamsz1
    Poziom 15  

Albo coś jest z baterią, albo układ sterujący baterią na płycie głównej odmówił posłuszeństwa.
    Jak tam jest BQ735 to może być jego wina.

Mariusz

Poszukaj schematu LA-6582P

0
  • #3 20 Kwi 2017 21:19
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Myślę, że to raczej na pewno wina baterii. Wprawdzie DC i FCC są prawie równe, to kontroler mógł odłączyć ładowanie z powodu przekroczenia licznika ładowania. Mogą również być różnice napięć na sekcjach. Wyjście - oddać baterię do kontroli komuś, kto naprawia baterie.

0
  • #4 21 Kwi 2017 22:09
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Wygląda na to, że to była jednak bateria.
    Nowa działa i się ładuje, są z nią jednak 3 "problemy".

1. Deklarowana pojemność jest mniejsza, zamiast 3560mAh jest tylko 3000mAh. Czy możliwe jest złe rozpoznanie tej wartości przez komputer (Linux i Windows dają ten sam odczyt).
    2. Po naładowaniu do 100% jeszcze przez jakieś półgodziny bateria ciągle się ładuje, a prędkość ładowania systematycznie spada z 25k mW do około 5k mW.
    3. Po rozładowaniu do około 5% komputer się wyłącza i nie chce się ponownie włączyć, na samej baterii. Ponownie, system nie gra roli, po włączeniu na zasilaniu i wypięciu go komputer się natychmiast wyłącza. Czy to normalne zachowanie? Czy to błąd baterii, czy jakieś sprzętowe zabezpieczenie ze strony Acera, bo zauważyłam, że ładuje on baterię dopiero jak jej pojemność spadnie poniżej 95%, w przeciwnym razie traktuje ją jak pełną (testowane na dwóch laptopach z oryginalnymi bateriami).

0
  • #5 22 Kwi 2017 17:24
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Bateria zamiennik ?

0
  • #6 22 Kwi 2017 18:50
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Tak, bateria zamiennik, dobry niemiecki robiony w Chinach ;)

Punkt 2 się rozwiązał po jednym pełnym cyklu wyładowania i naładowania.
    Punkt 3 też, z tego co czytałam to normalne zachowanie.

Pozostaje punkt 1, czy jest to w ogóle możliwe?

0
  • #7 24 Kwi 2017 08:28
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Możesz próbować skalibrować baterię, ale myślę, że to nic nie pomoże. Ogniwa zapewne noname nie mają deklarowanej pojemności.

0
  • #8 24 Kwi 2017 09:09
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi :)
    W teorii ogniwa firmy Sanyo, przynajmniej według różnych programów.
    Wszystkie też identycznie odczytują pojemność, stąd pytanie, na jakiej zasadzie komputer określa pojemność i czy jest możliwy błąd?
    Ogólnie bateria zachowuje się bardzo dobrze.

0
  • #9 24 Kwi 2017 09:13
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Jeżeli w baterii są ogniwa sanyo, to największa znana mi pojemność (sanyo GA) to 3450 mAh.
    Dlatego pojemność 3300 mAh jest ok.
    W takim razie spróbuj wykonać 2 razy kalibrację.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo