Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ samoczynnego zapalania lampy

Nudzimisiexd 17 Kwi 2017 10:50 348 5
  • #1 17 Kwi 2017 10:50
    Nudzimisiexd
    Poziom 3  

Witam

Bardziej mam pytanie niż problem, stworzyłem "schemat" odręczny na kartce (załącznik). Jak widać nie profesjonalnie więc opiszę po krotce co jest czym:
    S1 - bezpiecznik
    S2 - przycisk stop (rozwierny)
    S3 - przycisk start (zwierny)
    K1 - cewka stycznika ( inne k1 to jego styki pomocnicze - jakie, widać)
    K1Z - tak sobie oznaczylem przekaźnik zmierzchowy i jego styki pomocnicze
    C1 - tak oznaczylem czujnik ruchu
    K1C - styk przekaźnika czujnika ruchu ( zwierny)
    H1 - lampa

Ogólnie system ma działać tak że po włączeniu przycisku start, załączamy cewkę stycznika i jej podtrzymanie, K1 zwiera nam przejście do przekaźnika zmierzchowego, który po wykryciu zmierzchu zwiera nam przejście do czujnika. Czujnik jeśli wykryje ruch zwiera swój styk i doprowadza napięcie do lampy. Wiem że oznaczenia walnięte i nie takie jak powinny być dlatego to chciałem wyjaśnić i przybliżyć sens. Moje pytanie jest takie czy czujnik ruchu zwiera swój styk na jakiś czas czy na jakiej zasadzie on działa? Czy do takich układów trzeba zastosować przekaźnik czasowy czy czujnik sam swój styk rozłączy po jakimś czasie, są takie czujniki?

0 5
  • #2 17 Kwi 2017 11:12
    kokapetyl
    Poziom 43  

Po co Ci ta kombinacja ze stycznikiem i start/ stop ?
    Czujka ruchu z czujką zmierzchu (jako jedna całość) podłączona na stałe do zasilania załatwia sprawę.
    Czujki te mają wbudowany układ czasowy, po ustalonym czasie wyłączają oświetlenie.

0
  • #3 17 Kwi 2017 11:27
    Nudzimisiexd
    Poziom 3  

Stycznik tylko do podtrzymania przycisku NO monostabilnego bo jakoś odrzucają nie bistabilne ale oczywiście na nich też może być. Okej, dzięki wielkie :)

Dodano po 4 [minuty]:

Ale tak patrzę na te zmierzchowe i nie jestem w stanie znaleźć gdzieś żeby miały w sobie czasowke, żeby były jedna całością bo jedyne jakie widzę to te na zmierzch i tylko wtedy.

0
  • #4 17 Kwi 2017 11:30
    karolark
    Poziom 40  

Ale kolega kombinuje - za około 60zł masz np w castoramie LEd 20W ze zmierzchowym i regulacją czasu

0
  • #5 17 Kwi 2017 11:34
    Nudzimisiexd
    Poziom 3  

System ma działać na zasadzie bramki AND czyli musi być zmierzch czyli ( czujka zmierzchu) i ruch (czujnik ruchu) nie jestem w stanie znaleźć takiego przekaźnika zmierzchowego który mi obie te funkcje połączy, podlinkujesz coś?

Dodano po 2 [minuty]:

Aha dobra, dzięki wielkie :)

0