Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB

p.kaczmarek2 17 Kwi 2017 11:17 7710 22
 • Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB
  Witajcie moi drodzy!
  Dzisiaj przedstawie wam kolejne już moje w pełni samodzielnie wykonane Pinguino - czyli odpowiednik Arduino na mikrokontrolerze PIC. Jestem przeciwny gotowcom i uważam, że o wiele lepiej jest czasem samodzielnie coś wykonać niż zamawiać moduły z Chin. Te Pinguino oparte jest o PIC18F47J53, który ma 128KB Flash, 4KB RAM, oraz bogate peryferia. Niestety nie jest on dostępny w DIP, dlatego do konstrukcji użyłem wersji w obudowie TQFP.


  Projekt płytki
  Płytka jest jednostronna, częsciowo wykorzystuje montaż przewlekany, a częściowo powierzchniowy. Całość udało się zaprojektować bez ani jednej zworki. Wszystkie potrzebne piny są wyprowadzone, włącznie z MCLR potrzebnym do programowania całości PICKITem. Na pokładzie znajduje sie wejście USB do programowania poprzez bootloader, gniazdo dla zasilacza DC, zworka do wyboru źródła zasilania całości, LDO 3.3V, dioda POWER, dioda LED na pinie RC2 i przycisk RESET.
  Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB
  Płytkę wykonałem metodą termotransferu (żelazko), wraz z warstwą opisową. Layout jest przystosowany do zrobienia w domu, ścieżki są w miarę grube tak by nie było zbyt dużego ryzyka przetrawień.

  Czym jest Pinguino?
  Pinguino jest dla PIC tym czym jest Arduino dla AVR - gotowe środowisko, zestaw bibliotek i bootloader do prostego programowania przez USB. Pinguino wspiera PICe z rodzin 16F, 18F, i 32MX. Cały projekt jest w pełni darmowy a jego źródła dostępne są w sieci.
  Samo środowisko Pinguino IDE w wersji v11 prezentuje się następująco:
  Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB
  Natomiast kod na migającą diodę w Pinguino wygląda tak:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Jak widać, składnia języka jest czytelna i bardzo podobna do Arduino. Mamy gotowe funkcje do manipulacji pinami i nie trzeba bezpośrednio pisać do rejestrów, ale oczywiście to też jest możliwe.

  Wgranie bootloadera Pinguino
  Po złożeniu płytki trzeba ją jednokrotnie zaprogramować z pomocą zewnętrznego programatora - wgrać bootloader Pinguino. Pinguino oferuje różne wersje bootloadera przeznaczone dla różnych oscylatorów, 8MHz, 12MHz, 16MHz, itp. Ja wybrałem wersję 8MHz, bo taki rezonator miałem pod ręką. Na płytce wyprowadzone są wszystkie piny ICSP potrzebne do programowania. MCLR (RESET) jest podpisany, natomiast PGC oznaczony jest jako RB6, a PGD jako RB7.
  Oficjalnie PIC18F47J53 nie jest wspierany przez starszy programator PICKIT2 i aby go zaprogramować potrzebny jest PICKIT3, ale ja nie uległem tej opinii i znalazłem w sieci zmodyfikowany plik PK2DeviceFile.dat PICKIT2 który dodaje wsparcie tego chipa. Można go znaleźć w załączniku.
  Mimo to PIC wcale początkowo nie był wykrywany. Sprawdziłem kilkukrotnie połączenia, ale wszystko zdawało się być w porządku. Dopiero gdzieś za 20-tym (!) razem PICKIT2 jednokrotnie wykrył odpowiedniego PICa. Zamieniłem nawet kabelki na inne i dopiero wtedy zrozumiałem, co jest nie tak - winne były nie połączenia, lecz szumy na liniach PGD/PGC. Z podobnym problemem spotkałem się w przypadku programowania dsPIC30F2010. Rozwiązaniem okazało się dodanie kondensatorów pomiędzy PGD i masę oraz PGC i masę o wartości 22pF. To dziwne, że nie ma o tym wcale mowy w datasheecie, ale nic innego nie pomagało.

  Zainteresowałem się trochę tematem i znalazłem w sieci następującą tabelkę:
  Capacitor between PGC and VSSMaximum achievable speed
  22pF6MHz
  47pF4MHz
  100pF3MHz
  220pF1.5MHz
  470pF1MHz
  1nF500kHz
  2.2nF250kHz
  4.7nF100kHz
  10nF50kHz

  Źródło: http://www.northernsoftware.com/nsdsp/cable.htm
  Ciekawy jestem, czy ten problem by wystąpił gdybym użył PICKIT3, ale nie mam jak tego sprawdzić bo PICKIT3 nie posiadam i raczej nie zamierzam kupować. Nie ma takiej potrzeby - "dwójeczka" jak do tej pory daje radę wszędzie.


  Porównanie Pinguino47J53 i Arduino UNO
  Zdjęcie pokazuje Arduino UNO obok mojego Pinguino. Obie płytki mają podobny rozmiar i złącza, poniżej postaram się dokładniej porównać ich możliwości.
  Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB
  Oto tabelka zawierająca najbardziej istotne informacje na temat obu płytek. Zaznaczam, że wartości z tabelki należy intepretować ze świadomością schematu całości i datasheetu PICa, ponieważ np. czerwona dioda LED sygnalizująca działanie bootloadera zajmuje jeden z pinów digital. To tylko informacje poglądowe.
  Pinguino47J53Arduino Uno
  Flash128KB32KB
  RAM4KB2KB
  D. IO2914
  VCC3.3V5V
  ADCs13 6
  RTCC1* 0
  UART21
  I2C2 0

  * - RTCC w PIC18F47J53 wymaga dodania drugiego rezonatora kwarcowego na odpowiednich pinach.
  Warto również wspomnieć, że PIC18F47J53 oferuje system PPS (Peripheral Pin Select), który pozwala odpowiednio przypisać wybrane funkcje do wybranych pinów, ale to jest przydatne zwłaszcza przy robieniu już płytki pod jakieś konkretne zastosowanie.

  Podsumowanie
  Jestem zadowolony z mojego nowego Pinguino18F47J53. Jeszcze rok temu samodzielne wykonanie płytki z elementami SMD, a zwłaszcza mikrokontrolerem w TQFP wydawało mi się niemożliwe. Teraz udało się zrobić całość metodą termotransferu wraz z warstwą opisową bez większych problemów. Oczywiście, jakość wykonania można by jeszcze polepszyć, ale najważniejsze że wszystko spełnia swoją funkcję i działa tak jak powinno. W tym projekcie najtrudniejsze jednak było zaprogramowanie PICa, znalazienie rozwiązania z kondensatorami na PGD/PGC zajęła mi parę dobrych godzin, zwłaszcza że ciągle podejrzewałem swój montaż o zimne luty i zwarcia, a problem leżał zupełnie gdzie indziej...

  Do postu dodaję załączniki:
  Pinguino18F47J53smd_PDFs.zip - pdf schematu (kolorowy), mozaika ścieżek (czarno biała) do wydruku, warstwa opisowa
  Pinguino47j53A-1_2.zip - oryginalny schemat Pinguino47J53 z ich Wiki (nieco się różni od mojego)
  Bootloader_v4.14_18f47j53_X8MHz.hex - użyty przeze mnie bootloader (8MHz rezonator)
  pic18f47j53wiki-pinguino-cc.zip - mirror wiki Pinguino47J53
  PK2DeviceFile_PIC18F47J53.zip - plik PK2DeviceFile.dat dla PICKIT2 ze wsparciem PIC18F47J53
  pinguino47j53smd_new_eagle.zip - schemat i layout Eagle mojej konstrukcji
  PIC18F47J53_datasheet.zip - datasheet rodziny PIC18F47J53
  pinguino-bootloaders-master20170417.zip - paczka bootloaderów Pinguino

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  sstasinek
  Poziom 12  
  Jedyny szkopuł projektu to słowo "podobny" zamiast identyczny rozstaw złączy. Nie trzeba było się wcale wysilać aby przypominał Arduino skoro nie ma identycznego rozstawu nóżek ani identycznej ich funkcji.. Aby tego użyć musisz każdy jeden gadżet "na kanapkę" zrobić po swojemu...
 • #3
  oskar777

  Poziom 26  
  Porównanie nie trafione, bo ten PIC kosztuje koło 14-17zł a za 12-15zł kupisz dobrze zrobionego chińczyka Arduino UNO, Jak byś z tego zrobił odpowiednik arduino mega to jeszcze miało by sens porównanie.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #4
  p.kaczmarek2
  Poziom 24  
  sstasinek napisał:
  Jedyny szkopuł projektu to słowo "podobny" zamiast identyczny rozstaw złączy. Nie trzeba było się wcale wysilać aby przypominał Arduino skoro nie ma identycznego rozstawu nóżek ani identycznej ich funkcji.. Aby tego użyć musisz każdy jeden gadżet "na kanapkę" zrobić po swojemu...


  Niby tak, ale tutaj cały mikrokontroler i IO jest na 3.3V i tylko część pinów jest 5V-tolerant, w przeciwieństwie do Arduino, które całe działa na 5V. Ale jak dla mnie to plus, bo łatwiej skomunikować się kartą SD lub z ENC28J60.
  No i jakoś nie widzę routingu tego...

  oskar777 napisał:
  Porównanie nie trafione, bo ten PIC kosztuje koło 14-17zł a za 12-15zł kupisz dobrze zrobionego chińczyka Arduino UNO, Jak byś z tego zrobił odpowiednik arduino mega to jeszcze miało by sens porównanie.


  Ten PIC ma 128KB pamięci a nie 32KB tak jak Uno, więc to też warto wziąc pod uwagę. A co do cen - w sumie prawda, chociaż sam jestem zaskoczony, bo patrzyłem tez ceny na polskim Botland a tam z kolei Arduino UNO kosztuje... no cóż, sami sprawdźcie...
 • #5
  Massive O. Penetrato
  Poziom 10  
  Czy pinguino dziala bez problemu z bibliotekami dla Arduino?
 • #6
  komatssu
  Poziom 28  
  Najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny mają płytki (mini-moduły) z uC STM32F103C8T6 - po ~2$ na aliex...
  Też można je programować w Arduino IDE.
 • #7
  nobanmeplease
  Poziom 15  
  Pomysł na płytkę jest fajny, ale ma jedną wadę, przez którą jest mało konkurencyjna z klonami Arduino UNO.
  Wadą jest to, że zastosowałeś 8bitowego scalaka, przez co nie ma jakiś specjalnych możliwości rozbudowy, gdybym w tej cenie dostał 32bitowego STMa i wyjście USB to miałby on znacznie większe szanse.
 • #8
  Massive O. Penetrato
  Poziom 10  
  Do Arduino mozna dokupic setki roznych shieldow z roznymi ekranami LCD, czujnikami, przekaznikami itp. wiec zrobienie plytki z wlasnym standardem to strzal w kolano.
  Ja uzywam plytki AnalogShield (DAC i ADC 16bitow na jednej plytce, po 4 kanaly 100ksps, z przetwonica dajaca ujemne napiecie) przeznaczonej do Arduino UNO z ukladem FPGA Cyclone V bo wlasnie takie zlacze shieldow jest na mojej plytce prototypowej (Terasic C5G) mimo ze nie ma to nic wspolneg o ze srodowiskiem Arduino wspolnego. Tak samo uzywalem tego shielda z Nucleo F303 od STM - ten sam standard zlacz shieldow.
 • #9
  mariomario
  Poziom 18  
  Projekt jest fajny w aspekcie zdobywanie nowego doświadczenia i umiejętności i za to leci "plusik"
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  jackfinch
  Poziom 16  
  Witam

  Na początek zapytam, dlaczego autor nie pokazał zdjęcia płytki gdzie wlutowany jest procesor, tylko pokazał górną warstwę. :?:

  Pozdrawiam
 • #13
  p.kaczmarek2
  Poziom 24  
  R-MIK napisał:
  p.kaczmarek2 napisał:

  bo łatwiej skomunikować się (...) z ENC28J60.

  Że co? Jaki problem z komunikacją z ENC prockiem zasilanym z 5V? Możesz to wyjaśnić?


  Zadałeś bardzo dobre pytanie. Z tego co wiem, to io ENC28J60 jest 5V-tolerant, ale sam ENC wymaga zasilania 3.3V. I w sieci można spotkać się z sugestią bezpośredniego podłączenia ENC do mikroprocesora działającego na 5V, ale ja sam się nie wypowiem, a w zamian zacytuję datasheet:

  Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB

  Pinguino47J53 z 128KB Flash, prawie 4KB RAM i bootloaderem USB

  Blok "Level Shift Logic" jest opisany jako "Required only if the microcontroller is operating at 5V". Parafrazując - jeśli MCU jest zasilane z 3.3V, to można level shift logic blok pominąć. Co o tym sądzisz?  Co do shieldów Arduino - osobiście nie miałem nawet w planach takich używać, więc to nie problem.

  Jeśli chodzi o biblioteki przeznaczone dla Arduino to trzeba by je trochę przerobić by używać ich w Pinguino, ale w większości wypadków nie powinno to być trudne.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  p.kaczmarek2
  Poziom 24  
  Właśnie MCU zasilane z poziomu 3.3V ma ten plus, że nie trzeba robić konwersji poziomów. Natomiast gdy MCU jest zasilane z 5V, to datasheet sugeruje użycie odpowiedniego konwertera poziomów logicznych. Co do sztuczek z dzielnikami na rezystorach to się zgadzam, tego się nie powinno stosowac.

  Swoją drogą tutaj warto pamiętać o tym, że wiele PICów na 5V ma dostępne wersje na niższe napięcia - przykładowo PIC18F2550 ma wersję PIC18LF2550 (literka L przed F oznacza Low Voltage).
 • #16
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #17
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Są Arduino na 3,3V , mam takowe, chyba nazywają się Arduino Pro Mini.
  5V na Uno wymusza zastosowanie kwarcu 16MHz, przy tej częstotliwości Atmega nie wyrabia z zasilaniem 3,3V, w wersji 3,3V jest kwarc 8MHz.
  Drugie przekłamanie to brak w tabelce złącza I2C w Arduino Uno, jak żywo w moim jest i używam wyświetlacza z tym złączem, a I2C Scanner znajduje bez problemu adresy dołączonych urządzeń.
  Też jestem zdania że zrobienie identycznego pinoutu z Arduino Uno dałoby dostęp do całej masy Shieldów i płytek prototypowych.
  Cały czas odkrywam nowe konstrukcje Arduinopodobne, nie pamiętam nazwy, ale jest płytka z procesorem zgodnym z 328P ale o dużej pamięci i przetwornikach ADC 16 bitowych.
  Pozdrawiam
 • #18
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #19
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  R-MIK życie jednak zaskakuje, nie powiedziałem że to produkt Atmela, natomiast konstrukcja niewątpliwie AVRopodobna.
  Procesor nazywa się MD-328D, oprócz dodatkowych funkcji jest w pełni zgodny z Atmegą328, natomiast płytki obsługiwane przez środowisko Arduino nazywają się MASSDUINO i są dostępne na Aliexpress
  Pozdrawiam
 • #20
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #21
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam

  R-MIK napisał
  Cytat:
  Pewnie ten MD-328D to jak seria SX PIC-o podobna.


  Jednym się wszystko z seksem kojarzy, innym z PICami...
  Skoro napisałem że zgodny w 100% z Atmega328 to nijak się ma do PICów.
  Nazwa podana, można wygooglać zamiast gdybać....
  Pozdrawiam
 • #22
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto