Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Jaki silnik do kompresora 3 tlokowego

badboy82 17 Kwi 2017 11:20 1770 19
  • #1 17 Kwi 2017 11:20
    badboy82
    Poziom 6  

Witam.
    Zabieram się do zbudowania kompresora do piaskarki kabinowej, dlatego zależy mi na jak największej wydajności sprężarki, posiadam silnik Tamel skg-100l2 ik-396 220/380v, 3kw 2880obr/min, chciałbym zastosować kompresor 3 tłokowy, ale sugerowana przez producenta moc silnika to 7,5 kw a obroty pompy powietrza ok 980 r/min, max wydajność zasysania 1370L/min, średnica tłoków 90 mm, średnica koła pasowego 34 cm. Czy ten silnik da radę zasilać ten kompresor?

0 19
  • Relpol
  • #2 17 Kwi 2017 11:45
    arturavs
    Poziom 38  

Skoro producent kompresora sugeruje/zaleca? 7,5kW to nie widzę sensu użycia słabszego silnika.
    Ten silnik da radę napędzać ten kompresor, ale nie z taką wydajnością jak podaje producent.
    Przy zastosowaniu przełożenia 3:1 obroty by pasowały, ale moc niebardzo. Silnik byłby przeciążony.
    Przy starcie, kiedy zbiornik powietrza jest pusty silnik miałby małe obciążenie. Jednak wraz ze wzrostem ciśnienia rosło by obciążenie(ciśnienie na tłokach). Taka praca powodowałaby przeciążanie silnika, wzrost temperatury i spalenie (w skrajnym przypadku), ewentualnie ciągłe działanie zabezpieczeń silnika. Zwiększenie przełożenia oznacza zmniejszenie obrotów, a co za tym idzie wydajności. Dodatkowo dochodzi kwestia smarowania kompresora. Przy zmniejszonych obrotach kompresora smarowanie rozbryzgowe może być za małe i doprowadzi do zatarcia.

0
  • Relpol
  • #3 17 Kwi 2017 16:02
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Może koledze chodzi po głowie pomysł taki że większe obroty dadzą więcej powietrza. Nic bardziej mylnego. Nie wolno przekraczać nominalnych obrotów pompy powietrza. Tak duża różnica w mocy silnika jest niedopuszczalna zwłaszcza przy tej pracy jaką sugerujesz. Silnik będzie miał kłopoty z dobiciem do żądanych wartości ciśnień.

0
  • #4 17 Kwi 2017 17:30
    badboy82
    Poziom 6  

Witam kolegę, nie do końca o to mi chodziło, wiem, że podane przez producentów wartości osiągów są w większości przypadków sporo zawyżone, chciałem nawet dać mniejsze kolo pasowe na silniku, żeby zmniejszyć wydajność pompy, tak aby nie pracowała na maksymalnych obrotach tylko tak na 60-70% max wydajności, żeby w razie potrzeby można było ją zwiększyć poprzez zmianę koła pasowego na silniku. Wolę kupić większej mocy kompresor i niech pracuję z mniejszą mocą niż słabszy i pracujący na granicy max wydajności, bo taki szybciej padnie . Powiedzmy, że przy tych obrotach silnika i średnicy koła pasowego pompy zalecana średnica koła na silniku wynosi ok 11.5 cm a ja chciałbym zmniejszyć ja do powiedzmy 8.5cm, wtedy wydajność pompy spadnie do potrzebnej mi wartości a pompa nie będzie pracować z max mocą. Tylko czy silnik to wytrzyma, czy nie będzie miał zbyt dużego obciążenia przy rozruchu?

0
  • #5 17 Kwi 2017 19:02
    arturavs
    Poziom 38  

badboy82 napisał:
    Tylko czy silnik to wytrzyma, czy nie będzie miał zbyt dużego obciążenia przy rozruchu?

arturavs napisał:
    Przy starcie, kiedy zbiornik powietrza jest pusty silnik miałby małe obciążenie. Jednak wraz ze wzrostem ciśnienia rosło by obciążenie(ciśnienie na tłokach).

Ma to być kompresor do piaskarki, a to są bardzo wymagające urządzenia co do wydajności. Zmniejszając obroty zmniejszysz wydajność kompresora. Podejrzewam dodatkowo, że koło pasowe na wale kompresora ma również  wentylator chłodzący kompresor. W zasadzie żeby cokolwiek sensownego ustalić trzeba znać dokładny typ kompresora i budowę dyszy piaskarki ( parametry silnika znane). Scenariusz jaki przewiduję jest taki:

Włączasz zasilanie, silnik startuje i pompuje do np. 8 bar. Presostat wyłącza zasilanie. Zaczynasz piaskować. Spadek ciśnienia do np. 6 bar. Presostat uruchamia silnik. Silnik nie daje rady przełamać kompresora. Zadziałanie zabezpieczeń silnika.

Ja bym zastosował silnik 7,5 kW 2800 r/min( wygodniej dobrać przełożenie). Prościej dobrać koło i pasek/i niż wymieniać silniki. Sprzedaj ten co masz dołóź trochę i kup odpowiedni.

0
  • #6 17 Kwi 2017 20:46
    badboy82
    Poziom 6  

Hmm. .. Okey w takim razie będę się rozglądał za jakimś 7,5 kw tylko pytanie o jakiej prędkości 1400 obr/min ( srednica koła na silniku 22cm) czy 2800 obr/min (średnica 11,5cm) ?

0
  • #7 18 Kwi 2017 06:19
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

badboy82 napisał:
    Hmm. .. Okey w takim razie będę się rozglądał za jakimś 7,5 kw tylko pytanie o jakiej prędkości 1400 obr/min ( srednica koła na silniku 22cm) czy 2800 obr/min (średnica 11,5cm) ?

arturavs napisał:
    Ja bym zastosował silnik 7,5 kW 2800 r/min( wygodniej dobrać przełożenie). Prościej dobrać koło i pasek/i niż wymieniać silniki. Sprzedaj ten co masz dołóź trochę i kup odpowiedni.

Powodzenia ;-)

0
  • #8 19 Kwi 2017 10:14
    vcc
    Poziom 33  

Silnik czy 1400 czy 2800 obojętnie, tylko dla takiego silnika przydała by się automatyka przełączająca Y/D oraz odprężnik na start, po opisie widać ze chodzi o pompę 3090 a te ponoć i z 5.5kW dają radę. Za daleko mieszkasz tak to byśmy zrobili zamianę na silniki.

0
  • #9 19 Kwi 2017 16:41
    arturavs
    Poziom 38  

vcc napisał:
    automatyka przełączająca Y/D

Jak najbardziej wskazane.

vcc napisał:
    odprężnik na start

Przy tej mocy silnika, w stosunku do zalecanej przez producenta? Marnie to widzę. Przy braku mocy i odprężnik nie pomoże.

vcc napisał:
    chodzi o pompę 3090 a te ponoć i z 5.5kW dają radę.

Radę da. Tylko czy utrzyma ciśnienie przy takim odbiorze jak piaskarka? Wątpię.

0
  • #10 19 Kwi 2017 17:49
    Krzysztof Reszka

vcc napisał:
    Silnik czy 1400 czy 2800 obojętnie

Czyli w tych sprężarkach jest obojętne czy się kręcą 1420 czy 2990 , tak to zrozumiałem.

0
  • #11 19 Kwi 2017 20:06
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Krzysztof Reszka napisał:
    Czyli w tych sprężarkach jest obojętne czy się kręcą 1420 czy 2990 , tak to zrozumiałem.

Pewnie chodziło o to że silnik obojętnie jakie ma obroty, tylko żeby zastosować odpowiednią przekładnię dopasowującą do optymalnych obrotów kompresora.

0
  • #12 19 Kwi 2017 20:18
    Rezystor240
    Poziom 35  

vcc napisał:
    tylko dla takiego silnika przydała by się automatyka przełączająca Y/D

Co za problem, potrzeba trzy styczniki i jedną czasówkę.

0
  • #13 19 Kwi 2017 20:44
    badboy82
    Poziom 6  

Witam. Piaskarka z założenia ma być ze zbiornikiem ciśnieniowym, pojemności ok. 5 litrów, więc nie będzie miała aż tak dużego zapotrzebowania na powietrze jak tradycyjna syfonowa, z tego co się orientowałem, to taka piaskarka musi mieć zapotrzebowanie na powietrze w granicach 500-600l/min, więc może trochę na wyrost chcę zrobić taki duży kompresor, będzie on tez używany do lakierowania elementów,

vcc napisał:
    po opisie widać ze chodzi o pompę 3090 a te ponoć i z 5.5kW dają radę

- Jaki silnik do kompresora 3 tlokowego Dokładnie tak chodziło mi o pompę 3090, ale po przeanalizowaniu kilku spraw, chyba powinna mi wystarczyć pompa 2090, czyli 2 tłokowa o wydajności 710-915 l/min, zalecany silnik 3-4kW, więc przy tej opcji nie musiałbym zmieniać silnika? Orientuje ktoś z kolegów, jak wygląda sprawa z trwałością tych pomp? Tylko jak ze sprawnością tego mojego 3kW zasilanego 230/380V, czy typowy 3kW 380V 3-fazowy ma dużo większą sprawność i mniejszy pobór prądu, czy nie ma aż tak dużej różnicy przy tej mocy?
    Dodano po 5 [minuty]:
    Rezystor240 napisał:
    vcc napisał:
    tylko dla takiego silnika przydała by się automatyka przełączająca Y/D

Co za problem, potrzeba trzy styczniki i jedną czasówkę.

Mógłby kolega rozwinąć temat, ponieważ nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą automatyka przełączającą Y/D ?
    Pozdrawiam

0
  • #14 19 Kwi 2017 21:02
    Rezystor240
    Poziom 35  

badboy82 napisał:
    Mógłby kolega rozwinąć temat,

Proszę bardzo.

Czasówka steruje stycznikami i przełączają one silnik w gwiazdę do lekkiego rozruchu i w trójkąt w stan pracy.

W tym temacie masz schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1965202.html

0
  • #15 19 Kwi 2017 21:44
    Krzysztof Reszka

wojtek1234321 napisał:
    Pewnie chodziło o to że silnik obojętnie jakie ma obroty, tylko żeby zastosować odpowiednią przekładnię dopasowującą do optymalnych obrotów kompresora.

No właśnie, a co na to wielkość koła i kąt opasania paska?

0
  • #16 19 Kwi 2017 21:58
    badboy82
    Poziom 6  

Rezystor240 napisał:
    badboy82 napisał:

Proszę bardzo.

Czasówka steruje stycznikami i przełączają one silnik w gwiazdę do lekkiego rozruchu i w trójkąt w stan pracy.

Hmmm... okey, ale czy przy moim silniku 3kW 230/380 V chyba nie da się tego zastosować, musiał bym mieć typowy 3-fazowy 380/400V, czy jestem w błędzie?

0
  • #17 19 Kwi 2017 22:08
    Rezystor240
    Poziom 35  

badboy82 napisał:
    Rezystor240 napisał:
    badboy82 napisał:

Proszę bardzo.

Hmmm... okey, ale czy przy moim silniku 3kW 230/380 V chyba nie da się tego zastosować, musiał bym mieć typowy 3-fazowy 380/400V, czy jestem w błędzie?

Jeśli masz silnik zasilany z dawnego 380V obecnie 400V to jest to napięcie międzyfazowe, czyli posiadasz silnik trójfazowy.

0
  • #18 19 Kwi 2017 22:08
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Krzysztof Reszka napisał:
    a co na to wielkość koła i kąt opasania paska?

Ano, wtedy to by trzeba było "kombinować" ze średnicą obydwóch kół aby odpowiednio dopasować "dobre wartości". :cry:

0
  • #19 19 Kwi 2017 22:13
    Krzysztof Reszka

badboy82 napisał:
    Hmmm... okey, ale czy przy moim silniku 3kW 230/380 V chyba nie da się tego zastosować,

Rezystor240 napisał:
    Jeśli masz silnik zasilany z dawnego 380V obecnie 400V to jest to napięcie międzyfazowe, czyli posiadasz silnik trójfazowy.

To wiemy , autor pytał cię o coś innego.
    Rezystor240 napisał:

0
  • #20 20 Kwi 2017 10:16
    vcc
    Poziom 33  

Automatyka to nie problem, sam składałem do Wana AW i jak ktoś ma pojęcie to żaden problem, co do pompy 2090 to podana jest wydajność na ssaniu, realnie coś koło 550L osiągają, co do obr 1400 czy 2800 to oczywiste ze tyczyło się silników.
    Jeżeli kolega chce się bawić w piaskowanie to powietrza nigdy za mało, lepiej dołożyć i kupić większą pompę.

0
  Szukaj w 5mln produktów