Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto kupi dział produkcji pamięci Flash od Toshiby?

ghost666 17 Kwi 2017 11:35 1776 0
 • Opublikowany niedawno raport, opracowany przez Japończyków, wskazuje że największe firmy z sektora technologicznego zainteresowane są przejęciem części spółki Toshiba, odpowiedzialnej za produkcję pamięci. Czyżby firmy takie jak Google, Apple i Amazon zainteresowane były wejściem na rynek układów pamięci? Wszystkie one, jak podają informacje z kraju kwitnącej wiśni, złożyły oferty na zakup wystawionej na aukcję wspomnianej części Toshiby.

  Pamiętać trzeba jednakże, że raport opracowany przez Youmiuri Shimbun około dwóch tygodni temu, nie posiada żadnych odnośników do wiarygodnych źródeł, co jest tym bardziej problematyczne, że wymieniane firmy nie potwierdzają oficjalnie tych informacji.

  Z drugiej strony nie ma żadnych argumentów, które byłyby w stanie obalić te informacje, a fakt, że wspominana trójka firm ? Amazon, Google i Apple ? nie komentują tych doniesień w żaden sposób wskazuje, że jednak coś może być na rzeczy. Dodatkowo, oprócz oferty złożonej przez Hynixa, wszystkie firmy jakie wyraziły swoje zainteresowanie zakupem Toshiby były niejawne a informacje jakie wyciekły do prasy na temat sprzedaży japońskiego giganta pochodziły jedynie od ?anonimowych źródeł?, wiec nie ma się co dziwić, że cała transakcja jest póki co owiana mgiełką tajemnicy ? prasa nie dysponuje żadnymi sprawdzonymi i oficjalnymi informacjami na temat sprzedaży Toshiby. Powód tego jest prosty ? nikt, kto wie dokładnie co się dzieje, nie może rozmawiać z mediami, ani ujawnić tajemnic biznesowych.

  Co ciekawe, przez ostatnią dekadę, większość firm starała się raczej opuścić sektor produkcji układów pamięci. Niektóre z firm przypłaciły nawet te próby plajtą. Dlaczego więc trzy największe firmy z sektora technologicznego inwestować chcą w ten rynek? Co więcej, żadna z tych firm nie jest obecna na rynku półprzewodnikowym, więc dlaczego chcą oni zainwestować około 20 miliardów dolarów w ten sektor? Czyżby był to sposób na wejście na rynek produkcji układów scalonych?

  Być może taka jest właśnie motywacja. Być może jednak prawda jest inna. Część źródeł, dotyczących transakcji sprzedaży Toshiby, nie wymienia na liście zainteresowanych ani Apple, ani Google ani Amazona. Więc jaka jest prawda?

  Niezależnie od tego czy wymieniona trójka jest realnie zainteresowana zakupem Toshiby czy nie, co innego jest w tym newsie istotne ? fakt, że plotka o zakupie Toshiby przez gigantów sektora technologicznego wygenerowała tak duże poruszenie. Wskazuje to na dwie istotne rzeczy: po pierwsze, sektor produkcji pamięci jest obecnie lepiej sytuowany niż kilka lat temu, a po drugie ? pamięci NAND są obecnie bardzo pożądanym towarem, z uwagi na coraz większe uzależnienie dzisiejszej technologii od przechowywania i przetwarzania danych.

  ?Jeśli cytowany raport jest prawdziwy to rzeczywiście Amazon i Google rozważają rozpoczęcie produkcji pamięci Flash, będących kluczowym elementem nowoczesnych serwerów. Oznacza to, że firmy te rzeczywiście chcą zainwestować ogromne środki w zabezpieczenie dostaw tych strategicznych elementów w czasach gdy dostawy pamięci NAND to bardzo napięty temat? komentuje Greg Wong, założyciel i główny analityk Forward Insights, zajmującego się badaniem rynku układów scalonych, głównie układów pamięci.

  Jim McGregor, analityk z Tirias Research, komentował, że jest zaskoczony raportem z kilku powodów, wliczając w to fakt, że rynek pamięci elektronicznych pokazuje ?pewną historyczną cykliczność?, co szczególnie zadziwia z uwagi na to że ?pamięci flash żyją resztkami sił z uwagi na ogromne problemy ze skalowaniem tej technologii? jak mówi McGregor. Dodatkowo ?Toshiba nie jest w awangardzie tej technologii, ani nie posiada żadnego rozwiązania, które mogłoby pomóc w momencie gdy klasyczna technologia Flash się wyczerpie? dodaje analityk.

  ?Jedynym innym powodem z uwagi na jaki firmy te mogą być zainteresowane zakupem Toshiby, jest fakt, że w swoich datacenter zużywają oni ogromne ilości układów pamięci. I sytuacja ta najpewniej nie zmieni się przez najbliższe 5..10 lat do czasu gdy inne, konkurencyjne dla Flash, technologie dojrzeją do realnej aplikacji w przemyśle? komentował McGregor. ?Zakup Toshiby daje także możliwość wejścia w posiadanie dużej ilości bardzo cennej własności intelektualnej w sektorze pamięci oraz dedykowane źródło tych układów, którego posiadanie zmniejszyłoby istotnie uzależnienie od producentów takich jak Samsung czy Micron oraz stabilizację cen pamięci? komentuje analityk.

  Prezes IC Insight, Bill McClean, komentował dla EE Times, że Apple zainteresowany może być zakupem Toshiby wynika z faktu, że firma ta używa bardzo pamięci Flash w swoich produktach: iPhone, iPad, komputery i inne urządzenia tej firmy ? wszystkie z nich wykorzystują dużo pamięci Flash. W tym kontekście motywacja Amazona i Google do zakupu Toshiby jest mniej oczywista, jak podsumowuje McClean ? ?Jakkolwiek firmy te używają dużo Flash to w sposób pośredni, gdyż zazwyczaj kupują one już gotowe systemy z zainstalowanymi takimi pamięciami?.

  Niedawno Bloomberg opublikował raport, który obejmował jeszcze Hynixa, jako firmę zainteresowaną zakupem Toshiby oraz wspólną ofertę złożoną przez Broadcoma oraz spółkę Silver Lake Management. Dodatkowo, jak podawał Bloomberg, spółka Taiwan?s Hin Hai Precision Co. ? znana szerzej jako Foxconn ? także składała ofertę na zakup Toshiby, proponując imponujące 27 miliardów dolarów, o około 50% więcej niż kwota jaką Toshiba podała początkowo według swojej wyceny.

  Dodatkowo, osobną kwestią, jest fakt starań Japońskiego rządu ? jak wskazują raporty, rządowi zależy aby spółka nabyta została przez Japoński podmiot. Dlatego też prowadzone są rozmowy pomiędzy władzami, a szeregiem japońskich firm, które doprowadzić mają do stworzenia ?koalicji? chętnej i zdolnej do zakupu sekcji pamięci Toshiby. Podobny krok pozwolił w 2012 roku zakupić dział produkcji wyświetlaczy, jakiego pozbywała się Toshiba pięć lat temu. Połączony on został z analogicznymi działami Sony i Hitachi co umożliwiło uformowanie spółki Japan Display Inc. Jednakowoż, póki co nikt nie wskazywał na to, żeby możliwe było stworzenie podobnej spółki teraz, aby dokonać transakcji i fuzji w sferze sektora produkcji pamięci Flash.

  Źródło: http://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1331584

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9361 postów o ocenie 6938, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.