Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabina akustyczna - gdzie kupić?

Chorazy5 17 Kwi 2017 13:21 2928 22
  • #1 17 Kwi 2017 13:21
    Chorazy5
    Poziom 20  

Cześć. Gram na saksofonie i innych instrumentach dętych. Wiąże się to z koniecznością kilkugodzinnych ćwiczeń dzień w dzień. Z racji tego, że są to obrzydliwie głośne instrumenty, ćwiczenie w mieszkaniu w bloku odpada z uwagi na sąsiadów. Obecnie wynajmuję salkę ćwiczeń, co kosztuje mnie kilka stówek miesięcznie + czas na dojazdy i konieczność dostosowywania grafiku dnia do innych typów chcących też sobie poćwiczyć.

Znalazłem ostatnio takie kabiny akustyczne http://www.whisperroom.com/ Czy znacie coś podobnego na polskim rynku, żeby można było się przejechać i sobie na spokojnie przetestować? Chciałbym to zamontować u siebie w pokoju, co rozwiązałoby problemy :)

0 22
  • Pomocny post
    #2 15 Maj 2017 23:00
    Tremolo
    Poziom 43  

Ja bym myślał o wykonaniu takiej jakby szafy. Takie coś było dostępne w sklepie Rock n Roll w Katowicach. Co prawda na tym testowali wzmaciacze HiGainowe i takie przyziemne instrumenty jak gitary elektryczne i basy. Co bym widział to ustawienie takiej szafy na cokolikach, by przez ściany się dźwięk nie dostawał do sąsiadów. Drewniana konstrukcja wewnątrz wypełniona wełną mineralną. Szafa o wymiarach 2 x 1.1 x 1,3 (tak, żeby nie powtarzać wymiarów i zrobić je nieproporcjonalne). Do tego wentylacja oczywiście... Drzwi uszczelnione gumką i wełenką. Można pokombinowac z gipsem, geowłókninką itp. sposób wykonania można przedstawić magikowi od remontów (znajomy uwielbia docinać dziwne kształty z desek i płyt gibsowych. Na pewno wyjdzie taniej niż sprowadzanie z USA skrzyni Tutenhamona.

Ile masz miejsca? Można jeszcze spróbować zrobić taką jakby kotarę wokół instrumentu. Powiedz sąd jesteś, moze znajomy CI pomoże w wykonaniu.

0
  • #3 16 Maj 2017 00:25
    Chorazy5
    Poziom 20  

Hej, po pierwsze dzięki za odpowiedź :)

Miejsca póki co nie mam w ogóle. Jestem przed bliżej nieokreśloną czasowo przeprowadzką. Wstępnie myślałem o sześcianie 2x2x2, ale wiadomo, to tylko moje gdybanie. Mieszkam w Warszawie.

Kotara wokół instrumentu chyba nie będzie wystarczająca. Jeśli dobrze to sobie wyobrażam, to będzie tłumiła stanowczo zbyt słabo.

0
  • #5 16 Maj 2017 00:45
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Aktywne tlumienie halasu....jak w sluchawkach lotniczych. Mikrofon wychwytuje halasy, specjalny układ odwraca je w fazie i posyla na słuchawki z powrotem. Tutaj na głośnik. Taki sobie pomysł......Akustycy do mnie :D. Realne dla zapytania Kolegi czy nie ?

0
  • #6 16 Maj 2017 14:10
    Chorazy5
    Poziom 20  

Ja to już w ogóle w tym momencie zgłupiałem i od dwóch wiadomości nie mam bladego pojęcia o czym do mnie piszecie :)

0
  • #7 16 Maj 2017 15:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Realne dla zapytania Kolegi czy nie ?
    Nie bardzo. Saksofon generuje prócz dźwięku bezpośrednio z wylotu także dookólnie. Aktywne wytłumienie tego nie obejmie - przesunięcia fazowe itp.
    Moim zdaniem rozwiązanie zawarte w zamieszczonym przez Kol.Tremolo linku jest optymalne w Twoim wypadku - adaptacja jakiegoś pokoju.

0
  • #8 16 Maj 2017 20:09
    Tremolo
    Poziom 43  

W przypadku tłumienia aktywnego: wystarczy tylko sąsiadom kupić słuchawki i problem z głowy. Myślałem kiedyś nad zrobieniem "pokoju" obitego materacami - taki dom wariatów, tu gdzie mieszkam na wystawkach leżą materace piankowe, sprężynowe z poliuretanem czasami nie otwierane w fabrycznych workach. Wykorzystałbym 4 do 6 materacy. Nie byłoby idealnego sześcianu powiedzmy taki 1,6 m c 1,8 m x 2,0 m. Do środka mógłbym włożyć swoją głowę i nagrywać np. flet, kolumnę gitarową, Jakieś elementy perkusji. Ale bardziej bym stawiał na coś bardziej profesjonalnego. Kolumny drewniane 8 sztuk o przekroju 10x10. Na tej bazie z dykty 10 cm przestrzeń na wełne mineralną. I wewnątrz powiedzmy pianka polituretanowa pod skajem zrobiona na coś w formie guzików w fotelu.

Może sprawdzę jak to się zachowuje (materac w domu), tylko nie mam mikrofonu, pomiar komórką. Mam materac ortopedyczny, który będę i tak wyrzucał i materac dziecięcy z pianki. czymś to zepnę, na mniejszy wymiar. Do środka włoże mały piecyk gitarowy.

0
  • #9 16 Maj 2017 20:40
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@Tremolo Kiedyś jakiejś tutejszej stacji telewizyjnej doradziłem, jak się pogłosu pozbyć w nowym studiu. Wymyślilem obicie ścian podstawkami kartonowymi od jajek, następnie pokrycie tego jakimis kotarami - zasłonami. No i zadziałało. :D Namiastka komory bezechowej.

0
  • #10 05 Lut 2018 22:20
    Chorazy5
    Poziom 20  

Dobra, wracając do tematu :) Jestem już po przeprowadzce i mogę zaczynać na serio się tym zajmować. Mój pomysł na budowę takiej kabiny:
    1. Na podłodze mieszkania mata anywibracyjna
    2. Dopiero na tej macie podłoga kabiny na cokolikach
    3. Szkielet drewniany (1,3x1,7x2,2 m)
    4. Przekrój ściany:
    - Płyta laminowana
    - Wełna ISOVER PT 80 lub Rockwool Acoustic 70
    - Płyta OSB
    - Gruba wykładzina
    5. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, to dowalić drugą warstwe wypełnioną płytami POROSO

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Przede wszystkim, lepiej wybrać OSOVER czy Rockwool? Z tego co widzę, Rockwool jest znacznie tańszy...

0
  • #11 07 Lut 2018 09:27
    Tremolo
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    @Tremolo Kiedyś jakiejś tutejszej stacji telewizyjnej doradziłem, jak się pogłosu pozbyć w nowym studiu. Wymyślilem obicie ścian podstawkami kartonowymi od jajek, następnie pokrycie tego jakimis kotarami - zasłonami. No i zadziałało. :D Namiastka komory bezechowej.
    W odpowiedzi na to - w zasadzie robote zrobiła kotara i przstrzeń powietrzna tzw. luka. Tak rzecze biblia akustyczna. Everesta.
    Dodano po 18 [godziny] 33 [minuty]:
    Autorze tematu. Poczytaj o panelach rozpraszających. Np. Półwalce. Panele szczelinowe sekwencyjne. Są lepsze niż poroso. Musisz zachować dobry smak miedzy odbiciem pochłanianiem i rozpraszaniem.

0
  • #12 10 Lut 2018 21:39
    Chorazy5
    Poziom 20  

Panowie, mam jeszcze pytanie bardziej ogólne - lepiej jest "lepić" kolejne warstwy ściany na ciasno, czy zostawić między nimi kilka centrymetrów luki powietrznej? Przykładowo, powiedzmy, że miałbym dwie wartswy - pierwsza to wełna mineralna, druga gąbki akustyczne. Lepiej je skleić ze sobą, czy zostawić między nimi pustą przestrzeń. Jeśli pusta przestrzeń jest lepsza, to ile +/- cm powinna ona miec?

0
  • #14 10 Lut 2018 22:34
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Lut 2018 22:38
    Chorazy5
    Poziom 20  

Mam zamiar cały drewniany szkielet oblepić taśmą akustyczną, a ewentaulne minimalne luki (powstałe np. w efekcie nie do końca precyzyjnego cięcia płyt OSB) wypełnić pianką montażową.

0
  • #16 11 Lut 2018 09:52
    Tremolo
    Poziom 43  

W przypadku hermecznych lub bliskich hermetyczności komór potrzeba wentylacji z wyprowadzeniami na zewnątrz z pomieszczenia. Bo raz, że się mozna udusić nawet nie grając na saksofonie, 2 grzyb w wełnach mineralnych. Dodatkowo ta wentylacja musi mieć odpowiednie ie kierownicę. W tłumienie itp.

0
  • #17 11 Lut 2018 13:58
    Chorazy5
    Poziom 20  

Mam zamiar zamontować wentylcję wprowdzającą świerze powietrze do kabiny. Jeśli chodzi o wywiew, to nie będę tam siedział cały dzień, max 3-4h jednym ciągiem, więc kabina byłaby po prostu wietrzona po wyjściu z niej.

EDIT:

OK. Udało się zakończyć budowę. W tym momencie mam:
    - drewniany szkielet
    - z zewnątrz płyta laminowana
    - 5 cm wełny ROCKSLAB ACOUSTIC
    - od wewnątrz płyta OSB
    - drzwi również obite wełną
    - całość szczelna

Z takim zestawem udało się uzyskać średnio 20 db. Nie jest źle, ale przydałoby się trochę więcej. Chcę uniknąć budowania z luką powietrzną, bo to generuje poważne trudności konstrukcyjne i nie musi to być wygłuszone aż tak dobrze. Chciałbym się ograniczyć do oklejenia kabiny od wewnątrz jakimś materiałem. Możliwości jest kilka:
    - pianka akustyczna - to zastosowałem i udało się uzyskać dodatkowe 2 db, więc średnio. Jedyny plus, że wewnątrz dźwięk się nie odbija aż tak bardzo od ścian.
    - płyta porfles - walkazhalasem.pl/wp-content/uploads/2011/02/Porfles.pdf
    - Pianka akustyczna Basotect - akustikprojekt.pl/sound-absorption.php

Sory za te linki, ale nie ma jak tego inaczej zaprezentować. Producent Porfles twierdzi, że uda się uzyskać jeszcze dodatkowe 15 db, a producent Basotect, że z jego produktem uda się uzyskać około 20 db. Cenowo wygląda to tak samo. Pytanie - któremu z nich wierzyć? :)

0
  • #19 01 Mar 2018 12:03
    Chorazy5
    Poziom 20  

Z gołymi płytami OSB jest słabo. Nie da się wytrzymać :) Ze zwykłą pianką akustyczną jest już w miarę OK. Ale to nie chodzi aż tak bardzo o brzmienie. Nie ma to specjalnego znaczenia, byleby dało się wytrzymać.

To co podałeś służy chyba głównie rozproszeniu, prawda? Mi chodzi o podniesienie izolacyjności.

0
  • #20 01 Mar 2018 12:50
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 01 Mar 2018 13:02
    Chorazy5
    Poziom 20  

Hm, wygląda ciekawie ta pianka. Jak to przymocować na surową płytę OSB? Później byłoby to też trzeba czymś obłożyć z zewnątrz, bo kolorystycznie wygląda średnio zachęcająco :)

0
  • #22 01 Mar 2018 13:51
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 01 Mar 2018 13:54
    Chorazy5
    Poziom 20  

Kontaktowałem się z nimi i gość stwierdził, że 20mm może być za mało, a 50mm zabija mnie cenowo, więc niestety ta opcja odpada. Co sądzicie o tych panelach, które ja podałem?

Z jednej strony kusi mnie pianka akustyczna Basotect, ale jakoś ciężko mi uwierzyć, że mógłbym na tym zyskać 20 db. Podobno jest lekka (w końcu to po prostu pianka), czyli ma słabą gęstość...

0