Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytłumianie aktywnych kolumn z BR.

carlosg 17 Kwi 2017 13:22 519 7
  • #1 17 Kwi 2017 13:22
    carlosg
    Poziom 9  

Witam.
    Posiadam Microlaby Solo 6c. Zauważyłem, że fabrycznie nie mają one żadnego wytłumienia. Czytałem trochę na ten temat w skrócie rozumiem, że wytłumianie ma pomóc w wyeliminowaniu fal stojących a co za tym idzie poprawa jakości dźwięku. Powiedzcie mi proszę jak je wytłumić, wszystkie ścianki czy może niektóre, jakiego materiału użyć?
    W jaki sposób mogę ulepszyć jeszcze swoje solówki?

0 7
  • #2 17 Kwi 2017 14:06
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

BR nie powinno się za bardzo wygłuszać, ze względu na to że wygłuszenie zakłóci ci litraż obudowy. Możesz ewentualnie dać cienka watę na przednią i tylną ściankę.

0
  • #3 17 Kwi 2017 15:15
    marian133
    Poziom 38  

bubu1769 napisał:
    ...ze względu na to że wygłuszenie zakłóci ci litraż obudowy

Czyli?

Wytłumienie kolumny (odpowiednim materiałem tłumiącym) pozornie zwiększa litraż obudowy.
    Obudowę trzeba wytłumiać ale tu nie chodzi o fale stojące, fali stojącej w obudowie nie wytłumisz materiałem tłumiącym.
    Praktycznie to wytłumienie powinno się stosować podczas projektowania kolumn (mowa tu o poprawnym projektowaniu).

Dodając wytłumienie (najlepiej filc prasowany lub wełna owcza) już po zaprojektowaniu kolumn, zwiększymy lekko litraż, co za tym idzie najniższego basu powinno być ciut więcej ale będzie on lekko mułowaty.
    Skuteczność bas reflexu (rezonatora) zmniejszy się, dlatego obudów bas reflex nie wytłumia się dużo. Ale to nie prawda że nie wytłumia się w ogóle. Bez wytłumienia mogą być tylko suby, ponieważ tam mamy filtrację aktywną na poziomie max 60Hz, więc wytłumienie za dużo nie da.

Jaki będzie efekt wytłumienia tych monitorków?
    Sprawdź sam.
    Najtańsze skuteczne wytłumienie to owata.

0
  • #4 17 Kwi 2017 18:28
    carlosg
    Poziom 9  

Czyli rozumiem dać tylko na przednią (tu gdzie zamontowane są głośniki) i tylną ściankę i to powinno wystarczyć? W jaki sposób zamocować, przykleić czy może zszywki? Gąbka też się nada? Bo akurat tylko ją mam.

0
  • #6 17 Kwi 2017 20:46
    carlosg
    Poziom 9  

A wiec. Wziąłem zwykłą gąbkę 2cm i przytwierdziłem do tylnej ścianki za pomocą zszywek. Podłączyłem i sprawdzałem która kolumna lepiej gra. Kolumna z wytłumioną tylną ścianką dostała więcej basu i ten bas jest badziej miękki. Myślicie, że warto spróbować wytłumić jeszcze jedną ściankę?

0
  • #7 17 Kwi 2017 21:00
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Spróbuj, nic ci nie zaszkodzi, ewentualnie zdejmiesz to wygłuszenie.

0
  • #8 17 Kwi 2017 22:25
    carlosg
    Poziom 9  

Zauważyłem, że głośnik z wytłumieniem jaśniej brzmi.

Dodano po 58 [minuty]:

Zauważyłem też, że prawy głośnik gra lepiej. W środku jest transformator i trochę elektroniki która zmniejsza litraż obudowy. Chyba przykręcę do lewego głośnika w środku jakiś kawałek drewnianego klocka, żeby miały podobny litraż.

Dodano po 20 [minuty]:

Pokombinowałem i najlepiej brzmia tak jak są seryjnie, nie ma co kombinować :) Do zamknięcia. Dziękuję za zaangażowanie!

0