Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sygnał analogowy na cyfrowy - pytania

pldenity 17 Kwi 2017 14:37 405 6
  • #1 17 Kwi 2017 14:37
    pldenity
    Poziom 2  

Witam

Nie wiem, czy swoje pytanie umieściłem w odpowiednim dziale, jak nie to prosze o przeniesienie.

Proszę również o wyrozumiałość, z tego względu, że ja już od 3 dni krążę po internecie i czytam jak to działa, z tym, że tak czy tak mam z tym trudności. Ja tutaj będę pisał swoje tezy, które zapewne sa nie prawdziwe, ale nie umiem w tej chwili inaczej napisać posta.

Załóżmy że jest sygnał analogowy 44100 Hz, czyli rozumiem, że jest to 44100 na osi x która może być zarówno osią sekund jak i osią Hz ?
    Czyli oś y byłaby tutaj amplitudą i czy mogła by być ona zarówno wartością bitów ? Czy jedna próbka to 1/44100 ? Czy w tej próbce oś y oznaczałaby wartość binarną w zależności od wysokości skwantyzowanego punktu ? Czy załóżmy jeżeli ten punkt miał by wartość 2 w osi y (na amplitudzie) to sygnał by wyglądał tak, że idą teraz te bity (10) przez kabel w pierwszej sekundzie, a następnie jest brana pod uwagę następna próbka 2/44100 i załóżmy na osi x jest wartość 3 i w drugiej sekundzie idzie wartość 11 ?

Bardzo trudno mi jest się w tym połapać, a zależy mi na tym, żeby to zrozumieć. Rozumiem, że sygnał analogowy musi zostać poddany próbkowaniu, kwantyzacji i kodowaniu, ale trudno mi sobie poukładać jak wartość herców ma się do ilości bitów, oraz w jaki sposób w próbce jest oznaczana wartość sinusoidy.

Nie wiem w jaki sposób to inaczej napisać, liczę na to, że ktoś w łatwy sposób, będzie umiał mi to objaśnić. Pozdrawiam

0 6
  • #3 17 Kwi 2017 22:35
    pldenity
    Poziom 2  

Dzięki za linki, są bardzo pomocne, ale jeszcze tego nie rozumiem...

0
  • Pomocny post
    #4 18 Kwi 2017 01:51
    tomek_602
    Poziom 21  

Wyobraź to sobie tak:

Na początek część analogowa:
    Na osi X masz czas (a nie częstotliwość), a na osi Y chwilową wartość sygnału (a nie amplitudę!). To jest wykres przebiegu sygnału w funkcji czasu.
    Częstotliwość próbkowana wynosi 44100 Hz, czyli próbkowanie następuje co 1/44100 sekundy. Można więc na wykresie narysować co 1/44100 sekundy pionowe odcinki łączące oś X z krzywą sygnału. Usuń krzywą, zostaw te odcinki, a dostaniesz wykres próbek sygnału.
    I tyle. To już koniec wykresu. Nie ma tu żadnych bitów, bo to wykres sygnału analogowego.

A teraz część cyfrowa:
    Każda próbka zostaje przetworzona na postać cyfrową.
    Ile będzie bitów - to zleży od rozdzielczości zastosowanego przetwornika.
    Jak będą przesyłane - to zleży od wybranego rodzaju kodowania i sposobu transmisji.

I takie szczegóły:
    44100 Hz to częstotliwość próbkowania, a nie próbkowanego sygnału.
    Mylisz amplitudę (która występuje tylko dla sygnałów okresowych) z wartością chwilową.
    Sygnały nie są przesyłane co sekundę tylko co 1/44100.
    Co do pytania "jak wartość herców ma się do ilości bitów", to ma się nijak. Jedno i drugie wynika z założeń projektowych. Można próbkować z różną częstotlioscią przetwornikiem o różnej liczbie bitów. Byle tylko okres próbkowani wystarczył na przesłanie tylu bitów.
    A "w jaki sposób w próbce jest oznaczana wartość sinusoidy"? W żaden. Nawet gdybyśmy przetwarzali sinusoidę, to nie podajemy żadnego parametru tej sinusoidy jako takiej, tylko szereg jej wartości chwilowych.

0
  • #5 18 Kwi 2017 13:13
    pldenity
    Poziom 2  

DZIĘKI WIELKIE !

Rozumiem, że przedstawiłeś mi tutaj proces próbkowania i kwantyzacji. Bardzo fajnie mi to opisałeś mówiąc co znajduje się na jakiej osi i w jaki sposób to wygląda. Teraz mam pytanie apropo części cyfrowej, czy mogłbyś mi to przedstawić w taki sam sposób, jak napisałeś o sygnale analogowym ?

na osi x jest wartość napięcia tak ?

rozumiem, że jeżeli jeżeli rozdzielczość to 3bity = 2do3-1 czyli 15, czy mógfłbyś mi to zaprezentować dla 1 bita, 2 bitów, 3 bitów i 4 bitów ?

Bo jeżeli mam tą próbkę 1/44100/s i rozdzielczość przetwornika 3bity to w jaki sposób kodowany jest ten sygnał w postaci binarnej ? Tutaj opjawia się na osi x skala od 0-15, której wartościami sa kolejno:

0=0
    1=1
    2=10
    3=11
    4=100
    5=101
    6=110
    7=111
    8=1000
    itd. ?

na osiach zmieniają się teraz wartości ?

Czy da się na tym samym układzie co sygnał analogowy opisać kodowanie na sygnał cyfrowy, żeby to móc ładnie odnieśc do tego co się dzieje ?

Przepraszam, że tak chaotycznie i bez zrozumienia, ale po prostu czytając różne mądre materiały, nie wchodzi mi do głowy, a mój styl uczenia się dość na około, ale jak już załapię, to będę to widział w sposób praawidłowy i w tedy czytając mądrości inaczej będę na nie patrzył. Pozdrawiam

0
  • #6 18 Kwi 2017 16:13
    tomek_602
    Poziom 21  

Przede wszystkim 2^3=8, więc przetwornik trzybitowy daje wyniki od 0 do 7.

Dla sygnału cyfrowego nie rysowałbym wykresów (bo uważam, że w tym wypadku nie pokazują tego, o co chodzi), tylko posłużyłbym się tabelką. W pierwszej kolumnie czas przyrastający w każdym wierszu o kolejny okres próbkowania, w drugiej kolumnie zapisana cyfrowo wartość sygnału.
    Przykład:
    Załóżmy, że mamy przetwornik trzybitowy, sygnał jest nieujemny, wynik kodujemy w NKD, a wartość chwilowa sygnału w trzech kolejnych próbkach wyniosła 2, 7 i 0. Tabela ma postać:
    czas [s] wartość
    0/44100 010
    1/44100 111
    2/44100 000

1
  • #7 18 Kwi 2017 19:17
    pldenity
    Poziom 2  

Dzięki, wielkie, to chyba ja z racji tego, że nie wiedziałem jak to ma wyglądać wyolbrzymiłem sobie ten proces. Juz wiem o co chodzi. Dlatego pisałem swoje wywody, żeby ktoś mi powiedział co jest błędne, oraz wytłumaczył mi proces na podstawie tego co przeczytał w mojej wypowiedzi. Pozdrawiam

0