Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie gniazdek po remoncie instacji elektrycznej

17 Kwi 2017 17:09 1182 11
 • Poziom 8  
  Po remoncie domu istnieje grupa gniazd podłączona do nowej tablicy rozdzielczej przewodem 3-żyłowym oraz grupa gniazd połączonych do tej tablicy przewodem 2- żyłowym (stara instalacja ). Moje pytanie do doświadczonych kolegów : Jak mam podłączyć gniazda do starych przewodów
  2 - żyłowych.
  Czy :
  1. Zastosować gniazda bez bolca i w tablicy połączyć przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym ? (będzie jak przed remontem)
  2. Zastosować gniazda bez bolca i w tablicy połączyć za wyłącznikiem różnicowo-prądowym ?
  3. Zastosować gniazda z bolcem i bolec w gnieździe połączyć z przewodem N , a w tablicy przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym ??

  Dom ma własne uziemienie. Układ sieci to TT.
  Z góry dziękuję za dobre słowa.
 • Poziom 21  
  Jeżeli dom jest w układzie TT to nie możesz zerować bolców, pozostaje jedynie zamontowanie gniazd bez bolca (skoro to stara instalacja to jest to dopuszczalne) - ważne żeby nie mieszać w jednym pomieszczeniu gniazd z i bez bolca. Gniazda bez bolca podłącz również za wyłącznikiem różnicowoprądowym.

  Moderowany przez retrofood:

  Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu forum.

 • Specjalista elektryk
  Było już RCD w TN-C
  Teraz jest RCD w ... niby TT, ale bez T
 • Poziom 12  
  Ja widzę tylko jedno wyjście, wymienić pozostałą część instalacji na 3-żyłową.
 • Poziom 8  
  Wymiana całej sieci w domu nie jest możliwa. Przed remontem nie było żadnego wyłącznika różnicowo-prądowego i było dobrze.
  Po remoncie doszło kilka nowych gniazdek i wymieniono instalacje w łazienkach. No i jest problem, widzę, że trudny do rozwiązania....:)
 • Poziom 31  
  W łazienkach i kuchni obowiązkowo gniazdka z bolcem. To jest teraz wymóg i dla twojego bezpieczeństwa radzę tak zrobić. Co do pozostałych gniazdek ( obwodów) to mam mieszane uczucia ale będą musiały być podłączone poza RCD. Wyłącznik róznicowoprądowy ma za zadanie chronic użytkownika a skoro część obwodów pozostała po staremu to owszem będzie pracować ale bez ochrony tylko zostanie zachowana ochrona na wypadek zwarcia. No i na "starych" obwodach jak zamontujesz gniazdka z bolcem ( bo można) to pamiętaj ze N-ka czyli niebieski najpierw na bolec apotem na prawy styk gniazdka a nie jak niektórzy robią że najpierw na gniazdko a potem na bolec - bo to jest źle. Przy następnym remoncie ( malowaniu zalecam wymianę reszty obwodów na trzy żyłowe i "złapanie" ich pod RCD. :D

  Ludzie, myślcie! To nie boli! N na kołek ochronny? Bój się Boga, elektryku! [retrofood]
 • Poziom 38  
  Radiowiec 2 napisał:
  No i na "starych" obwodach jak zamontujesz gniazdka z bolcem ( bo można) to pamiętaj ze N-ka czyli niebieski najpierw na bolec apotem na prawy styk gniazdka a nie jak niektórzy robią że najpierw na gniazdko a potem na bolec - bo to jest źle


  Miej litość człowieku, nie wal bezmyślnie postów, jeśli to jest prawdą co autor napisał w poście #1 to ta porada jest bardzo szkodliwa.

  nisat napisał:
  Układ sieci to TT
 • Poziom 31  
  @ Mawerix To jak zamontujesz gniazdko z bolcem na TT ?
 • Poziom 34  
  W TT musisz mieć 3 przewody żeby to zrobić.
 • Poziom 12  
  Radiowiec 2 napisał:
  @ Mawerix To jak zamontujesz gniazdko z bolcem na TT ?


  Nie zamontujesz na 2 przewodach.
 • Poziom 38  
  Radiowiec 2 napisał:
  @ Mawerix To jak zamontujesz gniazdko z bolcem na TT ?


  To Ty stary doświadczony fachowiec nie wiesz :?: zamontuje gniazdo z bolcem w TT tylko wtedy gdy będzie 3 przewody w tym PE w innym wypadku gniazdo bez bolca i najlepiej takie żeby dało się wsadzić tylko wtyczkę dla urządzenia w II klasie ochronności.
  Niema mowy o zerowaniu w układzie TT zapamiętaj bo takimi poradami wyślesz kogoś na tamten świat.
 • Użytkownik usunął konto