Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora motocyklowego prostownikiem CTEK MXS25

17 Kwi 2017 17:16 1503 18
  • Poziom 15  
    Witam,
    Przez zimę akumulator w motocyklu rozładował się i aktualnie ma 1,8V. Nie mam prostownika do motocykli więc stąd moje pytanie:
    Akumulator w motocyklu ma pojemność 9Ah (został głęboko rozładowany) a w instrukcji mojego prostownika napisane jest, że służy do ładowania akumulatorów o pojemności 40Ah-300Ah. Czy podłączając mój prostownik pod tak mały akumulator mogę go uszkodzić? Prostownik posiada opcje regeneracji i odsiarczania, więc powinno się udać odratować akumulator (przed zimą kręcił bez problemów).
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeśli napięcie spadło do wartości 1,8V to możesz go śmiało zutylizować, nic z niego już nie będzie.
  • Poziom 15  
    Ok w takim razie nie pozostaje nic innego jak zakup nowego akumulatora.

A tak w kwestii technicznej, jeżeli będę potrzebował podładować akumulator motocyklowy to mój prostownik się do tego nadaje? Wydałem na niego nie małe pieniądze i teraz muszę kupić kolejny do małych akumulatorów....?
  • Poziom 32  
    misiek_89 napisał:
    Przez zimę akumulator w motocyklu rozładował się i aktualnie ma 1,8V.

Podłączyć możesz, ale tak jak wyżej, akumulator to już raczej złom. Następna sprawa czy ładowarka w ogóle "wystartuje" przy tak niskim napięciu akumulatora, czy tylko zaświeci się dioda "Error". Nie wiem jak mają CTEK-i (choć sam mam takiego), czy tak jak inne że nie startuje ładowanie jak napięcie akumulatora jest zbyt niskie, czy ładowanie "startuje" niezależnie od napięcia akumulatora.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    misiek_89 napisał:
    A tak w kwestii technicznej, jeżeli będę potrzebował podładować akumulator motocyklowy to mój prostownik się do tego nadaje? Wydałem na niego nie małe pieniądze i teraz muszę kupić kolejny do małych akumulatorów....?

Prosta odpowiedź brzmi - ten prostownik sie nie nadaje. Zacząć trzeba od sprawdzenia napięć nominalnych - akumulatora motocyklowego (6V? 12V?) i prostownika. Jeśli napięcia są w zgodzie a prostownik wystarczająco "głupi" (transformator + mostek) to prąd ładowania zmniejszyć można włączając w szereg rezystancję (najprościej - odpowiednio dobraną żarówkę).
    Jesli prostownik ma automatykę - nie nada się.
  • Poziom 23  
    Ten akumulator jest 12V czy 6V ? I czy ten prostownik też potrafi ładować 6V akumulatory .
  • Poziom 15  
    Napięcia są zgodne. Akumulator 12V.
  • Poziom 32  
    Ładowarka MXS 5.0 to całkowicie automatyczna 8-etapowa ładowarka zapewniająca ładowanie akumulatorów 0.8 A lub 5 A do 12 V od 1.2-110 Ah umożliwiająca także ładowanie podtrzymujące do 160 Ah.
    paszczakq napisał:
    I czy ten prostownik też potrafi ładować 6V akumulatory .

Raczej nie, jest to chyba tylko i wyłącznie 12 V.
  • Poziom 15  
    wojtek1234321 napisał:
    Ładowarka MXS 5.0 to całkowicie automatyczna 8-etapowa ładowarka zapewniająca ładowanie akumulatorów 0.8 A lub 5 A do 12 V od 1.2-110 Ah umożliwiająca także ładowanie podtrzymujące do 160 Ah.
    paszczakq napisał:
    I czy ten prostownik też potrafi ładować 6V akumulatory .

Raczej nie, jest to chyba tylko i wyłącznie 12 V.

Kolego wszystko się zgadza, ale ja mam ładowarkę MXS 25 i obawiam się, czy nie jest za mocna do akumulatorów o tak małej pojemności jak 10Ah.
  • Poziom 32  
    misiek_89 napisał:
    Kolego wszystko się zgadza, ale ja mam ładowarkę MXS 25

O kurcze, nie zwróciłem uwagi że to ładowarka "do ciężarówek" :cry: :cry:
    Niby z instrukcji akumulatory "zaczynają" się od 40 A...
  • Poziom 15  
    Więc zapytam tylko tak przyszłościowo. Jak podłącze mój prostownik CTEK MXS 25 do akumulatorów o małych pojemnościach, to mogę coś uszkodzić czy po prostu akumulator nie będzie ładowany?
  • Poziom 32  
    Raczej nie rozpocznie ładowania. Jeśli rozpocznie ładowanie zbyt duży prąd ładownia doprowadzi do szybszego zużycia się akumulatora. Jeśli nie masz wyjścia możesz spróbować zmusić prostownik do ładowania programem SUPPLY
  • Poziom 23  
    Nie przesadzajmy . Ma akumulator 9 Ah 12V , ładowarka ma prąd ładowania 0,8 A . To akurat C/10 więc nic się nie stanie . Pozatym to jest do doraźnego ładowania raz na niewiadomo ile . Nawet te ładowarki z Lidla mają do wyboru 0,8 albo 3,5 A ( klawisz motocykl albo samochód ) . Zakup czegoś innego w przyzwoitej jakości to tyle co akurat akumulator który obecnie potrzebuje . Po co robić sobie koszty niepotrzebne .
  • Poziom 32  
    paszczakq napisał:
    ładowarka ma prąd ładowania 0,8 A
    Ładowarka ma prąd ładowania 25A
  • Poziom 23  
    No maksymalnie 25A . Jest tam program RECOND z prądem 3A ale to też dużo .
  • Poziom 32  
    RECOND ładuje napięciem 15,8 V w 6-tym etapie. W pierwszych etapach i tak ładuje maksymalnie 25 A
  • Poziom 43  
  • Poziom 32  
    Program SUPPLY to funkcja zasilacza.