Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EXCEL - Zakres dat w dominancie i częstości

17 Kwi 2017 18:48 906 12
  • Poziom 2  
    Witam,

otóż mam problem i niestety nie znalazłem rozwiązania na google ani youtubie. Chciałbym użyć funkcji częstotliwości i dominanty ale mogąc zmienić w dowolnym czasie zakres danych dla np 20 czy 40 ostatnich dni. Rozwijaną listę z datami już dawno zrobiłem, ale niestety wpisując odpowiednią formułę liczę stałe dane (tj, że dla nowego zakresu muszę od nowa wpisywać całą formułę). Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem i mógłby się podzielić ze mną rozwiązaniem?

Pozdrawiam

EDIT:
    *Dominanta
    Dodam, że jesli zaznaczę tylko jedną date (datę do), to funkcja działa, ale chciałbym móc zaznaczyć jeszcze datę od
    =WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART(JEŻELI((A3:A302)<=N6;G3:G302;))
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Załącz plik z przykładowymi danymi i napisz dokładnie co i w jaki sposób chcesz zmieniać. Generalnie formuła może pobierać dane np. z jakiejś komórki, ale nie wiem, czy to miałeś na myśli pisząc o zmianie zakresu danych.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Domyślam się, że o to chodziło, ale zawsze warto podać przykładowe oczekiwane wyniki, żeby można było zweryfikować, czy formuła działa zgodnie z oczekiwaniem.
  • Poziom 2  
    Super, działa!Dziękuję. A wiesz jak zrobić to samo z gęstością?
  • Poziom 33  
    A mógłbyś wyjaśnić, co rozumiesz przez "gęstość". To słowo ma wiele znaczeń. Kłania się przykład w pliku.
  • Poziom 29  
    Jokker9191 napisał:
    Super, działa!Dziękuję. ...

Uzupełnienie do "wzór na dominantę w excelu" z wykorzystaniem funkcji logicznych

Witam,
    nie wiem jak to jest w "nowych excelach", ale w "starych" trzeba uważać na położenie pewnyh funkcji wykorzystujących warunki logiczne względem obszaru, do którego się odwołują, nawet w przypadku ustawionego w tych funkcjach "na sztywno" zakresu odwoławczego. Można sobie sprawdzić w pliku poniżej, wystarczy, że daną komórkę, razem z zawartym w niej wzorem przeniesiemy "poza obszar" danych, to samo się tyczy gdybyśmy dany wzór napisali "od razu" poza ową "tablicą", dlatego kolega Maciej Gonet użył jej w postaci 'formuły tablicowej', a nie 'zwykłej' (mimo, że "maluszek miękki" w swojej pomocy podręcznej nic na ten temat nie pisze, oczywiście odnoszę to do "starych exceli", nie ma tu żadnej wzmianki o jej postaci tablicowej).
    Zabawne jest to, że ta sama funkcja w zwykłej postaci, ale bez warunku logicznego działa w każdym zakresie komórek arkusza, a nie tylko w obrębie wierszy danych. Trzeba o tym pamiętać.

Ps: Można sobie też poprzesuwać po arkuszu komórki ze składowymi funkcji logicznej, żeby zobaczyć, że mimo symbolicznego zapisu zakresu jakim operują, są jak najbardziej powiązane "położeniowo" z odpowiednikami swoich komórek w obszarze tabeli. Excel nie jest jednak elektroniczną kartką papieru do obliczeń ... :| ...
    dominanta(...i, to).zip Download (4 kB)
  • Poziom 33  
    W Excelu jest takie pożyteczne narzędzie Szacuj formułę (w wersji 2003 Narzędzia/Inspekcja formuł/Szacuj formułę). Pozwala ono prześledzić kolejne etapy obliczania formuły. Każdą formułę można zatwierdzić jako zwykłą albo jako tablicową. Jeśli formuła zawiera odwołania do zakresów zazwyczaj otrzymuje się różne wyniki. Przy zatwierdzeniu tablicowym z reguły zakresy są uwzględniane w całości, a przy zatwierdzeniu zwykłym często uwzględniany jest tylko jeden element zakresu: na zasadzie rzutu prostokątnego, a w przypadku tablic - pierwszy element. W sumie jest to dość skomplikowane, bo zależy jeszcze od typu używanych funkcji. W tym przypadku objaśniłem, jak umiałem, w załączniku.
  • Poziom 29  
    Maciej Gonet napisał:
    ... Przy zatwierdzeniu tablicowym z reguły zakresy są uwzględniane w całości, a przy zatwierdzeniu zwykłym często uwzględniany jest tylko jeden element zakresu: na zasadzie rzutu prostokątnego, a w przypadku tablic - pierwszy element. W sumie jest to dość skomplikowane, bo zależy jeszcze od typu używanych funkcji.

Zgadza się .... chodziło mi o to, żeby kolega Jokker9191 był świadom, że nawet jeśli w tym konkretnym przykładzie funkcja będzie działać, jak sobie zamierzył, to w innych układach niekoniecznie musi, jeśli nie uwzględni się pewnych dodatkowych informacji, o których kolega tu wspomniał. Na nieszczęście 'nas użytkowników' 'firma od arkusza' nieszczególnie przyłożyła się do opracowania odpowiedniej pomocy kontekstowej, jak chociażby do podania informacji o stosowaniu formuły tablicowej w pewnych sytuacjach, a i same funkcje też często pozostawiają wiele do życzenia, chociażby ta "nasza" dominanta, która z dwóch równolicznie powtarzających się wartości, np: '2' i '4' zawsze zwróci nam "tylko" tę mniejszą - '2', przynajmniej w starszych arkuszach ... a dlaczego akurat tę mniejszą a nie większą ?

:)
    Pytanie: "A jak ja bym panie był 'taki przekorny' żebym chciał otrzymać jedną funkcją dwie dominanty ... 'dolną' i 'górną' ?" ... :) ...
    Odp: to musisz pan pisać na elektrodę ... :D
    :)

Ps: Kolega Maciej Gonet ma dużą wiedzę i potrafi się nią podzielić z innymi ... to bardzo pozytywne ... pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Akurat co do tego jaki wynik zwraca funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ, to nie jest dokładnie tak jak piszesz. Niezależnie czy stara, czy nowa wersja Excela funkcja przy równej liczbie wystąpień zwraca zawsze tę wartość, która na liście pojawiła się jako pierwsza w kolejności, nieważne czy jest mniejsza czy większa.
  • Poziom 29  
    Maciej Gonet napisał:
    Akurat co do tego jaki wynik zwraca funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ, to nie jest dokładnie tak jak piszesz. Niezależnie czy stara, czy nowa wersja Excela funkcja przy równej liczbie wystąpień zwraca zawsze tę wartość, która na liście pojawiła się jako pierwsza w kolejności, nieważne czy jest mniejsza czy większa.

1. Faktem jest, że zwraca jedną mimo, że jest więcej ... jeśli jest więcej
    Jeśli ta "ich" dominanta sklasyfikowana została jako funkcja statystyczna, to przy więcej jak jednej najczęstszej wartości, wyświetli/poda te które znajdują się "po obu stronach" mediany, jeśli leżą one po jej "różnych stronach" ? Przydałoby się mieć taką informację

2. "która na liście pojawiła się jako pierwsza" - ???
    Jeśli mam kolumnę z liczbami i są tam po dwa wystąpienia liczb 2 i 7 (założenie: inne się nie powtarzają), a funkcji dominanty jeszcze nie ma, bo jej nie wpisałem, to po wpisaniu tejże funkcji, którą wartość mi ona wyświetli, kiedy "wreszcie zaistnieje i dojrzy liczby w kolumnie" ?
    Która z nich "pojawi się funkcji jako pierwsza na liście"? Którą sobie funkcja wybierze jako pierwszą ?

Wydaje mi się, że akurat ta funkcja mogłaby być "lepiej dopracowana" :|
  • Poziom 33  
    Funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ nie zna historii arkusza i nie bierze pod uwagę kolejności wprowadzania danych, tylko ich kolejność na liście argumentów przy wywołaniu funkcji, przy czym jeśli argumentami są tablice dwuwymiarowe lub zakresy dwuwymiarowe, to są one odczytywane wierszami. Funkcja pomija puste komórki i wartości nieliczbowe, ale jeśli na danych w zakresie jest wykonywana jakaś operacja arytmetyczna, to puste komórki są przekształcane w zera.
    Jeśli trzeba wyświetlić wszystkie wartości, które występują jednakowo licznie w zbiorze danych, to trzeba zaopatrzyć się w Excela w wersji co najmniej 2010 i użyć funkcji WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL .
  • Poziom 29  
    Maciej Gonet napisał:
    ... Jeśli trzeba wyświetlić wszystkie wartości, które występują jednakowo licznie w zbiorze danych, to trzeba zaopatrzyć się w Excela w wersji co najmniej 2010 i użyć funkcji WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL

Ano właśnie ... :| .. zaopatrzyć się "w nową wersję" :|
    Kiedyś to wystarczyło wziąć jedynie nową, czystą kartkę papieru, a teraz to nie tylko program trzeba nowy kupić, ale i komputer pod niego ... bo taki staruszek jak mój to tych "wiecznych nowości" nie udźwignie, biedulek ... :|
    :D
    Ale jak zwał, tak zwał ... a autor tematu i tak o nim już zapomniał
    Pozdrawiam