Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSI DyskiCSI Dyski
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG NP550P7C - nie uruchamia się

17 Kwi 2017 19:23 1581 23
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,
    Mam problem z laptopem Samsung NP550P7C. Pisze na forum, ponieważ już pomysły mi się skończyły, a może jednak ktoś miał podobny problem.

Otóż. Laptop działał bez zarzutów, do czasu kiedy został zainfekowany wirusem szyfrującym pliki, aby odszyfrować pliki żądał okupu.
    Po jakimś czasie laptop zaczynał się dziwnie uruchamiać. Raz na jakiś czas. No i w końcu skończył się uruchamiać w ogóle.
    Teraz sytuacja wygląda w ten sposób. Że po wciśnięciu przycisku zasilania lampka się świeci, na początku sprawdza dysk (widać że dioda od HDD się zaświeci) wentylator zakręci - przez 3 sekundy (procesor się grzeje). Ale na ekranie nic się nie zaświeci, matryca nawet nie dostaje zasilania. Podłączane przez HDMI, podmieniane pamięci (różne kombinacje klawiszy, wymieniony dysk i nic). Raz na 50x - 100x się odpali.

Jeszcze dodam,
    że jak jakimś cudem się odpali, to laptop działa. Można go resetować i się odpala. Jak się odłączy zasilanie, lub wyłączy guzikiem to już lipa.

Czy ktoś miał podobny problem?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie płyty? Co do tej pory sprawdziłeś, zmierzyłeś?
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Poziom 9  
    Oznaczenie płyty: BA92-09946b.

Póki co nic nie zmierzyłem bo na chwile obecną próbuje go znowu uruchomość. Dzisiaj przy odpalaniu pojawiło się logo SAMSUNGA ale za długo trzymałem guzik i się wyłączył ;/

Jeżeli chodzi o pomiary to jeszcze nic nie mierzyłem. Mogę raczej wykluczyć RAM i CPU - bo grzeje się do 60'C czyli coś tam pracuje. Czasami wentylator cały czas chodzi, a czasami się wyłącza po 3 sek. Przypuszczam że GPU. Albo dysk SSD padł który jest wbudowany i ma kilka GB, być może ma tam jakieś zabezpieczenie, płytę próbowałem podgrzać i nic nie zmienia.
  • Spec od komputerów
    Jak masz stację HOT-AIR, to podgrzej diagnostycznie rdzeń chipu grafiki. Jak ruszy, to będziesz miał winowajcę.
  • Poziom 9  
    Stacje hot-air mam i grzałem GPU i nic.
  • Spec od komputerów
    Wykonaj reset CMOS i przy okazji sprawdź stan bateryjki RTC.
  • Poziom 9  
    CMOS był resetowany, bateria też wyjmowana sprawdzana. Musze skołować CPU i jedynie to sprawdzić jeszcze.
  • Spec od monitorów
    Dużo danych o tej płycie p.nr: BA92-09946B pod Link_ MCLAREN

Aku łąduje ?
    -masz sygnalizację ładowania

Szukaj na płycie napisu w stylu: BA41-01900A NY lub ?
    oraz na slocie RAM stickera z opisem min. (... P03ABI....) > to wer. Bios

- stby 3,3V i 5V na TPS51125
    - SLG3NB145VTR RTC
    - charger BQ735

Tak z opisu (bez pomiarów) to problem w:
    chipie NVidia
    Bios lub kbc KB9010QF (układ nie potrzebuje programowania)
    ME Region dla HM76 SLJ8E
    chipset SLJ8E

Róznica pomiędzy płytami platformy McLaren 1.0 i 1.1 w układzie zasilania cpu
    * 1.1 może obsłuzyc np. i7-3630QM/ i7-3632QM
  • Poziom 9  
    Tak aku ładuje - jest sygnalizacja ładowania. Resztę sprawdze jak wróce z pracy :) Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Jak masz stację HOT-AIR, to podgrzej diagnostycznie rdzeń chipu grafiki. Jak ruszy, to będziesz miał winowajcę.

Ta sztuczka nie zadziała w tej platformie.

Jaki jest pobór prądu po uruchomieniu? Ale po tym

Cytat:
    Raz na 50x - 100x się odpali.

Obstawiał uszkodzoną grafikę lub most. Możesz przeprogramować bios i kbc. Zachowaj stary wsad.

• Spec od komputerów
    Podstawa w tej płycie to wymiana kości na nowe i wgranie odpowiedniego wsadu - najlepiej z czystym ME. Dopiero po tym można diagnozować dalej (jeśli nadal problem będzie występował).
    Jaki prąd pobiera płyta w czasie kiedy się nie włącza?
    Pojawiają się jakieś napięcia na cewkach przetwornic?
  • Poziom 9  
    Od tej pory nie udało się go uruchomić w ogóle.
  • Poziom 31  
    A co zrobiłeś do tej pory? pomiary napięć na cewkach zrobiłeś? obserwacje pobieranego prądu jakie?
  • Spec od monitorów
    1"th- zasada, kiedy masz do czynienia z plikiem szyfrującym dla okupu to
    Cytat:
    ... disk of the computer which is infected with a virus the Trojan (ransomware) copy somewhere on an external drive (USB flash drive) sample file with a text query of the attacker's decoding, plus any instance is an encrypted file, and then if possible, turn off the computer so that the virus can't continue to encrypt data and the other actions produce on another computer.

2-krok
    Cytat:
    The next step — using the existing encrypted files to find out what type of virus has encrypted your data: some of them have decoders (some of which I will show here, some are closer to the end of the article), some not yet. But even in this case you can send examples of encrypted files lab antivirus (Kaspersky, Dr. Web) to explore.

How exactly to find out?
    This can be done using Google, finding discussions or the type of encryption according to the file extension. Also began to receive services to determine the type of ransomware.

Skorzystaj np. z (No More Ransom) Link
    - na linku (Crypto Sheriff)/* pierwszy na górze , z lewej możesz podać swój (max.1MB) zaszyfrowany plik
    - nast. klik na (czerwony przycisk: GO...)

p.s
    Istnieje kilka "progranmów" (free lub płatne), które z większym /mniejszym? skutkiem usuną owego wirusa (stan na pocz.2017)
    - sa np. na stronie kaspersky Link
    - najnowsze pliki zaszyfrowane maja postać *.xtbl, < tak wirus je zmienia + plik *.txt (gdzie napisano co i gdzie przesłac $)
    *na razie brak wiadomości i sposobu walki z tym wirusem/* i programu , który je niszczy

Zobacz tak z ciekawości
    - odłącz dysk,
    - użyj Live Cd Linux (lub Linux na flash USB) i zobacz efekt ....
  • Spec od komputerów
    mkf118 napisał:
    Od tej pory nie udało się go uruchomić w ogóle.

W ogóle nie reaguje na włącznik?
  • Poziom 9  
    ten laptop leży u mnie już od roku, także był problem z tego typu programami, chociaż coś mi się udało odzyskać, nie pamiętam czym. Natomiast reagować reaguje na tyle, ze świeci Power, niby przez kilka sek odczytuje dysk, wentylator zakręci. I tyle, ale o uruchomieniu się systemu można zapomnieć. Pomiary na cewkach zrobię, ale ostatnio słabo z czasem było i troszkę zaniedbałem ten artykuł. Zachowałem się jak gówniarz, ale poprawię się ;) Dzisiaj postaram się podać napięcia na cewkach :)
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Dzisiaj postaram się podać napięcia na cewkach

Zanim to zrobisz zastosuj się do rady
    Zobacz tak z ciekawości
    - odłącz dysk,

Ten wirus (z okupem) zazwyczaj szyfruje pliki Win, i jak uruchomisz laptop bez dysku HDD to ...pozostanie zabawa na potem "zabawa"z odzyskaniem danych z twardego
  • Poziom 9  
    lisek napisał:
    Cytat:
    Dzisiaj postaram się podać napięcia na cewkach

Zanim to zrobisz zastosuj się do rady
    Zobacz tak z ciekawości
    - odłącz dysk,

Ten wirus (z okupem) zazwyczaj szyfruje pliki Win, i jak uruchomisz laptop bez dysku HDD to ...pozostanie zabawa na potem "zabawa"z odzyskaniem danych z twardego

LiveCD? Przecież nawet bios się nie uruchamia. Dysk czy podłączony czy nie, nie ma znaczenia.
  • Spec od monitorów
    (':idea:')
    Cytat:
  • Poziom 9  
    sk1977 napisał:
    Przeprogramowałeś BIOS? To podstawa do dalszych działań.

W jaki sposób go przeprogramować?

Dysk nie ma nic do tego... Jak wspomniałem po przyckisku PowerOn, Laptop zakręci wentylatorem, świeci się lampka od zasilania (dysk jeżeli podłączony) to słychać że pracuje. Nie ma speakera, nie ma obrazu (nawet nie mignie).
  • Spec od komputerów
    mkf118 napisał:

Przy użyciu programatora.
  • Poziom 22  
    Cytat:

W tej platformie jest również programowalny KBC i gdy Bios nie pomoże jego w drugiej kolejności trzeba przeprogramować.

Cytat:
    Raz na 50x - 100x się odpali.

Jeszcze dodam,
    że jak jakimś cudem się odpali, to laptop działa. Można go resetować i się odpala. Jak się odłączy zasilanie, lub wyłączy guzikiem to już lipa.

Jednak jak tłumaczyłem wczoraj w rozmowie telefonicznej koledze dalej po tych objawach sugeruje uszkodzenie któregoś z układów BGA. Nvidia lub most na 99% jest do wymiany, ale to można potwierdzić jedynie w warunkach serwisowych.
  • Poziom 9  
    Wyśle koledze powyżej do diagnostyki, ale oczekuje jeszcze na wypłatę :P