Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń / telefonów - USB-C /micro USB

jaruone 17 Kwi 2017 19:46 2007 6
  • #1 17 Kwi 2017 19:46
    jaruone
    Poziom 10  

Witam,

Mam do Was kilka pytań - chciałbym sprawdzić jak radzicie sobie z ładowaniem posiadanych urządzeń o różnych wejściach ?

Jakiś czas temu zakupiłem telefon Xiaomi Mi5 s, który jest pierwszym urządzeniem z usb c jakie posiadam.
    Do tej pory miałem wszystko na micro usb i mimo to używałem kilku ładowarek - mocniejszej do tabletu Teclast X98, słabszej do telefonów HTC/Samsung/ ebook Kindle. Poczytałem trochę o ładowarkach, standardzie usb c (i wiem , że nie warto używać no-name kabli i przejściówek) oraz ładowarce dołączonej do mi5 s - MDY-08-eh i postanowiłem wyeliminować kilka ładowarek i zastąpić je jedną - pytanie czy nic nie spalę :) Poniżej kilka związanych z tym pytań - mam nadzieję, że ktoś pomoże mi i odpowie na nie.

1) Ponieważ ładowarka Xiaomi MDY-08-EH posiada (ponoć :) ) QC 3.0 (Quick Charge 3.0) zastanawiam się czy można nią lądować urządzenia typu Amazon Kindle , tablet czy Samsung Galaxy ace 4 ? Jeśli te urządzenia nie są kompatybilne z QC 3.0 to rozumiem, że ładowarka /urządzenie same dobiorą prąd ładowania ? Bo standardowe ładowarki nawet jak są mocniejsze, to dobierają wartości do urządzenia (czy w zasadzie urządzenie dobiera sobie maksymalne wartości jakie jest w stanie przyjąć z ładowarki), więc chyba ładowarki z QC 3.0 też tak działają ?

2) Aby wyeliminować różne zakończenia ładowarek (1 w domu , 2 w pracy) planuję do ładowarki MDY-08-eh i do 2 posiadanej do tabletu podpiąć kabel micro - usb (zamiast oryginalnego usb-c) i do tego adapter usb-c (jakiś firmowy np. Unitek). Takie rozwiązanie niesie za sobą jakieś zagrożenia ? Bo wydaje mi się , że wszystko powinno działać i w zależności od potrzeby będę mógł ładować przez micro -usb lub usb c.

3) Kontrolnie podam dane ładowarek, których chcę używać. Mają poniższe parametry - chyba ich parametry są ok, i można ich używać zamiennie do ładowania powyżej wspomnianych urządzeń ?

MDY-08-EH - oryginalna od Mi 5 s

Wejście AC : 100-240 VAC, 50-60 Hz; 0,5 A

Wyjście DC : 5V-2,5A ; 9V-2A; 12V-1,5A

TP- u25 - od tableta Teclast X98

Wejście AC: 100-240 V; 50/60 Hz; 0,3 A

Wyjście DC: 5V-2,5 A

0 6
  • #2 18 Kwi 2017 07:34
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Ładowanie telefonu oryginalną ładowarką 0.85A = pobór prądu 400mAh.
    Ładowanie telefonu ładowarką 2A od tabletu = pobór prądu 600mAh. i szybsze ładowanie.

Tak to u mnie wygląda.

Ładowanie powerbanków podobnie, tylko z mniejszymi różnicami.

0
  • #3 18 Kwi 2017 10:40
    jaruone
    Poziom 10  

@WędkarzStoLica - dzięki za odzew.
    Ciekawe tylko czy ładowarki Quick Charge mogą być bezpiecznie używane w powyższy sposób ?
    Wydaje mi się, że tak - skoro układy regulujące pobór są w urządzeniach , ale ciekawi mnie czy ktoś może te domysły potwierdzić? Starałem się znaleźć coś na ten temat i tylko wyrzuca wyniki na temat "zmniejszania żywotności baterii" przez ładowarki QC. O ich stosowaniu w urządzeniach nie mających funkcji QC nie ma słowa.

0
  • #4 18 Kwi 2017 11:00
    kkknc
    Poziom 42  

Wiesz mam One Plus Twój i na oryginalnej ładowarce jak jest głodny to bierze 2A. Na innych w zależności od mocy bierze tył co mu potrzeba. Na 1A bierze 1A na 1,5A bierze 1,5A a na innej 2A też bierze prawie 2A.U siebie mam po prostu zasilacz 5V/6,5A od jakiegoś routera i wszystkie kabelki przylutowane. Lądują się na tym wszystkie telefony i tablety. Jakoś to działa. One Plus bierz 2A pozostałe max 1A stary HTC tylko 0,6A
    Mam też długi bo 3m kabelek tyle że jest cienki i max co z niego wyciskam to 0,5A.

0
  • #5 18 Kwi 2017 12:06
    jaruone
    Poziom 10  

A myślicie , że z szybko ładującymi ładowarkami w technologii Quick Charge 3.0 będzie tak samo ?
    Bo to o nie się głównie martwię.

Co prawda przed chwilą znalazłem taki test:

http://onetech.pl/ladowarka-blitzwolf-bw-5s-z-quick-charge-3-0-test-i-recenzja/
    z którego wynika , że ładowano nią iphone 5s i działało, więc chyba nie ma się czym martwić.

Ale liczyłem, że może ktoś podzieli się własnymi doświadczeniami na temat ładowarki QC.
    Ale dzięki uspokoiliście mnie w znacznej mierze odnośnie "tradycyjnych" ładowarek, tyle że z większym natężeniem niż oryginalna :)

0
  • Pomocny post
    #6 18 Kwi 2017 13:22
    kkknc
    Poziom 42  

Kable i złącza są standardowe więc więcej się z nich prądu nie wyciśnie. Dlatego w standardzie QC podwysza się napięcie co daje przy mniejszym prądzie więcej mocy. Cała filozofia.
    Sama bateria więcej prądu niż może nie przyjmie. Więc różnice w ładowaniu do pełna między zwykłą ładowarką a QC nie są duże. Za to pokazują się przy podłączeniu rozładowaniego telefonu na te 10 czy 15 minut. Lub też w trakcie ładowania mocno rozladowanej baterii i intensywnego użytkowania. Dzięki QC używasz telefonu a bateria ładuje się bardzo szybko bo przewód połączeniowy może przesłać większą moc.
    Chociaż większość ładowarek przy wyższym napięciu ma mniejszą wydajność prasową więc aż tak dużo więcej mocy nie idzie. Te 2A przy 5V to 10W a 1A przy 12V to 12W więc tylko 2W więcej.
    Zobacz tą ładowarką.
    https://m.banggood.com/Qualcomm-Certified-Bli...pter-Charger-With-Power3S-Tech-p-1047935.html
    Daje przy 5V 2,4A przy 9V 2A a przy 12V 1,5A
    Czyli od 12 do 18W

0
  • #7 18 Kwi 2017 20:10
    jaruone
    Poziom 10  

Dzięki - na innym forum dostałem również odpowiedzi i mam komplet :)

0