Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio AGC-0071RF - pogarszający się kontrast wyświetlacza

Qurak 17 Kwi 2017 20:44 1983 13
  • #1 17 Kwi 2017 20:44
    Qurak
    Poziom 17  

Witam.

Kolega przyniósł mi radio jak w temacie z następującym problemem: po kilkunastu minutach (czasami do pół godziny) od włączenia, na wyświetlaczu przestaje być widać treść. Po takim opisie spodziewałem się, że winny może być wzrost temperatury a co z tym związane utrata lub pogorszenie połączeń. Oto co stwierdziłem i zrobiłem do tej pory:
    1. Radio uruchamiam na stole bez podłączonego napędu CD i ciągle trzymam je w stanie wprowadzania kodu (4 zera na wyświetlaczu)
    2. Po około minucie niektóre kolumny (o szerokości piksela) wyświetlacza zaczynają blednąć (pogarsza się kontrast)
    3. z czasem coraz więcej kolumn blednie aż po pewnym czasie cały wyświetlacz przestaje być czytelny
    4. Radio przy zasilaniu 12V pobiera prawie 900mA prądu
    5. Bardzo silnie grzeje się układ HA13173AH nawet z przykręconym radiatorem
    6. Poprawiłem luty złącz pomiędzy płytą główną a płytą panelu przedniego
    7. Doprowadziłem do zniknięcia treści z wyświetlacza i całe wnętrze radia oraz radiatory wychłodziłem przy pomocy wentylatorów - niestety wyświetlacz nie powrócił do prawidłowego wyświetlania.
    8. Grzejący się układ to uniwersalny stabilizator napięć do zastosowań Car Audio. Zmierzyłem napięcia wyjściowe na jego wyprowadzeniach i przedstawiają się następująco: Nóżka 4 (8,24V), Nóżka 6 (7,87V), Nóżka 7 (3,24V), Nóżka 10 (8,28V), Nóżka 12 (11,39V) oraz Nóżka 14 (5,68V). O ile wszystkie napięcia są mniejsze od katalogowych o kilkanaście setnych wolta to niepokoi mnie napięcie na nóżce 14, które powinno wynosić 5V a wynosi prawie 5,7V.

Niestety nie mam schematu, żeby stwierdzić, czy zawyżone napięcie 5V może stanowić zagrożenie dla elektroniki radia. Może któryś z kolegów mógłby zmierzyć napięcia w sprawnym egzemplarzu radia i podać mi wartości. Czy taki objaw wyświetlacza może być powodowany przez uszkodzenia samego modułu LCD? Proszę kolegów, którzy spotkali się z podobnymi uszkodzeniami o podpowiedź czy naprawa jest w ogóle możliwa do wykonania.

Liczę na pomoc
    Pozdrawiam

1 13
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 17 Kwi 2017 23:26
    tolo
    Poziom 33  

Moim zdaniem napięcia są w porządku. Czy to radio z Nissana Qashqai-a?

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 18 Kwi 2017 07:42
    Qurak
    Poziom 17  

Witam
    Dzięki za zainteresowanie

Autko to Nissan Note

Czepiłem sie tego napięcia na nóżce 14 bo w dokumentacji układu wyjście to opisane jest jako "5.0 V output for microcontroller". Nie mam schematu radia i nie wiem czy układy zasilane 5V dobrze się czują przy 5,7V.
    Ale to tylko takie moje przypuszczenie.

Co sądzicie koledzy o prądzie pobieranym przez to radio? Czy 10W mocy "w spoczynku" to nie za dużo?

Pomogłoby zmierzenie napięć i prądu w sprawnym urządzeniu tego typu.

Pozdrawiam

0
  • #4 18 Kwi 2017 10:01
    LWD11
    Poziom 29  

Ten pobór w stanie spoczynku jest za duży. Akurat na stole mam AGC-1220RF i w stanie spoczynku prąd spada do zera, na odpalonym radiu pobór 1.1A. Stabilizator jest inny.

0
  • #5 18 Kwi 2017 10:48
    Qurak
    Poziom 17  

Dziękuję za informację
    W spoczynku napisałem w cudzysłowiu bo chodziło mi o tryb wprowadzania kodu :), no cóż źle się wyraziłem ale przynajmniej teraz wiem, że włączone radio może pobierać około 1A i jest to normalne.
    Mam nadzieję, że ktoś będzie mi w stanie podać napięcia na układzie stabilizatora, a jeżeli okażą się poprawne to chyba wina bedzie w samym module LCD.

0
  • #6 18 Kwi 2017 18:51
    tolo
    Poziom 33  

Mam takie radio ale na części, moduł LCD jak nowy, więc jesli kolega będzie zainteresowany zapraszam na PW.

2
  • #7 21 Kwi 2017 22:45
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Wpadły mi do głowy jeszcze dwa pomysły a mianowicie, zasilę linię 5V poprawnym napięciem i sprawdzę czy efekt nadal będzie występował a jak to nic nie wyjaśni to włączę to radio na pół godziny bez podłączonego modułu LCD a następnie podłączę moduł. Jeżeli od razu będzie źle to wykluczę moduł LCD a jak będzie dobrze i efekt zacznie się powoli pojawiać tak jak jest teraz, to wtedy raczej będzie pewne, że wina leży po stronie modułu LCD.

Zasiliłem więc radio bez modułu LCD przez godzinę. Po podłączeniu LCD od razu był bardzo kiepski kontrast - czyli wniosek to nie jest wina modułu LCD. Postanowiłem jednak odlutować nóżkę 14 układu HA13173AH (wyjście +5V) a podłączoną tam elektronikę zasilić przez 7805. Niestety po takim zabiegu radio próbuje się uruchomić po czym się wyłącza i znowu próbuje się uruchomić i tak w kółko. Na niepodłączonej nóżce 14 było w tym czasie prawie 7,5V - czyli trochę za dużo jak na stabilizowane wyjście 5V! W nocie układu HA13173AH podane są rezystancje dzielników stabilizatorów - z tego co patrzyłem to między nóżką 14 a masą powinno być 52kohm (37 kohm + 15 kohm). Pomiędzy wylutowaną nóżką 14 a masą mam około 170 kohm czyli stanowczo za dużo.
    Wniosek - albo ten układ jest strzelony albo już elektronika płyty głównej poległa i objawia się to takim efektem na wyświetlaczu.

Może zaryzykuję kupić nowy układ HA13173AH i wymienić go to dowiem się czy to był winowajcą :) O efektach poinformuję - dla potomnych.

Aha małe pytanko na koniec - spójrzcie proszę koledzy do noty podejrzanego układu i powiedzcie mi czy blaszka radiacyjna jest wewnętrznie podłączona do masy czy należy ją podłączyć do masy? W moim układzie nie jest wewnętrznie połączona z masą.

Pozdrawiam

0
  • #8 26 Maj 2017 11:43
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Zakupiłem nowy układ stabilizatora w CYBORTECH-u i po wlutowaniu do radia efekt jest bez zmian. Z nowym układem napięcia na jego nóżkach są identyczne jak w wylutowanym. Wniosek z tego jest taki, że usterka leży gdzie indziej. Być może przyczyną jest podwyższona temperatura, bo tylko ona się zmienia po pewnym czasie od włączenia radia.

Gdyby ktoś znalazł przyczynę tej usterki to proszę o informację na PW, bo na razie urządzenie nie trafiło do śmietnika ;)
    Aha jak ktoś będzie potrzebował np napęd CD lub podzespoły mechaniczne to proszę pisać.

Pozdrawiam i dziękuję za próbę pomocy

0
  • #9 09 Paź 2017 11:11
    prosumentbb
    Poziom 2  

Witam
    Jestem użytkownikiem i mam ten sam problem, radio w Nissan Juke 2011.
    problem ze znikającymi pikselami pojawia się tylko po nagrzaniu latem praktycznie nieczytelny jesienią w zimnym garażu i wieczorami ideał.
    Moje radio nie ma jeszcze tego przełącznika dzień noc w lewym górnym rogu w tym miejscu jest wyciszenie "Mute".
    Pewnie producent poznał problem i wymienił bo kolejne modele maja wyświetlacz z czarnymi pikselami a jedynie pomarańczowe podświetlenie a moje ma pomarańczowe piksele.
    Pozdrawiam
    Michał

1
  • #11 10 Paź 2017 16:28
    tolo
    Poziom 33  

Gdyby ktoś potrzebował taki wyświetlacz to mam cały panel do takiego radia.

4
  • #12 03 Cze 2018 21:54
    szymonoo
    Poziom 2  

Witam.
    A czy ktoś wie gdzie mogę dostać LCD do tego radia? chodzi mi o nową część bo z używanymi to nie wiadomo czy nie trafię na to samo.

0
  • #13 03 Cze 2018 22:19
    tolo
    Poziom 33  

Nowy jest nie do kupienia niestety.

0
  • #14 09 Cze 2018 15:49
    szymonoo
    Poziom 2  

To w takim razie używany ale sprawny?

0
  Szukaj w 5mln produktów