Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapas mocy pompa głębinowa + falownik

18 Kwi 2017 10:56 1122 8
  • Poziom 2  
    Cześć wszystkim,
    Staram się od ostatnich paru dni zgłębić jak poskładać system automatycznego nawadniania ogrodowego + kraników dla węża w paru miejscach. Po przeczytaniu multum tematów na wydajności pomp, zasad montażu zraszaczy, paru specyfikacji falowników i instrukcji do PID (wybrałem dla siebie słabszą lub mocniejszą wersję falownika LS S100 (albo 1.5kW dla pompy belardi wielostopniowej + sumoto chłodzony olejem 1.1kW 3f albo 4kW dla zestawu belardi 4f10 + sumoto 2.2kW 3f chłodzony olejem) + jakiś czujnik ciśnienia analogowy 4-20mA + zbiornik przeponowy 12/24L.

Słabszy miałby wydatek do 90/120 L/min a mocniejszy do 380L/min (oba przy ciśnieniu zadanym 3-4 bar). Oba silniki pracują do 2800 obrotów/min. Pompa powinna być dość płytko z 15 metrów nie więcej, więc spadek wydatku przy takiej wysokości na mniejszej pompie powinien być znikomy a dla mocniejszej przypuszczam że 20 m3/h plus minus powinno dochodzić przy 5-6 bar.

Teraz do podlania 2000m2 więc w zależności od dyszy przy 10+ zraszaczach obrotowych można uzyskać przy promieniu do 15m nawet 3m3/h na zraszacz (krótsze podlewanie) chociaż prędzej trzymałbym się 0.5-1m3 na powiedzmy 15 zraszaczach podzielonych na sekcje. Może przybyć może ubyć projekt nie skończony.

Drodzy forumowicze proszę o wyrozumiałość i potraktowanie jako laika który coś poczytał i gdzieś wiedzy liznął ale czy jest sens montowania mocniejszej pompy o dużym wydatku wodnym i zredukowania jej wydatku znacznie przez falownik do około 20% wydatku maksymalnego przy podlewaniu z węża oraz do 50% wydatku dla systemu zraszaczy pozostawiając zapas mocy dla przyszłej rozbudowy (która nie musi nastąpić)? Linia kropelkowa 400mb potrzebuje 2.5m3/h przy 4 barach co by było 1/8 wydajności pompy przez 2 godz. Czy takie zredukowanie wydatku jest w ogóle możliwe dla pompy? Falownik na pewno poradzi sobie z niskimi obrotami silnika ale co na to pompa wielostopniowa? Spotkał się ktoś z takim doświadczeniem? W teori mógłbym z mocniejszej zasilić większośc nawadniania w tym samym czasie ale martwie się dolną granicą.

Serdecznie proszę o jakieś wskazówki/podzielenie się doświadczeniami. Dziękuję.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Owszem - te silniki są chłodzone olejem ale tylko jako czynnik pośredniczący - ciepło odbiera przepływająca woda. Ubiegłego lata "zamordowano" taką pompę poprzez częste starty i wyłączenia - wzrost temperatury rozszczelnił silnik, woda załatwiła resztę; co ciekawe uzwojenia OK ale prąd różnicowy znaczny - wyłącza zabezpieczenia. Reasumując: przy pracy pompy trzeba zadbać o przepływ wody zbliżony do nominalnego i zakładać realną pracę falownikową na poziomie 70-100%.
  • Poziom 2  
    Czyli w skrócie to powinienem zastosować tę słabszą pompę bo ta wydajniejsza po prostu przegrzeje silnik na niższych obrotach z powodu niewystarczającego przepływu chłodzącego wokół silnika.

Dziękuje! Nie przeszło mi to przez myśl.

Jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania w tej sprawie to chętnie się dokształcę na przyszłość. A jak nie to dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Pod moją kontrolą pracuje w zakładzie kilka pomp zasilanych z falowników. Żadna z nich nie pracuje z czestopliwoscią 50Hz. Nastawy są dość różne mieszczące się w granicach 25-40Hz. Dodam tylko że ilości pompowanej wody to 80-280m3 na dobę .
    Pompy pracują w takim układzie wiele lat bez jakikolwiek problemów. Ja osobiście stawiam na tą mocniejszą.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zapas mocy pompa głębinowa + falownik

Ja wybrałem małą pompę ale wykorzystałem przetwornik ciśnienia. Zakupiłem dodatkowo rh gleby, wiatromierz i czujnik deszczu będą w najbliższych dniach,
    Nawadnianie w zeszłym roku pracowało na podstawie harmonogramu oczywiście z dostępem przez WWW. Oczywiście na sterowniku PLC z modułami rozszerzeń ale czego się nie robi dla przyjemności i zabawy (faceci są jak dzieci)
    Gdy używam hydroforu to falownik pracuje tylko na rampie w trybie on-of z prztwornikiem ciśnienia wiadomo z alarmami czasu i niskiego i wysokiego ciśnienia.
    W trybie podlewania działa na PID w pętli zamkniętej wyłączam wtedy zabezpieczenie czasowe i uruchamiam tryb generatora czasu, aktualnie dla 3 elektrozaworów.
    Dla każdej nitki są wpięte 3 zraszacze gardeny tr200.
    Program rozwojowy, czekam na graty automatyki w zeszłym sezonie działało tylko z harmonogramu.
    Kup mniejszą pompę daj na elektrozaworach wpinając w generator czasu i nie masz kłopotu
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Ogólnie zanim podejmiesz decyzję zerknij czy producent nie udostępnia charakterystyki. Zazwyczaj sterowanie ma charakterystykę kwadratową a to nie przekłada się liniowo na wydajność i obciążenie. Natomiast koledzy powyżej mają rację co do algorytmu.
  • Poziom 9  
    Podepnę się pod temat bo idealnie pasuje pod moje wymagania :)
    Mam pytanie odnośnie długości przewodów.

Falownik wolałbym umieścić w szafie w której mam wszystkie graty obsługujące system domu.
    Pompa jest umieszczona jakieś 30m od szafy. Czy przewód do przetwornika może mieć taką długość?
    Jaka jest maksymalna? Pewnie zależy to od przekroju ale jakieś przybliżone wartości?

• Specjalista Automatyk
    Długość przewodów dobierasz do mocy odbiornika. Przy czym należy pamiętać, żeby stosować ekranowane przewody dedykowane do współpracy z przemiennikami częstotliwości. Sprawdź jaki prąd pobiera silnik i dobierz przewód. Przykładowo 1,5 kW może pracować na 1,5mm2 przy napięciu 400VAC.
  • Poziom 9  
    *paweł* napisał:
    Długość przewodów dobierasz do mocy odbiornika. Przy czym należy pamiętać, żeby stosować ekranowane przewody dedykowane do współpracy z przemiennikami częstotliwości. Sprawdź jaki prąd pobiera silnik i dobierz przewód. Przykładowo 1,5 kW może pracować na 1,5mm2 przy napięciu 400VAC.

Dzięki, jeżeli chodzi o przewód zasilający to myślałem że wystarczy standardowy. Zaopatrzę się w takim razie w ekranowany.

Chodziło mi bardziej o maksymalną długość przewodu od przetwornika ciśnienia który będzie podłączony pod falownik. Standardowo widziałem że takie przewody mają ok 2m. Można je przedłużyć?

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa. Czy przewód zasilający może być prowadzony obok przewodu przetwornika ciśnienia?