Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

citroen c2 - wymiana plastikowej tulejki w maglownicy

mejco 18 Kwi 2017 11:13 4467 4
  • #1 18 Kwi 2017 11:13
    mejco
    Poziom 9  

Kupiłem citroena c2 vtr 1,6 110 km i stuka mi z przodu z prawej strony jest to na 100% maglownica.
    Szukałem na necie i prawdopodobnie wystarczy wymienić tuleje plastikową, która jest dostępna na allegro za 50 zł.
    Moje pytanie to czy ktoś to robił sam albo coś wie na ten temat ?
    Może ma ktoś dostęp do schematu takiej maglownicy, bardzo mi to pomogło. zamieścił bym instrukcje jak bym rozbierał.
    Dodam że jest to maglownica ze wspomaganiem elektrycznym i po demontażu prawdopodobnie trzeba zrobić adaptacje za pomocą interfejsu lexia.
    Dzięki za jakąkolwiek pomoc i zainteresowanie.

0 4
  • #2 21 Kwi 2017 11:08
    zaxdamian
    Poziom 15  

Każda (prawie)maglownica jest skonstruowana tak samo. Najpierw musisz rozebrać głowicę, czyli element główny przekładni, zdemontować wałek. Następnie wysunąć wałek poprzeczny. Zostanie sama obudowa i uszczelniacze. Raczej wątpię żeby wymiana jednej tulejki załatwiła sprawę. Kup cały zestaw. Inaczej będziesz wyciągał jeszcze raz.

0
  • #3 23 Kwi 2017 10:55
    mejco
    Poziom 9  

Wymiana zakończona sukcesem a pod spodem zamieszczam instrukcje której ja nie miałem bo nie mogłem żadnej znaleźć a może się komuś przydać
    1. ustawić koła na wprost i wyjmująćkluczyk ze stacyjki żeby kierownica się zblokowała( wiadomo czemu taśma od poduszki)
    2. odkręcić nakrętkę na 13 klucz przy pedałach z kolumny kierowniczej wyciągnąć śrubę i zsunąć kolumnę kierowniczą
    3.wyjąć obudowę filtra powietrza i odpiąć dwie kostki elektryczne u mnie niebieska i czarna, to są przewody dochodzące do maglownicy i uwolnić te przewody z opasek (maja wisieć luźno )
    4.Kto ma podnośnik kolumnowy to auto do góry zdjąć koła, odkręcić końcówki kierownicze ze zwrotnic
    5.pod tak zwanym wózkiem odkręcić dwie nakrętki nie pamiętam ale chyba 19 klucz jedyne mocowanie maglownicy do wózka
    6 odkręcić wózek to są 4 śruby na torks chyba 16 ( dwie tylne bez problemu w moim aucie ale przednie obie urwałem bo bardzo długi gwint jest zardzewiały a dostęp do niego to otwór w nadwoziu w który wchodzi tylko klucz 22 płasko-oczkowy.)
    7. rozkręcić tłumik żeby niżej opuścić wózek i rozkręcić dolną łapę łączącą silnik z wózkiem
    8, opuścić wózek na tyle żeby wyciągnąć maglownice
    9,zdjąć osłony gumowe i odkręcić drążki kierownicze od maglownicy bez rozkręcania końcówek
    10 Bardzo ważne zaznaczyć pozycje na trzpieniu na którym montuje się kolumnę kierowniczą ponieważ jest CZUJNIK SKRĘTU i jak zostanie przestawione to bez komputera się nie obędzie
    11. zmierzyć suwmiarka jaka jest pozycja listwy w środku maglownicy względem obudowy (radze zapisać bardzo ważne )
    12.odkręcić śrubę dociskową która jest od regulacji luzu między listwą i wałkiem (głowica )i należy wyjąć sprężynę
    citroen c2 - wymiana plastikowej tulejki w maglownicy citroen c2 - wymiana plastikowej tulejki w maglownicy
    13 odkręcić głowice trzy śruby torx i ostrożnie wyciągnąć delikatnie puknąć młoteczkiem i wyjdzie

14 wyjąć listwę zębatą ze środka maglownicy
    15 wyjąć ostrożnie plastikową białą (żółtą taką trochę)tuleje i potem czarną ja ją wybiłem przy użyciu listwy zębatej trochę się połamie bo jest na zatrzaski ale mamy nową
    16 umyć wszystko ładnie i składać ....nowa tuleja jest zupełnie inna ale pasuje trzeba tylko wszystko nasmarować
    17 założyć nową tuleje w miejsce starej musi się zapiąć ważne bo nie wejdzie listwa
    18 włożyć listwę z jednej strony ma takie podebranie i tą stroną trzeba włożyć żeby nie uszkodzić nowej tulei
    a zobaczyc jak wygląda ślizg dociskajacy listwe zębatą do wałka w głowicy
    citroen c2 - wymiana plastikowej tulejki w maglownicy citroen c2 - wymiana plastikowej tulejki w maglownicy
    19 resztę składa się w odwrotnej kolejność
    20 w momencie wkładania głowicy trzeba trafić w odpowiedni ząb na listwie i zmierzyć suwmiarką czy jest ten sam pomiar co przed rozbieraniem i czy znaki się pokrywają Ważne jak wszystko będzie tak jak przed wymiana tulei to po montażu maglownicy odpalasz auto i wszystko bryka bez problemu i bez ustawiania czujnika konta skrętu.
    Można podjechać na sprawdzenie zbieżności
    Tak wygląda stara tuleja
    Tak wygląda nowa tuleja

wnioski
    budowa maglownicy w Citroen C2 jest prosta i jak komuś puka z prawej strony w maglownicy to wymienia tą tuleje i jest cisza pod warunkiem że listwa nie była uszkodzona zatarta lub zardzewiała z powodu pękniętej osłony.
    koszt 50 zł plus przesyłka i trochę chęci no i oczywiście nie ma się co śpieszyć wszystko robić dokładnie
    TA instrukcja wiem że nie jest idealna ale mam nadzieje że komuś pomoże.
    Powodzenia

5
  • #4 16 Lis 2018 09:45
    sebekle
    Poziom 1  

Nie da się wyjąć tej tulejki bez rozbierania przekładni? Bo miałem nadzieję że odkręcę jedynie drążek i jakoś to wyjmę

0
  • #5 16 Lis 2018 10:42
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Ile czasu ci to zajmuje bo mi dniówkę bez napinki.

0