Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LENOVO G585 - Błędne rozpoznawanie karty graficznej

amadeusz64 18 Kwi 2017 11:40 855 3
  • #1 18 Kwi 2017 11:40
    amadeusz64
    Poziom 9  

Posiadam od nowości laptopa Lenovo G585 model: 20137. Przymierzam się właśnie do sprzedaży jego, więc przyjrzałem się jemu bliżej. Laptop jest w nienagannym stanie (jak nówka). Nigdy nie był przesadnie eksploatowany. Temperatury cpu i gpu nie przekraczają 60 oC przy obciążeniu. Zauważyłem, że mimo iż producent podaje kartę dedykowaną jako Radeon HD 6470M, system rozpoznaje ją jako Radeon HD 7370M. Zacząłem szukać jakichś podpowiedzi w necie i natknąłem się na informacje o dyrektywie unijnej (jednej z tych uznających ślimaka za rybę) o konieczności stosowania lutów bezołowiowych, które często szwankują z powodu ich kruchości, co w efekcie doprowadzało do problemów z grafiką, czy mostkami. Czasami objawia się to właśnie problemami z rozpoznawaniem karty graficznej. Zacząłem podejrzewać, że mam ten sam problem, a nie chciałbym sprzedawać uszkodzonego laptopa i uniknąć nieprzyjemności. Zagłębiając się problematykę w necie zgłupiałem już całkiem i nie wiem już, czy mam problem techniczny, czy nie. Wszystko działa prawidłowo. Karta graficzna przy obciążeniu się przełącza na dedykowaną. Przy instalacji systemu rozpoznawana jest bez problemu, tylko właśnie jako Radeon 7370M, a nie 6470M, jak wynika ze specyfikacji.

A oto specyfikacja:
    przekątna ekranu LCD 15,6 cali
    nominalna rozdzielczość LCD 1366 x 768 pikseli
    ekran dotykowy nie
    procesor AMD E
    model procesora E2-1800M (1.7 GHz)
    ilość rdzeni 2 szt.
    wielkość pamięci RAM 4 GB
    typ zastosowanej pamięci RAM DDR3 (1333 MHz)
    wolne gniazda pamięci 1
    rodzaj dysku twardego magnetyczny (tradycyjny)
    pojemność dysku twardego 500 GB
    napęd optyczny DVD+/-RW DL
    dedykowana grafika tak
    karta graficzna AMD Radeon HD 6470M
    pamięć karty graficznej 1 024 MB
    wyjścia karty graficznej wyjście D-Sub
    wyjście HDMI
    typ akumulatora 6-komorowy
    litowo-jonowy
    pojemność akumulatora 3 400 mAh
    karta dźwiękowa stereo
    łączna moc wbudowanych głośników 3 W
    czytnik kart pamięci SD
    komunikacja Bluetooth
    LAN 100 Mbps
    WiFi IEEE 802.11b/g/n
    interfejsy 2x USB 3.0
    2x USB
    dodatkowe wyposażenie/funkcjonalność wbudowany mikrofon
    kamera 0.3 Mpix
    Informacje dodatkowe AMD Radeon™ Dual HD 6470M;

Tak wygląda rozpoznanie kart graficznych w menadżerze:

A tak jej identyfikator:
    PCI\VEN_1002&DEV_68E4&SUBSYS_397217AA&REV_00
    PCI\VEN_1002&DEV_68E4&SUBSYS_397217AA
    PCI\VEN_1002&DEV_68E4&CC_030000
    PCI\VEN_1002&DEV_68E4&CC_0300

W necie wyszukałem informacje, iż jest to Radeon 7370M lub 6300M

Tak to wygląda w GPU-Z:

A tak w Aida64:
    LENOVO G585 - Błędne rozpoznawanie karty graficznej LENOVO G585 - Błędne rozpoznawanie karty graficznej

Przyznam, że tego już nie ogarniam. W poniższym linku identyfikator Radeona 6470M jest inny. Karta z tego co czytałem jest 64bit, a tu podaje 32bit. Niech ktoś bardziej ogarnięty się temu przyjrzy i mi powie, czy mogę go sprzedać jako sprawny z czystym sumieniem, czy coś z nim jest nie tak. Podam jeszcze kilka przydatnych linków poniżej.
    Specyfikacja Radeon 7370M
    Identyfikatory Radeon 6470M
    Specyfikacja laptopa Tutaj podano, iż Radeon 6470M należy do serii Radeona 7370. Chyba, że źle to zrozumiałem. ;)
    Sterowniki instalowałem z oryginalnej płyty lub ze strony producenta. Przyznam się, że nie pamiętam jak wyglądała sytuacja z rozpoznawaniem grafiki po kupnie laptopa. Próbowałem też zainstalować jakieś sterowniki znalezione w necie od della i wtedy rozpoznało ją jako Radeona 6300M.
    Pomóżcie mózgowcy, bo nie daję już rady tego rozgryźć. I jeszcze jedno. Wszystko to działo się w Windows 7 64bit.

0 3
  • #3 18 Kwi 2017 12:27
    amadeusz64
    Poziom 9  

System świeżo po reinstalacji. Kilka dni temu czyściłem mu chłodzenie. Przy instalacji tylko raz miałem problem z rozpoznaniem przez instalatora widowsa dysku i cd przy wyborze partycji. Zgłaszał jakieś błędy uniemożliwiające instalacje, a związane ze sterownikami. Miało to miejsce tylko raz. Świadczyłoby to o problemie z mostkiem i lutach o których pisałem. Zaczynam się bać. Laptop nigdy dotąd nie sprawiał mi problemów.

0
  • #4 09 Maj 2017 14:45
    amadeusz64
    Poziom 9  

Sprawa już nieaktualna. Okazało się, iż ten model ma właśnie taką kartę graficzną dedykowaną, jaką rozpoznaje. Problem z wykrywaniem DVD też rozwiązałem. Przyczyną problemu był konektor napędu, który miał dość luźne gniazdo sata i nie zawsze łączył. Wymiana kosztowała mnie całe 2 pln. Dla upartych ludzi nie ma problemów nie do rozwiązania. ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów