Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microsemi SmartFusion2 Soc - wymiana doswiadczeń

JarekC 18 Kwi 2017 13:12 1464 4
 • #1 18 Kwi 2017 13:12
  JarekC
  Poziom 27  

  Witam,

  Czy ktoś miał styczność z układami SmartFusion2 (FPGA+Cortex M3).

  Aktualnie Futureelectronics oferuje niedrogie płytki startowe z tymi układami (SmartFusion2 Creative Development Kit w cenie 49$).
  Niestety seminaria organizowane przez Futureelectronics nie obejmują zasięgiem Polski.

  Chciałbym się zmierzyć z tymi układami ale mam kilka dylematów:
  - brak forum technicznego poświęconego układom Microsemi, jest dostępny tylko typowa obsługa techniczna producenta. Jednak często fora reagują szybciej a także można znaleźć odpowiedzi na typowe problemy.
  - mała ilość przykładowych rozwiązań i co gorsza większość datowana na 2013 i 2014 rok

  Do tej pory miałem styczność z Xilinxem i Lattice, projekty zrealizowane w VHDLu.
  Akurat mam zo zrealizowania projekt do którego te układy by pasowały.
  Ich zaleta jest to że występują w obudowach TQFP i są stosunkowo niedrogie.

  Nie chciałbym aby ewentualna dyskusja zeszła na temat dlaczego te układy a nie np ZYNC Xilinxa czy może coś z Altery itd.

  Ciekaw jestem czy ktoś w Polsce wykorzystuje te układy i jakie ma o nich zdanie.

  Pozdrawiam
  JarekC

 • #2 08 Maj 2017 13:33
  JarekC
  Poziom 27  

  Wygląda na to że nikt tego nie używa, szkoda.

  Ja zdecydowałem się jednak kupić zestaw SmartFusion2 Creative Development Kit z Futureelectronics is próbować tego FPGA SoC.

  I tu spotkała mnie miła niespodzianka od Futureelectronics , otrzymałem możliwość zakupu tej płytki promocyjnej cenie 1 centa.

  Teraz czekam z niecierpliwością na przesyłkę.

  Pozdrawiam
  JarekC

 • #3 12 Maj 2017 11:48
  vertigo_02
  Poziom 12  

  A mogę spytać skąd zainteresowanie właśnie układami SmartFusion2 Microsemi? Jakie cechy tego układu predysponują go do docelowego zastosowania?

  W mojej firmie wykorzystujemy układy Microsemi głównie ze względu na ich odporność na radiację, ale chodzi zasadniczo o inne rodziny. Ogólnie nie lubię pracować z tymi układami - niewygodne oprogramowanie, brak forum użytkowników, mało materiałów i tutoriali, dlatego zastanawiam się skąd ta decyzja, bo jak sam wspomniałeś, istnieją alternatywy.

  Pozdrawiam,
  Damian

 • #4 12 Maj 2017 13:17
  JarekC
  Poziom 27  

  Głownie ze względu na wbudowanego Cortexa z gotowymi peryferiami, dostępność obudowy TQFP i akceptowalną cenę (M2S005 w cenie około 15-17$).

  Mam w planach projekt który wymaga procesora z USB, ETH oraz stosunkowo niewielkiego FPGA i upakowanie wszystkiego do jednego układu było by miłe.
  Akurat w informacjach techniczny które dostaję na e-mail pojawiła się informacja o modułach startowych opartych o ten SoC.
  Projekt jest dopiero w fazie koncepcyjnej więc ostatecznie może się okazać ze wybór padnie na zupełnie inne rozwiązanie (np ST32F + ICE40 od Lattice).

  Zdecydowałem się na zakup zestawu startowego a ostatecznie okazało się że będzie mnie kosztował tylko tyle co przesyłka (jeszcze czekam na dostawę).

  Pracuję w małej firmie ale staram się nadążać za nowymi technologiami i temat SmartFusion2 traktuję jako sposób na poszerzenie wiedzy i umiejętności.
  Takie połączenie SoC/FPGA to na pewno skok na głęboka wodę i właśnie brak forum technicznego może być sporą barierą, bo pewnie łatwo utknąć na jakimś nawet prostym problemie a gdy nie ma z kim skonsultować to klapa.
  Nie umniejszając znaczenie Elektrody niestety często na bardziej skomplikowane problemy czy mniej popularne tematy raczej nie można tu liczyć na pomoc.

  Twoja opinia jest już drugą niezbyt dobrze oceniającą soft od Microsemi.

  Pozdrawiam
  JarekC

 • #5 06 Paź 2017 15:12
  Pong.Chu
  Poziom 7  

  Czy zrobiłeś coś z płytką od Microsemi? Mam je pod ręką i zastanawiam się czy warto w to iść. Wcześniej bawiłem się DE0-nano SOC Altery, gdzie można bez problemu aktualnego Linuksa zainstalować ale brak dokumentacji jak powiązać HPS z FPGA -- to co producent udostępnia w temacie Linuksa ma ponad 2 lata a NIOSII na bare metal jest płatny.

  My tez stosujemy kości Actel/Microsemi z powodu RadHard (seria RTAX) ale w porównaniu do Altera/Xilinx są one wolne i nie mają PLL co może czasem być przydatne. Oprogramowanie od producenta używamy tylko do programowania, wszystko jest robione w narzedziach od Mentora (HDL Designer + Precision Synthesis).

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME