Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku

18 Kwi 2017 13:13 7062 8
 • Administrator Systemowy
  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku
  Co to jest inteligentny dom?
  Inteligentny dom to tak naprawdę system współpracujących urządzeń, które dbają o bezpieczeństwo i komfort domowników, ale także o oszczędności energii, racjonalne gospodarowanie mediami etc. Całość zarządzana jest centralnie na podstawie informacji pobieranych z otoczenia oraz wprowadzonych ustawień. Użytkownik może też ręcznie sterować pracą systemu i podlegających mu urządzeń. W nowoczesnych rozwiązaniach może to robić zdalnie - z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.

  Podstawowe funkcje domu inteligentnego:
  -sterowanie oświetleniem,
  -sterowanie ogrzewaniem,
  -zarządzanie urządzeniami,
  -zarządzanie multimediami,
  -sterowanie otoczeniem domu,
  -zabezpieczenie przed pożarem i zalaniem.

  Elementy systemu
  Podstawowym elementem systemu FIBARO jest centralka. To specjalnie zaprojektowany mikrokomputer zarządzający pracą całego inteligentnego domu. Urządzenie przetwarza otrzymywane informacje i wydaje polecenia modułom wykonawczym. Centralka jest jedynym niezbędnym elementem systemu FIBARO. Wszystkie pozostałe można swobodnie włączać i usuwać, ale bez centralki systemu nie ma. Kolejną ważną klasę urządzeń stanowią czujniki. To one bezpośrednio odpowiadają za detekcję ruchu, dymu, zalania, pomiar temperatury czy natężenia światła. Warto wspomnieć, że system FIBARO umożliwia także korzystanie z czujników analogowych, co otwiera przed użytkownikami niemal nieograniczone pole indywidualnych zastosowań. Ostatni istotny element systemu to moduły, nazywane również aktorami. Ich zadanie to egzekucja poleceń otrzymywanych z centrali. Najczęściej sterują przepływem prądu i w ten sposób kontrolują pracę konkretnych urządzeń - rolet, bram, gniazdek elektrycznych etc. Ciekawym uzupełnieniem systemu są wyzwalacze, czyli urządzenia, które pozwalają uruchamiać zaprogramowane akcje ręcznie, głosowo lub za pomocą gestów. Standardowo sterowanie domem inteligentnym odbywa się przez smartfona. Wyzwalacze skracają tę drogę i uwalniają domowników od konieczności noszenia komórki.

  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku
  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku

  Bez kabli
  W systemie FIBARO urządzenia komunikują się bezprzewodowo poprzez protokół Z-Wave. Technologia ta, wykorzystująca topologię mesh, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i bardzo dobrą przepustowość. Każde urządzenie w sieci Z-Wave jest równocześnie odbiornikiem i przekaźnikiem sygnału, co zwiększa zasięg systemu w miarę jego naturalnej rozbudowy. Po podłączeniu centrali do Internetu możliwy jest zdalny dostęp do systemu z dowolnego miejsca na świecie.

  Instalacja - prosto i wygodnie
  Instalacja systemu FIBARO możliwa jest zarówno w nowopowstających, jak i starszych budynkach. Ze względu na bezprzewodową komunikację urządzeń jest praktycznie bezinwazyjna. Nie wymaga remontów, kucia ścian ani kładzenia kabli. Do prawidłowego działania domu inteligentnego wystarczy standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenia systemowe - centralka, moduły i czujniki dobrane zgodnie z potrzebami i zadaniami, jakie mają spełniać. Typowe moduły wykonawcze umieszcza się puszkach podtynkowych. Ich miniaturowe rozmiary (40x36x15mm) pozwalają na zastosowanie praktycznie każdej puszce używanej na świecie. FIBARO do montażu rekomenduje certyfikowanych instalatorów, ale zadanie jest tak proste, że poradzi z nim sobie każdy elektryk, a nawet hobbysta. Inne rodzaje modułów (np. ściemniacze światła) montuje się równie łatwo w miejscach przeznaczenia - włącznikach, puszkach etc. Czujniki i wyzwalacze nie wymagają ingerencji w instalację. To urządzenia Plug & Play gotowe do użycia po wyjęciu z pudełka. Wystarczy przypisać je do systemu i już można cieszyć się ich właściwościami. Na tej zasadzie działa m.in. czujnik dymu Smoke Sensor, czujnik ruchu Motion Sensor, czujnik zalania Flood Sensor czy inteligentna wtyczka Wall Plug.

  Główne zalety systemu FIBARO
  System FIBARO to wyjątkowa propozycja na rynku. Jego najważniejsze zalety to bezprzewodowość, modułowa architektura oraz kompatybilność z urządzeniami innych producentów. Bezprzewodowość umożliwia instalację w dowolnym czasie i miejscu - bez remontów i kucia ścian. Wolność od kabli to także mobilność - cały system można spakować w czasie przeprowadzki i zabrać ze sobą do kolejnego domu. Modułowa architektura zapewnia idealne dostosowanie systemu do potrzeb. W każdej chwili można rozbudować go o kolejne urządzenia lub zmniejszyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. O zaletach współpracy z urządzeniami innych producentów nie trzeba się rozpisywać. Wystarczy wspomnieć, że system FIBARO może działać z produktami takich firm jak …..

  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku

  Intuicyjne sterowanie
  Przy wszystkich swoich możliwościach FIBARO pozostaje systemem przyjaznym i prostym w obsłudze. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji z urządzeń mobilnych (iOS, Android) i nie wymaga zakupu osobnych paneli. Dostęp do systemu możliwy jest z dowolnego miejsca na świecie. Oznacza to zarówno dostęp do opcji konfiguracyjnych, jak i możliwość sterowania konkretnymi urządzeniami domu inteligentnego. Wszelkich zmian dokonuje się przez interfejs z poziomu przeglądarki internetowej. Każdemu domownikowi można przypisać konto z ustalonym zakresem uprawnień. Poprzez interfejs dodaje się i usuwa urządzenia Z-Wave, tworzy sekcje i sceny, czyli rozbudowane sekwencje działań.

  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku

  Bezpieczeństwo
  Bezpieczeństwo to kolejny atut systemu FIBARO. Centrala wykorzystuje dwupoziomową weryfikację tożsamości. Połączenia zdalne są natomiast szyfrowane i przesyłane bezpiecznym protokołem HTTP/SSL używanym m.in. w bankowości. Wykorzystywana przez FIBARO technologia Z-Wave cieszy się obecnie najlepszą reputacją w kontekście zabezpieczeń. Wybierana jest chociażby przez producentów zamków i systemów alarmowych. Warto dodać, że również poszczególne urządzenia posiadają własne zabezpieczenia, a funkcje alarmowe chronione są dodatkowo specjalnym kodem PIN. Dane użytkowników przechowywane są lokalnie w urządzeniu centralnym. Dostawca systemu nie ma do nich wglądu - prywatność traktowany jest w FIBARO tak samo poważnie jak bezpieczeństwo.

  Inteligentny dom od FIBARO - krok po kroku

  Sklep internetowy www.InstalatOn.pl jest oficjalnym dystrybutorem produktów FIBARO. Jeżeli posiadasz firmę instalacyjną zachęcamy do rejestracji konta na sklepie w celu otrzymania atrakcyjnych warunków handlowych.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 22  
  FIBARO to bardzo fajne rozwiązanie, ale jego główną wadą jest cena, np:
  https://instalaton.pl/system-fibaro/48-fibaro-starter-kit.html
  1994zł za tak banalny zestaw to "lekka" przesada...
  Dużym atutem jest bardzo atrakcyjny design.
  Ciekawi mnie czy do ich centralki można podłączyć czujniki czy elementy wykonawcze od innych producentów, albo wręcz własnej roboty?
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 27  
  dr.hannibal napisał:
  Ciekawi mnie czy do ich centralki można podłączyć czujniki czy elementy wykonawcze od innych producentów, albo wręcz własnej roboty?

  Zapewne tak, skoro można używać urządzeń satelitarnych w połączeniu z np. Raspberry Pi sądzę, że w drugą stronę też się da.
  No z cenami to zdrowo przesadzili.Rozumiem, że inteligentny dom to innowacja, ale w jakim czasie mają się te wydatki zwrócić oszczędnościami?
  Osobiście preferuję malinkę (Raspberry Pi), tym bardziej, że możemy adaptować do niej posiadany osprzęt (czujniki, nadajniki itp.), jest tania i bardzo elastyczna.
  Odnosząc się do tytułu, kiedy możemy się spodziewać tego "krok po kroku"?

 • Poziom 43  
  dr.hannibal napisał:
  Ciekawi mnie czy do ich centralki można podłączyć czujniki czy elementy wykonawcze od innych producentów, albo wręcz własnej roboty?

  Z tego co mi wiadomo - nie, a zamontowałem już kilka zestawów, jedyne co to integracja z systemami alarmowymi DSC i Satel.

 • Poziom 43  
  Co z tego że jest znany, napiszesz od nowa oprogramowanie HomeCenter które będzie działało z innymi urządzeniami z-wave?

 • Poziom 24  
  sosarek napisał:
  dr.hannibal napisał:
  Ciekawi mnie czy do ich centralki można podłączyć czujniki czy elementy wykonawcze od innych producentów, albo wręcz własnej roboty?

  Z tego co mi wiadomo - nie, a zamontowałem już kilka zestawów, jedyne co to integracja z systemami alarmowymi DSC i Satel.


  Okna,rolety fakro działają.

  Generalnie wszystko co ma z wave powinno jakoś śmigać z fibaro. Ale cała komunikacja będzie kulawa.

  Np, z fakro czasami gubi ramkę wykonawczą i realizacja zadania jest po chwili.
  Brak odzwierciedlenia stanu faktycznego rolety jest również wadą no ale nic nie zrobimy.
 • Poziom 24  
  F&F Home radio jest tańsze i nie ustępuje fibaro.
 • Poziom 12  
  A jaki osprzęt do tego typu rozwiązań pasuje ja używam takich pstryczków - zainteresowanych proszę o kontakt telefonicznie 887-87-28-57

  Inteligentny dom od FIBARO - krok po krokuInteligentny dom od FIBARO - krok po krokuInteligentny dom od FIBARO - krok po krokuInteligentny dom od FIBARO - krok po krokuInteligentny dom od FIBARO - krok po kroku