Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Analizator widma nixie, wielosłupkowy.

kalafior911 18 Kwi 2017 13:54 1983 21
  • #1 18 Kwi 2017 13:54
    kalafior911
    Poziom 8  

Dzień dobry
    Zainteresowany jestem wykonaniem stającego się dość popularnym ostatnio, analizatora widma na lampach nixie. Są to tzw bargraphy i występują w wersji in-9 oraz in-13. Różnią się długością i liczbą pinów (in9 anoda, katoda/ in13 anoda, dwie katody). Przykładowe działanie takiego urządzenia w linku https://www.youtube.com/watch?v=Wjvm_wbBNGc&t=3s
    Najpopularniejszą budową jest każdy osobny analogowy filtr wyznaczający przepustowość danej częstotliwości. Ten przykład z filmu również działa w ten sposób.
    Dowiedziałem się również, że jest możliwość skonstruowania takiego analizatora na bazie mikrokontrolerów. Stosuje się tam tzw algorytm FFT i znacznie upraszcza to budowę. Wg mojego rozumowania, w wiersze programu, np w C++, wpisuje się częstotliwości jakie ma obrabiać ten układ.
    Propozycja zlecenia z mojej strony jest dość plastyczna. Jeśli zleceniobiorca jest w stanie wykonać urządzenie na bazie analogowych podzespołów, i działanie będzie płynne, podobne do przedstawionego na filmie, byłoby w porządku. Jeśli zaś na uC to również nie mam nic przeciw.
    Zainteresowany jestem niekoniecznie budową niezliczonych powtarzalnych modułów, ale chociażby przykładem dwóch, trzech, z odpowiednio dobranymi/wyliczonymi elementami(w przypadku analogowej wersji), lub też dwiema, trzema lampami sterowanych uC.
    Co do uC to nie mam pojęcia czy np atmega8 mogłaby być tu zastosowana, ale zapewne tak. Mam ich sporo w zapasie, i chciałbym takowe użyć. Nie wiem też czy operacje wykonane na 1szt mogą obrobić pracę jednego słupka? 2? 5? Dopuszczam opcję, gdzie każda szt atmegi8 pracowałaby na rzecz 1 słupka. W przypadku zaprojektowania wersji z uC chciałbym otrzymać poza przykładem działającym (2-3 lampy)także kod C++ z naświetleniem sprawy co do edytowania Hz jakie ma obsłużyć ten uC.
    Odnosząc się jeszcze do wersji analogowej. W internecie jest wiele schematów, jasnych, i mniej jasnych, co do takich urządzeń.
    Jest np ten ze strony http://www.instructables.com/id/Nixie-Tube-Music-Visualizer/
    Wykorzystuje on 12 op-ampów na 1kanał. To wersja nieco przekombinowana. Chciałbym by pominąć taką bazę tego układu.
    Z kolei znalazłem zdjęcie, które prezentuje część dość sprawnie działającego analizatora, i tam autor zastosował 6 wzmacniaczy (2 kości:8pin i 14pin) z tego nie wiem czy wszystkie są wykorzystane. Do tego dochodzi ogólnie wzmacniający 1, ewentualnie 2 wzmacniacze. Daje to max 8. http://s6.ifotos.pl/img/audio-to-_aaxsarh.jpg (zdjęcie przedstawia wycinek 3szt filtrów)
    Jestem z górnego śląska. Jeśli ewentualny zleceniobiorca byłby z okolic tego rejonu, ułatwiłoby to z pewnością współpracę.
    Czasowo nie jest to napięta sprawa, ale oczywistym jest że im byłoby to szybciej wykonane, tym lepiej.
    Na zlecenie to przewiduję ok kilkuset zł. Nie chcę precyzować zbytnio kwot.
    Proszę o oferty realizacji na inbisco(malpa)wp.pl
    Pozdrawiam

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • Semicon
  • #2 20 Kwi 2017 10:13
    aaanteka
    Poziom 37  

kalafior911 napisał:
    Na zlecenie to przewiduję ok kilkuset zł. Nie chcę precyzować zbytnio kwot.

A dokładniej ,to 200zł , czy bardziej 1000 zł ? Generalnie , to w każdym z przypadków kwota zbyt niska na opracowanie prototypu, oprogramowania i wynagrodzenie za pracę .
    Proszę przeanalizować koszt samych podzespołów , w szczególności lampek Nixie.

• #3 20 Kwi 2017 12:36
    kalafior911
    Poziom 8  

Jak wspomniałem nie chodzi mi o wiele szt. tych lamp. Chodzi o przykład wspomnianych 3szt. Jak będą dwie, też się nic nie stanie. Chciałbym na przykładzie (2-3szt) filtrów analogowych wiedzieć jak się sprawa ma z wyliczeniem Hz według własnego uznania, lub w przypadku uC instrukcję jak zmienić w wierszach programu wgrywając go w dany uC daną Hz filtrowania. Koszty lamp to 10-15zł/szt, więc nie chce też by sam ich koszt zniechęcał, stąd podałem przykład 3szt. Myślę że części wyniosłyby (3 filtry, lampy) ok max 100-120zł nie licząc ewentualnych płytek pcb. Kilkukrotność tej kwoty za projekt wydaje się dość rozsądna. Przyznam jednak że liczę na kogoś kto może już robił to urządzenie, i nie do końca będzie musiał przysiąść nad nim na wiele dni, a po prostu odpłatnie podzieli się tym projektem.
    Pozdrawiam

• Semicon
  • #4 20 Kwi 2017 13:13
    aaanteka
    Poziom 37  

kalafior911 napisał:
    Przyznam jednak że liczę na kogoś kto może już robił to urządzenie, i nie do końca będzie musiał przysiąść nad nim na wiele dni, a po prostu odpłatnie podzieli się tym projektem.

No tak ,czyli jednym słowem nie szanuje swojej wartości intelektualnej .

• #5 20 Kwi 2017 13:20
    kalafior911
    Poziom 8  

Nie wiem skąd teoria o 'nieszanowaniu swojej wartości intelektualnej'. Jeśli ktoś to robi charytatywnie, to też bym tego tak nie zwał. Ja natomiast oferuję zapłatę za to, więc nie wiem nad czym się tu rozwodzić w temacie 'nieszanowania wartości'.
    Proszę też nawiasem o wnoszenie w ten temat ofert, a nie wywodów o moralności i udziwnieniach.

• #6 20 Kwi 2017 18:17
    aaanteka
    Poziom 37  

Ucinając temat proponuje wykonanie z prototypem działającym, oprogramowaniem z mozliwością korekcji ustawień w kwocie 5000 pln + Vat .

Dział charytatywności raczej nie istnieje na elektrodzie .

• #7 20 Kwi 2017 19:06
    marnowak
    Poziom 14  

Cyfrowo na ATMEGA raczej ciężko. Jest wolna i rozwiązania, które widzę są pisane w assemblerze. Gdyby nie chciał pan mieć możliwości korekcji częstotliwości, to byłoby dobrze wykorzystać gotowca AVT2864. Zamiast diod tylko podłączałoby się lampy.W 100 zł się nie zmieszczą części. Potrzeba spore trafo na lampy i zbudować zasilacz anodowy- takie trafa mogą nie być dostępne i będzie trzeba zamawiać customizowane. Robiłem ostatnio wzmacniacz na lampach i właśnie takie trafka zamawiałem.

• #8 20 Kwi 2017 19:26
    kalafior911
    Poziom 8  

No właśnie w tym rzecz że chciałbym to edytować pod różną liczbę wskaźników. Na bazie tego projektu muszę zrobić dwa jak na razie. 16 i 10 słupkowy. Dobór więc Hz na dany przedział będzie różny. Podejrzewam że jeszcze może 3szt bym dla kogoś utworzył, ale to też nie pewne i nie wiadomo na ile słupków. Co do zasilania lamp, to temat jest dość znany w sieci. To proste przetwornice 12-150V na bazie ne555. No to akurat umiałbym wykonać, poza tym na allegro jest parę rodzajów tego 30-60zł ze sporą marżą. Potrafią obsłużyć kilka szt lamp.
    Widziałem w necie jakieś filmy własnie gdzie na bazie atmeg robili takie cuda, i przez to części analogowych było znacznie mniej. Jednak jak wspomniałem, analogowe filtry na opampach też nie będą dramatem.

• #9 20 Kwi 2017 19:31
    marnowak
    Poziom 14  

A rzuciły mi się też w oczy te przetworki.

• #10 20 Kwi 2017 20:39
    aaanteka
    Poziom 37  

kalafior911 napisał:
    Zainteresowany jestem wykonaniem stającego się dość popularnym ostatnio, analizatora widma na lampach nixie. Są to tzw bargraphy i występują w wersji in-9 oraz in-13. Różnią się długością i liczbą pinów (in9 anoda, katoda/ in13 anoda, dwie katody).
    kalafior911 napisał:
    No właśnie w tym rzecz że chciałbym to edytować pod różną liczbę wskaźników. Na bazie tego projektu muszę zrobić dwa jak na razie. 16 i 10 słupkowy.

Jak widać zlecenie -projekt ewoluuje .
    Zaraz się okaże ,że to ma być opracowanie produkcyjne .

kalafior911 napisał:
    To proste przetwornice 12-150V na bazie ne555. No to akurat umiałbym wykonać
    kalafior911 napisał:
    Jednak jak wspomniałem, analogowe filtry na opampach też nie będą dramatem.

To może kolega w takim razie sapórbuje sam wykonać taki nisko budżetowy projekt i przekona się ile w rzeczywistości jest wart.

warto_się_zapoznać

• #11 20 Kwi 2017 22:54
    kalafior911
    Poziom 8  

Ale użytkowniku aaanteka do czego tu się odnosisz wskazując o ewoluowaniu projektu? Podałem na wstępie możliwe rodzaje lamp nixie stosowanych w tych urządzeniach. Model IN-9 i IN-13, dając tym do zrozumienia, że może być na bazie jednego bądź drugiego rodzaju, ale nawiasem mówiąc, zastosowanie IN-13 zamiast IN-9, wymaga jednego rezystora więcej w projekcie.
    Napisałem też na dzień dobry, że chciałem mieć wiedzę jak pod swoje potrzeby wyedytować analogowe filtry (przez dobór elementów) lub też uC przez ingerencję w wiersze programu. Oczywistym jest chyba dla przeciętnego rozumnego widza sprawy, że chcę to rozbudować po swojemu. Więc czy to będzie powielone 2x, czy dla każdego znajomego to jest moją prywatną sprawą. Czemu użytkownik marnowak potrafił to zrozumieć bez dwóch zdań? Tak więc nim znów zaczniesz trollić, proszę Cię, ponownie, byś wnosił ewentualne swoje propozycję, a widzę że humor się Ciebie trzyma pisząc o 5tyś netto. Dziękuję, rozważę.
    Co do niskobudżetowego projektu i przykładu mniej więcej takiego jaki chcę zakupić, to podaję link allegro. Jest to zubożała wersja z dwoma słupkami, dwoma filtrami i zasilaczem 12-150V, koszt 85zł. Marża pewnie też się w tym kryje, więc bardzo proszę w przypadku niechęci nawiązywania współpracy, o przemilczenie sprawy i mówienia że jestem taki czy inny, i że chcę za darmo, i że mam sam wykonać. Jakbym chciał sam wykonać to bym tu nie umieścił ogłoszenia, a po wykonaniu pochwalił się efektem końcowym w innym dziale.
    http://allegro.pl/vu-meter-nixie-analizator-widma-akustycznego-diy-i6788425165.html

• #12 20 Kwi 2017 23:23
    marnowak
    Poziom 14  

Na filtrach z aukcji nie widzę kondensatorów. Stąd ciekaw jestem jak to działa. Moduły wyglądają na proste- można by łatwo z tego wyrysować schemat. To co mi na myśl przychodzi to to, że nie można zastosować filtracji cyfrowej. Poziom/wysokość świecenia zależy od napięcia podanego na anodę lampy. W przypadku cyfrówki na diody są szybkie,żeby zapalać i gasić ich poszczególne wiersze/kolumny. Lampy mogą nie zdążyć się rozżarzyć, gdyby je wyłączać naprzemiennie. Najrozsądniej jest zakupić wskazany zestaw i rozrysować połączenia. Pewnie łatwo da się poznać zasadę działania.

• #13 20 Kwi 2017 23:37
    kalafior911
    Poziom 8  

Kontaktowałem się już ze sprzedawcą, i powiedział szczerze, że z tych filtrów się nie da zrobić tego urządzenia jakie potrzebuję. Ten obecny jest mówił tylko wzmacniaczem lekkiego sygnału audio, który przytłumiony jest z jednej i drugiej strony, chyba elektrolitem małym, ale nie wiem czy on załatwia sprawę z dwóch stron Hz. Sam też nie chce się w to bawić, więc zajrzałem tu. Zaznajomiłem się nieco z tym czego szukam, i tam jak napisałem w poście pierwszym, jest do danego 'filtra' wiele wzmacniaczy pełniących role filtrów własnie, i parę rolę wzmacniaczy sygnału audio. Dostałem bez niczego ten schemat, a jest on dość popularny w sieci. No i właśnie piny uC podają albo 0 albo 1 bez stopni żadnych, przynajmniej też tak to rozumiem, ale jest jakiś już zupełnie obcy dla mnie sposób Fouriera który rozwiązuje sprawę. Proszę też spojrzeć na jeden z linków gdzie podaję skrawek schematu trzech filtrów właśnie takich, które załatwiają sprawę. Jest tak ok 2x więcej części niż w tych z allegro, ale jak wiadomo nie są to komponenty za setki zł, a groszowe - z tego zdaję sobie sprawę. Wynagrodzenie jest tu rzecz jasna za pomysł, schemat, i nie kryję tego że kilkaset (i tez powiem śmiało, że kilka to nie parę)złotych za przykład 2-3 lamp pomijając koszty części, nie jest skąpy.

• #14 21 Kwi 2017 06:37
    marnowak
    Poziom 14  

Ciekaw jestem jak sterowana jest lampa z tego ukladu. Nie sadze, ze bezposrednio ze wzmacniacza leci sygnal o amplitudach 120V. Chyba, ze dedykowany scalak pod lampy Nixie jest zastosowany.

• #15 21 Kwi 2017 07:09
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@kalafior911 Dowiedź się, Kolego Szanowny, co to takiego jest żyrator, i jak można na nim zbudować filtr pasmowo - przepustowy. W swoich odległych studenckich czasach tak konstruowałem korektory graficzne. Sterowanie takiej lampki też nie przedstawia problemów.

marnowak napisał:
    Chyba, ze dedykowany scalak pod lampy Nixie jest zastosowany.
    j/w. Zwykły woltomierz A / C na NIXE, w sumie dwa, cztery IC na lampkę.

• #16 21 Kwi 2017 11:32
    marnowak
    Poziom 14  

Ok.

Najtaniej pod względem części i najprościej ze względu na hardware wychodzi sterować lampami poprzez przetworniki napięcie/prąd oparte o wzmacniacz operacyjny i tranzystor. Wejścia wzmacniaczy podłączone pod wyjścia PWM uC. Sterując PWM-em osiągniemy odpowiednią wyskokość świecenia słupka.

Do generacji napięcia anodowego przetworniczki.

Sygnał audio poprzez wzmacniacz na wejścia ADC. Software'owo- no trzeba zaimplementować FFT- trochę trudno. Do przeanalizowania kody na Arduino (też bym się nie bawił w konstruowanie PCB tylko gotowe Arduino zastosował, no bo po co komplikować). Są tam niestety lekkie oszustwa na samplingu (ATMEGA nie wyrabia).

Ps. Żyrator to układ zamieniający pojemność na indukcyjność na OP-amp.

• #17 21 Kwi 2017 12:48
    danielpoland
    Poziom 13  

kalafior911 napisał:
    ...
    Co do niskobudżetowego projektu i przykładu mniej więcej takiego jaki chcę zakupić, to podaję link allegro. Jest to zubożała wersja z dwoma słupkami, dwoma filtrami i zasilaczem 12-150V, koszt 85zł. Marża pewnie też się w tym kryje, więc bardzo proszę w przypadku niechęci nawiązywania współpracy, o przemilczenie sprawy i mówienia że jestem taki czy inny, i że chcę za darmo, i że mam sam wykonać. Jakbym chciał sam wykonać to bym tu nie umieścił ogłoszenia, a po wykonaniu pochwalił się efektem końcowym w innym dziale.
    http://allegro.pl/vu-meter-nixie-analizator-widma-akustycznego-diy-i6788425165.html

To z alledrogo nie jest analizatorem widma tylko zwykłym wskaźnikiem wysterowania.

• #19 21 Kwi 2017 13:06
    lechoo
    Poziom 39  

Witam, mi osobiście analizatory widma akustycznego oparte o mikrokontrolery i FFT nie podobają się, słupki "skaczą zbyt nerwowo".
    Proponuję wykorzystać projekt tego analogowego analizatora, tylko zastąpić w nim wskaźniki LED wskaźnikami neonowymi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2474264.html

• #20 21 Kwi 2017 22:18
    kalafior911
    Poziom 8  

Krzysztof Kamienski ja te filtry już rozpoznaję z kilometra. Typowe trójkątne oznaczenie wzmacniacza i kilka rezystorów i kondensatorów wkoło. Zalazłem strony gdzie pokazują bardzo skuteczne rozwiązania składające się np z 3 wzmacniaczy. Jednak do tego dochodzi niby banalna sprawa połączenia tego z wymagana resztą, i w teorii niby brzmi prosto, to w praktyce nie do końca. Próbowałem samodzielnie oczywiście. To nie że dałem tu ogłoszenie od razu po narodzeniu się pomysłu na to urządzenie. Niektóre projekty mają w sobie kilka diod 1n4148 wpiętych w różne miejsca, inne nie,... niektóre BC547, 1szt, dwie, niektóre wcale. Różne rozwiązania są które bardzo mnie gubią jako osobę średnio znającą się na tym. Po wielu próbach i kombinowaniu, nie działało to w moim wykonaniu. Stąd też nieco ręce mi opadają i pojawiłem się tu.
    marnowak znam to działanie analogowe - audio wzmocnione, ewentualnie przycięte danym filtrem trafia na bramkę (zazwyczaj MJE340) i a ten puszcza GND na katodę lampy mocniej lub słabiej, w zależności jak silny jest sygnał audio. Zasady działania na uC nie znam, znam tylko teorie z tym Fourierem i że to pozwala zbudować takie urządzenie. MSGEQ7 daje możliwość 7 słupków o zdefiniowanej fabrycznie częstotliwości, a nie o to mi niestety chodzi.
    lechoo ten schemat to tragiczne rozwiązanie dla tych lamp. Widzę że za słupek (16diod) odpowiada 16 wzmaczniaczy(4 kości po 4opampy). Jak na lampę która wymaga właśnie jednolitego prostego sygnału, mocniejszego lub słabszego, to tutaj jest to precyzyjnie podzielone na 16 skoków, a na lampie która ma np 100mm długości, byłoby to ponad 6mm różnice nagłych przesunięć, bez smukłej płynności. Tak bym to rozumiał. Poza tym 5 scalaków 14pin każdy to dużo jak na 1 kanał. Poniżej podsylam raz jeszcze przykład 3 filtrów które naprawdę płynnie i doskonale działają, ale są dla mnie zagadką co do dokładnego połączenia.
    http://s6.ifotos.pl/img/audio-to-_aaxsarh.jpg

• #21 21 Kwi 2017 23:20
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    analizatory widma akustycznego oparte o mikrokontrolery i FFT nie podobają się, słupki "skaczą zbyt nerwowo"

Ale zdajesz sobie sprawę, że to czy one skaczą "nerwowo" czy nie, i w ogóle - jak wygląda charakterystyka takiego układu zależy wyłączenie od życzenia programisty ?
    Równie dobrze można zrealizować taki układ, który będzie "na oko" nie do odróżnienia od dowolnego układu analogowego.

Elektronicznie jest to rozwiązanie najprostsze i najbardziej elastyczne. Oczywiście to wymaga nieco pracy i znajomości rzeczy.

• #22 22 Kwi 2017 01:13
    marnowak
    Poziom 14  

Cytat:
    marnowak znam to działanie analogowe - audio wzmocnione, ewentualnie przycięte danym filtrem trafia na bramkę (zazwyczaj MJE340) i a ten puszcza GND na katodę lampy mocniej lub słabiej, w zależności jak silny jest sygnał audio

No nie do końca o tym piszę.
    Wysokość słupka będzie zależała od prądu płynącego przez lampę. OP-AMP z tranzystorem pełnią funkcję przetwornika napięcie-prąd. Ilampy=Uwe/R emitera.
    Tranzystor bipolarny. Rezystor emiterowy można dobrać tak, aby przy podaniu na wejście wzmacniacza sygnału o poziomie wysokim z uC świecił się pełen słupek. Mniejszy słupek uzyskiwałoby się podając sygnał o niższym wypełnieniu PWM.

Ciekawy program w C na DFT można znaleźć tutaj:
    http://blog.vinu.co.in/2012/05/implementing-discrete-fourier-transform.html

Nie jest to trudne. Trzeba tylko poczytać o DFT. Transformata wyliczana w funkcji TRANSFORM.

Pozdrawiam
    Marcin Nowak