Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell n7010 - nie włącza się / coś z zasilaniem ?

maestro_xp 18 Kwi 2017 19:57 1101 8
  • #1 18 Kwi 2017 19:57
    maestro_xp
    Poziom 8  

Witam,

laptop dell inspiron n7010 (17r). Nie włącza się. Zarówno na zasilaczu z baterią, na baterii jak i zasilaczu bez baterii. Na krótko zaświeca się dioda od ładowania następnie gaśnie i przez ułamek sekundy mignie dioda od zasilania. Nic nie startuje. Przy trzymaniu włącznika - migają na przemian. Laptop rozebrałem, przeczyściłem i zadziałał jednak problem szybko powrócił. Podczas wykonywania oceny wydajności w systemie windows 7 komputer się wyłączył. Znów te same objawy. Napięcie na kablu zasilającym 19,5 v czyli ok. Sprawdziłem również gniazdo zasilające w laptopie. Posiada 5 pinów dell n7010 - nie włącza się / coś z zasilaniem ?

Dwa z nich odpowiadają za masę (?) - fioletowy i niebieski. Na pozostałych 3 napięcie wynosi kolejno 18,5 v ; 19,5 v ; 19,5 v
    Czy zasilanie 18,5 v na pinie koloru pomarańczowego jest prawidłowe?

W tym temacie są schematy płyty. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247636.html
    Niestety nie bardzo wiem jak to czytać...

Będę serdecznie wdzięczny za pomoc

0 8
  • #2 18 Kwi 2017 20:55
    miecho18
    Spec od komputerów

Na początek podstaw inny, pewny zasilacz.

0
  • #3 18 Kwi 2017 21:17
    sk1977

Spec od komputerów

Sprawdź zachowanie płyty bez procesora.
    Sprawdź też rezystancje na cewkach przetwornic.

0
  • #4 18 Kwi 2017 21:31
    maestro_xp
    Poziom 8  

sk1977 napisał:
    Sprawdź też rezystancje na cewkach przetwornic.

pkt. 1 - ok. jutro po pracy sprawdzę.
    pkt. 2 - mogę spytać jak? krótka podpowiedź lub coś podobnego wystarczy.

A te napięcia są ok? 18,5 v jest ok ?

Zasilacz podkładałem od hp gdy laptop się jeszcze włączał. Przy starcie wyświetlało monit o wykryciu innego zasilacza z pytaniem czy kontynuować. Napięcie na obecnym tj. 18,5 v na pierwszym pinie jest normą? Chcę wykluczyć kabel zasilający do płyty głównej.

0
  • #5 18 Kwi 2017 21:34
    sk1977

Spec od komputerów

Pomiar rezystancji na cewkach przetwornic - te duże szare "klocki" - mierzysz rezystancje względem masy.

0
  • #6 18 Kwi 2017 21:48
    boro1234567
    Spec od komputerów

maestro_xp napisał:
    Zasilacz podkładałem od hp gdy laptop się jeszcze włączał.
    Laptopa DELL NIE WOLNO uruchamiać na zasilaczu od HP.

0
  • #7 20 Kwi 2017 20:50
    maestro_xp
    Poziom 8  

sk1977 napisał:

Sprawdziłem jak zachowa się płyta bez procesora - nie startuje. Słychać tylko charakterystyczne 'pyknięcie' gdzieś na płycie. Nie jest to na pewno dźwięk żadnego plastiku.

Po ponownym ulokowaniu procesora na swoim miejscu płyta ożyła. Daje dźwięk, że brak jest pamięci RAM. Na 99 proc. komputer po złożeniu normalnie wystartuje i będzie działać prawdopodobnie do pierwszego większego obciążenia (jak to miało miejsce ostatnio) po czym komputer znów odmówi posłuszeństwa.

Niestety nie złożyłem dziś laptopa do końca (kto ma dzieci ten zrozumie ;) )

Wnioski:
    Laptop startuje po wyjęciu i ponownym ulokowaniu procesora. Niestety tylko do pierwszego większego obciążenia. Po ponowieniu czynności wyjmij, włóż procesor -
    znów ożywa.

Pytanie:
    Co jest grane ? Procesor obstawiam, że sprawny - inaczej dell by nie startował. Tylko dlaczego laptop nie startuje po 24 godz. od odłączenia zasilania, baterii i baterii biosu? Wyjęcie i włożenie procesora to przecież tylko czynność czysto mechaniczna - a jednak pomaga. Niestety na chwilę.

Panowie pomóżcie...

0
  • #8 25 Kwi 2017 09:48
    maestro_xp
    Poziom 8  

Witam,

wymieniłem pastę termo-przewodzącą i laptop lepiej pracuje. Włącza się i działa stabilnie pod warunkiem nie obciążania go. W stanie włączonym z uruchomionym programem fanspeed pracuje bez problemu 5 godzin. Przy lekkim obciążeniu (przeglądarka chrome) wraz ze wzrostem temperatur wentylator załącza się na wolny bieg i swobodnie zbija temperatury. Sytuacja zmienia się podczas większego obciążenia. Gdy wentylator załącza się na wyższy głośniejszy bieg - komputer wyłącza się w przeciągu kilku sekund i nie daje się włączyć do momentu ostygnięcia(?) (2 godz.). Miga dioda od zasilania na sekundę i nic nie startuje lub ewentualnie włącza się z wentylatorem na pełnych obrotach by po kilku sekundach się wyłączyć. Coś ze sterowaniem wentylatora? Proszę o pomoc w diagnozie.

0
  • #9 25 Kwi 2017 10:24
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    W tym temacie są schematy płyty. Link
    Niestety nie bardzo wiem jak to czytać...

Podpiołeś jeszcze zasilacz od HP ... pod gniazdo DC_IN Dell

Z całym szacunkiem kol. do zamierzeń >> pozostaw rozwiązanie problemu dla serwisu lub kogoś z forum (ogłaszaja się)
    To Dell, szkoda go!
    "Elementarz staru" obowiązuje dla dell , też.

Cytat:
    Before push start button:
    0. When BIOS & KBC-firmware 100% are working
    1. When KBC power is present, his quartz working and KBC reading the Bios data (look data exchange on BIOS chip an oscilloscope)
    2. When ACIN = 3.3V
    3. When LID_SW# = 3.3V
    After push start button:
    4. When KBC drop RESET from SouthBridge, >> EC_RSMRST# = 3.3V
    ...

Na początek Bios i ME Region.

0