Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5412 - Głowica "Gloria"

NuMarks 18 Apr 2017 20:20 3771 21
  • #1
    NuMarks
    Level 7  
    Witam
    Mojej głowicy w radmorku nie opłaca się naprawiać ,a zależy mi na odbiorze radia poszperałem w internetach i natknąłem się na głowicę gloria.
    Czy ktoś montował już w radmorku taką głowicę ?
    Jeśli tak to jak się sprawuję ? Czy działa poziom sygnału itd ?
    Może są jakieś lepsze głowice?
    Dzięki z góry za odpowiedź
  • #2
    Andrzej L.
    Level 31  
    Czemu nie opłaca się? Co konkretnie zepsute?
    Najgorszy przypadek to pokruszone rdzenie. Cóż więcej tam można zepsuć?
    Gloria to mizerotka. Jak już to szukaj diorowskich głowic GFE110, GFE112 - wersje z mosfetem na wejściu.
    Zalecam jednak wskrzeszenie oryginalnej głowicy.
  • #3
    NuMarks
    Level 7  
    Może nie , że nie opłacalne , ale osoba która kiedyś go przestrajała zrobiła to nie zbyt dobrze przez co tuner gra , ale z takimi szumami , że nie da się słuchać.
    Próby zestrajania od nowa nic nie dają wręcz pogarszają. Chciałem nawet oddać do elektronika , ale mówi , że "uzdrowienie" tej głowicy graniczy z cudem
    Dlatego chce wstawić coś innego niż bawić się z próbą naprawy tej głowicy

    A czy Gfe 109 się nada też ?
    Też zależy mi , aby działał poziom sygnału jak i stereo. Ze skalą problemu nie będzie , bo z tego co pamiętam to przestawia ją napięcie przestrajania
  • #4
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    NuMarks wrote:
    osoba która kiedyś go przestrajała zrobiła to nie zbyt dobrze przez co tuner gra , ale z takimi szumami , że nie da się słuchać.

    Weź lupę i obejrzyj pośrednią (rdzenie filtrów), czy tam ktoś nie łapek nie wsadził?
  • #5
    Andrzej L.
    Level 31  
    To był wiodocznie jakiś człowiek elektronikopodobny ;)
    Przecież głowica w tym tunerze to nie jest jakiś twór z 1000 tranzystorów na pokładzie. Te głowice się bardzo ładnie przestrajają na górny ukf.
    gfe-109 jak mnie pamięć nie myli to była fabryczna "odmiana" gfe-105" od razu na górny ukf. Jeżeli jest to wersja właśnie z rodziny GFE-105 z tranzystorem BF314 na wejściu i jednym obwodem strojonym (a nie jak GFE110 dwa strojone obwody sprzężone magnetycznie) w bloku wzmacniacza w.cz. to będzie ona mniej odporna na zakłócający wpływ mocnych lokalnych stacji przy próbie odbioru dalekich stacji nadających na częstotliwościach zbliżonych do lokalnych nadajników.
    Możesz zdjęcia wrzucić jak to obecnie wygląda wszystko w tej oryginalnej głowicy? Może przestrajacz coś przekombinował, przesadnie zredukował ilości zwojów, wkręcił rdzenie inne niż z materiału U11. Przyczyn może być kilka i trzeba zawęzić krąg poszukiwań. Jakie urządzenia pomiarowe masz na pokładzie?
    Masz jakieś lokalne silne nadajniki? Przy ich odbiorze jakie masz napięcie na 13 nóżce UL1200?
    Naprawdę szkoda wyrzucać oryginalną głowicę na rzecz czegoś gorszego.
  • #6
    NuMarks
    Level 7  
    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    NuMarks wrote:
    osoba która kiedyś go przestrajała zrobiła to nie zbyt dobrze przez co tuner gra , ale z takimi szumami , że nie da się słuchać.

    Weź lupę i obejrzyj pośrednią (rdzenie filtrów), czy tam ktoś nie łapek nie wsadził?

    Wydaje się wszystko być dobrze
    Andrzej L. wrote:
    Możesz zdjęcia wrzucić jak to obecnie wygląda wszystko w tej oryginalnej głowicy? Może przestrajacz coś przekombinował, przesadnie zredukował ilości zwojów, wkręcił rdzenie inne niż z materiału U11. Przyczyn może być kilka i trzeba zawęzić krąg poszukiwań. Jakie urządzenia pomiarowe masz na pokładzie?
    Masz jakieś lokalne silne nadajniki? Przy ich odbiorze jakie masz napięcie na 13 nóżce UL1200?

    Rdzenie wymieniałem na U11 , bo były inne lecz zbyt dużo nie dały.
    Dysponuje jedynie multimetrem
    Są dwa takie w miarę silne nadajniki i na jednym jest napięcie 0.05V a na drugim 0.09V na 13 nóżce
    Zdjęcia Radmor 5412 - Głowica "Gloria"IMG_201704...172431.jpg Download (3.94 MB) Radmor 5412 - Głowica "Gloria"IMG_201704...172358.jpg Download (4.27 MB) Radmor 5412 - Głowica "Gloria"IMG_201704...172413.jpg Download (3.81 MB) Radmor 5412 - Głowica "Gloria"IMG_201704...172446.jpg Download (3.88 MB)
  • #7
    Andrzej L.
    Level 31  
    Napięcie zdecydowanie za małe. Napięcie nieraz i 0,5V potrafi generować sam szum eteru przy sprawnie działającym tunerze, w dużym mieście gdzie pełno silnych nadajników. Stacje z nadajników 40km dalej potrafią na 13 nóżce wygenerować napięcia rzędu 2-3V (maksimum na tej nóżce to w zależności od egzemplarza kostki 4,5-5,6V, tyle generują lokalne pobliskie nadajniki) gdy mamy optyczny zasięg z takim nadajnikiem.
    Napięcie wskazuje więc, że sygnał po drodze kompletnie zgubiony i demodulator dostaje tyle co tam przez sprzężenia pojemnościowe przechodzi bokiem lub sama głowica prawie nic z siebie nie oddaje do toru p.cz.
    Potrzeba więc teraz ustalić co się dzieje na kołkach K301, 302 - wyjście sygnału p.cz. z głowicy. Skoro masz tylko sam multimetr to potrzeba zrobić test jak duży sygnał dla tych najmocniejszych stacji pojawia się bezpośrednio na wyjściu głowicy czyli na kołku K301. W związku z tym omijamy blok filtrów ceramicznych i łączymy kołek przez szeregową pojemność z wejściem UL1200. Lub po prostu sklecić sobie osobny, niezależny układ pomiarowy na innym UL1200 i dopiąć go w formie miernika poziomu sygnału do kołka K301
    Radmor 5412 - Głowica "Gloria"
    Martwi mnie na zdjęciu ten UL1042 w głowicy - wygląda mi to na jakąś malowankę, jest podejrzenie, że on w związku z tym ma liche nachylenie przemiany i niewielki poziom sygnału p.cz. z siebie wydaje. Oryginalne CEMI nigdy tak nie było oznaczane jakimś cienkopisem tylko nadruk, w drugiej linii nadruku był napis CEMI.
  • #8
    NuMarks
    Level 7  
    Wstawiłem kondensator 100nF tak jak na schemacie i odebrało tylko lokalną stacje na poziomie sygnału 5. Reszta pasma nic , szumy i buczenie na nie których częstotliwościach . Na 13 nóżce 2,8V się pokazało wtedy
  • #9
    Andrzej L.
    Level 31  
    Ilością świecących diod wskaźnika poziomu sygnału bym się nie sugerował, bo widać że wskaźnik jest przeczulony i głupoty pokazuje.
    (dobrze ustawiony wskaźnik powinien zaświecić 5 diodę gdy 13 nóżka osiągnie swoje max w okolicy 5V) 2,8V wygląda skromnie jak na sygnał wyjściowy prosto z głowicy. Ta lokalna stacja to w jakiej odległości od ciebie i z jaką mocą nadaje? Dla lokalnej stacji podłączenie UL1200 prosto na wyjście głowicy powinno wystawić na 13 nóżce praktycznie max napięcie, bo tam wystarczy 100mV skutecznej wartości przebiegu 10,7MHz by wystawić na 13 nóżce w okolicy 5V. Jeżeli więc założymy, że BF961 na wejściu jest sprawny, żadnych niepożądanych przerw po drodze, że rzeczywiście masz zestrojone wszystkie obwody LC głowicy i uzyskaną ich współbieżność na pasmo 87.5-108MHz, że z filtr wyjściowy 7x7 nr 228 nie jest rozstrojony, że pojemności współpracujące z filtrem tworząc z nim obwód rezonansowy są w porządku, to podejrzenie będzie padać na UL1042. Nie mam już na stanie tego tunera, bo bym ci fizycznie przemierzył ile ma być na tych kołkach K301, K302 dla lokalnej stacji. Przykładowo głowice diory z gatunku GFE110 na swoim wyjściu przy dipolu półfalowym za oknem, dla stacji nadającej z RTCN 15km dalej z mocą 60kW na swoim wyjściu p.cz. (czyli odpowiednik jakby wskazanych kołków) potrafią wygenerować sygnał nawet 1,5V p.p. (0,8V p.p. przy ARW na minimum czyli 0V na drugiej bramce mosfeta) więc praktycznie 5-krotnie większy sygnał niż ten, który "zatka" wskaźnik UL1200.
  • #10
    NuMarks
    Level 7  
    Nadajnik tej stacji znajduje się jakieś 3-4km ode mnie w linii prostej i nadaje z mocą 0,40kW
    Kurcze miałem gdzieś całą B3 na części i tam podobno tuner dobrze odbierał , ale nie mogę znaleźć jej. Może być jakiś zamiennik UL1042 ? Bo znaleźć UL1042 graniczy z cudem
  • #13
    NuMarks
    Level 7  
    Znalazłem układ scalony UL1042 , wlutowałem i na najbliższej stacji napięcia jakie max idzie osiągnąć to 3,4V i tylko tą stację odbiera (jest na prawie samym dole pasma) reszta pasma same szumy albo coś lekko odbierze
  • #14
    Andrzej L.
    Level 31  
    Dla pewności bym po wylutowaniu przemierzył oba 120pF jakie są wstawione przy filtrze 7x7 203 czy nie straciły pojemności i czy nie mają upływności, rezystancja ma być >>> 20MOhm.
    Istnieje też ryzyko, że wkręcone rdzenie jednak nie są U-11. Sam kiedyś na to się naciąłem na allegro, miały być U-11, a po wkręceniu sygnał w rezonansie z takich obwodów LC był nawet 30% niższy niż na sprawdzonych, będących na pewno rdzeniami z materiału U-11. Żeby się nie okazało, że tam ktoś powkręcał rdzenie z filtrów które pracowały w torach na 465kHz, bo wtedy masz już po sygnale. Zerknij sobie do Poradnika Ultrakrótkofalowca
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
    Strona 208, rysunek-wykres 3.18 pokazane masz zachowanie się różnych rdzeni w zależności od częstotliwości.

    Jedynie potwierdzenie, że mamy U-11 to obecnie mieć na stanie dziewiczą diorowską głowicę GFE-110, GFE-112 (co do GFE-105 różnie może być, ostatnich ich serie produkcyjne z jednym kołkiem do ARCZ na pewno już miały fabrycznie wkręcane U-11, ale w bardzo starych modelach np z lat 70, z podwójnym wejściem ARCZ (dwa kołki) może się okazać, że siedzi tam np. rdzeń o większej przenikalności z materiału U-31, którego graniczna częstotliwość pracy jest niższa niż U-11 - w związku z czym przy 100MHz ma większe straty i obwód nie oddaje już tak dużego sygnału w rezonansie), tam na pewno były wstawiane rdzenie ferrytowe z materiału U-11 i wtedy próbnie sobie pożyczamy taki rdzeń i sprawdzamy czy po złapaniu punktu maksimum jest większy sygnał niż na poprzednich rdzeniach.
    Te 3,4V masz przy bezpośrednim połączeniu testowym prosto z filtra 203 na wejście UL1200 z pominięciem bloku filtrów ceramicznych?
    Bez oscyloskopu trochę musimy tak naokoło krążyć i metodą prób i błędów macać. Dla pewności bym sobie sklecił osobny demodulator na UL1200 - celem sprawdzenia czy istniejącej kostce w tunerze coś złego się nie stało. Gdybyś miał możliwość zmierzenia sygnału p.cz. przyrządem to by nie było tylu niejasności. A tak to metodą prób i błędów będziemy dochodzić co i jak.
    Masz inny, sprawny tuner na stanie? Wtedy można pożyczyć z niego 10,7MHz z wyjścia jego głowicy i podać ten sygnał na kołki przy filtrze 203. Tym samym sprawdzić czy cały tor z filtrami ceramicznymi w radmorze zachowuje się prawidłowo - co wykluczy nam ewentualną usterkę w tej części układu i demodulatora UL1200 (bo np. któryś jej wzmacniacz-ogranicznik wewnętrzny uszkodził się i kostka stała się bardzo nieczuła na sygnał który jej podajemy).
  • #15
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Dwie uwagi:

    1. Sprawdzić czy nie doszło do błędu (przy strojeniu na słuch może się taki zdarzyć) polegającego na uzyskaniu fałszywego maksimum sygnału kiedy rdzeń jest dokładnie w środku cewki. Przy strojeniu obwodu LC, strojąc L powinniśmy maksimum sygnału uzyskać pomiędzy indukcyjnością maksymalną a minimalną cewki.
    2. Sprawdzić czy aby na pewno heterodyna pracuje powyżej odbieranych częstotliwości (bez miernika to rozkład stacji radiowych na skali), tej głowicy w swoich łapach nie miałem to spytam Kolegów: z jakiego materiału jest rdzeń cewki heterodyny?
  • #16
    NuMarks
    Level 7  
    Kondensatory w filtrze sprawdzone , są dobre
    Kondensator C311 mi jakoś podpadł aby go sprawdzić i się okazało , że stracił upływność ale po wymianie zbyt dużej zmiany też nie było
    Wymieniłem parę elektrolitów które są związane z tunerem , ale też bez zmian
    Co do rdzeni popatrzałem w internetach i są różnych wymiarów rdzenie . Czy ich długość nie wpływa na sygnał ?
    Mam jedynie GFE 109 którą przestrajałem i też wymieniłem tam na takie same rdzenie co są w radmorku i gra elegancko
    Te 3,4V mam w bezpośrednim połączeniu bez filtrów ceramicznych
    A jak podłącze filtr to jest teraz 2.3 V na tej stacji
    Jedynie takie dla mnie dziwne jest , że dla całego pasma w szumach między stacjami jest na 13 nóżce 1.2V
    Mam na stanie sprawny tuner lecz nie wiem czy będę wiedział jak to zrobić. Mam dość małą wiedzę o odbiornikach radiowych

    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Dwie uwagi:

    1. Sprawdzić czy nie doszło do błędu (przy strojeniu na słuch może się taki zdarzyć) polegającego na uzyskaniu fałszywego maksimum sygnału kiedy rdzeń jest dokładnie w środku cewki. Przy strojeniu obwodu LC, strojąc L powinniśmy maksimum sygnału uzyskać pomiędzy indukcyjnością maksymalną a minimalną cewki.
    2. Sprawdzić czy aby na pewno heterodyna pracuje powyżej odbieranych częstotliwości (bez miernika to rozkład stacji radiowych na skali), tej głowicy w swoich łapach nie miałem to spytam Kolegów: z jakiego materiału jest rdzeń cewki heterodyny?


    Rdzeń jest powyżej środka cewki więc to odpada
    Właśnie sprawdzałem heterodyne , ale ciągle jest tak samo
    tzn. powinny się stacje przesuwać , a ciągle "stoją" w jednym miejscu
  • #17
    Andrzej L.
    Level 31  
    Długość rdzenia nie ma znaczenia jeżeli rdzeń służy do lekkiej korekty indukcyjności, a nie że stanowi praktycznie 100% udziału w uzyskaniu wymaganej indukcyjności. Obwód ukf jest zaprojektowany dobrze, gdy np. cewka ma 4-5zw. osiąga swoją oczekiwaną indukcyjność gdy ferryt wkręcony jest na góra 2-3 zwoje tej cewki (pokrywa się z nimi) a pozostałe zwoje są jeszcze "wolne" od rdzenia. Jeżeli na krótkim rdzeniu będziesz w stanie dostroić się do max sygnału to nie ma przeciwwskazań w użyciu krótszego rdzenia jeżeli to ten sam materiał ferrytowy.
    1,2V na 13 nóżce w pustym miejscu skali, mimo że stacje nie są w stanie osiągnąć maximum 4,5-5,2V świadczy, że albo masz makabrycznie zaśmiecony eter w swoim otoczeniu (może jakiś zasilacz impulsowy, komputer, w pobliżu śmieci?), albo coś się wzbudza (nie słychać co się wtedy dzieje w torze m.cz. więc trudno wyrokować.
    1,2V rozumiałbym jakbyś stacje lokalne miał na max wskaźnika, antena odbiorcza za oknem skierowana na centrum nadawcze dla danej okolicy, gdzie kilka stacji emituje po kilkadziesiąt kW. A tu nawet w mieście jak głowica jest rozstrojona, nieczuła, to sam śmietnik w eterze nic nie jest w stanie wygenerować na 13 nóżce.
    Jak antenę zupełnie wypniesz z radia to dalej jest 1,2V?
    Jak masz sprawny tuner to nie ma większego problemu zrealizować taką pożyczkę sygnału.
    Łączysz krótkim przewodem ekranowanym wyjście sprawnej głowicy do toru p.cz. tutejszego radmora.
    Heterodyna pracują minus 10,7MHz od obieranej fali ma tylko wpływ na błędne działanie ARCZ. Poza tym na czułość nie ma to większego znaczenia (pod warunkiem, że amplituda oscylacji podobna czy to na minus czy plus 10,7MHz) - czasami może być nawet lepiej jeżeli pracujący w mieszaczu tranzystor (lub układ scalony jak tutaj) ma kiepskie parametry i lepiej sobie poradzi wzmocnieniowo z mieszaniem heterodyny pracującej na 97,3 niż 118,7MHz.
    Jesteś pewny, że kręciłeś heterodyną? Stacja zawsze ma wtedy odstrajać się, przesuwać, a nie że stoi w miejscu.
    A może rdzeń przeskakuje na zwojach gwintu i niby kręcisz, a rdzeń się nie przemieszcza w karkasie i indukcyjność się nie zmienia.
  • #18
    NuMarks
    Level 7  
    Zazwyczaj wszystko mam wyłączone (komputer , zasilacze itd.) Jak wypnę antenę to robi się 0V na 13 nóżce.
    Kręciłem na 100% heterodyną , raczej to wina skali tzn. kręcę heterodyną i stacje się przesuwają lecz skala ciągle stała w miejscu i myślałem , że się tylko lekko przesuwają stacje
    Czyli z wyjścia p.cz głowicy sprawnej wpinam do wejścia p.cz w radmorku , i sprawdzam czy odbiera dobrze czy źle ?
  • #19
    Andrzej L.
    Level 31  
    Przy wypiętej antenie nawet na sprawnym tunerze jest praktycznie 0V na 13 nóżce. Sygnał p.cz. ze sprawnej głowicy podajesz na kołki K301 - sygnał, K302 - masa.
    A jak masz chęć to wylutuj jedną nóżkę szeregowego rezystora R3021 68 Ohm (przez który w czasie normalnej pracy jest podawany sygnał p.cz. na pierwszy filtr ceramiczny) od strony głowicy i na tą nóżkę podaj sygnał z głowicy testowej.
    Jeżeli w bloku p.cz. masz wstawione polskie filtry ceramiczne FCM10,7 to jest też pewne podejrzenie, że obecnie mogą mieć zbyt duże tłumienie w paśmie przepustowym i to dodatkowo zaniża wskazania na 13 nóżce.
  • #20
    NuMarks
    Level 7  
    Podałem sygnał ze sprawnej głowicy , ustawiona lokalna stacja na maks sygnał a w radmorku na 13 nóżce dalej ledwo 2V. Wymieniłem przy okazji UL1200 aby wykluczyć jego uszkodzenie lecz bez żadnych zmian
    Na początku omijaliśmy blok filtrów ceramicznych , ale zamówię na wszelki wypadek i wymienię
    Może wymienić też kondensatory przy okazji ?
  • #21
    Andrzej L.
    Level 31  
    Jaka to konkretnie głowica? Z czego wyjęta? Które konkretnie chcesz kondensatory wymieniać? Jak rozumiem masz jakieś inne radio, w którym także siedzi UL1200 i tam lokalna stacja na 13 nóżce daje napięcie w okolicy 5V?
  • #22
    NuMarks
    Level 7  
    GFE-109 , z Aida AWS 105
    tzn. myślałem nad wymianą kondensatorów w całym torze , może któryś stracił pojemność
    Może T305 i T304 sprawdzić czy na nich sygnał "nie ucieka" ?
    Nie mam takiego radia , odkupiłem kiedyś całą płytkę B3 , bo potrzebowałem części i służy mi teraz jako dawca. Tuner w niej był oczywiście przestrojony i odbierało bardzo ładnie , także elementy są sprawne

    ------
    Kupiłem głowicę już przestrojoną i teraz gra dobrze.