Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio z bluetooth, czy zestaw głośnomówiący.

18 Kwi 2017 21:26 5703 10
  • Poziom 35  
    Mam dylemat i nie bardzo wiem jak go rozwiązać. Chodzi o to czy ze względu na telefon kupić radio z Bluetooth (to co mam jest bez tego wynalazku), czy lepiej oddzielny zestaw głośnomówiący.
    Przede wszystkim nie wiem, czy "wyłączone" radio z Bluetooth automatycznie samo się włączy z chwilą przyjścia połączenia telefonicznego, czy trzeba go włączyć "ręcznie", a pożniej jeszcze naciskać "słuchawkę".
    Ten problem oczywiście nie istnieje w dedykowanych zestawach, naciska się przycisk i po problemie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Ja nie miałem na myśli zestawu z baterią/akumulatorkiem, tylko taki, co jest podłączony na stałe do instalacji samochodowej. Włączenie zapłonu jest równoznaczne z włączeniem zestawu, np. taki;
    Radio z bluetooth, czy zestaw głośnomówiący. Radio z bluetooth, czy zestaw głośnomówiący.

Nie byłem pewny jak to jest z radiem z bluetooth. Jeżeli trzeba je włączyć, a następnie nacisnąć "słuchawkę", (dwie czynności) to wg. mnie taki wariant odpada.
    To że trzeba poprowadzić jakieś tam dodatkowe przewody, to nie jest problemem dla "majsterkowicza".

Koszt tego zestawu z fotki to tylko 105 zł, i moim zdaniem nie warto kupować zestawów, które trzeba co jakiś czas ładować i dbać/myśleć o nich.
    Dziękuję za podpowiedż.
  • Poziom 24  
    Ja też Ci polecę jednak radio z bt, ale wiadomo to jest większy koszt. Ponieważ takie radio jest łatwiejsze w obsłudze, dodatkowo może Ci poprawić jakość grania w aucie, albo dodać usb jak nie masz.

Radio z bt ma kilka funkcji których takie urządzenie jak podałeś nie posiada. Po pierwsze najważniejsze to nie musisz nawet wyciągać telefonu z kieszeni żeby zobaczyć kto dzwoni, możesz również przeglądać książkę adresową bezpośrednio z radia i wybierać do kogo chcesz zadzwonić (można też ustawić ulubione i dzwonić guzikami 1-6). Dodatkowo nowe radia potrafią odtwarzacz dźwięki z telefonu w systemie samochodowym (muzyka, Spotify, youtube, nawigacja bez dodatkowych kabli).

A co do twojego pierwszego pytania czy radio się samo włączy jak będzie rozmowa to nie. Zresztą po co? Będziesz przykładowo pod namiotami, auto będzie bardzo blisko i wtedy wszystkie rozmowy będą odbierane z poziomu radia a nie telefonu (w telefonie będziesz za każdym razem musiał wyłączać bt). Ja mam radio tak podłączone że jak wchodzę do auta to się zapala radio i automatycznie łączy z telefonem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Ta "pierwsza" czynność, włączenie zapłonu, w zasadzie nie istnieje siłą rzeczy, bo zestaw głośnomówiący jest po to aby można było bezpiecznie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy, a więc zapłon na pewno będzie zawsze włączony np. przed godziną.
    Ja nie neguję zalet radia z bt, i chyba takie kupię, tylko po prostu nie wiedziałem jak ono się zachowuje gdy jest wyłączone w chwili przyjścia połączenia telefonicznego.
    Można oczywiście ustawić automatyczne włączanie radia z chwilą włączenia zapłonu, tylko nie każdy tak chce, stąd ten dylemat.
  • Poziom 24  
    Jak chcesz to mogę później sprawdzić czy radio się włączy przy rozmowie jak jest owyłączone :) bo w sumie nigdy nie sprawdzałem bo radio cały czas mam włączone, ale zapłon na pewno musi być (chyba że radio podłączone jest na stałe)

Edit:
    Byłem w aucie i sprawdziłem to i sprawa ma się następująco. Jak masz podłączone radio na stałe (czyli działa radio wtedy kiedy ty chcesz bez kluczyka) to jak dostaniesz rozmowę albo sam zadzwonisz to radio się włączy samo, jak jest wyłączone. Natomiast po rozmowie radio zgaśnie.

Sprawdzałem na Alpine cde-195bt, więc wszystkie nowe alpiny z bt powinny też tak działać. Nie wiem jak inne firmy.
  • Poziom 35  
    O to właśnie chodziło, teraz to już naprawdę wszystko wiem na ten temat. Przypuszczam, że i w innych odbiornikach będzie podobnie. Wielkie dzięki.

Wyrasta też następny problem związany z wymianą radia, ale z tym sobie poradzę. To moje radio (Blaupunkt) ma sterowanie z kierownicy za pomocą podczerwieni. Nie we wszystkich odbiornikach ten sposób sterowania jest stosowany, a bez sterowania z kierownicy "ani rusz". Czeka kolejna przeróbka.
  • Poziom 24  
    Jaki to samochód i czy jest oryginalne sterowanie z kierownicy? Bo jak jest oryginalne a nie dorabianie to da się dokupić moduł sterowania z kierownicy do dowolnego radia, wybór samochodów też jest ogromny. Możesz zapytać na piloty.pl ale najpierw musisz znać model radia jakie będziesz miał.
  • Poziom 35  
    Jest to Octavia z 2000 roku, sterowanie dorabiałem sam w postaci joystika pod kierownicą. Moim zdaniem taka dżwigienka (cztery pozycyje) jest lepszym rozwiązaniem niż przyciski, bardziej poręczna. Jest po prawej stronie, pod dżwignią wycieraczek. Z tym niema najmniejszego problemu, w razie potrzeby da się przerobić na potrzebny sposób np. za pomocą przełączanych rezystorów.