Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwna sytuacja z kablem -

19 Kwi 2017 00:12 1743 13
  • Poziom 9  
    Cześć,

Może ktoś będzie potrafił rozwiązać tą sprawę, bo ja już zgłupiałem i nie wiem w czym tkwi problem. Sytuacja ma się następująco. Jestem posiadaczem dekodera Cabletech URZ0194, który oczywiście podłączony jest kablem do gniazdka antenowego w ścianie. Z dekodera idzie również kabel hdmi do telewizora i wszystko pięknie grało, dekoder odbierał wszystkie kanały naziemnej telewizji cyfrowej - do dzisiaj. Otóż byłem zmuszony zrobić przemeblowanie i telewizor wraz z dekoderem wylądował w innym miejscu pokoju, do którego niestety nie dostawał stary kabel antenowy. I teraz do sedna sprawy. Próbowałem już 4 różnych kabli, niestety żaden nie odnajduje wszystkich kanałów. Wszystkie 4 wyszukują tylko MUX 3 (kanały z rodziny TVP). Nie wiem w czym problem, a na moje nieszczęścia niezbyt się na tym znam. Wziąłem na próbę telewizor w miejsce, w którym stał wcześniej i po podłączeniu starego kabla odnajduje wszystkie kanały (MUX 1, 2 i 3), ale już po podłączeniu któregoś z tych 4 dłuższych kabli (w tym samym starym miejscu) programów z MUX 1 i 2 nie widzi, jest brak sygnału. Więc wnioskuję, że to nie wina lokalizacji skrzynki, a rodzaju kabla. Ale wszystkie mają takie same wtyczki, nie mam pojęcia co powoduje, że ten krótki potrafi znaleźć wszystkie kanały, a pozostałe nie. Na tych kablach nie ma nic napisanego, co by mogło mnie naprowadzić na jakikolwiek trop. Jeżeli ktokolwiek potrafiłby mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny. Wszystko wskazuje na to, że problem tkwi w kablu, więc w razie czego podam cokolwiek na nich zauważę:
    1) Na tym 1 działającym czarnym kablu jest napisane: Unisteck BZT KU 02059
    2) Wszystkie te dłuższe są białe.
    Na jednym widzę: Coaxial Cable 3C-2V 75 Ohm
    Na drugim: Mastersat Rg6 Coaxial Cable LX K492 75 Ohm
    Na dwóch pozostałych nie jest nic napisane...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Moderowany przez Olek II:

Wyraz "skrzynka" zamieniłem na prawidłową "dekoder". Kolejny taki wpis i będzie ostrzeżenie.

• flexghzflexghz
  • Poziom 39  
    Długie kable i kiepskie połączenia tłumią a sygnał z anteny jest na granicy używalności - tak powinny brzmieć wnioski.
  • Poziom 43  
    Jakie masz wartości sygnału gdy odbiera? Co, jak ty te kable łączysz, przedłużasz?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi. Wartości przedstawiają się następująco:
    - Kanały z MUX1 - ok 50-60% jakości sygnału
    - Kanały z MUX2 - ponad 90%
    - Kanały z MUX3 - bardzo rozbieżne 50-98%

Jakoś obrazu jest doskonała, nawet przy wietrznej ( jak dzisiaj ) pogodzie.

Jeżeli chodzi o kable to działający jest czarny (jeśli to by miało jakieś znaczenie) i ma 1,5 metra, reszta jest biała, mają od 3 do 7 metrów. Nie łącze ich ani nic z tych rzeczy, chociaż i tego próbowałem - z żadnym skutkiem. Tak jak wspomniałem, odbierają one MUX3 na słabszym poziomie , więc hipoteza z traceniem sygnału jest prawdopodobna.
  • Poziom 15  
    Postaraj się zdobyć przewód identyczny z tym na którym wszystko było OK !
    Jeśli to się okaze niemożliwe, u uczciwego sprzedawcy zakup najlepszy ( nie gorszy od tych które nie dzialają ) z możliwych.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Oppo napisał:
    2) Wszystkie te dłuższe są białe.
    Na jednym widzę: Coaxial Cable 3C-2V 75 Ohm
    Na drugim: Mastersat Rg6 Coaxial Cable LX K492 75 Ohm
    Na dwóch pozostałych nie jest nic napisane...

Kupić przewód Triset 113, do tego wtyczki na gniazdo i do dekodera i zrobić sobie ten przewód połączeniowy/przedłużający samemu.
  • Poziom 21  
    Możesz jeszcze skontrolować wtyczki na tych kablach.
    Jeśli to są wtyczki skręcane (bez lutowania lub zaciskania przewodu), to często środkowa żyła ma kiepski kontakt i psuje impedancję falową całego toru, co powoduje starty i /lub odbicia sygnału.
  • Poziom 15  
    Określenie że mają takie same wtyczki niczego dokładnie nie tłumaczy bo ważne jest czy te kable mają fabrycznie "zarobione" nierozbieralne wtyczki czy są zmontowane ręcznie - "siedzą" na kablu - skąd je wziąłeś (3-7m?)jeżeli są zarobione fabrycznie nie powinny dawać błędów - a skąd masz sygnał w gniazdku - instalacja zbiorcza?przy dobrze zmontowanej antenie wietrzna pogoda nie ma znaczenia -dużo tu znaków zapytania
  • Poziom 43  
    Oppo napisał:

- Kanały z MUX1 - ok 50-60% jakości sygnału
    - Kanały z MUX2 - ponad 90%
    - Kanały z MUX3 - bardzo rozbieżne 50-98%
    Jakoś obrazu jest doskonała, nawet przy wietrznej ( jak dzisiaj ) pogodzie.

Jak na tym krótkim masz takie wartości to nie za bardzo z tą instalacją.
    Z sygnałem cyfrowym tak jest, że albo jakość obrazu doskonała albo nie ma wcale, mimo niskich, pewno granicznych wartości.
    Zrobić przewód samemu, wtyki F mają ciasno wkręcić się na przewód i nie musi nic być fabrycznie robione,zaciskane.
    Ja wtyk F nakręcam szczypcami płaskimi.
  • Poziom 32  
    Prawdopodobnie masz kable marketowe z zalewanymi wtyczkami ( niestety warte tyle ile kosztują czyli niewiele :| i prawie progowy sygnał na gnieździe.
    KOCUREK1970 napisał:

Kupić przewód Triset 113, do tego wtyczki na gniazdo i do dekodera i zrobić sobie ten przewód połączeniowy/przedłużający samemu.

jak to nie pomoże ( a powinno) należy poprawić sygnał w gnieździe ( co i tak nie zawadzi zrobić)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Darek.S napisał:
    poprawić sygnał w gnieździe

Sam tego nie zrobi - skoro jest gniazdko, to jest to bardziej złożona instalacja (pewnie bloki i sieć osiedlowa?).

@Oppo
    Zgłosić poprawienie sygnału do spółdzielni (jeśli w ogóle na to zareagują, bo to będą koszty po ich stronie...).
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie spróbuję z tym Triset 113 i zobaczę czy będzie działać.
  • Poziom 32  
    Oppo napisał:
    W takim razie spróbuję z tym Triset 113 i zobaczę czy będzie działać.

Niekoniecznie musi to być Triset 113. Ważne by był dobrej klasy i z miedzianą a nie miedziowaną żyłą wewnętrzną. Ja osobiście stosuje RG6-Cu od Dipola. Parametry ma niewiele słabsze od Triseta za to jest dwa razy tańszy. I z racji na mniejsza ilość oplotu i ciut cieńsza żyłę wewnętrzną ( 1mm a Triset ma 1,13mm ) jest mniej sztywny co w przypadku kabla RF jest zaletą a przy długości rzędu kilku metrów różnicy miedzy Triset 113 a RG6-Cu w praktyce nie ma żadnej. I oczywiście kabel biały. Czarny ( żelowany ) jest przystosowany do pracy na zewnątrz i jest jeszcze bardziej sztywny a parametry elektryczne ma w zasadzie identyczne ( za to cenę już wyższą :D )
  • Poziom 9  
    Trochę minęło, ale dziękuję bardzo za pomoc. Pomógł kabel Triset 113 :)