Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otake VR-C5 - nie ładuje kasety, nie reaguje na funkcje

19 Kwi 2017 10:42 2193 2
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,

wpadł mi w ręce magnetowid Otake VR-C5. Po pierwszym włączeniu okazało się, że nie można do niego włożyć kasety. Wyciągnąłem cały moduł ładowania, aby spróbować uruchomić magnetowid bez niego i stwierdzić, czy warto w ogóle brnąć dalej w próby jego naprawy. Po ręcznym nałożeniu kasety na trzpienie "wariował" - po włączeniu nie reagował na funkcje, albo włączał przewijanie, którego nie dało się zatrzymać inaczej, niż wyciągając kabel zasilający.

Już wcześniej z pomocą osób z tego forum reanimowałem magnetowid Sharp - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2953185.html
    Dzięki temu wiedziałem już, na co zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności dobrałem się do przełącznika funkcji, który zebrał mnóstwo brudu wewnątrz. Po jego ponownym zamontowaniu efekty były lepsze - funkcja "play" jakby chciała wystartować, ale nie mogła. Rolki naciągające taśmę na głowicę zatrzymywały się w około 1/3 wysokości. Zauważyłem, że jedna z gumek ślizga się po rolce. Nowe gumki w drodze, tymczasowo zamieniłem tę jedną na inną, od modułu ładowania kasety, która była mniej rozciągnięta. Play, przewijanie w obie strony - wszystko działa.
    Doszedłem do wniosku, że stan sprzętu wewnątrz jest dobry, dużo lepszy od tego Sharpa w którym majstrowałem wcześniej i smutno byłoby, gdybym miał go zostawić niedziałającego.

Został problem ładowania kasety. Rozebrałem mechanizm i stwierdziłem, że w środku elementu składającego się z dwóch zębatek odpadł mały "ząbek", gdzieś w okolicy (1), który powinien trzymać drucik obok w pozycji naprężonej:

Otake VR-C5 - nie ładuje kasety, nie reaguje na funkcje

Pytania:

1. Czy da się przykleić brakujący element tak, aby wytrzymał nacisk? Słyszałem o jakichś nadtrawiających klejach do tworzyw sztucznych, czy coś takiego ma szansę pomóc?
    2. Jakie modele magnetowidów mają taki sam moduł ładowania kasety? Wiem, że ten Otake jest zbliżony do wielu magnetowidów Orion. Jeśli wiedziałbym gdzie szukać takiej zębatki, to spróbowałbym upolować na allegro dawcę narządów.

Pozdrawiam

P.S. Tym razem nie udało mi się znaleźć instrukcji serwisowej. Gdyby ktoś taką posiadał i chciał się podzielić, to chętnie przygarnę.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    Nie podałeś skali, więc nie wiem jakie duże są te elementy.
    Takie uszkodzone "ząbki" sztukowaliśmy kiedyś za pomocą gwoździków.
    Opiłowywało się główkę na kształt ząbka, wierciło dziurkę w kółku i wklejało za pomocą kleju epoksydowego odpowiednio przycięty gwoździk, który był zmatowiony papierem ściernym.
    Trochę roboty, ale w latach 80 to jakoś dawało radę, kiedy o Internecie i wysyłce części z zachodu nie można było marzyć.
  • Poziom 9  
    Ten "ząbek" ma jakieś 6mm wysokości. Teraz nie mam go przy sobie aby zmierzyć dokładnie, ale mniej więcej ten rząd wielkości.
    Dzięki za podpowiedź. Myślałem o czymś podobnym, aby zrobić tam milimetrowy gwint i wkręcić jakąś małą śrubkę. Pewnie tak zrobię, jeśli nie znajdę taniego "dawcy".