Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Focus MK1 - Montaż wzmacniacza stacji radiowych FM

matleusz 19 Kwi 2017 13:25 1527 18
  • #1 19 Kwi 2017 13:25
    matleusz
    Poziom 3  

Witam.
    Posiadam Forda Focusa MK1 oraz stację multimedialną Pioneer AVH-X3600DAB. Chciałbym zamontować wzmacniacz/antenę aktywną, ponieważ nie zadowala mnie odbiór stacji FM. Teraz mam fabryczną antenę. Dodam, że przewód, wtyczki oraz masa jest ok. Odbiór jest raczej poprawny, ale w wielu innych autach, które posiadają aktywne anteny odbiór stacji jest znacznie lepszy niż u mnie. Montowałem wzmacniacz (nie separator) przy radiu, ale nic nie poprawił, bo wzmacniał on tylko szumy kabla. Jaki wzmacniacz/antenę mogę zamontować, żeby sygnał się poprawił? Nie załączam żadnych fotografii ani linków do wyglądu mojej stopki anteny, ponieważ nie wiem czy mogę to zrobić, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "stopka anteny focus mk1"

0 18
  • #2 19 Kwi 2017 13:52
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

3/4 zależy od konstrukcji głowicy w tunerze.
    Ma określoną czułość i selektywność, to może być ten przypadek kiedy żaden wzmacniacz nie pomoże bo po prostu głowica jest niskich lotów.
    Najprościej przekonasz się podłączając swoje radio do instalacji w innym samochodzie.

0
  • #3 19 Kwi 2017 13:55
    matleusz
    Poziom 3  

Podłączałem do ojca (Skoda Octavia Tour z anteną aktywną, separator przy wtyczce) i łapie stacje dużo lepiej, głównie te słabsze na których mi zależy.

0
  • #4 20 Kwi 2017 13:55
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Idąc najprostszą linią oporu, może wystarczy antena naklejana na przednią szybę.
    Ford Focus MK1 - Montaż wzmacniacza stacji radiowych FM

Można też podjechać na jakiś szrot i wydłubać cały zestaw aktywny z jakiegoś audi czy cuś, ale jak ci zaśpiewają cenę... tyle że to optymistyczna opcja bo można by na miejscu sprawdzić jaki jest efekt a dopiero później negocjować.

0
  • #6 20 Kwi 2017 14:08
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

I przejrzyj stopkę, może jednak nie ma masy albo ma zwarcie do masy.

0
  • #7 24 Kwi 2017 11:40
    matleusz
    Poziom 3  

@A.Gieronimo, podobno te anteny są strasznie słabe i radio na nich odbiera gorzej niż na kawałku kabla, co innego te montowane fabrycznie w szybę w nowych autach. Stopka wygląda na dobrą, odkręcałem ja kilka razy i sprawdzałem, zwarcia na pewno nie ma.
    @Adamcyn, montowałem dłuższe baty antenowe (od Citroen/Dacia/Renault) z przejściówką, bo gwint nie pasuje i odbiór był może lepszy o jakiś nieznaczny procent, raczej niezauważalnie.

0
  • #8 24 Kwi 2017 12:49
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Być może fabryczny kabel antenowy jest kiepskiej jakości.

0
  • #10 24 Kwi 2017 14:13
    matleusz
    Poziom 3  

Adamcyn napisał:
    Próbowałeś podłączyć 1 metrowy przewód bezpośrednio do radia - oczywiście zwykły bez ekranu?

Podłączałem kiedy radio nie było jeszcze włożone do auta (w domu, pod prostownikiem), tylko w jakim celu robić to teraz? Wtedy zbiera sygnał tak jak zwykle radio np. w kinie domowym z kawałkiem przewodu, czyli słabo.

Dodano po 10 [minuty]:

Gdyby pasował do mnie gwint anten z Audi?WV/Skody to bez zastanowienia przemontowałbym z nich całą instalacje. Problem w tym, że jest inny i nie wiem za bardzo jak to zamontować bez dodatkowego wiercenia/cudowania. Znalazłem starą aukcję, na której jako jedynej w internecie (przynajmniej wg mojego szukania całymi dniami) była antena dedykowana do mojego Forda z wbudowanym w stopkę wzmacniaczem (Link). Niestety nigdzie już takiej nie mogę znaleźć.

0
  • #11 24 Kwi 2017 14:13
    Adamcyn
    Poziom 34  

matleusz napisał:
    tylko w jakim celu robić to teraz?

Być może okaże się, że na kablu masz lepszy odbiór.
    Wtedy trzeba ponownie zająć się anteną wraz z kablem, wtyczką masą itd.

0
  • #12 24 Kwi 2017 16:24
    matleusz
    Poziom 3  

Adamcyn napisał:
    matleusz napisał:
    tylko w jakim celu robić to teraz?

Być może okaże się, że na kablu masz lepszy odbiór.
    Wtedy trzeba ponownie zająć się anteną wraz z kablem, wtyczką masą itd.

Sprawdziłem, chociaż efektu się spodziewałem - odbiera znacznie gorzej niż na antenie dachowej.

0
  • #13 24 Kwi 2017 17:24
    Adamcyn
    Poziom 34  

matleusz napisał:
    Podłączałem do ojca (Skoda Octavia Tour z anteną aktywną, separator przy wtyczce) i łapie stacje dużo lepiej, głównie te słabsze na których mi zależy

matleusz napisał:
    Sprawdziłem, chociaż efektu się spodziewałem - odbiera znacznie gorzej niż na antenie dachowej

W obu przypadkach zastanawiające są te duże różnice w odbiorze.
    W drugim przypadku prędzej, bo brakowało przeciwwagi anteny, którą jest karoseria samochodu.

0
  • #14 24 Kwi 2017 21:37
    matleusz
    Poziom 3  

Adamcyn napisał:

W obu przypadkach zastanawiające są te duże różnice w odbiorze.
    W drugim przypadku prędzej, bo brakowało przeciwwagi anteny, którą jest karoseria samochodu.

Nie wiem czy napisałem do końca jasno, więc tutaj podsumuje:
    -kiedy podłączyłem radio w Skodzie Octavia - odbiór był taki, jaki mnie zadowala i jakiego oczekuje,
    -po podłączeniu radia do mojego Forda (fabrycznej instalacji) odbiór jest poprawny (łapie mocne stacje z niewielkimi zanikami podczas jazdy), dużo gorzej łapie niemieckie stacje, na których mi zależy, w Skodzie odbierają dużo lepiej,
    -po podłączeniu metrowego przewodu radio odbiera tylko i wyłącznie mocne stacje (nie wiem co w tym dziwnego, w końcu kawałek przewodu nie jest anteną i jest on w aucie, a nie na zewnątrz).

0
  • #15 24 Kwi 2017 22:11
    Adamcyn
    Poziom 34  

matleusz napisał:
    kawałek przewodu nie jest anteną

Wręcz przeciwnie.
    ok. 80 cm przewodu jest prawidłową anteną λ/4 dla zakresu FM.

matleusz napisał:
    dużo gorzej łapie niemieckie stacje, na których mi zależy

Jeżeli chodzi Tobie o Fritz (RBB) (moja ulubiona stacja) na 100,1 MHz to najbliższy nadajnik jest w Casekov.
    Stabilny odbiór jest możliwy dopiero na wysokości Löcknitz, ze względu na silny sygnał Jedynki z Kołowa na 100,3 MHz.
    Warunkiem odbioru jest radio o odpowiednio dobrej selektywności - nie myl z czułością.

Inne stacje są dużo mniej krytyczne; których słuchasz?

0
  • #16 24 Kwi 2017 22:45
    matleusz
    Poziom 3  

Adamcyn napisał:

Jeżeli chodzi Tobie o Fritz (RBB) (moja ulubiona stacja) na 100,1 MHz to najbliższy nadajnik jest w Casekov.
    Stabilny odbiór jest możliwy dopiero na wysokości Löcknitz, ze względu na silny sygnał Jedynki z Kołowa na 100,3 MHz.
    Warunkiem odbioru jest radio o odpowiednio dobrej selektywności - nie myl z czułością.

Inne stacje są dużo mniej krytyczne; których słuchasz?

Też lubię Fritz :)
    Zależy mi na N-JOY z Paswalka na 94,8 Mhz, to bardzo blisko od Szczecina (fmscan pokazuje, że pokrycie jest na terenie praktycznie całego miasta), Antene MV na 103,8 często mi zanika i słuchanie nie jest najprzyjemniejsze. Najbardziej bym chciał odbierać ENERGY na 91,6, ale to raczej dla mnie nieosiągalne (jechałem kiedyś nowym Audi kolegi ojca i byłem zaskoczony, że może normalnie tego słuchać!)

0
  • #17 25 Kwi 2017 16:22
    Adamcyn
    Poziom 34  

matleusz napisał:
    Najbardziej bym chciał odbierać ENERGY na 91,6, ale to raczej dla mnie nieosiągalne (jechałem kiedyś nowym Audi kolegi ojca i byłem zaskoczony, że może normalnie tego słuchać!)

To kwestia propagacji danego dnia - w cudowne radia nie wierzę.
    Dzisiaj np. na Bezrzeczu Fritz i Energy całkiem nieźle grają.

0
  • #18 08 Maj 2017 18:25
    eldomek
    Poziom 17  

Od wielu lat odbieram w samochodach wspomniane przez was programy. Moje spostrzeżenia są takie: Najlepsza antena to ta nad przednią szybą bez wzmacniacza o dobranej eksperymentalnie długości (ok 1 metr). Następnie antena z tyłu ale ze wzmacniaczem o niewielkim wzmocnieniu. Radio najlepiej z lat dziewięćdziesiątych dobrej klasy jak na tamte czasy. Jeżdżąc po Szczecinie trudno o stabilny odbiór wszystkich stacji, najlepiej odbiera mi Antene MV z Helpterberg.

0
  • #19 08 Maj 2017 21:06
    Adamcyn
    Poziom 34  

eldomek napisał:
    Najlepsza antena to ta nad przednią szybą bez wzmacniacza o dobranej eksperymentalnie długości (ok 1 metr)

Chętnie potwierdzam - to klasyka, ale nie ma nic lepszego - czyli λ/4 i krótki przewód.

0