Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 100 Plus - wyświetlacz nie świeci, diody nie reagują

driff1234 19 Kwi 2017 17:49 1320 13
  • #1 19 Kwi 2017 17:49
    driff1234
    Poziom 6  

Witam. Dostałem radio od szwagra z problemem, że radio czasami się włącza a w większości czasu nie.
    Otóż podłączyłem pod zasilacz to po włączeniu słychać buczenie w głośniku.
    Natomiast nic nie wyświetla wyświetlacz. Również diody nie świecą wgl przełączniki również nie wiem czy reagują, bo nie widać wyświetlacza.
    Kiedyś miałem podobny problem w Alanie 48, ale tam wystarczyło wymienić stabilizator i diodę. Ma ktoś pomysł tutaj?
    Również stabilizator?
    Po zmierzeniu napięcia na Q15 jest 15V, 9V i 0.

Załączam schemat i proszę o pomoc.
    Alan 100 Plus - wyświetlacz nie świeci, diody nie reagujątmp_26051-...932255.jpg Download (1.44 MB)

• Pomocny post
    #2 19 Kwi 2017 18:31
    Novile
    Poziom 31  

O jakich diodach piszesz? Poza tym sprawdziłeś D18? Chyba widzisz że wyświetlacz sterowany jest z syntezy.To oznacza, że syntezer musi pracować aby pracował wyświetlacz kanałów. Poza tym ma być zasilony z D5 , też nie sprawdzone na niej napięcie tak?

• #3 19 Kwi 2017 18:41
    driff1234
    Poziom 6  

Sprawdzę i odpisze:)

• Pomocny post
    #4 19 Kwi 2017 21:29
    Hektar Zahler
    Poziom 27  

Niech ktoś mi powie co mają czasowe zwiechy syntezy do całkowitego kaput stabilizatora Q15. Zimny lut w tej okolicy - nie wierzę. Rozmotaj to najpierw, bo coś jest namieszane nie tu gdzie trzeba. Być może przelutowanie płyty spowodowało zwarcie i dlatego pali tranzystor Q15.

• Pomocny post
    #5 19 Kwi 2017 21:49
    gumisie
    Poziom 32  

driff1234 napisał:
    Po zmierzeniu napięcia na Q15 jest 15V, 9V i 0.
    Czy o to chodzi: C-15V, B-9V, E-0V o ile tak to przerwa złącza C-E tranzystora Q15. A tak a na marginesie, zasilać to CB napięciem 15V to chyba ciut za wiele?.

• #6 20 Kwi 2017 11:35
    driff1234
    Poziom 6  

Witam.
    A więc tak. Narazie udało mi się pomierzyć napięcia ponieważ nie mam czym wylutowac elementów do sprawdzenia poza. (Lutownica odmówiła posłuszeństwa)
    Więc:
    D5 8,7v
    D18 8v
    Q15 E 9,2v c14 b 0,1

Dodatkowo strasznie grzeją się R94 i d18.

Q12 brak napięć
    D13 napięcie z jednej strony

• #7 20 Kwi 2017 13:23
    gumisie
    Poziom 32  

driff1234 napisał:
    Dodatkowo strasznie grzeją się R94 i d18.
    Może uszkodzony lub zwarcie na pinach tego syntezera.

• Pomocny post
    #8 20 Kwi 2017 15:43
    Novile
    Poziom 31  

driff1234 napisał:
    Dodatkowo strasznie grzeją się R94 i d18
    I dobrze , to jest rezystor 1/2W to może się grzać. Dioda raczej nie powinna...
    driff1234 napisał:
    Q15 E 9,2v c14 b 0,1
    Proszę wymienić ten tranzystor.Dioda D15 także pewno uszkodzona?
    Generalnie masz zawyżone lekko wszystkie napięcia, dlaczego zasilanie masz 14V aż i to już na tranzystorze, trochę dużo. Ale nie w tym jest problem. Koniecznie sprawdź napięcie przed dławikiem L1 i za nim!! :) Tranzystorów wcale nie musisz wylutowywać do sprawdzenia chyba, że któryś ci wyjdzie "podejrzany" , to wtedy tak. Ale tak 90% tranzystorów sprawdzisz w układzie bez problemu. :)
    Ale jedno ważne pytanie- czy dane ze schematu pokrywają się dokładnie z twoim radiem?? Bo jest około 5-ciu wersji tego modelu radia(Alan 100 plus) i niektóre oznaczenia mogą się różnić.Trzeba wiedzieć czy bazujemy na odpowiednim schemacie.

• Pomocny post
    #9 20 Kwi 2017 16:15
    Hektar Zahler
    Poziom 27  

Pomylone wyprowadzenia - tak to leci.

Jak pomylone-zmierzone, to 0V emitera oznacza zwarcie i trzeba to zmierzyć i namierzyć, bo będzie paliło tranzystor.
    Jak pomylone-zamontowane, to wymienić Q15.

Czasowe ożywanie syntezy jest najwyraźniej drugą usterką i teraz pytanie z czym radio trafiło na stół !
    Oprócz tego nie zapominajmy o jednostkach i dajcie spokój z tymi skrótami typu "wgl", bo i tak już wszystko zamotane.

Z czego to zasilone ?

• #10 21 Kwi 2017 10:54
    driff1234
    Poziom 6  

A więc tak.
    U mnie wyprowadzenia są takie:
    Na emiterze Q15 nie było żadnego napięcia więc wylutowalem i sprawdziłem i faktycznie uszkodzony włożyłem c1815 bodajże.
    I radio hula aż miło.
    D15 sprawna.
    L1 wogole nie widzę. Tak samo nie ma u mnie L2 tylko rezystor.
    A trafiło do mnie bo szwagrowi nie działało.
    Wiem tylko tyle że przez jakiś czas jeździło w aucie w którym klema od Aku latała sobie luźno.
    :)

• Pomocny post
    #11 21 Kwi 2017 13:08
    Novile
    Poziom 31  

driff1234 napisał:
    I radio hula aż miło.
    I bardzo dobrze. Teraz są bardzo słabe tranzystory jakościowo i zwyczajnie z czasem się wygrzewają.Dla mnie to oczywiste że jak tranzystor pracuje w układzie ze stabilizatorem i ciągle przez niego prąd płynie ileś lat to go wygrzeje.Sprawdź sobie tai tranzystor podczas pracy palcem jak się grzeje, to normalne z czasem się wyeksploatuje nie ma nic wiecznego. Dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie mocniejszego stabilizatora np scalonego na 1.5A z odprowadzeniem ciepła na radiator ale koszta.... To że klema latała to bez znaczenia dla tego radia raczej, tu czas zrobił swoje.
    Gratuluję naprawy.

• #12 22 Kwi 2017 02:43
    Hektar Zahler
    Poziom 27  

Novile patrz co napisał.

driff1234 napisał:
    Dostałem radio od szwagra z problemem, że radio czasami się włącza a w większości czasu nie.
    Dlatego powtarzam, że będzie to naprawione dopiero jak usunie się przyczynę trafienia radia na stół.

Wada strukturalna złącza to śmiała teoria.
    Sory przyjacielu, bo na tym forum jest mnóstwo elektroników, dla których to poważna rzecz i trzeba posługiwać się obiektywnym zdaniem..
    Bez wnikania w szczegóły póki co prośba omawiajmy wyłącznie potwierdzone przypadki.

Zobacz jak ja to zrobiłem w razie mostka diodowego CEMI - wykres za pomocą multimetru z łączem do PC: Link
    Zobacz też, że przyczyna usterki to niekompetencja osoby montującej wadliwy zasilacz sterownika - to wyjaśnia wszystko !
    Mostek był po prostu przegrzany.
    W razie Q15 zaś w sto procent sprawdzonym układzie liczyłbym się ze słowami.

Masz miernik, masz pomiar, masz dowód i słowa w postaci podejrzeń nie grają tu żadnej roli.
    (nie raz mówię Ci na PW jak radzić sobie z trudnościami)

Podejrzane zwarcie należy wykluczyć.
    I pomocne niech będzie jak przedziwne rzeczy ludzie robią z radiami:

- wkręcają śruby o nie dozwolonej długości wyłamując elementy
    - rzucają radia między fotele pojazdów i dochodzi do pęknięć elementów, płyty, ścieżek
    - istotne są wgniecenia obudowy, udary mechaniczne
    - coraz częściej przynoszą mi różne urządzenia ludzie, którzy powinni trzymać łapy precz od lutownicy
    - przeciągnięcia kwarców w tzw. "zero kanałowe" przez lamerów co mają sobie za nic mechaniczne ustabilizowanie kwarcu
    (choćby na byle jaki klej)
    - zanieczyszczenia, korozja itp.

Ciekawostka z ostatnich dni u mnie na parapecie.
    Ku zrozumieniu zwyczajnych praw fizyki Icom 720A w stanie agonalnym.
    Przyczyna.
    Zwarcie w wyniku korozji na zasilaniu jak pokazuje próbnik pod przekaźnikiem pali się żywcem między ścieżkami.

Przypadkowe zwarcia czy pęknięcia są utrapieniem osób z małym doświadczeniem.
    Podobnie jak ten Icom nieomal odszedł śmiercią tragiczną, bo brak powyższego poskutkował demolką koło CPU.

Co istotne na tej płycie kontrolera zostały powymieniane na pałę właśnie wszystkie stabilizatory !!
    Radio spisane na straty, na części, udało się zrobić.
    Mimo wszystko trzeba zacisnąć zęby i dążyć do celu osiągając sukcesy.

Co tam jeszcze, to dopiszcie sobie sami, bo jest sporo możliwości.
    Oprócz tego -ku przypomnieniu jak w co drugim 100 plus w rocznikach po wejściu zakazu stosowania ołowiu w lutowiu- możliwe zimne luty.

Dodano po 9 [minuty]:

ps.

Odnośnie tego sorka Novile, bo Cię lubie, ale muszę, cyt.:
    Novile napisał:
    Dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie mocniejszego stabilizatora np scalonego na 1.5A.
    Do przemyślenia.

Luźna klema pojazdu nie ma tu nic do rzeczy.

Ogarnijcie się Pany !

• #13 22 Kwi 2017 09:59
    Novile
    Poziom 31  

Hektar Zahler napisał:
    Odnośnie tego sorka Novile, bo Cię lubie, ale muszę, cyt.:
    Novile napisał:
    Dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie mocniejszego stabilizatora np scalonego na 1.5A.
    Do przemyślenia.
    Marcin żeby jasne było - nie chodziło mi o to że będzie potrzeba 1.5A w tym układzie! Chodziło mi o zapas mocy na elemencie bo wtedy przy małej mocy ten element nie będzie generował tyle ciepła co zbyt słaby element mocno przeciążony. To tak dla wyjaśnienia.

Hektar Zahler napisał:
    - wkręcają śruby o nie dozwolonej długości wyłamując elementy
    - rzucają radia między fotele pojazdów i dochodzi do pęknięć elementów, płyty, ścieżek
    - istotne są wgniecenia obudowy, udary mechaniczne
    - coraz częściej przynoszą mi różne urządzenia ludzie, którzy powinni trzymać łapy precz od lutownicy
    - przeciągnięcia kwarców w tzw. "zero kanałowe" przez lamerów co mają sobie za nic mechaniczne ustabilizowanie kwarcu
    (choćby na byle jaki klej)
    - zanieczyszczenia, korozja itp.
    Tu masz 100% racji , generalnie to 99% awarii jest z tych właśnie powodów.
    I nie przesadzaj z tymi "teoriami spiskowymi" bo znowu zaczniesz tu walić oscylografami itp a do naprawy prostego CB radia przeważnie starczy multimetr i lutownica. :)
    Chłopak radio naprawił a Ty zamiast go pochwalić to go straszysz. :(

P.S.Też Cię pozdrawiam Marcinie. :)

• #14 22 Kwi 2017 12:04
    driff1234
    Poziom 6  

Chodzi radio ? Chodzi.
    Ja się tam nie boję żadnego straszenia:)
    Zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME