Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić akumulatory żelowe?

cebek 20 Kwi 2017 10:25 3921 80
  • #31 20 Kwi 2017 10:25
    Wlodek22
    Poziom 27  

cebek napisał:

Dobre pytanie, ale kołacze mi się po głowie że ołowiowe akumulatory nie lubią być rozładowane więc utrzymywanie ich w stanie permanentnego niedoładowania raczej skróci ich żywotność. Ale mogę się mylić bo to taka zasłyszana teoria. Potwierdzi ją ktoś?

Własnych doświadczeń z taką pracą mam zaledwie 3 tygodnie, ale u ruskich takie akumulatory są często wykorzystywane. Z ich doświadczeń wynika, że w pracy cyklicznej nawet w ciągle niedoładowanych akumulatorach nie istnieje problem zasiarczenia. Nawet te używane, częściowo zasiarczone akumulatory po pewnym czasie pracy cyklicznej odsiarczają się. Nowe akumulatory wytrzymują ok 2 lat i zabija je ilość cykli rozładowania i ładowania, masa czynna na płytach rozluźnia się i stopniowo spływa, a elektrolit robi się szaro brązowy. Ilość cykli zależy od głębokości i prądu ładowania/rozładowania, więc warto mieć spory zapas pojemności by pracowały np w 50% i łączyć też równolegle, by prądy zostały w rozsądnych granicach. Aha i temperatura też jest bardzo ważna 30C w pracy to max, 5-15C w sam raz.

• Elmark
  • #32 20 Kwi 2017 10:34
    cebek
    Poziom 10  

Tylko jak taki będzie się sprawowało przy solarach i ile kosztuje? Jak patrzę tak na szybko po ofertach polskich firm, to wychodzi że na trakcyjne musiał bym wydać minimum 4 tyś zł. To chyba taniej co rok wymieniać samochodowe albo dorzucić ich drugie tyle żeby miały lepsze warunki pracy.Szczerze mówiąc przeglądam tabelki z parametrami akumulatorów trakcyjnych i już od tego marketingowego bełkotu mam dość. Wszystkie są mocniejsze 15% wytrzymalsze itd. A żelowe które kosztowały sporo były projektowane na 12 lat żywotności i tak wytrzymały 2 lata.

• #33 20 Kwi 2017 11:32
    3301
    Poziom 19  

Do takiego zastosowania to tylko tzw. złom użytkowy, który jak tu już pisano zamienisz na następny złom za niewielką dopłatą. Do połączenia szeregowego powinny być jednakowe, tzn. producent, pojemność, model i rok a i tak będą się różniły wydajnością.
    Przy szeregowym połączeniu bardzo ciężko zapanować aby napięcia na wszystkich aku były równe, jak nawet wszystko dopasujesz to albo będą niedoładowane albo przeładowane, no przy czterech jeszcze jakoś można to ogarnąć dociążając poszczególne, ale to trzeba kogoś do obsługi zwłaszcza jak słoneczko zaświeci albo obciążenie wzrośnie

• Elmark
  • #34 20 Kwi 2017 11:42
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jest jeden bardzo prosty sposób. Na każde 12V osobny regulator ładowania.

• #35 20 Kwi 2017 11:53
    3301
    Poziom 19  

No faktycznie jakieś wyjście jest i w moim przypadku to 16 regulatorów i jak odłaczy częśc aku to energia z paneli z powrotem do nieba, albo następne sterowniki i grzanie wody.

• Pomocny post
    #36 20 Kwi 2017 12:35
    hostii
    Poziom 22  

Ja mam tak ustawione, a ty masz nowszą wersje więc wybierz USER, ale dane muszą dotyczyć Twoich baterii, te ustawienia dotyczą moich.

Czym zastąpić akumulatory żelowe?

Dodano po 20 [minuty]:

3301 napisał:
    16 regulatorów

a i tak wszystkie aku spotkają się w jednym miejscu przy inverterze.... czyli najlepiej by było mieć instalacje 12V, ale żeby 3,2kW podłączyć do 12V trzeba kupić 4 takie regulatory,
    800W (12V)
    1600W (24V)
    2400W (36V)
    3200W (48V)
    kto za to zapłaci ? albo każdy panel do osobnego regulatora i do banku baterii 12V, chciałbym to zobaczyć jak to działa 12 regulatorów i każdy swoje o kilometrze kabli nie wspomnę

• #37 20 Kwi 2017 16:15
    prose
    Poziom 33  

3301 napisał:
    @prose a masz połączone wszystkie szeregowo?
    Dwa rzędy po 20 sztuk szeregowo i równolegle na 24 V.

Dodano po 1 [minuty]:

Cela ma 1,2 V.

• #38 20 Kwi 2017 16:23
    Wlodek22
    Poziom 27  

hostii napisał:

kto za to zapłaci ? albo każdy panel do osobnego regulatora i do banku baterii 12V, chciałbym to zobaczyć jak to działa 12 regulatorów i każdy swoje o kilometrze kabli nie wspomnę

Można dać po jednym na parę czyli 24V, a panele wszystkie połączyć równolegle i jeden gruby kabel. To jest kolego koszt nic nie robienia. Zamiast tego można kupić 12 woltomierzy po 7zł na każdy akumulator i raz na miesiąc zajrzeć, czy wszystko jest ok. Wystarczy w zasadzie zwykły miernik uniwersalny i 5 min czasu oraz chęci. Można też bez mrugnięcia okiem pojechać po nowy akumulator za 2,3kzł, tak raz na dwa lata i mieć wszystko w ...

• #39 20 Kwi 2017 16:32
    hostii
    Poziom 22  

Wlodek22 napisał:
    Można dać po jednym na parę czyli 24V,

To już potrzeba 2 takie regulatory, koszt jednego 1,5tyś, i pytanie czy napięcia na tych aku napięcia będą identyczne ?

• #40 20 Kwi 2017 16:56
    3301
    Poziom 19  

prose napisał:
    3301 napisał:
    @prose a masz połączone wszystkie szeregowo?
    Dwa rzędy po 20 sztuk szeregowo i równolegle na 24 V.

Dodano po 1 [minuty]:

Cela ma 1,2 V.

No tak ale u mnie 2% na aku to dziesiąte a u Ciebie setne czego nie na każdym mierniku zobaczysz, zmierz na 10 ogniwach.

• #41 20 Kwi 2017 17:03
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Zastanawiam się dlaczego nie stosować instalacji 12V. Kłopot z róźnymi parametrami by zniknął, ale naleźałoby zmienić okablowanie odbiorników.

• Pomocny post
    #42 20 Kwi 2017 17:07
    hostii
    Poziom 22  

Zbigniew 400 napisał:
    Zastanawiam się dlaczego nie stosować instalacji 12V. Kłopot z róźnymi parametrami by zniknął, ale naleźałoby zmienić okablowanie odbiorników.

Kolego pisałem wcześniej
    800W (12V)
    1600W (24V)
    2400W (36V)
    3200W (48V)
    przy instalacji 3kW trzeba 4 takie regulatory każdy 1,5tyś, ale nie wiadomo jak by one się zachowywały, bo synchronizacji między nimi brak, bardziej poszedł bym w balanser bo koszt był by mniejszy, przy jednym stringu bateryjnym

• #43 20 Kwi 2017 17:09
    3301
    Poziom 19  

Można i 12V tylko że przy 3kW to 250A, przewody 120mm2 i duże straty

• #44 20 Kwi 2017 18:01
    Wlodek22
    Poziom 27  

hostii napisał:

To już potrzeba 2 takie regulatory, koszt jednego 1,5tyś, i pytanie czy napięcia na tych aku napięcia będą identyczne ?

Tzn, chciałbyś gwarancji, że będzie identyczne. Nie, nie będzie i nie będzie żadnej gwarancji.
    Nie popadajcie w skrajność, wystarczy świadomość problemu, zwykły miernik uniwersalny i okresowa kontrola. Jak ktoś jest burżuj, to wie co robić.

• #45 20 Kwi 2017 18:28
    cebek
    Poziom 10  

Cytat:
    Tzn, chciałbyś gwarancji, że będzie identyczne. Nie, nie będzie i nie będzie żadnej gwarancji.
    Nie popadajcie w skrajność, wystarczy świadomość problemu, zwykły miernik uniwersalny i okresowa kontrola. Jak ktoś jest burżuj, to wie co robić.

I taki mam teraz plan. Cztery nowe akumulatory samochodowe zamontowane. W maju dorzucę kolejne cztery. A na razie co tydzień pomiar każdego akumulatora i sprawdzanie poziomu elektrolitu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

• #46 20 Kwi 2017 18:56
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Brak czytania ze zrozumieniem. Zasilanie domu z kaźdego akumulatora na osobne obwody. Trzeba je rozdzielić.
    Oświetlenie bezpośrednio z 12V. Reszta obwodów z osobnych przetwornic a najlepiej kaźde z własnej przetwornicy.

• #47 20 Kwi 2017 19:04
    cebek
    Poziom 10  

Zbigniew 400 napisał:
    Brak czytania ze zrozumieniem. Zasilanie domu z kaźdego akumulatora na osobne obwody. Trzeba je rozdzielić.
    Oświetlenie bezpośrednio z 12V. Reszta obwodów z osobnych przetwornic a najlepiej kaźde z własnej przetwornicy.

Fakt. Nic z tego nie rozumiem. Cały czas rozmawiamy o tym żeby różnice napięcia na akumulatorach były jak najmniejsze. A Ty sugerujesz żeby z każdego akumulatora zasilać różne odbiorniki o różnym poborze prądu. Jak to wtedy zgrać do kupy?

• #48 20 Kwi 2017 20:37
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność akumulatora ołowiowego, nie ładuj go do napięcia wyższego niż 2,3V/celę.

• #49 20 Kwi 2017 20:41
    hostii
    Poziom 22  

Zbigniew 400 napisał:

Oświetlenie na 12V jeszcze mogę się zgodzić, ale montowanie iluś tam inwerterów to kompletny bezsens chyba lepiej mieć 3kW niż 3x1kW gdzie się nawet wody na tym nie zagrzeje i większe straty. Ja mam jeszcze zamontowany mały inwerter 300W do którego mam podłączone urządzenia dla których musi być gwarancja zasilania swith i router na 230V a resztę mam przez zasilacza 12V 150W gdzie podłączone jest: 2xLK,4xAP,mediaconwertery, internet orange,dekodery, stacja pogody itp.. wszystko co na 12V,nawet ładowarki do telefonów, a do tego akumulator (od łodzi) równolegle podłączony w sumie pobór ok 100W. Ten mały inwerter cały czas chodzi, na bateriach nie ma możliwości przełączenia w/w urządzeń na sieć. Uruchomiłem to na początku stycznia i prądu mu jeszcze nie zabrakło, ale w niektóre dni pod rząd było cienko.

Ogólnie szacun dla kolegi że mieszka w off-grid domu, na forum jeszcze takiego przypadku nie było.W tym momencie mocno zastanowił bym się nad wiatrakiem 48V. Jestem ciekaw czy kolega mieszka tam cały czas czy z tymczasowo, jak długo,ilu ludzi, skąd woda ciepła zimna itd. Może być ciekawy nowy temat, bo już padały pytania dotyczące domów bez podłączenia do sieci a tu proszę

• #50 20 Kwi 2017 20:48
    BocianXX
    Poziom 14  

@cebek a czy monitorowałeś (chociażby okresowo) napięcia poszczególnych akumulatorów w trakcie ładowania i rozładowania? Mam off-grid'a 24V 120Ah (akumulatory AGM kupione okazyjnie, nowe, też niby przewidziane do 12lat pracy). Z początku, gdy używałem regulatora ładowania Steca z PWM to w końcowej fazie ładowania jeden akumulator delikatnie syczał. Przy ładowaniu jego napięcie było o ok. 0,6V wyższe od sąsiada. Co ciekawe przy rozładowywaniu, nawet dużym prądem, napięcia na obydwu identyczne co do 0,02V. Początkowo myślałem, że problemem jest regulator PWM ale po przejściu na 30A Tracera z MPPT problem również występował. Spokój mam dopiero po zainstalowaniu balansera, jak z linku poniżej. Do 48V instalacji potrzebowałbyś jednak 3szt takich urządzeń lub jedno bardziej rozbudowane.

https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-Batt...32287146736.html?spm=2114.13010608.0.0.Bplg2Q

• #51 20 Kwi 2017 21:25
    Wlodek22
    Poziom 27  

Spokój, czy to nie za dużo powiedziane? Z tego co widzę, to urządzenie tylko monitoruje napięcia. Czy ma też w sobie jakieś obciążenie typu żarówka do wyrównywania napięć?

• #52 20 Kwi 2017 21:26
    cebek
    Poziom 10  

No właśnie mój błąd polega na tym że uwierzyłem firmie montującej instalację solarną. Twierdzili że wszystko będzie działać byle by nie rozładowywać za bardzo akumulatorów. Sugerowałem się tym że przetwornica ma zabezpieczenie i zaalarmuje zanim napięcie spadnie do niebezpiecznego poziomu. Nie monitorowałem napięć na poszczególnych akumulatorach bo instalacja miała być bezobsługowa. Teraz uczę się na swoich błędach i powoli ogarniam wszystko do kupy. Jak pisałem w innym temacie mam drugą małą instalację 12V która obsługuje mi oświetlenie 12V led , instalację od internetu itp. Domek stoi w górach przy podziemnej trasie turystycznej której jestem właścicielem. Z racji tego że interes dopiero się rozkręca to nie stać mnie jeszcze na ochronę która będzie tego pilnować całą dobę więc mieszkam tu praktyczne całą dobę . Nie mam w domku instalacji z ciepłą wodą bo dopiero nad tym pracuję. Prąd na razie mam z solarów i z agregatu, ogarniam powoli papiery do zrobienia małej 600W elektrowni wodnej. Wiatrak się nie sprawdził bo domek stoi w tak głębokiej dolinie że cieżko tu o stabilny wiatr.

• #53 20 Kwi 2017 21:30
    BocianXX
    Poziom 14  

Tak, spokój. Urządzenie to monitoruje na bieżąco napięcie na obydwu akumulatorach i jeśli różnica przekroczy bodaj 0,03V przekierowuje prąd z akumulatora o wyższym napięciu do tego o niższym. Natężenie prądu (w zależności zapewne od aktualnej różnicy napięć) może wynosić do 5A i to w zupełności w moim przypadku wystarcza.

• #54 20 Kwi 2017 21:57
    3301
    Poziom 19  

BocianXX napisał:
    @cebek a czy monitorowałeś (chociażby okresowo) napięcia poszczególnych akumulatorów w trakcie ładowania i rozładowania? Mam off-grid'a 24V 120Ah (akumulatory AGM kupione okazyjnie, nowe, też niby przewidziane do 12lat pracy). Z początku, gdy używałem regulatora ładowania Steca z PWM to w końcowej fazie ładowania jeden akumulator delikatnie syczał. Przy ładowaniu jego napięcie było o ok. 0,6V wyższe od sąsiada. Co ciekawe przy rozładowywaniu, nawet dużym prądem, napięcia na obydwu identyczne co do 0,02V. Początkowo myślałem, że problemem jest regulator PWM ale po przejściu na 30A Tracera z MPPT problem również występował. Spokój mam dopiero po zainstalowaniu balansera, jak z linku poniżej. Do 48V instalacji potrzebowałbyś jednak 3szt takich urządzeń lub jedno bardziej rozbudowane.

https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-Batt...32287146736.html?spm=2114.13010608.0.0.Bplg2Q

Widzę że kolega @BocianXX spodziewając się pytania n/t rozładowywania asekuracyjnie napisał:

"Co ciekawe przy rozładowywaniu, nawet dużym prądem, napięcia na obydwu identyczne co do 0,02V. "

a z moich doświadczeń wynika że jeżeli przy ładowaniu występują różnice napięć na poszczególnych akumulatorach to to samo dzieje się przy rozładowywaniu a nawet różnice przy większych obciążeniach są większe.
    Przy końcu ładowania przez zaawansowany regulator prąd zostaje ograniczony, więc różnica w napięciach na aku będzie mniejsza niż w przypadku rozładowywania prądem nad którym nie ma kontroli a jedynie odcięcie w przypadku obniżenia się napięcia do ustawionego poziomu dla całej sekcji akumulatorów, a to nie zabezpiecza niebezpiecznie niskiego poziomu napięcia na poszczególnych aku. Tak że przy ładoawniu wyrównuje ale przy wyładowywaniu już nie.
    Ja jak pisałem mam 16 połączonych szeregowo, nie zapanowałem nad tym problemem więc dobrałem obciążenie UPSa do poboru prądu z aku na poziomie 5 -6A (nocą ok. 1-1,5) więc aku pracują na jakieś 50%, jak jestem w domu to kontroluję napięcie i ewentualnie dołączam równolegle kolejne aku do tego na którym napięcie spada najbardziej.
    Ale już niedługo bo będzie on-grid i święty spokój.

• #55 20 Kwi 2017 22:38
    BocianXX
    Poziom 14  

@3301 mnie również to zdziwiło i spodziewałem się na początku właśnie znacznego rozjazdu napięć podczas rozładowania. Wspomniana różnica występuje jednak tylko w ostatniej fazie ładowania (powyżej 28,5V), gdy jak piszesz, prąd jest już ograniczany przez kontroler. Przy rozładowaniu testowałem obciążając inwerter włączonym preheaterem, stacja lutowniczna, laptop, drukarka laserowa + inny sprzęt warsztatowy i różnice napięć na aku, jak pisałem były pomijalne. Na koniec poszedł czajnik 2000W i również napięcia bardzo równo, ale tu niestety tylko 30sek i zadziałało zabezpieczenie bo inwerter do 1800W mocy ciągłej.

• Pomocny post
    #56 21 Kwi 2017 12:03
    wodzu12240
    Poziom 12  

W celu wyrównania napięć na akumulatorach możesz zastosować takie regulatory ładowania jak tutaj http://elektronika.5v.pl/_regulator_ladowania_tiny_pwm.php . Dla instalacji 48 V musiałbyś wykonać 4 sztuki każdy regulator nadzorowałby napięcia na jednym akumulatorze 12V . W przypadku ładowania gdy napięcie na jednym z nich zacznie rosnąć to regulator zacznie bocznikować prąd ładowania przez co na tym akumulatorze napięcie już nie będzie wzrastać . Koszt elementów dla jednej sztuki to ok 20 zł . A tobie potrzeba 4 sztuki . W takim układzie zostałbyś nadal na napięciu 48 V ale zostałby ograniczone rozbieżności pomiędzy poszczególnymi akumulatorami .

• #57 21 Kwi 2017 21:32
    prose
    Poziom 33  

@cebek Nie lepiej by było zainstalować trakcyjne?

• #58 24 Kwi 2017 14:50
    cebek
    Poziom 10  

prose napisał:
    @cebek Nie lepiej by było zainstalować trakcyjne?

Na razie podjąłem decyzję że spróbuje najtańszej wersji czyli samochodowych. Na początku maja chcę dorzucić kolejną partię akumulatorów, tak żeby było 360Ah i zobaczę jak to będzie działać. Przyjąłem większe rygory co do napięć ładowania i rozładowywania. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

• #59 24 Kwi 2017 15:08
    prose
    Poziom 33  

cebek napisał:
    Na razie podjąłem decyzję że spróbuje najtańszej wersji czyli samochodowych.
    Miałem na samochodowych wytrzymały 2,5 roku. Czym zastąpić akumulatory żelowe? Teraz mam takie.

• #60 24 Kwi 2017 16:16
    cebek
    Poziom 10  

To jak moje wytrzymają 2 lata to będę zadowolony. Długo masz te trakcyjne?? Duży zapas pojemności? Na razie w cenie dwóch żelowych 200Ah Będę miał osiem samochodowych 180Ah.