Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV

artjab 19 Kwi 2017 19:23 1470 19
  • #1 19 Kwi 2017 19:23
    artjab
    Poziom 20  

Mam w domu małą sieć antenową na 6 telewizorów. Antena ze wzmacniaczem, potem na spliterze-sumatorze dodany sygnał z modulatora analogowego kanał 2 DK, potem wzmacniacz z 4 wyjściami, każde z osobną regulacją. Potem to wszystko jeszcze rozgałęzione. Na jednym TV są zaniki sygnału, co ciekawe jak ten sam sygnał antenowy podłączę do dekodera DVBT Manta , potem po HDMI do TV to jest dobrze. Wszystko wskazywało by że jest uszkodzony telewizor. Jest to SONY KDL-32R410B. Ale jak do tego TV podłączę prostą antenę pokojową bez wzmacniacza to nie ma zaników. Nie odbiera wszystkich programów bo sygnał jest słabszy.
    Kiedy akurat odbiór jest dobry to TV pokazuje 0 błędów C/N 31dB jakość 100 siła sygnału 100. Kiedy pojawi się zanik trwa ok 2-3sekundy wszystkie parametry spadają potem wracają i znowu jest dobrze. Wstawiłem przy wejściu do TV fitr LTE i nic nie pomogło. Na tym samym kablu jest splitter i wisi jeszcze jeden TV i tam jest dobrze. Odłączałem sygnał analogowy z modulatora i też nic nie pomaga.
    Już brakuje mi pomysłów.

0 19
  • #2 19 Kwi 2017 20:14
    lord232!
    Poziom 27  

A nie masz włączone w TV zasilania wzmacniacza anteny?

0
  • #3 19 Kwi 2017 21:25
    artjab
    Poziom 20  

W TV nie ma takiej opcji.
    Poza tym na próbę wpiąłem szeregowo kondensatory 1n w kablu antenowym zarówno w żyłę roboczą jak i ekran, tak dla wyeliminowania zakłóceń , ale to nie pomogło.

0
  • #5 20 Kwi 2017 09:25
    irekr
    Moderator

Możesz schematycznie namalować cała instalację i wyszczególnieniem odcinków przewodów i co jest gdzie podłączone. I przychylam się do pytania czy ten feralny odbiornik podłączyłeś w innym miejscu i jak się zachowywał...

Tak dla wyjaśnienia - dekodery BARDZO różnią się od siebie parametrami i niewielkie pozornie różnice mogą mieć różne znaczenia na różnych odbiornikach.
    Wszelkie filtry - LTE także - podłącza się zawsze na kabel pomiędzy anteną a pierwszym punktem podziału. Natomiast stosowanie filtru LTE umieszczonego na kablu idącym do anteny ze wzmacniaczem to podstawowy błąd w myśleniu.

Prawidłowa konfiguracja powinna wyglądać tak:
    - antena z symetryzatorem - jeżeli jest konieczny;
    - dobry odcinek kabla z bardzo staranne zarobionymi wtykami;
    - filtr pasmowy/powierzchniowy/ceramiczny, jeżeli tego wymaga środowisko sygnałowe
    - wzmacniacz przelotowy - jeżeli jest wskazany (na kilka tysięcy anten jakie założyłem musiałem założyć mniej niż 20 wzmacniaczy, zdemontowałem kilkaset);
    - układ dystrybucji i podziału sygnału - w zależności wg potrzeb, generalna zasada to takie konfigurowanie sieci by na każdym zakończeniu wszystkie interesujące nas sygnały miały ten sam poziom, wbrew pozorom jest to najtrudniejsze zadanie.

Należy powoli zapominać o wzmacniaczach dopuszkowych, za kilka lat rozpocznie się wprowadzanie kolejnej dewidendy cyfrowej i znikną kanały TV od 49 w górę - ten proces już się zaczął za naszą zachodnią granicą.

0
  • #6 20 Kwi 2017 18:54
    artjab
    Poziom 20  

Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV

W załączniku schemat instalacji. Feralny jest TV5. Podłączyłem go w miejsce TV1 i jest to samo. Na drugim załączniku jest zrzut z ekranu TV w sytuacji dobrego odbioru. W momencie zaniku jakość sygnału spada do 30%, CN dalej jest 31, AGC wzrasta do 230 , UEC wrasta do 1200.
    Cała sieć działa już ok 10lat jeszcze na TV analogowej. Wszystko działało dobrze również na DVBT mniej więcej do końca 2016r. Teraz pojawiły się nowe MUXy i internet LTE i przez to eter jest bardziej zaśmiecony. Ja w domu nie używam internetu LTE. Modulator analogowy nie zakłóca, bo po jego wyłączeniu jest to samo.

0
  • #7 20 Kwi 2017 22:31
    irekr
    Moderator

Jeszcze podaj długości przewodów.

Ten modulator analogowy pracuje na kanale 2gim czyli wizja 59,25, fonia 65,75? Nie ma on przelotu sygnału antenowego? W zasadzie powinien być dołączony do sieci przy pomocy zwrotnicy a nie sumatora.

W Sosnowcu wzmacniacz przy antenie to zły pomysł, gdyż Kosztowy widać gołym okiem.

Te zaniki są na wszystkich MUX-ach czy tylko na jednym?
    Nie da rady sygnału satelitarnego puścić oddzielnym kablem?

Zakłócenia od LTE mogą pochodzić od sąsiadów, nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Także standardowy smartfon jak jest zalogowany do LTE to co jakiś czas i tak uruchamia nadajnik. Play i Sferia maja na terenie Sosnowca około 30tu BTS-ów w paśmie 800 MHz.

0
  • #8 21 Kwi 2017 18:26
    artjab
    Poziom 20  

Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV

Na schemacie dodałem długości kabli i opisałem niektóre urządzenia.
    Modulator pracuje na 2 kanale - takie częstotliwości jak podałeś. Próbowałem z różnymi kanałami (najwyższy 23),ale nie miało to wpływu na zaniki. Modulator ma przelot RF ale nigdy to dobrze nie działało. Prawdopodobnie uszkodzone od nowości. Jako sumator używam zwykłego splitera. MUX1 kanał 55 zanika, MUX2 kanał 49 zanika, MUX3 kanał 41 zanika, MUX?? kanał 21 PolsatHD, TVS, TV Republika nie zanika całkowicie pojawiają się pixele. Ten sygnał jest chyba najstabilniejszy. MUX8 kanał6 nie wiem bo bardzo rzadko oglądam i nie udało mi się złapać zaników.

Nie mogę sygnału TV i SAT puścić w osobnych kablach, bo kabel jest schowany pod elewacją budynku , 15 lat temu nie przewidziałem że do połączenia dwóch mieszkań będą potrzebne 2 kable. Nawet jak wyłączę tuner TVsat całkowice, to zaniki dalej są.

0
  • #9 22 Kwi 2017 17:42
    irekr
    Moderator

Przeanalizuje i odpowiem. Jak na moje odczucie to kombinacja anteny Dexta z AWS-em to pierwszy element, któremu trzeba się przypatrzeć. A sumie sygnały w Sosnowcu są bardzo silne i antena ze wzmacniaczem poganiająca wzmacniacz z pasywnym dzielnikiem to trochę za wiele. Do tego dodajesz sygnał z modulatora analogowego, którego sygnał wyjściowy jest na poziomie przesterowania wejść cyfrowych w odbiornikach.

Na początek zrobiłbym test:
    - pasywna antena - nawet prosta yaga 3 elementy zamiast tej Dexty
    - odłączyć sumator razem z modulatorem, tak dla testów oczywiście

Generalnie na pewno należy zastąpić sumator sygnałów anteny i z modulatora zwrotnicą, ale taka co ma jedno wejście UHF/VHF-III (170 - 900 MHz) i drugie wejście FM/VHF-I (40-120 MHz). Taka zwrotnica wytnie cały bałagan poniżej 170 MHz.
    Obecnie w ofercie Dipola ich nie widzę ale sam niedawno coś podobnego instalowałem, gdzieś wygrzebane w "śmieciach". Stara zwrotnica POLKAT-u do podłączenia anten k.2 i k.11, jakie kiedyś w okolicach Warszawy instalowano.
    Modulator należy podłączyć przez tłumik, chyba że ma regulacje siły sygnału HF.

Obowiązkowo dla testów należy podłączyć feralny telewizor do anteny bezpośrednio, bez jakichkolwiek "dodatków" lub w innym miejscu, tak jak to koledzy sygnalizowali powyżej. Wysoce prawdopodobne, że na wejście tego odbiornika trafia kombinacja sygnałów bezpośrednich z "wycieku" (na przez sumatory satelitarne) i sygnałów przez instalacje - dość rozbudowaną przyznam i rozumiem jej sens.

Na spokojnie, krok po kroku.....

0
  • #10 22 Kwi 2017 22:17
    Darek.S
    Poziom 31  

artjab napisał:
    Feralny jest TV5. Podłączyłem go w miejsce TV1 i jest to samo.

Z pozoru wynikałoby, że to właśnie ten Sony ma problemy skoro w dwóch miejscach jest podobnie. A tam gdzie jest TV1 nie ma zwrotnic TV-Sat a li tylko sygnał w pasmie naziemnym ( DVBT i modulator ). Mam pewną teorie ale najpierw chciałbym odpowiedź na pytanie czy ta instalacja kiedyś działała ( i jak długo) a teraz przestała czy teraz zostały zrobione pewne przeróbki? reasumując czy zamieszczony schemat to świeża konstrukcja czy ju z pewnym stażem?

0
  • #11 23 Kwi 2017 16:11
    irekr
    Moderator

W ramach rozszerzenia tego co napisał Darek: wystarczy jeden źle zrobiony wtyk z złą masą (np niedawno nieco skorodował) i efekty jakie opisujesz mogą mieć miejsce. Przy dość rozległych instalacjach w których występują sygnały idące w różnych kierunkach, a do tego mamy do czynienia ze składowymi prądów stałych, na takie "cuda" należy być przygotowanym.

0
  • #12 23 Kwi 2017 23:18
    artjab
    Poziom 20  

Zgodnie z sugestią kol "irekr" wymieniłem antenę na pasywną 16 elementową z symetryzatorem prod Dipol A1610, za anteną wpiąłem filtr LTE. Przez parę dni będę ją testował, potem dam znać.

Instalacja tak jak pisałem działa ok 15lat. Jeszcze na TV analogowej. Po przejściu na TV cyfrową wymieniłem wzmacniacz na AWS i nie było żadnych problemów. Zaniki zaczęły się ok początku tego roku. TV Sony działał dobrze przez dwa lata od kupna. Teraz skończyłą się na niego gwarancja, ale wydaje mi się że jest on dobry i oddawanie do serwisu nic nie da.

Do nadajnika Kosztowy mam 16km. Do lotniska w Pyrzowicach ok 20km - ale inny kierunek ok 90stopni. Komisariat Policji z dużą anteną na dachu ok 1km , kierunek ten sam co do nadajnika Kosztowy.

W mojej sieci tylko jeden telewizor oznaczony TV1 ma wtyk zasilający z uziemieniem i dzięki temu łączy ekrany kabli z uziemieniem energetycznym. Pozostałe TV mają wtyczki płaskie . Wszystkie połączenia złączy F i wtyczek są w dobrym stanie. Modulator ma regulację poziomu sygnału wyjściowego RF i jest ustawiona praktycznie na minimum, to wystarczyło do dobrego odbioru na najdalszym TV.

0
  • #13 24 Kwi 2017 08:19
    Darek.S
    Poziom 31  

irekr napisał:
    a do tego mamy do czynienia ze składowymi prądów stałych, na takie "cuda" należy być przygotowanym.

Nie tylko składowe stałe ale i zmienne i bardziej to bym obstawiał, szczególnie, że instalacja obejmuje dwa mieszkania. W jednym rozległym obiekcie pomiędzy ekranami kabli łączących dwa skrzydła tego obiektu było 80V składowej zmiennej :shocked!: Takie efekty właśnie może robić pętla masy.
    artjab napisał:

W mojej sieci tylko jeden telewizor oznaczony TV1 ma wtyk zasilający z uziemieniem i dzięki temu łączy ekrany kabli z uziemieniem energetycznym.

Na próbę nie zawadzi podłączyć ten telewizor z pominięciem bolca.
    Nic nie napisałeś jak po wymianie anteny ale przypuszczam, że jest poprawa ( były dwa wzmacniacze w kaskadzie ...)
    Tak jak myślałem instalacje używasz już długi czas.
    Na koniec powiem co w/g mnie było główną przyczyną. Tętnienia sieciowe zasilacza wzmacniacza AWS. Sam mam wzmacniacz tej firmy i ostatnio też jeden odbiornik zaczął robić problemy na początku na Mux8 a potem już na pozostałych. Inne odbiorniki radziły sobie lepiej ( jeszcze jeden też okresowo miał problemy z Mux8).
    Po naprawie zasilacza spokój. Mój zasilacz miał ponad 10 lat Twój znacznie mniej... ale jak wszyscy wiemy firmy w dzisiejszych czasach nie dbają o długowieczność swoich wyrobów ( a przynajmniej mniej niż kiedyś ). Ba celowo redukują żywotność z wiadomych powodów :| . Takie czasy.

0
  • Pomocny post
    #14 24 Kwi 2017 13:18
    irekr
    Moderator

Ja dodam tylko, że jeżeli instalacja jest typu TN-C (zerowanie bolców), to w praktyce uziemienie instalacja antenowej możemy potraktować jako nieistniejące. Do tego jeżeli w jakimkolwiek miejscu masa kabli ma kontakt z uziemieniem mogą wystąpić przeróżne cuda. Zapewne w odbiorniku "z bolcem" nie ma możliwości odłączenia przewodu ochronnego od masy gniazda antenowego.
    Przy tak rozległej instalacji niezbędne jest wyznaczenie "punktu masy", który to punkt powinien być podłączony - w tej akurat konfiguracji - w dwóch miejscach:
    - w okolicach głównego wzmacniacza dystrybucji (AWS-a) i obejmować "lewe" mieszkanie ale bez odbiornika i rozgałęźnika satelitarnego oraz modulatora,
    - w okolicach anteny satelitarnej - zwrotnicy TV/SAT w "prawym" mieszkaniu i obejmujące wszystkie kable po tej stronie wraz z kablem korespondencyjnym.

I tu ważna uwaga : pomiędzy zwrotnice TV/SAT a AWS-a należy włączyć izolator galwaniczny (http://www.dipol.com.pl/izolator_galwaniczny_5-2400mhz_signal_R48605.htm), taki sam izolator musi być włączony w kabel idący z modulatora do sumatora/zwrotnicy. Dekoder satelitarny i modulator będą "otrzymywał masę" z "prawego mieszkania".

0
  • #15 24 Kwi 2017 23:20
    artjab
    Poziom 20  

Po założeniu nowej anteny wydaje się że jest lepiej, ale muszę się upewnić po paru dniach. Wypiąłem filtr LTE bo trochę osłabiał sygnał i na kanale 55 były zaniki na dwóch TV.
    Układ sieci w domu mam TN-CS a właściwie TT. Oprócz przewodu N jest bednarka ok 25m wkopana w ziemię i podłączona do PE. Dodatkowo N i PE są zwarte.

Wydaje mi się że zasilacz 12V jest OK. Jeszcze przy TV analogowej miałem 3 zasilacze wtykowe 100mA -trafo + stabilizator do anteny do modulatora i do wzmacniacza i zawsze któryś szwankował. Zasilacze były podłączone non stop i ich żywotność wynosiła 1,5 roku. Kiedy przy odbiorze analogowym robiły się poziome pasy to wiadomo było że do wymiany jest kondensator w zasilaczu. Potem zastosowałem jeden mały zasilacz impulsowy 1A i wszystko spiąłem razem. Zasilacz się nie grzeje i elektolity nie wysychają i chodzi poprawnie już ok 5lat. Ale dla pewności jutro podłącze do AWSa zasilacz laboratoryjny.

Miałem już kiedyś prądy wyrównawcze w ekranach kabli i silne zakłócenia sygnału. Pomiędzy wypiętą wtyczką a gniazdem w TV były małe iskierki. W telewizorze oznaczonym na schemacie TV2 zastosowałem izolację galwaniczną (na ekranie i żyle roboczej kondensatory 200pF) i wszystko wróciło do normy.

Dziękuję za rady. Dam jeszcze znać co dalej, bo są takie dni że zakłóceń nie ma w ogóle i dopiero po około tygodniu będę pewny że nowa antena pomogła.

0
  • #16 03 Maj 2017 13:30
    artjab
    Poziom 20  

Po około tygodniu już mam pierwsze spostrzeżenia. Kanały 21, 41,49 działają prawidłowo. Kanał 55 MUX1 ma wahający się sygnał, czasami są zaniki. W mojej lokalizacji nadajnik 55 kanału Mysłowice Kosztowy jest oddalony ok 16km ma moc 50kW. Azymut ustawienia anteny 230°. Ten sam MUX na tym samym kanale jest nadawany z Wisły Skrzyczne, moc 100kW. Nadajnik jest oddalony o 100km, ale azymut ustawienia anteny wynosi 200°. Rożnica azymutów jest niewielka. Czy to może mieć wpływ na wahania sygnału?

0
  • #17 03 Maj 2017 13:47
    irekr
    Moderator

Każdy SFN może a nawet ma wpływ na degradację sygnału.

W tym przypadku proponowałbym minimalne przemieszczenie anteny, np pół metra w bok, górę lub w dół. Być może trafiłeś ma miejsce, w którym MUX1 z Kosztów jest relatywnie słabszy niz inne z tego obiektu. Maksima i minima sygnału w przypadku interferencji/dyfrakcji raczej się nie pokrywają w skali częstotliwości.

0
  • #18 07 Maj 2017 17:27
    artjab
    Poziom 20  

W miejscu splitera łączącego sygnały z modulatora i z anteny zewnętrznej wstawiłem zwrotnicę. Trochę to trwało bo kupiłem przez internet. Teraz sytuacja z MUX1 na kanale 55 poprawiła się. Zniknął całkowicie MUX8 na kanale 6, bo sygnał "wycięła" zwrotnica. Nie przeszkadza mi to. Pozostałe MUXy działają bardzo dobrze. Pojawiły się tez MUXy czeskie na kanałach 37 i 54. Gratuluję wyczucia przez kol irekr. Okazało się że po części winna była antena ze wzmacniaczem i modulator pracujący na kanale 2 połączony przez spliter , na co irekr zwracał uwagę od początku.

0
  • #19 07 Maj 2017 18:13
    Darek.S
    Poziom 31  

artjab napisał:
    Zniknął całkowicie MUX8 na kanale 6, bo sygnał "wycięła" zwrotnica. Okazało się że po części winna była antena ze wzmacniaczem i modulator pracujący na kanale 2 połączony przez spliter , na co irekr zwracał uwagę od początku.

Co prawda piszesz, że na Mux8 ci nie zależy. Obecna zwrotnica go wycina. Ta którą sugerował Irek byłaby lepsza. Wynika z tego, że modulator "produkuje" sporo śmieci. Z ciekawości napisz co to za model. Mogłeś jeszcze spróbować zmienić kanał jego pracy (wtedy oczywiście bez zwrotnicy). Czemu akurat tak nisko?

0
  • #20 07 Maj 2017 20:48
    artjab
    Poziom 20  

Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV Zaniki sygnału DVBT na jednym TV w sieci antenowej z 6-ma TV

Być może oprócz wytłumienia harmonicznych modulatora zwrotnica wycięła również sygnał zakłócający. Obok mnie ok 1km jest policja z wielką anteną na dachu, w drugą strone ok 800m jest wieża telefonii komórkowej.
    Niski kanał wyprowadzony z modulatora ma małe tłumienie na kablach. Na modulatorze ustawiałem różne kanały, doszedłem do wniosku że im dalej od częstotliwości nadajników MUXów tym lepiej, każde kolejne harmoniczne są już słabsze. Na załącznikach pokazałem modulator i zwrotnicę.
    W przyszłości mam zamiar zastosować w mojej sieci modulator DVBT z wejściem HDMI, ale na razie cena takiego modulatora jest porażająca.

0
  Szukaj w 5mln produktów