Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autobus Bova - schemat elektryczny klimatyzacji

wenek17 19 Apr 2017 21:04 6720 18
 • #1
  wenek17
  Level 13  
  Witam wszystkich zmagam się z autobusem marki Bova 12 rok produkcji 2003 silnik od DAFa 95 Problem jest z klimatyzacją mianowicie nie uruchamia się sprężarka klimy (na krótko działa) z tego co wywnioskowałem nie wychodzi żaden sygnał po wciśnięciu przycisku uruchomienia klimatyzacji na panelu. Potrzebował bym schematu elektrycznego, opisu bezpieczników na pewno takie materiały były by pomocne :)
 • #2
  wenek17
  Level 13  
  Generalnie sytuacja wygląda tak na przekaźnik od sprężarki dochodzą trzy zasilania gdy wepnę kontrolkę w pin d sterowania uruchamia się spręzarka i wiatraki
 • #3
  Megawe
  Level 34  
  schemat będzie podobny jak w aucie osobowym gdzie mamy ich dwa podstawowe schematy: ręczne i automatyczne sterowanie.
  Żeby się klima załączyła musi być ciśnienie freonu w układzie. Jest do tego czujnik i od sygnału z niego trzeba zacząć
 • #4
  wenek17
  Level 13  
  Ciśnienie jest jak należy a czujniki ciśnienia działają tam na zasadzie ze jesli jest ciśnienie czujnik ma przejście jeśli nie ma ciśnienia niema przejścia. Wszystko z nimi w porządku. Zastanawia mnie teraz temat czy panel klimatyzacji jest całym sterownikiem czy gdzieś po drodze idzie to przez jakiś sterownik bo problem jest w tym ze na przekaźniku od cewki sprężarki jest 3 plusy i gdy dam kontrolke na kabel od sterowania sprężarka i wentylatory startują
 • Helpful post
  #5
  Megawe
  Level 34  
  Omomierzem można sprawdzić czy przewody z czujnika ciśnienia dochodzą do panelu.
  Jeżeli dochodzą to panel robi za sterownik jeżeli nie to trzeba szukać gdzie kończą się przewody od czujnika.
  Sterownik od klimy może się znajdować w sterowniku silnika.
  Może istnieje możliwość wyświetlenia kodu błędu na panelu klimy.
  Dodałem plik na temat klimatyzacji WABCO w autobusach w tym BOVA
 • #6
  wenek17
  Level 13  
  Sprawdzę gdzie te czynniki są podłączone. Błędy próbowałem wywołać niestety albo coś robię źle albo ten sterownik niema funkcji zdalnego wywołania błędów (na stronie wabco udało mi się wychaczyc że nie w każdej wersji się dalo)
 • Helpful post
  #7
  Hart3
  Level 26  
  Kolego Wenek...istnieje kilka konfiguracji układu klimatyzacji w tym autobusie oto jeden z nich Fatura wersja 1.
 • Helpful post
  #8
  licz3
  Level 13  
  A może klimatyzacja nie załącza się po prostu dlatego, że jest zimno? No chyba, że włączasz ją przyciskiem od odszraniania to wtedy powinna się załączyć.
 • #9
  wenek17
  Level 13  
  Hart3 dzięki wielkie wszystko odrazu stało się jaśniejsze :)
  Nie rozumiej tylko jednej rzeczy na schemacie 1.6 jest tam pod punktem 5 mostek z diodami w jakim celu on tam jest nie za bardzo wiem prosił bym o wyjaśnienie tego?

  Licz3 Też myślałem o tym i rozgrzałem wnętrze autobusu ale nie pomogło co do temperatury zewnętrznej to musimy czekać na cieplejsze dni :P
 • #11
  licz3
  Level 13  
  Quote:
  rozgrzałem wnętrze autobusu ale nie pomogło

  No właśnie samo podgrzanie wnętrza nie zawsze pomoże - miałem Setrę ze sterownikiem takim jak w bovie są stosowane i tam klimatyzacja załączała mi się dopiero przy jakichś 17-19 stopniach na zewnątrz.
  Zresztą w nowszych też przy podobnych temperaturach się załącza. Ale żeby załączyć nawet w takie zimno jak teraz to trzeba wcisnąć ten przycisk z kropelkami wody - wtedy chodzi klimatyzacja wraz z ogrzewaniem.
  Zawsze też można poszukać czujnika temp. zewnętrznej (w bovie był chyba pod przednim zderzakiem mniej więcej pod kierownicą) i go podgrzać, ale ten wcześniejszy sposób na sprawdzenie lepszy.
 • #12
  wenek17
  Level 13  
  Faktycznie możesz mieć rację z tą temperaturą zewnętrzną ale teraz jak już mam schematy to z górki ;) w środę będę grzebał i dam znać co i jak wygląda :)
 • #13
  wenek17
  Level 13  
  Witam ponownie klimatyzacja została sprawnie ogarnięta dzięki waszej pomocy :) ale problemów ciąg dalszy mianowicie nie działają nawiewy podłogowe (te co idą przez całą długość autobusu po obu stronach) ogrzewanie postojowe działa grzeje a żaden z wiatraków nie rusza, szczerze powiedziawszy nawet nie wiem jak się je uruchamia czy powinny reagować na potencjometr który znajduje się na panelu klimy czy na potencjometr znajdujący się na desce rozdzielczej
 • #14
  Hart3
  Level 26  
  Z Bovą miałam mało do czynienia lecz wydaje mi się że w środku są grzejniki typu fawir bez nadmuchu natomiast z przodu nagrzewnica z dmuchawą.
 • #15
  wenek17
  Level 13  
  Są nawiewy w środku na dmuchawy i z przodu nagrzewnica z dmuchawą. Zastanawiam się czy one powinny startować wraz z nawiewem przednim czy dopiero po starcie ogrzewania postojowego.Właściciel kupił niedawno pojazd i nawet nie wie jak to powinno być uruchamiane
 • #16
  wenek17
  Level 13  
  Więc tak wszystko zostało już sprawdzone i została jedna niewiadoma co reguluje i uruchamia wentylatory podłogowe czy panel klimatyzacji i ogrzewania czy potencjometr na desce który w tej chwili reguluje siłe nawiewu na szybę przednią. Na schemacie wygląda to tak (1. PWM signal) niema rozrysowane z którego sterownika sygnał wysyłany
 • #17
  licz3
  Level 13  
  Jeśli dobrze pamiętam (a myślę, że tak) to te wentylatory w podłodze uruchamiał sterownik klimatyzacji.
 • #18
  SabiK
  Level 11  
  Potencjometr uruchamia tylko i wyłącznie przedni wentylator.

  Sterownik klimatyzacji uruchamia 4 dmuchawy podłogowe i 6 dmuchaw dachowych.
  Bezpieczniki i przekaźniki dmuchaw podłogowych masz w szlafie na suficie a dachowych w komorze silnika.

  Wszystkie dmuchawy są takie same Spala więc można zamienić. Posiadają wbudowane sterowniki prędkości z układem scalonym.
  Mało prawdopodobne jest aby padły wszystkie 4 dmuchawy / bezpieczniki / przekaźniki więc szukałbym problemu w sterowniku. A czy startują dmuchawy gdy włączysz awaryjne ogrzewanie? Taki klawisz z czerwonym pstryczkiem zabezpieczającym.

  Sprawdzałeś czy dochodzi prąd do dmuchaw? - Są w kufrach pod plastikowymi obudowami na suficie.