Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JBL p1222, lub TB w8-670q - Tymczasowy subwoofer, jaka obudowa?

ven0n 20 Kwi 2017 00:42 519 4
  • #1 20 Kwi 2017 00:42
    ven0n
    Poziom 12  

Na chwilę obecną mam oba w/w przetworniki i chcę z któregoś z nich tymczasowo ukręcić w miarę poprawny subwoofer.
    Obecnie TB jest w oryginalnej obudowie Logitech z2300, a JBL p1222 dostał 40L@40-45hz, gdzie 30-40% objętości obudowy zajmuje ten olbrzym. Ani jeden, ani drugi subwoofer nie spełnia wymagań.

Logitech gra nawet poprawnie, ale jednak w samochodzie typu mini-van to troszkę za mało i brakuje niższego basu.

JBL p1222 dopiero po zatkaniu BR przestaje okrutnie buczeć i jazgotać, pojawia się niski bas, ale jest często zagłuszany przez wyższy 40Hz-60Hz.

Informacje co z czym i jak ustawione:
    Radio Pioneer MVH-190UB > Wzmacniacz Sony Xplod XM-5042
    Korekcja prawie na płasko(80Hz i 250Hz -1dB), (800Hz i 2500Hz 0dB), (8000Hz -1dB)
    Loudness i inne podbicia wyłączone
    Subwoofer 50Hz/0dB/-24

Na wzmacniaczu włączony filtr 80Hz.

0 4
  • #2 20 Kwi 2017 08:55
    adam_1991r
    Poziom 24  

Według mnie masz za wysoko strojonego tego jbl. 35hz będzie odpowiednio. Po drugie nigdzie nie mogę znaleźć parametrów ale wydaje mi się że wzmak jest zdecydowanie za słaby, bo ma tylko 120w.
    Napisz jeszcze jak masz ustawiony gain we wzmacniaczu oraz jakie głośniki z przodu i czy zasilasz je z radia?

0
  • #3 20 Kwi 2017 14:39
    ven0n
    Poziom 12  

adam_1991r napisał:
    Napisz jeszcze jak masz ustawiony gain we wzmacniaczu oraz jakie głośniki z przodu i czy zasilasz je z radia?

Gain jest tak na 60%, ale to też kwestia kabla chinch-chinch, w moim przypadku na chwilę obecną ten kabel jest wyjątkowo lichy i niedługo go wymienię.
    Głośniki z przodu, to oryginalne wysokotonówki i buczące midy LG(Pomarańczowa membrana, koaksjalne)
    Zestaw z przodu będzie zastąpiony na GMS 965(Też zostanie podłączony pod xploda) + Lekkie wytłumienie drzwi.

BR w JBLu zatykałem na kilka sposobów, najlepiej brzmi, jak jest zapchane 65-75% BR, ale czasami słychać tego suba w bagażniku - może to być wina obecnego zestawu z przodu.

https://www.manualslib.com/manual/284636/Jbl-P1222.html#manual
    Closed w tak małym litrażu rzeczywiście wymaga mocnego wzmaka i najlepiej gdyby jeszcze jakieś DSP(Albo korekcja/filtr) było do wyrównania charakterystyki.
    BP odpada, po charakterystyce widać, że to będzie jedno wielkie łubudubu.

Nad BR można by coś pokombinować - przy tej mocy(125W) mógłbym zastosować 60L@30Hz BR szczelinowy 1/3SD, albo 1/4 SD i dobrze wyprofilować.

0
  • #4 20 Kwi 2017 16:22
    adam_1991r
    Poziom 24  

Ja bym zrobił tak jak zaleca producent czyli 50l strojone na 33Hz, ale nie wiem czy nie lepiej będzie zrobić jednak 30l obudowę zamkniętą, ponieważ zagra on w niej dużo szybciej. Ale najważniejsze to wymienić wzmacniacz na mocniejszy. Głośnik ma 400W a ty mu dajesz tylko 120W więc wydaje mi się że to główna przyczyna buczenia. Jak gra Ci za bardzo z tyłu spróbuj odwrócić jego fazę (albo w radiu albo zamienić plus z minusem przy głośniku).

Jak chcesz sprawdzić jak gra w zamkniętej to zatkaj otwór w twojej aktualnej skrzyni i wrzuć do środka jakiś drewniany klocek przykładowo co odejmie te 10 litrów. To jest głośnik dwucewkowy? 2X2OHM? Jak tak to jak masz go podpiętego? Pod 4ohm?

0
  • #5 20 Kwi 2017 17:02
    ven0n
    Poziom 12  

Spięty w 4 ohm i wzmacniacz w mostku.
    Zalecane 30L, więc w obudowie 40L gdzie sam głośnik zajmuje 5-10L to jest tyle ile producent zaleca.
    Z tym buczeniem to ciężko stwierdzić, bo to może być rezonans klapy od bagażnika, ogólnie fala stojąca z przodu samochodu.
    Z fazą też kombinowałem, zamiana kabelków + z -, w radiu też da się odwracać fazę.

0