Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dogrzewanie tuneli foliowych

Contar323 20 Kwi 2017 12:39 4074 30
  • #1 20 Kwi 2017 12:39
    Contar323
    Poziom 6  

Kwiecień, plecień bo przelata
    przyniósł zimę zamiast lata

Temperatury nie sprzyjają uprawie roślin. W tym roku ogólnie ma nie być wysokich temperatur. Rośliny z terenów okołorównikowych będą miały za niską temperaturę dla prawidłowego rozwoju. Szczególnie papryka - dominująca w moich okolicach. Większości przez przymrozki zmarzła i są duże straty. Połowie hodowców cała plantacja uległa zniszczeniu. W związku z tym planuje dogrzewać tunele. Przyda się w tym roku, kiedy nie będzie gorąco, jak i w przyszłym roku na początku sezonu, kiedy temperatury też nie będą sprzyjające.

Projekt ma się opierać na chłodnicach samochodowych. Zastanawiałem się nad chłodnicami od Fiata Seicento, ponieważ jest tania i względnie duża.
    Powietrze - będą tłoczyć wentylatory.
    Jeżeli chodzi o pompę - zastanawiałem się nad pompą CO obiegową, ponieważ ma sporą wydajność i ma wystarczające duże ciśnienie robocze. Wydajnośc to około 40 l/m. Prawdopodobnie będzie to POMPA CO OBIEGOWA CYRKULACYJNA 25/60 z Allegro
    Węże - chyba będą to zwykłe węże 1 1/2", ewentualnie inne lub wzmocnione
    Grzałki - będą to zwykłe grzałki klasyczne z Allegro po 14 zł - (5x 100 wat)
    Zbiornik - wykonany będzie z blachy (prawdopodobnie stalowej) i profili. Możliwe że będą też przymocowane rezystory 5 wat (gdy grzałki nie będą wystarczające). Oczywiście będzie też wlew aby uzupełnić poziom cieczy)

Jak widać na ilustracji mam 18 tuneli foliowych. W każdym będzie 2 chłodnice i 4 wentylatory (jedna chłodnica i 2 wentylatory po jednej stronie tunelu).

Plan szczegółowy jest przedstawiony na rysunku 2.
    (jest legenda, jeżeli ktoś nie wiedziałby co jest na ilustracji) Te liczby między legendą a tunelami to różnica wysokości
    Rozłożenie tuneli to 3x6. Do jednej pompy obiegowej będzie podłączony w sumie 6 tuneli. Będzie tam podłączony zbiornik z pięcioma grzałkami, 12 chłodnic i 24 wentylatory.

Teraz pytania:
    1. Czy grzałki nie będą miały za słaba moc, aby wystarczająco nagrzać tunele?
    2. Chciałbym otrzymać w tunelach temperaturę około 20°C. Czy będzie to możliwe?
    3. Czy opłaca się zastosować regulatory obrotów wentylatorów?
    4. Czy w ogóle opłaca się w takie coś inwestować?

Z góry dzięki

0 29
  • #2 20 Kwi 2017 12:57
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Jak dobrze przeczytałem jeden tunel ma wymiary 11 x 9 m, a to daje 99 m 2. Tuneli jest 18 x 99 =1782 m 2. Jak taką powierzchnię chcesz zagrzać do temp 20* C. dysponując mocą grzałek 500 W ? Tylko mały przykład - Przeciętny dom jednorodzinny 100- 120 m2 ( ocieplony ) potrzebuje kotła o mocy kilkunastu kW, by utrzymać temp. ok 20*C. Jakim cudem mając tyle powierzchni i ściany oddające praktycznie wszystko ciepło do otoczenia chcesz osiągnąć takie efekty grzania?

0
  • #3 20 Kwi 2017 14:17
    ls_77
    Poziom 31  

Według rys.2. łączysz w szereg chłodnice, to ta pierwsza odbierze trochę ciepła, potem kolejna trochę itd. więc ta ostatnia już nie będzie grzała :idea:
    A na rysunku masz pokazane tylko 6 tuneli, a gdzie jeszcze reszta - 3x więcej :?:

0
  • #4 20 Kwi 2017 14:32
    abart64
    Poziom 29  

Wstaw dwa grzejniki elektryczne z nadmuchem do jednego z tuneli i zobacz czy dają radę dogrzać do tych 20stC. Będziesz miał jakieś pojęcie ile mocy trzeba. Myślę że 2x 2kW nie dadzą rady w jednym tunelu.

0
  • #5 20 Kwi 2017 15:22
    Contar323
    Poziom 6  

Contar323 napisał:
    Do jednej pompy obiegowej będzie podłączony w sumie 6 tuneli. Będzie tam podłączony zbiornik z pięcioma grzałkami, 12 chłodnic i 24 wentylatory.

Więc 0.5kW będzie na 6 tuneli foliowych

Tunel ma 33x9m

Zapomniałem podać wysokości
    h = śr. 2m

W domu same drzwi mają 2m wysokości.

A nie łatwiej było powiedzieć
    "Zastosuj zgrzałke taką i taką a chłodnice połącz tak i tak
    Dla sprostowania:
    nie chodziło o to, żeby temperatura w tunelu wynosiła 20°C, tylko o to, aby utrzymać taką temperaturę gdy powietrze już ma taką wartość powietrza. Waźne źeby w nocy było minimum 5°C - 10°C

1
  • #6 20 Kwi 2017 15:52
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Contar323 napisał:
    Więc 0.5kW będzie na 6 tuneli foliowych
    NIe do końca. Tylko podzieliłeś całkowitą moc grzałek przez ilość tuneli. w takim układzie grzania, jak na schemacie pierwszy tunel byłby najwięcej grzany, a ostatni dopiero wtedy gdy wszystka woda będzie w obiegu miała wysoką temperaturę , a to jest nierealne przy takiej mocy grzałek.
    Contar323 napisał:
    A nie łatwiej było powiedzieć
    "Zastosuj zgrzałke taką i taką a chłodnice połącz tak i tak
    Zainstaluj jedną grzałkę , farelkę, czy choćby kilka żarówek w jednym namiocie na dobę i obserwuj jaką temp. osiągniesz.

0
  • #8 20 Kwi 2017 16:10
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Contar323 napisał:
    A jaką moc ten grzałki zastosować
    Tak jak napisałem w #6 zrobić próbę w jednym namiocie.
    Contar323 napisał:
    A jakby połączyć chłodnice równolegle?
    Tak, wtedy grzejniki będą mieć zbliżoną temperaturę.

0
  • #10 20 Kwi 2017 17:04
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Contar323 napisał:
    Ale nawet na probe muszę mieć jaką moc grzalki. Chodzi mi o przykład.
    Włóż termometr do tunelu zaświeć z 5 żarówek 100 W i obserwuj. Będzie marny efekt to postaw jakiś grzejnik 1500 W i znowu trzeba z dobę obserwować co to dało, aż dojdziesz do wniosku, że nic z tego nie będzie, bo nie zarobisz na prąd. Może grzejąc drewnem, czy węglem jeszcze jakoś wyjdziesz na tym, oczywiście jak to co urośnie, dobrze się sprzeda.

0
  • #11 20 Kwi 2017 17:12
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Ile lat w tym fachu siedzisz? Bo wygląda że jesteś poczatkujący.
    Czy opłaca się w takie coś inwestować - wątpię.
    W moich stronach stosuje się ogrzewanie nadmuchowe - piecami, ale nie w takich małych tunelach. Wadą jest znaczna różnica temperatury w zależności od odległości do pieca.
    Źródło opału wybiera się w zależności do czego jest najtańszy dostęp. Trociny, śmieci, opony...
    Prawda jest taka że ogrzewanie tuneli i szklarni to ogromne marnotrawienie energii, bo wszystko ucieka w atmosferę, a ziemia przemarza liniowym mostkiem termicznym. To co zaproponowałeś ma moc porównywalną z farelką, a ona ogrzeje Ci przestrzeń o promieniu 1-2 metrów.
    Mniejsze rośliny np. nowalijki można łatwiej osłonić przed utratą ciepła, a stosuje się wtedy ogrzewanie wodne ułożone wzdłuż zagonów nisko nad ziemią. Ogrzewanie wodne ma wadę w postaci skłonności do zamarzania i pękania rur, trzeba palić non-stop.
    Weź pod uwagę że w naszym klimacie nie opłaca się hodować warzyw które pochodzą "z ciepłych krajów".

0
  • #12 20 Kwi 2017 19:48
    Contar323
    Poziom 6  

Ja mam paprykę. Temperatura nie sprzyja. Niczemu. Miałem zamiar oknami, ale mówię - będzie pompa chłodnica wentylator i grzałka i będzie dobrze, święty spokój etc.

0
  • #13 20 Kwi 2017 22:10
    Sstalone
    Poziom 27  

Contar323 napisał:
    Ja mam paprykę. Temperatura nie sprzyja. Niczemu. Miałem zamiar oknami, ale mówię - będzie pompa chłodnica wentylator i grzałka i będzie dobrze, święty spokój etc.

Ogrzewanie energią elektryczną jest zbyt drogie, koszt zależny od różnicy temperatur oraz stosunku powierzchni ścian do powierzchni podłoża. Polski produkt nie będzie konkurencyjny do uprawianych w ciepłym klimacie.

Moim zdaniem tunel może chronić przed wystąpieniem przymrozków. Takie rozwiązanie z elektrycznym podgrzewaniem może służyć jako awaryjne rozwiązanie, może jednak bardziej ekonomiczne w takiej sytuacji byłoby zmgławianie podgrzaną wodą..., zmgławianie zapobiegać będzie emisji podczerwieni przez grunt. Należałoby również zadbać o oddzielenie gruntu pod tunelem i poza aby zapobiec mostkom ciepła, na przykład zakopując 25 cm grubości styropian eskrudowany na głębokość 1 m na bokach tuneli.. :D, jeżeli tunele stoją obok siebie, to grunt pomiędzy tunelami można przykryć trocinami

0
  • #14 20 Kwi 2017 22:19
    Contar323
    Poziom 6  

Sstalone napisał:
    Polski produkt nie będzie konkurencyjny do uprawianych w ciepłym klimacie.

I właśnie przez takich polskie produkty uważane są za gorsze 😀

Sstalone napisał:
    w takiej sytuacji byłoby zmgławianie podgrzaną wodą..., zmgławianie zapobiegać będzie emisji podczerwieni przez grunt.

Zmgławiacz mam, ale jak zmgławić podążają wodą? Wlać po prostu ciepłej wody?

Sstalone napisał:
    Należałoby również zadbać o oddzielenie gruntu pod tunelem i poza aby zapobiec mostkom ciepła, na przykład zakopując 25 cm grubości styropian eskrudowany na głębokość 1 m na bokach tuneli.. :D,

A jak takie coś zrobić? 😂

Sstalone napisał:
    jeżeli tunele stoją obok siebie, to grunt pomiędzy tunelami można przykryć trocinami

Stoją zgodnie z rysunkiem.

2
  • #15 20 Kwi 2017 22:40
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Wszystko zależy jaka jest wartość upraw pod folią. W zeszłym roku widziałem jak sąsiad uruchomił nagrzewnice na LPG i z tego co wiem jakoś przeżył.

0
  • #17 20 Kwi 2017 23:09
    Ryszard49
    Poziom 34  

Contar323, zadzwoniłem do znajomego i powiedział mi że w jego przypadku pod folią temperatura nie mogła spaść poniżej zera. Nie wnikałem jakie miał uprawy ale tuneli miał kilkanaście i obsłużył to 3 nagrzewnicami.

0
  • #18 21 Kwi 2017 16:15
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Sstalone napisał:
    może jednak bardziej ekonomiczne w takiej sytuacji byłoby zmgławianie podgrzaną wodą..., zmgławianie zapobiegać będzie emisji podczerwieni przez grunt.

Ciekawy pomysł, ale w praktyce grzanie wody to duże zapotrzebowanie na energię, a woda będzie się skraplała na ściankach folii co da w praktyce dużą stratę na ogrzewanie atmosfery.
    Sstalone napisał:
    Należałoby również zadbać o oddzielenie gruntu pod tunelem i poza aby zapobiec mostkom ciepła, na przykład zakopując 25 cm grubości styropian eskrudowany na głębokość 1 m na bokach tuneli.

To już wchodzimy w wyższą technikę. To są także koszty. Pytanie czy miałeś na myśli wyłożenie płyt pod gruntem (tak jak się powinno izolować posadzki) czy ułożone pionowo naokoło tunelu w miejscu fundamentu? Zaintrygowało mnie to, że rośliny rosnące przy krawędzi folii są mniejsze. Czy to wina zimniejszej gleby, chłodniejszego powietrza czy jakiś innych czynników, tego nikt nie chciał powiedzieć.
    Sstalone napisał:
    jeżeli tunele stoją obok siebie, to grunt pomiędzy tunelami można przykryć trocinami

Korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa szklarni zblokowanej na wzór holenderskich.

0
  • #19 21 Kwi 2017 16:43
    Sstalone
    Poziom 27  

@BANANvanDYK , w przypadku szklarni, wydaje mi się że cała powierzchnia podłoża powinna być izolowana cieplnie, ale niekoniecznie na głębokości 1 m, w przypadku tuneli raczej tylko obrzeża pionowo, koszty tej izolacji zmniejszają się, gdy tunele zblokujemy.

Zmgławianie ma jedynie za cel wytworzenie tzw. sztucznej mgły, zmniejszając straty ciepła na skutek wypromieniowywania w momentach zagrożenia przymrozkami.

Rośliny na krawędzi folii są mniejsze? Jak masz okrągłe tunele, to one są tam niższe...a więc mają mniej miejsca :D , a poważnie to przypuszczam że gorsze jest tam nasłonecznienie.

0
  • #20 21 Kwi 2017 19:20
    Contar323
    Poziom 6  

To teraz zagadka:
    w tunelach (podlanych) od strony południowej 1/4 krzaków papryki zmarzła. Działka ma szczyt od strony południowej i zmniejsza swoją wysokość od strony południowej. (Północny kraniec działki jest wyżej położony niż południowy). Odpowiedzi sam nie znam.

0
  • #21 21 Kwi 2017 20:45
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Zawsze możesz spróbować wstawić znicze. Widziałem taki patent w tunelach z chryzantemami.

0
  • #22 21 Kwi 2017 20:54
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Contar323 napisał:
    Działka ma szczyt od strony południowej i zmniejsza swoją wysokość od strony południowej.
    Jeśli działka ma szczyt(czyli górny punkt ?) od strony południowej to dlaczego-
    Contar323 napisał:
    Północny kraniec działki jest wyżej położony niż południowy
    Nie mogę tego rozgryźć..,
    Jeśli jednak uznać, że na południowym krańcu masz niżej, to normalne, że w niższym punkcie przymrozek mógł być mocniejszy, czyli bardziej zimno.

0
  • #23 21 Kwi 2017 20:59
    Contar323
    Poziom 6  

Literówka. Północny koniec jest wyżej. Ale nie chodzi o to, że konkretnie tunele które są niżej gorzej wytrzymały przymrozki, ale południowej części tuneli gorzej wytrzymały. Tak około 4 metry są do wyrzucenia

0
  • #24 21 Kwi 2017 21:05
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Contar323 napisał:
    ale południowej części tuneli gorzej wytrzymały. Tak około 4 metry są do wyrzucenia
    We wszystkich tunelach ?Zrozumiałbym, gdyby tak było w tych najniżej położonych..

1
  • #26 21 Kwi 2017 21:10
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Może chodzi, o to,że przy podlewaniu mokrzej jest na południowym krańcu każdego namiotu- woda ścieka,tam gdzie niżej.

0
  • #27 21 Kwi 2017 22:22
    Sstalone
    Poziom 27  

Jeżeli jest tak, że w każdym namiocie występuje różnica poziomu gruntu, to zimniejsze powietrze będzie spływać w niższe miejsce, taka sytuacja utrudnia ochronę przed przymrozkami i bez wentylatorów się nie obejdzie. Innym rozwiązaniem może być umieszczenie źródeł ciepła w postaci nadmuchu w najniższych miejscach. Słabsze nagrzewanie gruntu od słońca na początku tunelu od strony południowej może również wynikać z większego zacienienia przez ścianę północną poprzedniego tunelu na ścianę południową.

0
  • #28 22 Kwi 2017 07:05
    gromleon
    Poziom 33  

Takie moce tutaj rozpatrywane przez autora to chyba tylko dla uspokojenia sumienia, to nie ma prawa nic podgrzać, osobiście odpalam w tunelu o powierzchni 240 metrów kwadratowych 20 kw i ledwie uzyskuje 10 stopni A folia potrafi się pokryć lodem przy -5. Także to nie te moce .

1
  • #29 22 Kwi 2017 15:54
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

@Sstalone Cena XPS najtaniej na allegro to 375 zł brutto za 1m³. Ocieplenie gruntu na całej płaszczyźnie jednej folii autora tematu (100 m²) przy grubości 25 cm to prawie 10000 zł. Tylko widzę że maksymalna dostępna grubość płyt to 10 cm.
    Przewodność cieplna gleby w zależności od składu i wilgotności to od ok. 0.5 - 2 W/m/K. Średnio licząc wychodzi to jak beton, albo dwa razy większa albo dwa razy mniejsza niż beton.
    Musiałbym zagadać ze znajomym ogrodnikiem czy chciałby poeksperymentować, z doświadczenia wiem że ciężko jest ludzi przekonać. Czy wkopanie płyty na obrzeżu tunelu foliowego dałoby jakiś efekt, i czy to miałoby ekonomiczne uzasadnienie.

Sstalone napisał:
    Jak masz okrągłe tunele, to one są tam niższe...

To czy tunel ma kształt przeciętego wzdłuż walca, czy kształt szklarni z tego co pamiętam chyba nie miało znaczenia. Wiem że zaletą niektórych kształtów jest mniejsza skłonność do odrywania się kondensatu z wewnętrznej strony folii, lepiej gdy spływa po folii niż gdy spada na rośliny. Ma to znaczenie np. w uprawie sałaty.

0
  • #30 22 Kwi 2017 17:44
    Sstalone
    Poziom 27  

Czy to miałoby ekonomiczne uzasadnienie?

@BANANvanDYK , wszystko zależy od tego co się uprawia oraz w jakim terminie (wczesnym) oraz jak traktuje się prowadzoną działalność - niepewną lub długookresową. Jak jesteśmy niepewni czy warto inwestować, bo nie wiemy czy będziemy mieli zbyt, to pewnie wybierzemy dogrzewanie interwencyjne. Jak zakładamy działalność długookresową, to wtedy najprawdopodobniej zarobimy najwięcej gdy inni będą mieli kłopoty z przymrozkami, a w przyszłym roku założą uprawę później bo nie będą chcieli ponosić dużych kosztów ogrzewania.

Przed wyłożeniem kasy, zawsze wszystko trzeba policzyć... i np. może lepiej będzie się ubezpieczyć od przymrozku aniżeli budować zabezpieczenie techniczne. :D

Jak ktoś chciałby sobie odizolować podłoże, to warunkiem skuteczności i efektywności takiego rozwiązania jest zrobienie tego powyżej poziomu wód gruntowych, no i podlewanie tylko w takiej ilości aby woda nie przeciekała poniżej.

Ile wynosi współczynnik przenikania ciepła dla folii? Dla szkła pojedynczego chyba 5-6 W.

0