Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić?

komaares 20 Kwi 2017 14:56 666 3
 • #1 20 Kwi 2017 14:56
  komaares
  Poziom 6  

  Dzień dobry! Odziedziczyłem garaż po ojcu, który był elektrykiem z własną działalnością gospodarczą. W garażu znalazłem wiele części, nie wszystkie potrafię zidentyfikować. Np. spakowane w solidne foliowe woreczki części przedstawione na zdjęciach poniżej. Byłbym bardzo wdzięczny za identyfikacje i pomoc w podjęciu decyzji:
  1. Można utylizować jako normalne odpady komunalne.
  2. Może być szkodliwe dla środowiska, więc lepiej podwieźć na elektrozłom.
  3. Może być przydatne współczesnym elektrykom, szkoda zwiększać kubaturę wysypisk. Jeśli nadaje się to współcześnie do wykorzystania, bardzo przydatne byłoby info kogo ewentualnie szukać jako odbiorcy.

  Za pomoc serdeczne dzięki.
  Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić? Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić? Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić? Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić? Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić?
  Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić? Stare szczotki węglowe i styczniki - co z nimi zrobić?

  0 3
 • Pomocny post
  #2 20 Kwi 2017 15:04
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  Zdjęcie 1-5 styczniki, używane nawet obecnie. Można spróbować sprzedać. Zdjęcia ostatnie -szczotki węglowe, do czego ? Samo zdjęcie to trochę mało, trzeba zmierzyć prostokąt, to wtedy można szukać urządzenia (silnika) z którego pochodzą.

  0
 • #3 20 Kwi 2017 15:26
  komaares
  Poziom 6  

  Na ile odporne na czas są te styczniki? Przeleżały kilka, może nawet kilkanaście lat w blaszanym garażu, na niektórych śrubach widać ślady rdzy, czy to nie przekreśli ich użyteczności?
  Szczotki węglowe: większa ma rozmiar 40 x 30 x 15 mm, mniejsza 31 x 19 x 10. Spróbuję sam poszukać, za ewentualne podpowiedzi serdeczne dzięki.

  0
 • Pomocny post
  #4 20 Kwi 2017 15:42
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  komaares napisał:
  Na ile odporne na czas są te styczniki? Przeleżały kilka, może nawet kilkanaście lat w blaszanym garażu, na niektórych śrubach widać ślady rdzy, czy to nie przekreśli ich użyteczności?
  Ślady rdzy na śrubach nie mają znaczenia. Nalot na stykach, wewnątrz stycznika można zmyć. Jedyna wada, to to, że nie można ich zamontować w nowych rozdzielnicach na euroszynie (szyna do montażu wyłączników instalacyjnych "bezpieczniki"). A szczotki, chyba z prądnicy (samochodowej, ciągnikowej).

  0