Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka trójfazowa - jak zidentyfikować czwarty przewód?

20 Kwi 2017 17:56 801 4
 • Poziom 3  
  Witam. Ostatnio musiałem wymienić wtyczkę w starej spawarce trójfazowej. Dawniej jak to dawniej... wszystkie przewody czarne. I się zacząłem zastanawiać jak rozpoznać przewód PEN czy to raczej PE - no ten czwarty przewód co idzie na najgrubszy bolec wtyczki siłowej. Pytanie teoretyczne: czy da się ten czwarty przewód rozpoznać miernikiem np. mierząc rezystancję między przewodami? Między każdą fazą oraz tym czwartym przewodem powinno być przejście?

  P.S. Nie wiem czy dobrze opisałem, jak coś źle to poprawię.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Sprawdz przejscie pomiedzy obudowa a tym przewodem
 • Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedź. Też tak myślałem. Chciałbym wiedzieć czy da się bez zdejmowania obudowy spawarki zidentyfikować ten przewód np za pomocą multimetru.

  Edit: @kosmos99 Tak pewnie zrobię. Tylko najpierw się zaopatrzę w miernik.
 • Poziom 38  
  Witam .
  Sprawa jest prosta,jeżeli obudowa spawarki jest metalowa (zazwyczaj jest),to multimetrem ustawionym na Ω,lub wyposażonym w piszczek do sprawdzania ciągłości obwodów,sprawdzisz który przewód jest PE.Do tego między przewodami fazowymi powinno być przejście ,lub pokazywać na mierniku jednakową oporność.Natomiast jak wiadomo między przewodami fazowymi ,a przewodem PE, nie powinno być przejścia,lub miernik powinien pokazać ∞.Oczywiście przyjmujemy że ta spawarka pracowała dotychczas podłączona do trzech faz,gdyż są spawarki dwufazowe,nie wspomnę o jednofazowych.Dane jak ma być podłączona powinny być na tabliczce znamionowej jeżeli spawarka taką jeszcze posiada.