Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Identyfikacja Elementu w Instalacji Chłodniczej

21 Kwi 2017 08:48 2730 17
  • Poziom 9  
    Witam

czy ktoś może pomóc w identyfikacji elementu instalcji chłodniczej i jego przeznaczeniu,
    znajduje się on po stronie ssawnej tuż przed sprężarką, zasilającą małą chłodnię w budynku ?

Identyfikacja Elementu w Instalacji Chłodniczej

pzdr
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 9  
    Czy przy insatalacji ze sprężarką hermetyczną jest potrzeba/konieczność stosowania takiego filtra ?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    To zależy co się działo z tą instalacją do tej pory i jak ona jest zbudowana. Fachowcy starszego pokolenia takie coś montowali a nawet spotykałem filtry siatkowe z instalacji wodnej instalowane na linii ssącej. W czym Ci on przeszkadza ?
  • Poziom 9  
    Historii nie znam,
    obecnie podziękowała za współpracę sprężarka,
    przy wymianie na nową nie znając stanu zawartośći filtra bedę w takim razie musiał wymienić na nowy,
    choć przy instalacji mającej już "kilka" lat to raczej nie jest już konieczny, w momencie "stawiania" nowej i przy niestarannym montażu raczej wskazany ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    tig2 napisał:
    obecnie podziękowała za współpracę sprężarka,

Układ i tak musisz otworzyć, więc stary czynnik do odzysku i utylizacji, a to dziwadło przeciąć piłką i zrobić sekcję zwłok. Przecież nie można tego zostawić przy wymianie sprężarki!
    W tym miejscu mogą być:
    1. Filtr, jak pisał p.obelix. Największa szansa.
    2. Separator cieczy. Mniejsza szansa
    3. Zawór stałego ciśnienia ssania. Najmniejsza, ale nie zerowa, szansa.
    Ciekawe co masz zamiar z tym szajsem zrobić? Pewnie było na R22 lub nawet na R12. Olej mineralny, więc pozostawienie choćby wymienników prowadzi do stosowania zamienników mogących pracować na tym oleju lub węglowodory. Ew. solidne płukanie tego co zostaje i coś nowego.
    Swoją drogą, według prawa, taka instalacja powinna wylądować na złomie.
  • Poziom 9  
    Instalacja co prawda pochodzi z czasów Gierkowskich, ale była już modernizowana/serwisowana ("patrz Sprężarka"),
    po opisach na pozostałych skraplaczach króluje tam R134a, więc czarną robotę zrobił za mnie już ktoś wcześniej.
    Zastanawia mnie jednak szeroki zakres możliwości stosowania czynników w tej sprężarce: R134 i 507 "jednocześnie"
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    tig2 napisał:
    po opisach na pozostałych skraplaczach króluje tam R134a,

Czyli, są dwa lub więcej skraplacze???
    tig2 napisał:
    Zastanawia mnie jednak szeroki zakres możliwości stosowania czynników w tej sprężarce: R134 i 507 "jednocześnie"

Widać, że nie kumasz. Poczytaj o olejach stosowanych w sprężarkach chłodniczych.

Zamiast pisać posty i się pogrążać, zrób jak pisałem: sekcja zwłok. Jak będziesz miał wątpliwości to zamieść zdjęcia do analizy przez uczestników forum.
    Aby naprawić tę chłodnię zgodnie ze sztuką chłodniczą trzeba zanalizować cały(!) układ chłodniczy oraz dokonać, choćby przybliżonych, obliczeń głównych elementów. Tzn. wymienników i sprężarki biorąc pod uwagę do czego ta chłodnia ma (miała) służyć. Na koniec znaleźć przyczynę uszkodzenia sprężarki. A może to właśnie ten element jest głównym winowajcą?
    Jak to kiedyś mówili, trzeba uważać na to, aby nie wejść w błoto, czyli nie nadziać się na minę zostawioną przez poprzedników.
    PS.
    1. Nowy-stary czynnik też do odzysku i utylizacji. Chodzi o to co jest (o ile w ogóle) w instalacji.
    2. Ciekawe czy poprzednicy płukali instalację po oleju mineralnym czy może, choć nie chce mi się wierzyć, wszystkie elementy zawierające czynnik były wymienione?
  • Poziom 9  
    Mea Culpa
    nie opisałem zbyt dokładnie całości
    ale też nie napisałem że jestem ArcyChłodniarzem więc - uprasza się o wyrozumialość. moje zmagania do tej pory ograniczaly się do stołów, szaf, kostkarek i innego niewielkiego sprzętu chlodniczo/mroźniczego i były niejako przy okazji właściwej działalności choć z tym związanej

... zostałem poproszony przy okazji do oględzin tego u©ządzenia,
    jak napisałem jest to niewielka komora chłodnicza - choć w sumie jest kilka i jedna mrożnicza - każda z tych komór pracuje na indywidualnym agregacie,
    serwisował to podobno jakiś Starszy Pan, który przeszedł był już na emeryturę i brak z Nim jakiegokolwiek kontaktu,

agregaty znajduja się w piwnicy, komory zaś kondygnację wyżej,
    w uszkodzonej komorze na sterowaniu uszkodzony był bezpiecznik topikowy na jednej z faz, pomiar rezystancji uzwojeń nie wykazał jakichś odchyłek od normy, okazało się że prawdopodobną przyczyną uszkodzenia bezpiecznika było zwarcie w wyłączniku termicznym, ponieważ "nie podaje dalej jednej fazy", po usunięciu usterek, sprężarka na chwilę rusza ale czasem gwałtownie się zatrzymuje coś ją blokowało
    a zawsze wyłącza ją wewnętrzne zabezpieczenie termiczno/prądowe ?
    prąd w czasie tej krótkiej pracy przekracza zakres 20A
    cisnienie na ssaniu powoli maleje
  • Poziom 42  
    Najpierw sprawdź dokładnie elektrykę. Może silnik sprężarki pracuje na dwóch fazach. Zasil go poprawnie z pominięciem istniejącej skopanej, z tego co piszesz, instalacji.
    Pasowało by też, jeżeli sprężarka ruszy, mierzyć ciśnienia.
    Tak w ogóle to masz zamiar to naprawiać, czy tylko sobie gdybasz i zajmujesz czas ludziom z forum? :D
  • Poziom 9  
    Kosztorys naprawy powędrował do klienta, ze względu na koszt pewnie będzie to trochę trwało.

Dziękuję za wszelkie Informacje

...
    Przeznaczenie sprężarki pod konkretny czynnik warunkuje nie tylko zastosowany w niej olej ale również konstrukcja jej samej że względu na ciśnienia na jakich pracuje - mam rację ?
  • Poziom 42  
    tig2 napisał:
    Przeznaczenie sprężarki pod konkretny czynnik warunkuje nie tylko zastosowany w niej olej ale również konstrukcja jej samej że względu na ciśnienia na jakich pracuje - mam rację ?

Masz, a kto ma rację ten stawia kolację.
    To co napisane wyżej jest "oczywistą oczywistością", a to, że na tabliczce znamionowej wymienione są dopuszczalne czynniki wcale nie oznacza, że należy je równocześnie stosować czyli ze sobą mieszać.
    Powodzenia w naprawie.
  • Poziom 9  
    Daleki jestem nawet od myśli o ich jednoczesnym stosowaniu.
  • Poziom 42  
    Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi wcale to nie wynikało.
    Maja rada wynikająca z doświadczenia a nie tego, że jestem "ArcyChłodniarzem"
    Zanalizuj dokładnie, choć to pewnie już musztarda po obiedzie, układ, który masz naprawiać!
    Szczególnie, że był już wcześniej naprawiany/poprawiany itd.
    Już nie raz wtopiłem biorąc za dobrą monetę to co zostawił ktoś przede mną.
    Ostatnia sprawa na jakiej sie wywróciłem to wymiana sprężarki w większej lodówce. Zamontowałem taką jak była gdy lodówka z uszkodzoną sprężarką "przyszła" do mnie.
    Popracowała równy rok i padła jak poprzednia. Gdybym nie trafił na drugą taką samą lodówkę wtopił bym drugi raz i zastanawiał się co źle zrobiłem. Okazało się, że lodówka był już "naprawiana" na gwarancji przez papraka. Miał pod ręką większą sprężarkę to zamontował wcześniej skracając kapilarę o ok 70cm. Wytrzymało to ok roku (dowiedziałem się później) czyli do końca gwarancji.
    To typowy przykład paradoksu naszej branży. W niej z reguły jak coś jest większe to jest nie lepsze tylko GORSZE.
    pzdr.
  • Poziom 9  
    ... po dłuższej przerwie ...

baryłka przedstawiona na zdjęciu to prosty filtr mechaniczny - dwie gęstości siatki,
    ale co ciekawe w filtrze było kilka paprochów/wiórów co raczej niezbyt dobrze swiadczy o wykonawcy instalacji.

Instalacja już pracuje, klient zadowolony po podsumowaniu pasowałoby jeszcze wymienić sterownik chłodniczy jako że
    do tej pory odtajaniem sterował programator mechaniczny wpięty w gniazdko a sam sterownik pozwala tylko na zmianę temperatury, histerezy i przerwy między kolejnymi włączeniami.
    Choć przy urządzeniach + plusowych, sprawnie działających, przerwy między kolejnymi włączeniami agregatu powinny wystarczyć do odszronienia ?
    komora nie jest jakoś szczególnie obciążana, rano załadunek i pobranie "towaru" na bieżący dzień, później nikt na ogół nie zagląda, komora dość dobrze izlowana.
  • Poziom 9  
    Warunkiem wymiany sprężarki z mojej strony byla zgoda Inwestora na modernizację szafy sterowniczej w części przeznaczonej dla tej komory (jest ona wspólna dla kilku komór).
    Tempeartura komory to ( 4oC ), a odparowania to około ( - 8oC )
  • Poziom 9  
    Rzeczony element ze zdjęcia to po prostu "filtr cząsteczek stałych".