Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Volvo XC90 - wymiana fabrycznego radia na inne

Andrzej Ł 21 Apr 2017 12:32 13695 13
 • #1
  Andrzej Ł
  Level 21  
  Usuwam fabryczny system audio z ww. auta rocznik 2004.
  Klient dostał zestaw złączek do swiatłowodów , ramkę do konsoli oraz wzmacniacz antenowy. Na filmikach angielskojęzycznych z YT to zostawiają wszystko wpięte , wyświetlacz zostawiają schowany w konsoli.Otrzymanym zestawem można rzekomo odłączyć wszystkie komponenty połączone światłowodem, czyli panel radia , napęd cd, wzmacniacz , tuner z anteną w dachu.
  Odkryłem ze wyświetlacza nie da się wypiąć bo jest jakimś węzłem CAN (zielone i białe kabelki) -po wypięciu nie działa CZ,oświetlenie kabiny i wyskakuję błąd poduszki.
  Kabelki są na przelocie w wyświetlaczu 1 do 1. Teraz pytania do znawców tematu:
  1. Czy jeżeli zapewnię ciągłość tej linii CAN to mogę wyeliminować wyświetlacz ?
  2. Czy obwód światłowodów zamyka się tylko na tych komponentach audio (jeżeli wyeliminuję wyświetlacz to można sobie darować mostkowanie światłowodów ) ?
  3.Jeżeli wyświetlacz musi zostać ,a wnioskuję że on jest masterem, to nie wystarczy tylko zrobienie pętli światłowodu z jego wyjścia na wejście (krótka pętla).
  Tuner antenowy wymontowałem i po przeanalizowaniu wejść anten zrobiłem przelotkę z sumatorem / zwrotnicą która podłączam do uniwersalnego wzmacniacza antenowego ,przy antenie a z tamtąd położyłem koncentryk aż do radia.
  Uważam że będzie to elegantsze i bardziej profesjonalne rozwiązanie zamiast klejenia anteny na szybę jak w filmikach z YT.
  Proszę o pomoc znawców tematu
 • #2
  lukaszsbv
  Level 12  
  Witam, widzę że nikt nie pomógł... Uzyskałeś odpowiedz na któreś ze swych pytań, jeśli tak proszę pomóż bo mam identyczne zadanie.
 • #3
  Andrzej Ł
  Level 21  
  Tak, wszystko rozwiązałem sam.Info na priva.
 • #4
  damiancz
  Moderator of Car Radios
  W myśl naszego regulaminu, należałoby podać rozwiązanie na forum, a nie na PW.

  3.2. Autor tematu, po uzyskaniu odpowiedzi będącej rozwiązaniem problemu, jest zobowiązany zamieścić podsumowanie ze wskazaniem rozwiązania oraz zablokować wątek poprzez kliknięcie w przycisk rozwiązano.
 • #5
  Andrzej Ł
  Level 21  
  OK for everyone:

  Panel można usunąć, trzeba zapewnić ciągłość linii CAN, w tym celu należy zewrzeć zielone żyły i białe żyły w skrętce zielony/biały, po czym można wypiąć kostkę z panela.Już można wtedy pozbyć się panela i reszty.Światłowody biegną tylko w obrębie komponentów audio,także można to zostawić lub porozpinać i wyrzucić.
  dorabiamy kostki ISO prądowe i głośnikowe, zapłon i podświetlenie bierzemy z kostki panela, kable głośnikowe przedłużamy pod siedzenie i podłaczamy pod kostkę wzmacniacza.
  Przeciągnołem kabel antenowy +sterujący do anteny, usunąłem cały moduł tunera,zrobiłem samemu zwrotnicę sumującą obwody anteny ,bo są dwa dla UKF i jeden dla AM, sygnał ze zwrotnicy wpuściłem od razu do uniwersalnego samochodowego wzmacniacza antenowego (taki w formie rurki jak separatory do VAG). Przez ten zabieg antena zachowuje się jak inne typowe dachowe aktywne anteny, odbiór jest wyśmienity, łapie wszystkie stacje AM i FM, nawet w garażu.
 • #6
  lokac
  Level 11  
  Witam. Czy mógłbym prosić o szczegóły takiego zabiegu tj. dokładnie z rysunkiem. Chętnie wymieniłbym radio w swoim xc90 2003 na nowe niefabryczne.
  Pozdrawiam
 • #7
  Andrzej Ł
  Level 21  
  Nie bardzo wiem co miał bym narysować, wszystko zostało napisane, ustalić odpowiednie przewody to żaden problem, dla kogoś kto ma pojęcie o auto elektryce/car audio. Dla reszty są punkty usługowe montażu radii.
 • #8
  lokac
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedź. Myślę że po dokładnym przeanalizowaniu dam sobie radę. Pozdrawiam
 • #9
  lokac
  Level 11  
  Witam ponownie. Jestem dopiero na etapie zakupu radia 2DIN. Jak już zdobędę się na montaż do auta, a przypuszczam że będzie to na wiosnę, czy w razie problemów mógłbym liczyć na pomoc, wskazówki?
  pozdrawiam
 • #10
  lokac
  Level 11  
  Witam. Jak zrobić zwrotnicę sumującą obwody anteny /UKF i AM/?
 • #12
  lokac
  Level 11  
  Witam. "zewrzeć zielone żyły i białe żyły w skrętce zielony/biały" zielone z zielonym i białe z białym czy na przemian zielone z białym? :)
 • #13
  Andrzej Ł
  Level 21  
  zielony do zielonego biały do białego