Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Witam. Prosba o wyjasnienie

fibriz 21 Apr 2017 13:36 1506 12
    fibriz
    Level 2  
    Witam.
    Posiadam na suficie takie gniazda, Witam. Prosba o wyjasnienie I takie zarowki /
    Wyciagnelem jedna i po probie wlozenia zarowka nie swieci , nowa rowniez, Nie rozumiem wogle jaka droga idzie prad , tam jest tylko blaszka.Ciezko jest wymienic zarowke , bo az trzeba wygiac lekko bolec. mimo tego ze twardo siedzi i tak nie daje pradu Witam. Prosba o wyjasnienie
    danielkk
    Level 31  
    To co trzymasz w ręce to są lampy z gniazdem GU10 a to co Ci wystaje z sufitu to inny typ złącza one nie pasują do siebie.

Te z sufitu to prawdopodobnie coś na 12V a te co trzymasz w ręce to będą na 230V ale to wszystko trzeba sprawdzic.
    rafi84
    Level 24  
    Tak jak kolega danielkk zauważył to co masz w suficie to MR11/GU4(12V) a to co masz w ręku to GU10(230V). To twoich oprawek trzeba albo żarnik halogenowy
    albo halogen takiego typu
    Są to źródła światła na 12V, trzeba sprawdzić poza źródłem światła porcelankę oraz transformator.
    Jeśli nie potrafisz, zaproś elektryka, zawsze istnieje ryzyko porażenia prądem, a sądząc po twoim poście pojęcia o tym nie masz
    Jeśli posiadasz multimetr i choć kapkę wiedzy jak się tym posługiwać możesz sprawdzić na listwie LZ do której masz podłączoną porcelankę czy jest napięcie.
    Jeśli tam nie ma to trafo, pomijam oczywiście że sprawdziłeś czy zabezpieczenie na obwodzie oświetlenia nie zadziałało i masz napięcie na obwodzie.
    fibriz
    Level 2  
    Tylko sęk w tym że ja taka sama żarówkę jak na zdjeciu wyciągnełem z tego gniazdka która świeciła i teraz gdy chce ja włożyć z powrotem to nie świeci , nowa też nie.
    nikusert
    Level 40  
    Witam.
    Każda oprawka w której była żarówka,jest pewnie podłączona z przewodem pod płytą gipsową kostkami (listwą zaciskową),więc należy sprawdzić czy jest napięcie na tej listwie.To że zdemontowałeś żarówkę z oprawki ,mogło spowodować wygięcie ,lub utratę kontaktu blaszek w samej oprawce.Żarówka wyjęta przez Ciebie mogła się także strzepać(jej włókno),i ją bym również sprawdził czy jest dobra(nie na oko).
    kortyleski
    Level 43  
    Nie wyjąłeś takiej żarówki jak na zdjęciu albo ona nigdy nie swiecila. Nie ma takiej fizycznej możliwości.
    mawerix123
    Level 39  
    fibriz wrote:
    tylko sęk w tym że ja taka sama żarówkę jak na zdjeciu wyciągnełem z tego gniazdka która swieciła i teraz gdy chce ja wlozyc spowrotem to nie swieci

Chciałbym to zobaczyć na własne oczy bo nie jest możliwe żeby halogen na GU10 dało się podłączyć do gniazda GU4 żeby działał :D
    fibriz
    Level 2  
    nikusert wrote:
    Witam.
    Każda oprawka w której była żarówka,jest pewnie podłączona z przewodem pod płytą gipsową kostkami (listwą zaciskową),więc należy sprawdzić czy jest napięcie na tej listwie.To że zdemontowałeś żarówkę z oprawki ,mogło spowodować wygięcie ,lub utratę kontaktu blaszek w samej oprawce.Żarówka wyjęta przez Ciebie mogła się także strzepać(jej włókno),i ją bym również sprawdził czy jest dobra(nie na oko).

Wizualnie widzę ze tak własnie to wyglada , jest tak jak Pan napisał.
    Z reku na sercu to jest ta zarowka ktora wyciagnelem . mimo tego ze to fizycznie niemozliwe , nie moge się tu spierać bo wiedzy nie posiadam.
    nikusert
    Level 40  
    Być może ,ktoś przed Tobą coś kombinował z tymi żarówkami.Prawidłowa żarówka jest taka jak podaje kolega rafi84 .Żarówka musi być włożona do tych małych dziurek .Może ktoś sugerował się tymi półokrągłymi wcięciami ,i myślał że żarówka przedstawiona przez Ciebie(ta z bolcami podobnymi do zapłonnika świetlówki),wchodzi w te wcięcia(nawet nie mam w tej chwili możliwości to sprawdzić, czy tak się da).
    Sniezynka
    Level 32  
    Witam,
    Radziłabym wezwać elektryka który sprawdzi jakim napięciem jest zasilana żarówka. Bo jeżeli rzeczywiście była tam żarówka z trzonkiem G10 to instalacja jest zasilana bezpośrednio z cieci 230V . Zamontowanie żarówki z trzonkiem G4 (12V) do instalacji na 230V to w najlepszym przypadku zadziała bezpiecznik a w najgorszym... Elektryk sprawdzi zasilanie i ewentualnie gdzie jest transformator zasilający 12V. Jeżeli go nie ma ( zasilanie 230V) to wszystkie oprawy do wymiany z G4 na G10 no i żarówki.
    snakess
    Level 13  
    Sprawdzić napięcie jakimi są zasilane żarówki jeśli 230V to wymienić oprawki na standardowe GU10. Koszt niewielki a będzie "normalnie" .
    tomek_602
    Level 21  
    Jedyne wyjaśnienie jakie widzę, że była tam żarówka GU10, jest takie:
    Ktoś ją kreatywnie zainstalował w ten sposób, że wcisnął okrakiem na oprawkę tak, że nóżki żarówki były w tych zaokrąglonych wycięciach oprawki. Nie ma mowy, żeby te zgrubienia na końcach wyprowadzeń GU10 weszły w otwory innej oprawki.
    User removed account
    Level 1