Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda różnicowa z izolacją galwaniczną

zgierzman 27 Kwi 2017 07:49 11361 41
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
    rb401
    Poziom 35  
    R-MIK napisał:
    Tyle, że to może oznaczać problemy opisane przy próbie zastąpienia IL300 przez dwa transoptory.

Może nawet sporo większe. Bo dochodzi do tego zmienność tłumienia światłowodu spowodowana zginaniem i ruchami końcówek w gniazdach.
    Czyli szeroko pojęta modulacja, moim zdaniem konieczna. Jak np. wewnątrz w tych kostkach ACPL-790B, które zastosował autor tematu, albo PWM czy wręcz kodowanie cyfrowe z szeregowego ADC.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
    zgierzman
    Poziom 21  
    R-MIK napisał:
    Ja zrobię na AMC1100.

Zrób i napisz tutaj. Jestem ciekawy...
    W nocie AMC1100 jest taki obrazek

Sonda różnicowa z izolacją galwaniczną

Odpowiedź na skok na wejściu ok 6 µs . Taki wynik w porównaniu z 3 µs w przypadku ACPL790 raczej nie wróży wybitnej poprawy parametrów...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zgierzman
    Poziom 21  
    radiosimon napisał:
    zgierzman napisał:
    To jest oczywista oczywistość.
    Ale to nacięcie na pewno ma jakąś nazwę w żargonie płytkarskim. Wydaje mi się, że v-cut, ale nie mam motywacji żeby szukać

To się nazywa rylcowanie. Może być jedno albo obustronne.

A w slangu płytkarzy międzynarodowych?
    Bo raczej nie spodziewam się że przeciętny chińczyk załapie o co mi chodzi z "rylcowaniem" ;-)
    Google wyrzuca mniej więcej to o co mi chodzi w odpowiedzi na zapytania "v-cut pcb" i "v-groove pcb"
    malyjasiu
    Poziom 18  
    Podoba mi się ta sonda. Prosta, skuteczna, do moich celów wystarczy :). Za pozwoleniem oczywiście, skopiuję projekt. Jak zamawiałeś płytki u Chińczyka, to pewnie wziąłeś więcej, bo to ta sama cena. Jeżeli masz jedną na zbyciu, to jestem chętny. Pozdrawaiam, zgierzman, i gratuluję świetnego projektu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zgierzman
    Poziom 21  
    R-MIK napisał:
    zgierzman napisał:
    R-MIK napisał:
    Ja zrobię na AMC1100.

Zrób i napisz tutaj. Jestem ciekawy...

Zrobiłem. Wyniki nie są imponujące.

Porównywalne z tym co mi się udało. Patrząc na datasheet AMC1100 tego właśnie się spodziewałem.

Podczas dyskusji na PW z jednym z użytkowników wysnułem teorię jak poniżej. Być może jest to oczywista prawda, albo oczywista bzdura, może jest o tym w jakichś książkach, ale nigdzie o tym nie czytałem.

Cytat:
    "Wyobraź sobie prostokąt, powiedzmy 100 V na wejściu sondy.
    Najpierw ten sygnał dzielisz, potem mnożysz (fizycznie, albo obliczeniowo) żeby na odczycie uzyskać znów 100 V
    Załóżmy, że na dzielniku obierasz 1V, wzmocnienie wzmacniacza wejściowego wynosi 1, a slew rate wzmacniacza wejściowego wynosi 1 V/µs.
    W takim wypadku z 1 V skoku na wejściu dostajesz 1 V na wyjściu a trwa to 1 µs.
    W drugim wzmacniaczu, albo w oscyloskopie, albo na kartce mnożysz to przez 100, żeby odzyskać swoje 100 V

I dlatego slew rate całego układu wynosi 100 V/µs

Jeśli teraz na wejściu wzmacniacza będziesz miał 0,1 V, to na wyjściu uzyskasz również 0,1 V w czasie 0,1 µs. Wynik musisz pomnożyć przez 1000 żeby mieć na odczycie 100 V. Ale to 100 V pokazało się w czasie 0,1 µs, więc slew rate całego układu wynosi 1000 V/µs

I teraz podsumowanie tego co wytłuszczone: SR samego wzmacniacza to jedna historia, a SR całego układu pomiarowego to inna. Mnożenie sygnału za wzmacniaczem mnoży jednocześnie jego slew rate "

Więc zgodnie z tym pomysłem, gdyby dziesięciokrotnie zmniejszyć sygnał pobierany z dzielnika wejściowego, a potem dziesięciokrotnie zwiększyć wzmocnienie wzmacniacza wyjściowego powinniśmy otrzymać prostokąt o bardziej stromych zboczach. Zakładając oczywiście, że wzmacniacz wyjściowy będzie odpowiednio szybki, ale taki np. AD8014 ma 1000 V/µs, więc to nie problem. TL072 ma typowo 13 V/µs, więc gdyby Ci się chciało pobawić, to nawet bez zmiany opampa mógłbyś sprawdzić, czy ta teoria sprawdza się w praktyce.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Witek_2
    Poziom 12  
    Jak zawsze chwalę za pionierskie podejście i za wykonanie działającego projektu.

Prawdopodobnie zapotrzebowanie na takie przyrządy zwiększyło się. Dlatego dla informacji i dla potrzebujących - na dzień dzisiejszy pokazały się alternatywne rozwiązania sond różnicowych:
    1. https://sklep.avt.pl/avt3241.html (20MHz 450/700V) - godny polecenia,
    2. EdW 10/2019 - ciekawy projekt do 2500V, ale do 10kHz.
    zgierzman
    Poziom 21